אנו מתמחים בלהדליק את הניצוץ
ואת הרצון לגלות את כל מה שמרתק במדע.
באמצעות פעילותנו המדעית והחינוכית אנו מעודדים אנשים להפעיל את הדמיון, להתפתח, לחלום, לחשוב
ולמצוא את חדוות הגילוי והעשייה
מכון דוידסון - הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע

מי אנחנו

מכון דוידסון לחינוך מדעי הוא עמותה ללא מטרות רווח, שמשמשת כזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע. אנו מאמינים בחיבור בין אנשים למדע, ולכן אנו יוזמים, מארגנים ומפעילים קשת רחבה של תוכניות חינוכיות. אנו חותרים להיות מוקד מקצועי לתלמידים, הורים והקהל הרחב, כמו גם למורים, אנשי אקדמיה ממשל וחינוך.

במה אנחנו מאמינים

 • שאין גבול לסקרנות

  לכל אחד מאיתנו רצון טבעי לדעת ולחקור. אנחנו רוצים להבין איך הסביבה שלנו עובדת גם בלי לדעת כיצד מנסחים שאלת מחקר, ותוהים ממה מורכבים חומרים גם בלי להיות מומחים בתחום. אנו נמשכים בין השאר לשאלות שאין עליהן תשובות, כי אנחנו צמאים לידע. לכן, במכון דוידסון לחינוך מדעי אנו מאמינים שאת הסקרנות הזו אפשר וצריך לפתח.

 • שהמדע נועד לכולם

  מתמטיקה היא לא רק אוסף של מספרים. היא יכולה להיות גם אשליות אופטיות, משחקי היגיון תלת-ממדיים וקסמים. אסטרונומיה היא אמנם מדע מורכב, אבל כדי ליהנות מגשם מטאורים, סופת ברקים או ליקוי חמה כל מה שצריך זה עיניים רואות ולב מרגיש. לכן אנחנו מאמינים שכל אחד ואחת יכולים להתחבר למשהו במדע, ולו הקטן ביותר.

 • שידע הוא יתרון

  חברה שמבינה מדע, שחושבת מדע ושמונעת על ידי מדע היא חברה טובה יותר, מתקדמת יותר ומפותחת יותר מבחינה כלכלית. אנו מאמינים שהבנת הרציונל המדעי שמאחורי כל היבטי החיים, החל בצרכנות וכלה בחינוך ובריאות, תשפר את איכות החיים של החברה כולה, ושל כל אדם בתוכה.

 • שהון אנושי הוא משאב לאומי

  ישראל נקראת "אומת הסטרטאפים", ובצדק: אנחנו אחת מהמדינות עם שיעור יזמות ההייטק הגבוה ביותר בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. אנחנו מאמינים שאם נעודד תלמידים לבחור במקצועות מדעיים בבית הספר, נוכל להמשיך לגדל את הדורות הבאים לפי אותם ערכים של סקרנות, הרפתקנות ותשוקה לפיתוחים טכנולוגיים.

איך אנחנו עושים את זה

חברי הוועד המנהל והאסיפה הכללית

 • פרופ' אלון חן: נשיא מכון ויצמן למדע ויו"ר הוועד המנהל
 • מר אברהם ביגר: בעלים ומנכ"ל ביגר השקעות בע"מ
 • דיתה ברוניצקי: נציגת ציבור
 • פרופ' אבישי גל ים: מכון ויצמן למדע
 • מר עידו דיסנצ'יק: יו"ר בדימוס מועצת המנהלים של מכון ויצמן למדע
 • מר שמשון הראל: יו"ר אגודת הידידים ויו"ר מועצת המנהלים של מכון ויצמן למדע
 • ד"ר ציפי לנדאו: נציגת ציבור, חברה במועצת המנהלים של המרכז האקדמי לוינסקי
 • ד"ר רונן מיר: מנהל מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי ברחובות
 • פרופ' אלון הרמלין: סגן נשיא למנהל וכספים, מכון ויצמן למדע
 • פרופ' מאיה שולדינר: מכון ויצמן למדע
 • פרופ' נירית דודוביץ: מכון ויצמן למדע
 • פרופ' רון מילוא: דיקן לענייני חינוך, מכון ויצמן למדע
 • ד"ר שירין נטור חאפי : מנהלת אגף א חברה ערבית במשרד החינוך
 • פרופ' עודד אהרונסון: ועדת ביקורת
 • מר חיים רוסו: ועדת ביקורת

מחקר בתחום החינוך המדעי

מכון דוידסון מפתח מודלים ותכנים חדשניים בהיבטים מגוונים של חינוך מדעי, שמתפרסמים דרך קבע בכתבי עת ומוצגים בכנסים ברחבי העולם. אנו גאים לתרום לקהילה העולמית של אנשי המקצוע בחינוך המדעי, כפי שאפשר לראות ברשימת הפרסומים המצורפת.

לרשימת מחקרים
ויליאם ("ביל") דוידסון (2009-1922), איש עסקים ונדבן מארה"ב, היה תומך נלהב בקידום החינוך היהודי בארה"ב ובטיפוח החינוך המדעי במדינת ישראל, וייסד את התשתית להקמת מכון דוידסון לחינוך מדעי.

ביל דוידסון כיהן כנשיא, יו"ר ומנכ"ל של חברת Guardian Industries, מיצרניות הזכוכית המובילות בעולם ליישומי אדריכלות ורכב. בנוסף הוא היה הבעלים של כמה קבוצות ספורט בארה"ב ואף התקבל להיכל התהילה של הכדורסל המקצועי האמריקני.

כאיש עסקים, נדבן וחבר בולט בקהילה היהודית השכיל מר דוידסון למלא תפקיד מנהיגותי חשוב בדרכו הצנועה. אמונתו של דוידסון שחינוך וניהול נאות הם הכלים הטובים ביותר לקידום צמיחה ושגשוג כלכלי, כמו גם מחויבותו לחינוך איכותי, באו לידי ביטוי בשורה ארוכה של יוזמות נדבניות נוספות שהגה.

נוסף על מכון דוידסון לחינוך מדעי הוא הקים ותמך במוסדות השכלה וחינוך נוספים, כגון מכון ויליאם דוידסון באוניברסיטת מישיגן, הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול ע"ש ויליאם דוידסון בטכניון, בית הספר ללימודי מוסמך בתחום החינוך היהודי ע"ש ויליאם דוידסון במכון התאולוגי היהודי בניו יורק ומרכז דוידסון בגן הארכיאולוגי בירושלים.

בשנת 1997 זכה ביל דוידסון להוקרה מטעם מועצת הקרנות הפילנתרופיות במישיגן על מפעל חייו ברמה המקומית, הארצית והבינלאומית. במאמר שהופיע בניו יורק טיימס באותה שנה תואר דוידסון כאחד התורמים הנדיבים ביותר בתולדות ארה"ב. אחרי מלחמת יום הכיפורים הוענק לביל דוידסון פרס ראש הממשלה על מחוות פילנתרופיות יוצאות דופן כלפי מדינת ישראל.

מר ביל דוידסון הלך לעולמו בביתו בגיל 86. הוא השאיר אחריו את אשתו קארן וילדיהם. קרן דוידסון ממשיכה את פועלו וחזונו וממשיכה לתמוך בפעילותו של מכון דוידסון לחינוך מדעי.

אתר זה נבנה בתמיכתה האדיבה של קרן ויליאם דוידסון כהוקרה לפרופ' חיים הררי. יו"ר ומייסד מכון דוידסון. נשיא מכון ויצמן למדע לשעבר

כמה מהמדענים המובילים חוששים מעולם שנשלט על ידי מכונות שחושבות... אני יותר מודאג מעולם שנשלט על ידי אנשים שחושבים כמו מכונות.

פרופ' חיים הררי מייסד מכון דוידסון לחינוך מדעי

תמכו בנו

מכון דוידסון הוא עמותה ללא כוונות רווח. פעילותנו מתאפשרת תודות לתמיכתם האדיבה של ידידי המכון ושותפינו לדרך. תמיכתכם תעזור לנו לקיים את הפעילויות החינוכיות המגוונות שלנו ולהשפיע על הדורות הבאים של תלמידים, מורים ואוהבי מדע. כמו כן היא תאפשר לנו לפעול ביתר שאת לקידום המודעות הציבורית לחינוך המדעי בארץ ובעולם ולאוריינות מדעית לכל. הצלחתנו תלויה בעזרתכם.

ליצירת קשר

איפה אנחנו

מכון דוידסון לחינוך מדעי מחולק לשני קמפוסים, דרום וצפון.
שני הקמפוסים נמצאים בתוך מתחם מכון ויצמן למדע ברחובות.

פיתוח:
עיצוב:
עילי עובדיה