דיווחים שוטפים על התפרצות המחלה בסין ובשאר העולם

נגיף הקורונה החדש שהתפרץ בווהאן שבסין בדצמבר 2019 (SARS-CoV-2, הגורם למחלת COVID-19) ממשיך להפיל קורבנות, ואנשי ארגון הבריאות העולמי (WHO) חוששים שהוא עלול להפוך למגיפה עולמית. אנחנו נשתדל לספק דיווחים שוטפים, ולעדכן בכל התפתחות.

עדכון ליום שישי, 21 לפברואר:
בעדכון היומי של ארגון הבריאות העולמי דווח כי בסין דווחו על סה"כ 75,567 מקרים של הדבקות ו-2,239 מקרי מוות. הירידה במקרי ההדבקה המדווחים בסין מקורה כנראה שוב בשינוי צורת ספירת החולים חזרה לאנשים שזוהו בבדיקת מעבדה ולא רק על פי התסמינים. הסיבה לכך, לטענתם, היא היכולת שלהם לבדוק את כל מי שחשוד כחולה ולשלול אנשים עם תסמינים שאינם נשאים של הנגיף. מחוץ לסין דווחו על 1,152 חולים ב26 מדינות שונות. ארגון הבריאות העולמי מביעים דאגה מכך שמופיעים יותר ויותר מקרים של נשאים שלא שהו בסין או על ספינת ה-Diamond princess. פירוש הדבר שהמחלה מתחילה להתפשט ויהיה יותר קשה להשתלט עליה בהמשך, במיוחד במדינות עם מערכת בריאות חלשה. בדרום קוריאה יש כבר למעלה מ-200 נשאים והיא כיום המדינה עם הרבה נשאים מחוץ לסין. התחילו להתקבל גם דיווחים על נשאים באיטליה, לבנון, אירן וארה"ב. בחלק מהמקרים מדובר באנשים ללא קשר אפידימיולוגי ישיר לסין או לספינה. ובישראל, מבין נוסעי הספינה שחזרו לארץ ונכנסו לבידוד אובחנה נושאת אחת חולה והופרדה מהם על מנת לקבל טיפול רפואי מבלי שתדביק אותם.

עדכון ליום חמישי, 20 לפברואר:

על פי הדיווח העדכני של ארגון הבריאות העולמי, סין מדווחת על 74,675 נדבקים בנגיף, מתוכם 2121 מקרי נפטרו. מחוץ לסין, ישנם היום 1076 נדבקים ב-26 מדינות, ושבעה מקרי מוות. הסינים מציינים היום באופטימיות זהירה כי נצפתה ירידה במספר הנדבקים, אולם זוהי עדין לא סיבה לשאננות והקלה באמצעים הנועדו למנוע את התפשטות הנגיף. כמו כן, דווח היום לראשונה על שני מקרי פטירה בקרב הנוסעים שנדבקו על סיפון ה-Diamond Princess ("ספינת הקורונה").  שני הנוסעים הם אזרחי יפן, גבר ואישה בני 87 ו-84 והם אובחנו לראשונה עם הוירוס לפני כשבוע ולשניהם היו מחלות רקע. סך הכל, 634 מנוסעי הספינה אובחנו עם הוירוס, כחצי מתוכם אינם מראים כלל סימני מחלה.

בהיבט המחקרי, חוקרים מדווחים היום כי לוירוס מספר דרכי הדבקה, ומעבר להדבקה דרך מערכת הנשימה נמצאו עדויות לוירוס גם בדם ותיתכן גם הדבקה דרך מגע עם צואה – בדומה לדרכי ההדבקה של נגיף ה-SARS.

עדכון ליום רביעי, 19 בפברואר:

מספר החולים ממשיך לעלות ועומד כרגע על יותר מ-75 אלף, רובם המוחלט בסין והשאר ב-27 מדינות. שני חולים אובחנו היום באיראן, אלה החולים הראשונים במדינה, וזמן קצר לאחר מכן נמסר על מותם. על פי הדיווחים שניהם קשישים אזרחי איראן מהעיר קום, ולא ברור עדיין היכן נחשפו לנגיף. עד כה דווח על מותם של יותר מ-2,000 חולים, כולם פרט לשישה בסין. נוסף על מותם של שלושה מחוץ לסין שכבר דיווחנו עליהם – ביפן, בפיליפינים ובצרפת – ושל שני האיראנים, מת השבוע נהג מונית מטייוואן. הנהג בן ה-61, שסבל מסוכרת וצהבת B, לא שהה מחוץ לטייוואן אך רבים מלקוחותיו היו מסין, ממקאו ומהונג-קונג. אחד מבני משפחתו התגלה כחיובי לנגיף וככל הנראה נדבק מנהג המונית. נכון לעכשיו, יותר מ-15 אלף איש החלימו מ-COVID-19.

הסגר על אוניית הנופש דיאמונד פרינסס, העוגנת ביפן, הסתיים היום וכ-800 איש, שעל פי הבדיקות לא נדבקו בנגיף SARS-CoV-2, כבר עזבו אותה. מספר החולים שנדבקו בספינה עומד בינתיים על 621, שלושה מהם ישראלים. הישראלים האחרים, 12 במספר, יוטסו לישראל, וכשיגיעו לארץ יועברו לבידוד ל-14 יום. עקב שיעור ההדבקה הגבוה בספינה, כ-17 אחוז מכלל הצוות והנוסעים, כמה מומחים טוענים כי האמצעים שבהם נקט משרד הבריאות היפני לבודד את החולים לא היו מספקים, ולא הייתה הפרדה טובה מספיק בין חולים לבריאים.

סין גירשה מהמדינה שלושה עיתונאים מטעם "וול סטריט ג'ורנל", כביכול בגלל מאמר דעה בעל כותרת גזענית "סין היא האיש החולה האמיתי של אסיה". המאמר מותח ביקורת על תגובת סין להתפרצות נגיף הקורונה החדש, אך איש משלושת העיתונאים שגורשו לא היה מעורב בכתיבתו או בפרסומו. על פי תא הכתבים הזרים בסין (FCCC) הגירוש הוא "ניסיון קיצוני וברור של הרשויות בסין לאיים על חברות חדשות זרות באמצעות הענשת כתבי השטח שלהן בסין".

עוד בנוגע לדיווחים על הנגיף: 27 חוקרי בריאות הציבור, מתשע מדינות, פרסמו בכתב העת הרפואי The Lancet הצהרת תמיכה במדענים, הרופאים ואנשי בריאות הציבור שמתמודדים עם COVID-19 בסין, ונגד המידע המסולף וה"פייק ניוז" שמופצים על המחלה והנגיף. הם התמקדו במיוחד בתאוריות הקונספירציה המופצות ברשתות לגבי מוצא הנגיף, והדגישו כי חוקרים רבים ברחבי העולם מיפו את החומר הגנטי של הנגיף, ניתחו אותו ומצאו שכמו במחלות מתפרצות רבות, מקורו בחיות בר. לדבריהם "תאוריות קונספירציה רק מייצרות פחד, שמועות ודעות קדומות שמסכנים את שיתוף הפעולה הכלל-עולמי במלחמה נגד הנגיף הזה". החוקרים מזמינים את כל מי שמסכים או מסכימה עם הצהרתם לחתום עליה.

עדכון ליום ראשון, 16 בפברואר:

מספר החולים ממשיך לעלות, אך נראה שקצב העליה מאט. כרגע יש מעל 69 אלף חולים ומעל 1,600 מתים, כאשר הרוב המוחלט של המקרים הוא בסין. שני מקרי מוות מחוץ לסין נרשמו בימים האחרונים, בנוסף למוות שאירע בפיליפינים מוקדם יותר: ביום חמישי מתה אשה ביפן, ואתמול דיווחו הרשויות בצרפת על מקרה מוות ראשון במדינה, ובאירופה בכלל. החולה שמת בצרפת היה תייר ממחוז חוביי בסין, המוקד של המחלה. המקרה ביפן מדאיג יותר, שכן לאישה לא היה קשר לסין או לאנשים משם, והיא אובחנה רק לאחר מותה. ככל הנראה היא נדבקה מבעלה של בתה, שאובחן גם הוא כחולה, אך לא ברור היכן הוא נדבק. הדבר רומז על כך שיש אנשים ביפן הנושאים את המחלה, אינם מאובחנים ואינם מטופלים.

עוד בחדשות יפן - מספר החולים באניית הנופש דיאמונד פרינסס ממשיך לעלות, ולאחרונה דווח שיש שלושה ישראלים בין החולים. מצבם קל, והם הועברו לטיפול בבתי חולים ביפן. משרד החוץ ומשרד הבריאות הישראלים בודקים את האפשרות להעביר את שאר הישראלים לבידוד בארץ, אך בינתיים לא ברור אם זה יצא לפועל. 

חולה בנגיף התגלה במצרים - החולה הראשון באפריקה. דוברו של שר הבריאות המצרי אמר שמדובר באזרח זר ומצבו קל.

המאמצים לפיתוח חיסון לנגיף נמשכים, וכמוהם גם הנסיונות להבין כיצד לצמצם או להאט את התפשטותו. בתוך כך, התפרסם היום נאום שנשא נשיא סין שי בתחילת החודש, ובו הוא טען שהיה מודע לסכנת הנגיף ופעל לבלימתו כבר ב-7 בינואר. קשה לדעת, כמובן, כמה טענה זו מבוססת.

עדכון ליום חמישי, 13 בפברואר:

מספר החולים במחלה עלה בחדות ביממה האחרונה, ועומד כיום על מעל ששים אלף. עם זאת, העלייה החדה נגרמה בחלקה משינוי בדרך בה הרשויות בסין מסווגות את המקרים - בעוד בעבר רק חולים שבדמם נמצא החומר הגנטי של הנגיף אובחנו בוודאות בחולים במחלה, כעת גם אנשים המראים את התסמינים, ובדיקות CT שלהם מצביעות על דלקת ריאות, מצורפים לרשימת המקרים המאובחנים. מספר המתים מהמחלה עומד על מעל 1,300, כולם חוץ מאחד - בסין. בעוד בשאר העולם לא היו מקרי מוות חדשים מהמחלה, מספר החולים מחוץ לסין ממשיך לעלות, במיוחד בסינגפור שבה נרשמו כבר 50 חולים. 

באניית הנופש דיאמונד פרינסס העוגנת ביפן נמצאו 219 חולים, כולל יפני שלא היה בין הנוסעים אלא עלה לספינה כחלק מהצוות שאוכף את ההסגר. זוהי ההתפרצות הנרחבת ביותר מחוץ לסין.

עדכון ליום שלישי, 11 בפברואר:

ארגון הבריאות העולמי נתן שם רשמי למחלה הנגרמת מנגיף הקורונה החדש: COVID-19. הועדה הבינלאומית לטקסונומיה של נגיפים (כן, יש גוף כזה) הציעה לנגיף עצמו את השם severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, כלומר נגיף קורונה של תסמונת נשימתית חמורה חריפה 2, או פשוט SARS-CoV-2.

מספר החולים עומד היום על יותר מ-43 אלף, ויותר מאלף מתים דווחו. רוב החולים המאובחנים הם מסין, ורק כ-400 ממדינות אחרות. כל המתים לבד מאחד הם מסין, רובם המוחלט ממחוז חוביי, בו החלה ההתפרצות. מלבד סין, המדינות בהן נרשם מספר החולים הרב ביותר, כמה עשרות בכל אחת, הן סינגפור, תאילנד ויפן. משרד הבריאות הישראלי הוסיף על אזהרת המסע מסין, וממליץ לשקול את נחיצות הנסיעות לתאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן. עם זאת, ההוראה להישאר בבידוד ביתי למשך שבועיים תקפה רק לחוזרים מסין, ולא ממדינות אלו. 

***************************

הנתונים שפורסמו עד כה משקפים את מספרי החולים שאובחנו: איננו יודעים כמה אנשים נדבקו בנגיף ולא פיתחו תסמינים, או פיתחו תסמינים קלים ולא נבדקו. מסיבה זו אי אפשר לקבוע עדיין מה שיעור התמותה מהמחלה. רוב החולים שאובחנו הם בני יותר מ-40, בעוד מעט מאוד ילדים דווחו כחולים במחלה. הרופאים משערים שאצל ילדים שנדבקו  מופיעים פחות תסמינים.

החדשות הטובות הן שהנגיף עדיין מוגבל למדי מבחינה גיאוגרפית: הרוב המוחלט של החולים נמצא בסין ובעיקר סביב ווהאן, העיר שבה התפרצה המחלה. החדשות הרעות הן שהנגיף מסוגל לעבור מאדם לאדם, ולמרות שיש רק כמה עשרות חולים מחוץ לסין, הם נמצאים בכמה וכמה מדינות: אוסטרליה, סינגפור, הפיליפינים, ארצות-הברית, קנדה, ולפחות שש מדינות באירופה. לפני שבוע מת החולה הראשון מנגיף הקורונה מחוץ לסין – תושב סין שהגיע לפיליפינים מווהאן, שם ככל הנראה נדבק  בנגיף. בסינגפור אובחנו חולים שלא היו בסין, ונדבקו מאנשים שהגיעו משם. רוב הנדבקים הם קרובי משפחה של חולים או אנשי צוות רפואי. לפני שלושה ימים דווח על מותו של הרופא הסיני לי ווֶנְגְלִיאַנְג (Li), שהיה הראשון שדיבר על ההתפרצות וניסה להזהיר מפניה. הרשויות בסין האשימו אותו תחילה בהפצת שמועות לא מבוססות שמפירות את הסדר הציבורי.

חולים אובחנו בין השאר גם באניית נופש, דיאמונד פרינסס, שעוגנת כעת לחופי יפן. בדיקות הראו שיותר מ-40 מבין 3,700 הנוסעים נדבקו בנגיף. החולים פונו לטיפול בבתי חולים באזור טוקיו, והנוסעים האחרים - בהם כמה ישראלים - נמצאים בבידוד בתאיהם. 

במאמצים לצמצם את התפשטות הנגיף ככל האפשר, הרשויות בסין הפסיקו את תנועת המטוסים  והרכבות מהעיר ווהאן ואליה, והגבלות נסיעה דומות הוטלו גם על 12 ערים נוספות באותו מחוז. בסך הכל, יותר מעשרים מיליון בני אדם נמצאים בערים אלו. מדינות רבות החלו לבדוק נוסעים המגיעים מסין כדי לזהות חולים פוטנציאליים, ולבקש מכל מי שביקר בסין להישאר בביתו למשך תקופת הדגירה של המחלה, כשבועיים. גם משרד הבריאות הישראלי הורה לחוזרים מסין "לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות", עד תום שבועיים מיום חזרתם. 

כמו כן קורא משרד הבריאות לציבור לשקול את הנחיצות של נסיעות לתאילנד, ליפן, להונג קונג, לסינגפור, למקאו, לדרום קוריאה ולטייוואן, נוסף על אזהרת המסע לסין. 

מדינות רבות בודקות נוסעים מסין. נוסעים מהעיר ווהאן נלקחים לבדיקה בעיר קליה במלזיה | צילום: Shutterstock
מדינות רבות בודקות נוסעים מסין. נוסעים מהעיר ווהאן נלקחים לבדיקה בעיר קליה במלזיה | צילום: Shutterstock

כיצד להימנע מהדבקה

האם נגיף הקורונה הזה יגיע גם לישראל? ייתכן, אך בינתיים לא אובחן אף חולה בארץ. כמו כן, אין צורך לדאוג שהמחלה תגיע באריזות של עלי אקספרס: הנגיף אינו שורד זמן רב על חפצים, ואין שום סכנה בקבלת מכתבים או חבילות מסין. 

כרגע אין חיסון לנגיף ואין גם תרופה נגד הנגיף עצמו, כך שהטיפול הניתן לחולים הוא טיפול תומך בלבד. כמובן, מוסדות מחקר רבים ברחבי העולם עובדים על פיתוח חיסון ותרופה. בינתיים, הדרך היעילה ביותר להילחם בנגיף היא מניעה: חשוב מאוד לשטוף ידיים עם סבון לעתים קרובות, להתעטש ולהשתעל אל תוך המרפק או אל טישו, לשמור על מרחק מאנשים המראים תסמיני מחלה ואם אתם עצמכם משתעלים או מעלים חום, להישאר בבית. אם ביקרתם לאחרונה בסין או במדינות אחרות במזרח אסיה ומופיעים אצלכם תסמינים כאלו – במקרה כזה יש לפנות מיד למרפאה או לבית חולים, ולתאם מראש את ההגעה.  

מה לגבי מסיכות? עדיין לא ברור עד כמה, אם בכלל, מסיכות פנים מגינות מפני נגיף הקורונה, ואין עדויות לכך שהן אכן מונעות הדבקה בשימוש במרחב הציבורי, כלומר לא בזמן טיפול בחולים ממש. לכן אין גם המלצה להסתובב עם מסיכות כאלו, בוודאי לא בישראל, אלא אם כן אתם חוששים שנדבקתם בנגיף או שאתם שוהים עם אדם חולה שייתכן כי נדבק בנגיף.  

סרטון של ארגון הבריאות העולמי על התפרצות נגיף הקורונה (באנגלית):

 

12 תגובות

 • יוסי

  מה ההבדל בין הנגיף הזה לבין

  מה ההבדל בין הנגיף הזה לבין כל נגיף שפעת שתוקף אותנו כל שנה. הבנתי שלהרבה מן הנושאים את הנגיף אין כל תסמינים. אחוז המוות דומה, ורוב הנפטרים הם בעלי מחלות רקע או גיל. ואחוז המחלימים די גבוה אז מדוע ההיסטריה הזאת?

 • שכל

  תובנות החיים

  אתה צודק כמו הרבה פעמים קל ליצור פניקה הסיכוי לסיים את החיים באופניים חשמליים גדול יותר
  וכולם קונים כי אין פניקה

 • שלמה

  האם ידוע משהו על לטנטיות לגבי וירוס הקורונה החדש

  האם ידוע משהו על אפשרות השארות הנגיף בצורה לטנטית (בדנ"א) בחולים שלכאורה נרפאו ולא מכילים נגיף בדמם. האם יש סכנה של התפרצות חוזרת של הנגיף באדם שלכאורה נרפא? כמו בנגיפי ההרפס לסוגיהם או HIV.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיונת אשחר

  נגיפי קורונה הם נגיפי RNA ופועלים בצורה אחרת

  הם דומים יותר לנגיפי שפעת. הם לא יכולים להישאר בתא לאורך זמן בלי להיות פעילים, כמו נגיפי ההרפס (שהם נגיפי DNA), הם לא משאירים את החומר הגנטי שלהם בתא, השכפול שלהם נעשה בצורה אחרת.

 • שלמה

  תודה על התשובה, מה עם HIV ככל

  תודה על התשובה, מה עם HIV ככל הזכור לי הוא נגיף RNA האם אין לו פאזה לטנטית?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןנעם לויתן

  נגיפי HIV שייכים למשפחת הרטרו-וירוסים (retroviruses)

  רטרו-וירוסים הם נגיפים שהחומר הגנטי שלהם הוא RNA אבל שלאחר שהם חודרים לתאים שהם מדביקים, אנזים מיוחד יוצר עותק DNA של החומר הגנטי שלהם. העותק הזה משתלב בגֵנום של התא המאכסן

 • נעמה

  נישוק מזוזה

  נישוק מזוזה - יותר נכון הצמדת האצבעות למזוזה ונישוק האצבעות מיד לאחר מכן - הדרך המהירה והבטוחה להידבקות בקורונה. נסו ותהנו.

 • שלומית

  ידוע מתי זה מדבק?

  האם הנגיף מדבק רק לאחר הופעת התסמינים, או גם לפני?אם נניח אני באה במגע עם מישהו שחזר מתאילנד, ואחרי שבוע מופיעים אצלו תסמינים, האם אני בסיכון?
  ומה הטווחים של תקופת הדגירה? בערך שבועיים זאת אומרת בין שבוע לשלושה שבועות, או בין 13 ל- 15 יום?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיונת אשחר

  הרבה מהפרטים עדיין לא ידועים

  אנחנו לא יודעים עדיין בדיוק איך ומתי הנגיף מדבק

 • יוסי

  אוניית הנופש היפנית

  ממש לא חשוב ובכל זאת: האוניה דיאמונד של חברת פרינסס, שטה תחת דגל ברמודה. החברה רשומה כחברה בריטית-אמריקאית. רק לרוע מזלה, או מזל הנוסעים היא ביפן עכשיו

 • דורון ש

  מספר הדבקות ליום

  תודה, כתבה מעניינת.
  הסתכלתי לאחרונה על מספר מקרי הקורונה לפני ימים. נראה שלפני 4-5 ימים המגפה הגיע לשיא של כ4k מקרים ליום, ומאז מתחילה ירידה. האין זה מידע מעודד שעשוי לצנן את הפאניקה בציבור?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןנעם לויתן

  זה אויל מעודד,

  אבל מוקדם מדי לדעת אם מדובר במגמת ירידה או בתופעה זמנית.