תמונות של צוותים רפואיים ואזרחים עטויי מסכות פנים הפכו לסימן היכר של כל מגפה והתפרצות. אבל האם שימוש במסכות פנים אכן מגן מפני מחלות?

מחוללי מחלה הנישאים דרך האויר כגון שפעת, סארס, ונגיף הקורונה שהתפרץ בסין בדצמבר 2019, אחראים להתפרצויות של מחלות ולמגפות עולמיות.

העברה והדבקה מאדם לאדם בנגיפים שנישאים באוויר יכולה להתרחש במגע קרוב באמצעות הדבקה טיפתית: כאשר אדם חולה מדבר, משתעל או מתעטש, נפלטות ממערכת הנשימה שלו טיפות הנושאות את מחולל המחלה. הטיפות שנוצרות גדולות מ-5 מיקרון (0.005 מילימטר), כבדות ואינן נישאות באוויר בקלות. כשטיפות אלו באות במגע עם רקמה רירית חשופה של אדם אחר, כמו האף, הפה או העיניים, הן עלולות להדביק אותו. ההעברה גם יכולה להתרחש בצורה בלתי ישירה, דרך מגע עם משטחים שעליהם נוחתות טיפות כאלה. 

הדבקה מאדם לאדם יכולה להתרחש גם במרחקים גדולים יותר. הטיפות שנוצרות מכילות את הנגיפים, מים, מלחים וריר. כשהמים מתאדים, הטיפות הופכות לחלקיקים קטנים המכונים אירוסול (aerosol), הקטנים מ-5 מיקרון. אירוסול שמכיל מחולל מחלה נקרא גם droplet nuclei. חלקיקים אלו נישאים בקלות באוויר למרחק של מטרים אחדים ויכולים לרחף באוויר כמה שעות.

כדי להימנע מהדבקה והעברה של מחוללי מחלה הנישאים באוויר יש לנקוט אמצעי זהירות הכוללים שמירה על היגיינה, ובעיקר שטיפת ידיים יסודית, שיעול ועיטוש למרפק או לממחטת נייר והימנעות משהות בקרבת חולים.

אחות עוטה מסכת N95 | צילום: Shutterstock
דרושה הדרכה להתאמה נכונה לפנים והסרה נכונה. אחות עוטה מסכת N95 | צילום: Shutterstock

מסכה מתאימה

למרות ששימוש במסכות הגנה אינו כלול בהמלצות של ארגון הבריאות העולמי לציבור הכללי, חלק מההנחיות כוללות שימוש במסכות הגנה עבור סגל רפואי, חולים ובני משפחותיהם. יש כמה סוגים של מסכות, כשהעיקריות הן מסכות מנתחים ומסכות מגן נשימתיות.

מסכת מנתחים מכסה את הפה והאף ויעילה לרוב בחסימה של טיפות גדולות אך איננה יעילה בסינון של אירוסול. בנוסף, מסכות מנתחים אינן מספקות הגנה מלאה מכיוון שהן אינן מהודקות לפנים.

לעומת זאת, מסכות מגן נשימתיות מהודקות סביב הפה והאף ומכילות סנן אשר מונע מעבר של חלקיקים בגודל מוגדר. כך למשל, מסכת מגן מסוג N95 מונעת מעבר של לפחות 95 אחוז מכלל החלקיקים הגדולים מ-0.3-0.1 מיקרון. שימוש במסכת מגן נשימתית דורש הדרכה בהסרתה בצורה נכונה, וכן בהתאמתה לפנים, כדי לצמצם דליפה של אוויר סביב הפנים. כך למשל, נמצא כי היא יעילה פחות אצל בעלי זקן.

מסכות מנתחים | צילום: Shutterstock
מחקרים מסוימים לא מצאו הבדלים בין סוגי המסכות בהגנה מהדבקה. מסכת מנתחים | צילום: Shutterstock

הגנה חלקית

למרות שמסכות מגן יכולות לצמצם הפצה והדבקה של מחוללי מחלה דרך האוויר, הן אינן מספקות הגנה מוחלטת. ברוב המחקרים נמצא כי מסכות מגן מסוג N95 אכן מצליחות לסנן יותר מ-95 אחוז מכלל החלקיקים בגודל של אירוסול. עם זאת, נמצא כי הן מספקות הגנה של 90-60 אחוז מפני הדבקה בנגיפים בתנאי מעבדה.

בכמה מחקרים נמצא כי השימוש במסכת מגן מסוג N95 יעיל יותר בהגנה מפני הדבקה בהשוואה למסכת מנתחים. לעומת זאת, מחקרים אחרים לא מצאו הבדלים משמעותיים ביכולת ההגנה בין שני סוגי המסכות.

ייתכן גם שההגנה שהמסכות מספקות, לפחות בחלקה, נובעת מהשפעה עקיפה שלהן. למשל, מחקר אוסטרלי קטן מצא שאנחנו נוגעים בפנים כ-23 פעמים בשעה בממוצע, כמחציתן בפה, באף או בעיניים. ייתכן ששימוש במסכה מונע מהמשתמשים לגעת בריריות הפה והאף וכך מצמצם את ההעברה הטיפתית. 

בכל מקרה, טרם נבדק אם מסכה מכל סוג שהוא מגינה מפני הדבקה בנגיף הקורונה החדש. גם אם היא מספקת הגנה חלקית, עדיין חשוב מאוד לשמור על היגיינה, כדי לצמצם תחלואה והפצה של כל סוגי הנגיפים ושל מחוללי מחלות אחרים.

 

נגיף הקורונה שהתפרץ בסין: כתבה של CBC (באנגלית):

10 תגובות

 • הרצל

  יש מסכות מיוחדות עם חומרים שהורגים וירוסים

  ליעל: תודה על תשובותייך. על מסכות שקניתי בארה"ב כתוב שמסננות 95% מחלקיקים מעל גודל 0.1 מיקרון. יפה. גם כתוב שיש שתי שכבות חיצוניות שמצופות בחומר הידרופילי שמכיל חומרים שהורגים וירוסים - התרסיס עם הוירוסים נדבק לחומר ההידרופילי וממיס חלק מהחומר שהורג וירוסים. כלומר מסכות כאלה, אם משתמשים בהן מספר פעמים, אסור לרחוץ כדי לא לדלל את החומר המחטא, אלא לייבש (אולי 30 שניות במיקרו?).
  התגובה של פיקוד העורף מאכזבת. הם צריכים כעת לעשות מחקר דחוף ביותר על יכולת ההגנה של מסכות האב"כ. אפילו הגנה חלקית יותר טובה מכלום, כי ידוע שפחות וירוסים בהדבקה יגרמו למחלה יותר קלה. עד שהוירוסים מתרבים יש לגוף זמן רב יותר ליצור נוגדנים.
  אם הייתי מפקד פיקוד העורף, הייתי גם פוקד להכין מתאם פלסטיק פשוט שאפשר להרכיב על מסכת אב"כ במקום הפילטר עם הפחם הפעיל, ובו מקום לכמה שכבות של בד מסדין ישן. אפשר לייצר כמה מליונים כאלו בכמה שבועות. הרבה יותר טוב מכלום. נראה לי שבכל העולם כבר אין מסכות לקנייה.

 • אורי

  דגם FFP2

  יש ברשותי מסכות מדגם FFT2 לפי קריאה באינטרנט אלו מסכות מקבילות לתקן N95, כך גם רשום באתרים באינטרנט מהם קניתי. היום בידיעות אחרונות פרסמו שהמסכה לא מתאימה. האם המסכה מתאימה או לא?

 • אנונימי

  אני

  אלו שני סוגי תקנים, אמריקאי ואירופאי. בסופו של דבר הN95 האמריקאי תואם את FFP2 , וFFP3 הוא בדרגת סינון גבוהה יותר מN95

 • יעל

  רציתי להוסיף עוד כמה דברים

  שלום,
  העברה יכולה להיות גם דרך העיניים לכן צריך משקפי מגן
  יש לדעת אכן איך להשתמש במסכה רובם נוגעים בה ומעבירים זיהום
  המסכה היא חד פעמית שכן מהווה אינקובטור טוב ומצע גידול לחיידקים שהאדם עצמו פולט מהפה יחד עם לחות... רצוי לשים כמה מסכות מגן אחת על השניה כדי להקטין את ההדבקה. וכמובן משקפי מגן. לדעתי מסכת אב"כ שיש לנו בבית יכולה לעזור אם תהיה מתקפה

 • אנונימי

  אם יתברר שהמגפה מתפשטת בישראל

  אם יתברר שהמגפה מתפשטת בישראל, שימוש נרחב במסכות יכול להאט את ההתפשטות. במיוחד אם כל מי שנמצא במרחב ציבורי לובש מסכה + משקפי מגן - גם החולים שמפיצים נגיפים ועדיין לא יודעים, וגם הבריאים. האטת ההתפשטות חיונית לפיזור החולים שצריכים טיפול בבית חולים לתקופה יותר ארוכה עם עומס שיא יותר קטן על בתי החולים. והערה קטנה: גם בסין רואים לובשי מסכות (המשטרה אוכפת בברוטליות...), אף אחד עם משקפי מגן. אז נזכיר שגם בעיניים יש ריריות שמאפשרות חדירה של וירוסים. משקפי מגן חשובים.
  שאלות: האם יש במלאי חרום של משרד הבריאות מסכות מתאימות + משקפיים לכל האוכלוסיה? האם נבדקה יכולת ההגנה מוירוסים של מסכות אב"כ? האם מסכות שתוארו בכתבה ניתנות לרחצה ולשימוש חוזר (מים וסבון, ספריי של נוזל ניקוי על בסיס כלור וכו')? האם יש מידע על נגיפי קורונה אחרים לגבי חיוניותם לאחר שהארוסול מתייבש (נקווה שהם מושמדים) והאם הנושא נבדק לגבי הנגיף החדש?

 • יעל

  היי אנונימי

  כתבתי ואז ראיתי כשכתבת את אותם דברים כמו שאני. אני שאלתי את פיקוד העורף הם אמרו שאסור להשתמש במסכות ללא אישור ולכאורה נאמר לי שלא עוזר לקורונה.
  אבל תכלס...
  זו המסכה הכי מגינה גם מאירוסול.
  יש אפשרות ללא לפתוח את המסנן ואז תשים 2 מסכות נשימה/כירוגיות אחת על השניה .
  וקראתי על המסנן שיש לנו הבנתי שהוא M80 ולכן סביר להגן עלינו מאירוסול.
  כמובן שלא אוכל להתחייב.
  בכל מקרה אם תהיה מתקפה אני לא אשאל את פיקוד העורף ובהחלט זה מה שאעשה מסכת אבכ.

 • נ.ש.

  שאלה

  יש את המסכות האלו עם שכבת פחם. האם זה מועיל?
  https://shop.maop.co.il/shop/respiratory-protection/disposable-respirato...

 • אנה

  סוג כזה של מסכות

  מיועד לסינון של אדי כימיקלים נדיפים ומסוכנים. פחות להגנה מפני מזהמים ביולוגיים.

 • ל

  החולה יחבוש מסיכה כדי לא

  החולה יחבוש מסיכה כדי לא להדביק, או הבריא כדי לא להידבק?

 • אנה

  שאלה מצוינת

  מסכת מנתחים יכולה לצמצם הפצה של טיפות נגועות מאדם חולה לסביבה, אבל לא למנוע לחלוטין שכן היא לא מונעת פיזור של אירוסולים. אותו הדבר תקף לגבי מסכת הגנה עם סנן-יכולת ההגנה שלה תלויה במידת ההתאמה לפנים ומידת האטימה (שפוחתת בעת עיטוש או שיעול).
  צמצום הדבקה מירבי ניתן להשיג על ידי שילוב של מסיכת הגנה עם סנן, משקפי מגן, שימוש בכפפות ובגדי מגן והקפדה מלאה על היגיינה, בדומה למה שעושים צוותים רפואיים במקרה הצורך.