כולנו מקבלים ברשתות החברתיות הודעות בקשר לנגיף הקורונה החדש. עד כמה הן מבוססות? האם כדאי להעביר אותן הלאה?

בשבועות האחרונים רצות ברשתות החברתיות, בווטסאפ ובתקשורת הודעות על נגיף קורונה החדש. לעיתים קרובות ההודעות האלו לא מדויקות במקרה הטוב, או שגויות ואפילו מסוכנות במקרה הרע. נתקלתם בהודעות כאלו? אתם מוזמנים לשאול אותנו עליהן בקבוצה "זה נכון?" בפייסבוק. בכתבה הזאת, שתתעדכן לפי הצורך, נפרסם את ההודעות האחרונות שהגיעו אלינו, ונבדוק אם יש בהן אמת.

יום ראשון, 29 במרץ:

תאורית קונספירציה מלאה בחורים.

א. יש חולים בביג'ינג ׁובמקומות נוספים בסין (ראו מפה)

ב. התפרסמו מחקרים שמראים שיותר סביר שהוירוס הוא תוצר של אבולוציה מאשר פרי תכנון במעבדה 

ג. זה שהרוסים והצפון קוריאנים אומרים שאין להם חולים לא אומר שאין להם חולים

ד. קריסה של כלכלת המערב תגרור קריסה של אלו שעושים איתם עסקים.

ה. ככל שתאורית הקונספירציה יותר מורכבת ומסובכת ומצריכה יותר אנשים שישמרו עליה בסוד, ככה היא פחות סבירה

ו. אחלה רעיון לסרט מתח

המלצה - ממש לא להעביר

 

פוסט חדש שמשוייך ל"אוניברסיטת ג'ונס הופקינס" שבארה"ב. ההודעה מלאה בניסוחים קלוקלים שמעידים על תרגום מכונה, ובהרבה טעויות שמראות שזה לא באמת יצא מאוניבסיטת ג'ונס הופקינס...

הנה עיקר התיקונים:

DNA הוא לא חלבון, הוא אמנם צובר מוטציות, אבל זה לא חלק ממנגנון ההדבקה אלא תוצר לוואי שלו. בנוסף לכך לנגיפי הקורונה אין DNA אלא RNA כחומר תורשתי.

הסבון לא "חותך את השומן" אלא נכנס בין מולוקולות השומן ומפורר אותן, ומאפשר למים לשטוף אותן.

חום גורם לשומן להיות יותר נוזלי, אבל לא בטמפרטורות של 25 מעלות אחרת התאים בגוף שלנו היו בצרה צרורה

אלכוהול, בניגוד לסבון, מחטא על ידי פגיעה בחלבוני המעטפת

אקונומיקה גם היא פוגעת בחלבונים, לא ממיסה אותם

מי חמצן כנ"ל

לגבי ניעור שמיכות אנחנו לא מכירים הנחיה כזאת. לגבי שרידות על משטחים, כל ההנחיות שרצות ברשת מבוססות על מחקר אחד שהתפרסם לפני כשבועיים וסוקר אצלנו באתר. כשיתפרסמו מחקרים נוספים נתייחס גם אליהם.

קרינה אולטרה סגולה פוגעת בעיקר בDNA, פחות בחלבון

חומץ יכול לפגוע בחלבוני המעטפת, אבל אכן פחות מומלץ כחומר מחטא

להרטיב ידיים יבשות זו לא הנחיה רשמית.

המלצה - לא להעביר

יום רביעי, 25 במרץ:

כמה זמן הנגיף שורד על משטחים?

עמידות הקורונה על משטחים/חומרים שונים. למשל: 2-8 שעות על אלומיניום, 8 שעות על כפפות-מנתחים, 48 שעות על פלדה, 4 ימים על עץ, 4 ימים על זכוכית, 4-5 ימים על נייר...

החלק שחסר בתחתית התמונה, ושגם לא תורגם לעברית, הוא החלק בו כתוב שהנתונים לא מתייחסים לנגיף קורונה החדש SARS-CoV-2 ושאפשר להיפטר מנגיפי קורונה על משטחים בקלות על ידי שימוש בחומרי חיטוי ביתיים.

המאמר המצוטט בתחתית התרשים אסף נתונים מ-22 מאמרים קודמים, שנערכו על סוגים אחרים של נגיף הקורונה, כמו הנגיפים שגרמו ל-SARS (התפשטות בעיקר בסין בשנת 2003) ול-MERS (התפשטות בעיקר בערב הסעודית, החל משנת 2012):

  • סוג הנגיף: הנתונים לא מתייחסים לנגיף קורונה החדש, SARS-CoV-2, אלא לבני משפחה וותיקים יותר שלו. האם המסקנות שלו נכונות לגבי נגיף קורונה הנוכחי? עוד לא יודעים, אם כי לאחרונה פורסם מחקר חדש על שרידות של נגיף הקורונה החדש על משטחים.
  • טמפרטורה: רוב הנתונים על זמן ההישרדות של הנגיף על משטחים נכונים ל-20 מעלות צלזיוס. כאשר הטמפרטורה עולה מעבר ל-30 מעלות צלזיוס, זמן ההישרדות של הנגיף על משטחים יורד באופן משמעותי.
  • לחות: מחקר אחד דיווח שבטמפרטורה של 20 מעלות צלזיוס, כאשר יש 50 אחוז לחות באוויר, נגיף קורונה מסוים הגורם לצינון שורד יותר זמן מאשר כאשר אחוזי הלחות הם 30. פירוש רש"י: יותר יבש, הנגיף שרד פחות זמן.
  • העברה ממשטח לידיים: להלן ציטוט מהמאמר בתרגום חופשי: "לא נמצאו נתונים על העברת נגיפי קורונה ממשטח מזוהם לידיים. עם זאת, הראו לגבי נגיף השפעת מסוג A שמגע של חמש שניות יכול להעביר 31 אחוז מהנגיפים באזור המגע לידיים. עבור נגיפי פאראינפלואנזה יעילות העברת הנגיף הייתה נמוכה בהרבה (1.5 אחוז בלבד) אחרי מגע של חמש שניות. במחקר שהתבסס על תצפיות, נמצא שסטודנטים נוגעים בממוצע בפנים שלהם 23 פעמים בשעה, כולל בפה, אף ועיניים." מה נכון לגבי העברת נגיף קורונה הנוכחי לידיים? אנחנו עדיין לא יודעים ונגיפי קורונה אינם נגיפי שפעת או פאראינפלואנזה.
  • המלצה מעשית: שוב, ציטוט בתרגום חופשי: "אפילו שריכוז נגיף הקורונה על משטחים במהלך ההתפרצות הנוכחית אינו ידוע, נראה סביר להפחית את ריכוז הנגיף על ידי חיטוי, במיוחד כאשר מדובר במשטחים שנמצאים בסביבה עם הרבה חולים, אשר בה ריכוז הנגיף צפוי להיות גבוה".

במאמר החדש שהוזכר לעיל והתפרסם לאחרונה בכתב העת New England Journal of Medicine השוו חוקרים מארצות הברית בין נגיף קורונה החדש לבין נגיף הקורונה שגרם להתפרצות ה-SARS בשנת 2003 בסין. החוקרים בדקו את עמידות הנגיפים ב-23-21 מעלות צלזיוס ולחות יחסית של 40 אחוז על משטחי נחושת, קרטון, נירוסטה ופלסטיק. החוקרים מצאו כי הנגיף החדש שורד על משטחי נחושת עד 4 שעות, על קרטון עד 24 שעות ועל משטחי פלסטיק ונירוסטה עד 72 שעות. על פי החוקרים תוצאות המחקר מצביעות על כך שהעברה של הנגיף ממשטחים מזוהמים מתקבלת על הדעת, מאחר שהוא נותר פעיל על משטחים [מסוימים] אף למשך ימים. עם זאת, המחקר נערך בתנאי מעבדה ולכן סביר שבתנאי העולם האמיתי הנגיף ישרוד פחות זמן.

לפני יומיים פרסם המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) דוח על נגיף קורונה החדש באוניות נופש. בחלקו האחרון של הדוח הוזכר שעל פי תכתובת אישית עם יאמאגישי טאקויה (Yamagishi), מהמכון הלאומי למחלות זיהומיות של יפן, בתאי הנוסעים בדיאמונד פרינסס נמצאו שרידים של החומר הגנטי של הנגיף על משטחים שונים, עד ל-17 ימים לאחר פינוי התאים, אך לפני שחוטאו. הממצאים עליהם מספר יאמאגישי הם של שרידי חומר גנטי. בניגוד למחקר שפורסם ב-New England Journal of Medicine לא הראו כאן קיומם של חלקיק נגיף מידבקים, כלומר לא הראו שהנגיף יכול לשרוד כל כך הרבה זמן על משטחים.

אם כך, כמות הזמן שהנגיף שוהה על משטחים תלויה בגורמים סביבתיים רבים, כמו לחות וטמפרטורה, ולכן לא בטוח שהמספרים בתמונה מדוייקים. אולם, יתכן שנגיף קורונה חדש שורד די זמן על משטחים שונים כדי להוות בעיה. ולכן, כדי להפחית את סיכויי ההדבקה וההתפשטות, תמיד מומלץ להקפיד על היגיינה, ולהישמע להוראות משרד הבריאות.

יום שלישי, 24 במרץ:

שמועה על כוויות בידיים:

מסתובבת ברשת תמונה של זוג ידיים עם כוויות כמעט עד המרפק. מפיצי התמונה מנסים להפחיד שהכוויה נוצרה כי אישה כלשהי חיטאה את ידיה עם ג'ל אלכוהול ואז הדליקה את הגז. זה פייק ניוז מוחלט.

אלכוהול בוער בטמפרטורה נמוכה ולא יגרום לכוויות כאלו. בכל מקרה הוא מתאדה במהירות, כך שלאחר חיטוי הידיים אם נותר נוזל כלשהו עליהן הוא לא דליק ולא אלכוהולי – אולי חומר שהוסיפו לג'ל האלכוהול כדי לשמור על לחות הידיים. בנוסף, גם אם מסיבה לא ברורה אותה אישה בסיפור חיטאה את ידיה על למרפקים, ג'ל אלכוהול לא היה יוצר כוויה עם גבול כה חד וברור. לכן, אין ספק שלא מדובר בכוויה בעקבות שימוש לא זהיר בג'ל אלכוהול.

ממה כן הכוויה? ד"ר אברי רווה, כירורג פלסטי מומחה, מסביר שנראה שהכוויה נוצרה מנוזל חם בכלי קיבול כלשהו. זו כוויה בדרגה 2 עמוקה יחסית. הוא משער שהאדם המצולם הוא איש מקצוע, שמבשל בכמויות גדולות, והכניס בטעות את זרועותיו לסיר של שמן רותח - ככל הנראה סיר מרק עם שמן.

רווה מוסיף כי יתכן שהגוון השחור של חלק מהעור בתמונה נוצר מאחר שמרחו על הכוויה סילבר סולפה דיאזין ("סילברול"), תכשיר נגד זיהומים שגורם לגוון כזה בגלל יוני כסף.

אם שלחו לכם את התמונה, ההמלצה שלנו היא לשרוף ולא להעביר.

יום ראשון, 22 במרץ:

שמועה על מידע שרופאים סיניים חלקו עם צוותי רפואה בספרד:

למפיצי פייק ניוז על COVID-19, המחלה לה גורם הנגיף SARS-CoV-2, נגמרו כנראה הרעיונות, אז הם עברו לארוז מחדש הטעיות שכבר הופצו על הנגיף והמחלה. גם השימוש בהודעות קוליות גובר – אולי אנשים נוטים להאמין להן יותר?

הפעם מדובר בהודעה מוקלטת באנגלית של אישה שטוענת שהיא מתרגמת מספרדית משהו שעמיתה שלה שלחה לה, אחרי ששמעה את אותו משהו מחברה שעובדת בבית החולים האוניברסיטאי דוקטור נגרין באי גראן קנריה (אחד מהאיים הקנריים). ומה זה המשהו הזה? מידע שכביכול גילו הסינים על המחלה. טוב שההודעה לא הגיעה מ"שותפה לדירה של בן דודו של אחיו של אביה".

אגב, אפשר למצוא ברשת טקסטים כמעט זהים שמיוחסים למקורות מעוררי אמון אחרים, למשל לאוניברסיטת בול סטייט באינדיאנה. שלל ההודעות האלה, שעוברות כביכול מפה לאוזן ממקורות חשובים עד לאדם לא מוכר, כבר יותר מרומזות שכל הסיפור מצוץ מהאצבע ושאין סיבה להמשיך לקרוא או להקשיב לו. מומלץ לא להעביר את ההודעה הלאה ופשוט למחוק אותה, אבל מאחר שלפעמים מתפתים להקשיב לה או לקרוא את התרגום שלה – למרות הרמזים המטרימים – הנה כמה דברים שגויים, מטעים או שקריים בהודעה:

ההודעה מתחילה בניסיון להפחיד, כדי להגדיל את הסיכוי שאנשים יפלו קורבן לה וימשיכו לקרוא. אבל אין שום "ליחה שהופכת מוצקה וחוסמת את דרכי הנשימה". אם כבר, החולים הקשים נמצאים בסיכון בגלל נוזלים שהצטברו בריאות, לא בגלל מוצקים.

1. לשטות של שתיית משקאות חמים כבר התייחסנו לפני עשרה ימים: שתיית משקאות חמים לא תעזור, ובכל מקרה כאשר אנחנו שואפים את הנגיף הוא נכנס לדרכי הנשימה וכמעט שלא נחשף לחלל הפה. אחרי ההדבקה הנגיף נמצא בתוך התאים, ושום כמות של מים לא תשטוף אותו משם. שלא לדבר על כך שלפי הניסוח אפשר לחשוב שהקיבה של המספרת מחוברת לריאות. אם זה היה נכון, היו לה דברים חמורים יותר לדאוג לגביהם מאשר COVID-19.

2. אין שום סיבה לגרגר חומר חיטוי, עם או בלי חומץ, מלח או לימון. זה לא ישפיע על הנגיף, אבל בהחלט יכול להזיק לכם. שמרו את הרכיבים האלו, מינוס חומר החיטוי, לסלט.

3. כמו כל גרגיר של לכלוך, הנגיף עלול ללכלך בגדים, במיוחד אם מישהו התעטש עליכם ישירות. אבל פרט למקרה קיצוני כזה אין שום חובה להתקלח מיד במים חמים ולכבס את הבגדים. מספיק לזכור לשטוף ידיים אחרי שחזרתם מבחוץ, ולגעת כמה שפחות בפנים שלכם. קרינה על-סגולה (אולטרה סגולה) יכולה להזיק לנגיפים, אבל אין כל עדות שחשיפת הנגיף לאור ישיר של השמש תשמיד אותו. הוא לא ערפד.

4. מחקרים הראו שהנגיף שורד עד שלושה ימים על משטחים מסוימים. בדיוק בגלל זה ממליצים לא לגעת במשטחים בכפות הידיים ומדגישים כמה חשוב לשטוף ידיים לעיתים תכופות ולא לגעת בפנים.

5. אל תעשנו. עישון הוא מחלת רקע. מי שמעשן בסיכון מוגבר לסיבוכים ולמוות מהמחלה, וגם בלי קשר לקורונה העישון מסוכן לבריאות. אל תעשנו.

6. אין כל סיבה לשטוף ידיים כל 20 דקות, וזה גם מזיק לעור. המלצות ארגוני הבריאות הן לשטוף ידיים לעתים קרובות במים קרים או פושרים ובסבון, למשך 20 שניות. יש לשטוף ידיים לפני האוכל או אם אתם כבר לא מסוגלים לא לגעת בפנים, ובמיוחד אחרי מגע עם אדם חולה או עם סביבתו ואחרי קינוח אף, שיעול או התעטשות. זכרו גם להקפיד להשתעל ולהתעטש למרפק או לממחטה חד-פעמית, ולהשליכה לפח.

7. ירקות ופירות מומלצים לאכילה תמיד, אבל אין כל ראייה או כל סיבה לחשוב שהם והוויטמינים שבהם יעזרו נגד הנגיף.

8. הנגיף הגיע במקור לאדם מבעלי חיים אחרים, אך אכן כרגע הוא עובר מאדם לאדם. ארגוני הבריאות סבורים שחיות מחמד לא יכולות להעביר את הנגיף לבני אדם, אך כל חיה יכולה להפוך ל"משטח מזוהם". לכן צריך להקפיד לשטוף ידיים אם מלטפים חיית מחמד או משחקים איתה.

9. אכן כדאי להתחסן נגד שפעת ולהימנע מלהידבק בה, מאחר שמדובר במחלה קשה שגם מגבירה את העומס על בתי החולים. ואנחנו... לא יודעים מה יש למי שהמציא/ה את הרשימה נגד אכילה ושתייה של דברים קרים. אין סיבה להימנע מהם.

10. כאב גרון איננו תסמין נפוץ של המחלה, התופעות הנפוצות ביותר הן חום גבוה ושיעול יבש. הנגיף יכול להדביק בקלות תאים גם בדרכי הנשימה התחתונות (כמו הריאות) וגם בעליונות.

אנחנו כמעט מסכימים עם שורת הסיכום: בהצלחה לכולם ושימרו על עצמכם. אבל אל תעבירו מידע שגוי, במיוחד לא מידע שכולל בקשה שתעבירו אותו ל"כמה שרק אפשר".

 

הנגיף גורם לאובדן חושי ריח וטעם:

כתבות בארץ ובעולם מספרות על תופעה כביכול "מוזרה" בחולי COVID-19: אובדן פתאומי של חושי הריח והטעם. נדין דוריס (Dorries), שרת הבריאות הבריטית שנדבקה בנגיף קורונה החדש, צייצה כי איבדה לחלוטין את שני החושים האלה. גם רייצ'ל מתיוס (Matthews), השחקנית שדובבה את דמותה של האנימרן בסרט "לשבור את הקרח 2", חלתה במחלה וחשפה בסטורי באינסטגרם שלה שאיבדה את חושי הטעם והריח.

עוד אין מחקרים מסודרים בנושא, מאחר שרוב הרופאים "קצת" עסוקים כרגע, אבל דיווחים על אנשים שאיבדו את חושי הריח והטעם זמן מה לאחר שחלו מגיעים מאיטליה, גרמניה, דרום קוריאה ומקומות נוספים.

כפי שכתב אתמול ד"ר נעם לויתן (PhD) אובדן של חושי ריח וטעם זה לא תסמין מפתיע של מחלה בדרכי הנשימה. זו תופעה נפוצה במחלות נגיפיות שפוגעות גם בדרכי הנשימה העליונות, כמו COVID-19, SARS, צננת (שבחלק מהמקרים נגרמת מנגיפי קורונה עונתיים) או שפעת. כ-40 אחוז ממקרי אובדן חושי הטעם והריח במבוגרים מתרחשים לאחר מחלה נגיפית. לעתים אובדן החושים לא הפיך, ועלול להימשך גם זמן רב לאחר ההחלמה, כשכבר אין זכר לנגיף בגוף.

בהצהרה משותפת של נשיאת החברה הבריטית לרינולוגיה, פרופ' קלייר הופקינס (Hopkins), ונשיא האגודה הבריטית לרפואת אף אוזן גרון, פרופ' נירמל קומר (Kumar) נמסר שיש ראיות טובות מדרום קוריאה, מסין ומאיטליה שמספר משמעותי של חולים מאומתים ב-COVID-19 הפכו לתתרנים. בדרום קוריאה, בה מתבצעות בדיקות נרחבות לגילוי הנגיף, אובדן חוש ריח הוא התסמין הבולט ביותר ב-30 אחוז מהאנשים המתגלים כחיוביים. במקרים רבים לצעירים שנדבקו בנגיף קורונה החדש אין תסמינים בולטים אחרים של המחלה, כגון חום או אפילו שיעול.

על פי הופקינס וקומר יש עלייה בדיווחים בעולם על מקרי אובדן חושי הטעם והריח באנשים שאין להם תסמינים אחרים. יתכן שאובדן החושים נגרם מהגורמים הרגילים, כמו נגיפי קורונה עונתיים או הרינו-וירוסים הגורמים לצננת, ושהעלייה אינה אמיתית אלא נובעת מעודף תשומת לב של התקשורת. עם זאת, שני הרופאים מזהירים שיתכן כי העלייה נובעת ממקרים לא מאובחנים של COVID-19. הם מציעים כי כל מי שלוקה באובדן פתאומי של חושי הטעם והריח יכנס לבידוד, ואנחנו מציעים להוסיף ליתר ביטחון את התסמין הזה כקריטריון לבדיקת מעבדה לנוכחות הנגיף.

יום חמישי, 19 במרץ:

עדכון לשמועה מ-14 במרץ על איבופרופן:

שר הבריאות הצרפתי פרסם בחשבון הטוויטר שלו אזהרה לא להשתמש בחומרים אנטי-דלקתיים כמו איבופרופן וקורטיזול, משום שהם מגבירים לכאורה את התסמינים של נגיף הקורונה. חיפשנו ממצאים כלשהם שתומכים בטענה הזאת ולא מצאנו. בימים רגילים המשמעות של זה הייתה שמדובר בהודעה כוזבת (פייק), אולם מאחר שמדובר בנגיף חדש שלומדים עליו תוך כדי עבודה קיים הסיכוי שזה נכון. אז המשכנו לחפור ומצאנו הודעת ווטסאפ בגרמנית שמזהירה גם היא מפני איבופרופן ומשייכת את הממצאים לאוניברסיטה בווינה. האוניברסיטה פרסמה הכחשה נמרצת לטענה, וההודעה לא קשורה כנראה לטענות של שר הבריאות הצרפתי. חיפוש נוסף הוביל למכתב שהתפרסם לאחרונה בכתב העת The LANCET, שבו חוקרים זיהו שאנשים הסובלים מסוכרת רגישים יותר למחלה. במכתב הם מציינים שקיים סיכוי שתרופות אנטי-דלקתיות כמו איבורופן עשויות גם הן להשפיע, אבל הם לא מציגים לכך שום ראיה. איגוד הקרדיולוגים האירופי פרסם אף הוא הכחשה לטענה והמליץ להמשיך לטפל בחולים כבעבר. יש עוד עקבות שמרמזים על המקור להשערה במחקרים ישנים יותר על זיהומים במערכת הנשימה, אך הם לא קשורים לנגיף הנוכחי. לפי מיטב הבנתנו כרגע זו השערה שאינה מגובה בראיות.

ב-17 במרץ השמועה "שודרגה" ואתרי חדשות ברחבי העולם ובישראל פרסמו שגם ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני איבופרופן. מתברר שהעיתונאים העתיקו בלי בדיקה ידיעה שגויה מהאתר ScienceAlert. היום פרסם ארגון הבריאות העולמי בחשבון טוויטר הרשמי שלו הודעה ש"על פי המידע הקיים כיום, [הארגון] לא ממליץ להימנע משימוש באבופרופן". אפשר למצוא פרטים נוספים כאן.

המחלה חדשה, הנגיף חדש והידע עליו נצבר תוך כדי טיפול. הרבה השערות עולות, חלקן מחלחלות לעיתונות ולרשתות החברתיות, אבל כל עוד הן לא מגובות בראיות הן בגדר השערה בלבד ואין להסתמך עליהם בקבל החלטות. המלצה – לא להעביר

יום רביעי, 18 במרץ:

בשורות טובות זה דבר חשוב בימים טרופים אלה. הבעיה היא שהן גם צריכות להיות נכונות...

1. סין מתמודדת עם גל שני, עיר אחת נכנסה לסגר לאחרונה.
2. יש הרבה טיפולים בקנה, אבל הם עדיין חייבים לעבור את המבחן הניסויי. יהיו בשורות טובות, אבל נכון  לעכשיו אין עדיין פתרון טוב ויעיל שאפשר להפיץ לכולם.
3. אנטיביוטיקה היא בכלל נגד חיידקים.
4. עשתה החלמה? נשמע כמו גוגל טרנסלייט. בכל מקרה הרבה החלימו, הרוב המכריע יחלימו. אף אחד לא אומר אחרת.
5. נכון.
6. לא מכירים, אולי נכון. בכל מקרה הבדיקות אכן מתייעלות בהתמדה.
7. עקומת ההדבקה בדרום קוריאה אכן מתמתנת. בהרבה מדינות אחרות לא.
8. המחלה פוגעת בעיקר במבוגרים ובאנשים שסובלים ממחלות רקע. זה לא חדש, אבל הם עדיין ההורים, הסבתות והסבים שלנו.
9. מדענים בכל רחבי העולם עובדים על פיתוח חיסון לקורונה. חלקם כבר החלו בניסויים קליניים, אבל יעבור עוד זמן לא קצר לפני שהחיסון יהיה זמין לציבור.
10. יש להם התפתחות. עוד גוגל טרנסלייט. המדע מתקדם בכל העולם, לא רק בקנדה.
11. כנ"ל.
12. נמצא נגטיב - גוגל טרנסלייט. אנשים החלימו בהרבה מדינות. זה לא חדש.
13. נכון לעכשיו. עקומת ההדבקה עולה.
14. זה נבדק בימים אלה בסין, הלוואי שיעבוד.
15. זה נכון. :-)

בקיצור, מוטב להתמקד בדברים הנכונים ולא לחפש בכוח סיבות לשמוח. המלצה - לא להעביר

 

איננו יודעים מי הפיץ את זה ואם זו בדיחה או טענה אמיתית, אבל תבלין קציצות לא עוזר נגד קורונה. (אנחנו לא מאמינים שאנחנו כותבים את המילים האלה בכלל). ואגב, קורונה זה לא שפעת. המלצה - לא להעביר

 

 
גם קינמון, זנגוויל ומים חמים לא מונעים קורונה ולא מרפאים אותה. מספיק עם תרופות הסבתא. זה ממש לא מצחיק ולא מועיל. התקבל מהמשרוקית.
בבקשה אל תקשיבו לכל מיני "יודעי דבר" ו"חכמים" ששולחים סרטוני עשה זאת בעצמך לטפל בקורונה. כל הדרכים למנוע הדבקה מופיעות באתר משרד הבריאות, והוא מקור המידע הרפואי המהימן לכך. לא להעביר!

יום שני, 16 במרץ:

סיפור הבצל והשפעת הוא סיפור ישן שמקורו במכתב שרשרת שמסתובב ברשת כבר שנים, וכולו שטות מוחלטת. בצל לא סופח חיידקים ובוודאי שלא נגיפים כמו נגיף הקורונה החדש, ואין כל תועלת רפואית לבצל חתוך שנמצא בחדר. בנוסף, הסיפור על הרופא שראה במיקרוסקופ אור את נגיף השפעת בבצל הוא סיפור בדוי לחלוטין: אי אפשר לראות את נגיף השפעת במיקרוסקופ אור, וגם לא נגיפי קורונה, אלא רק במיקרוסקופ אלקטרונים - שלא היה קיים בימים ההם; נגיפים שגורמים למחלות אצל בני אדם לא יכולים להדביק תאי צמחים; ואת נגיף השפעת בודדו לראשונה ב-1933, כמה וכמה שנים אחרי 1918. וכן, גם אין שום מניעה לאכול בצל שנחתך ונשמר במקרר. לעומת זאת יש מניעה להעביר הודעה כזאת. כדאי למחוק ולא להעביר

יום ראשון, 15 במרץ

הטענה כי אכילת שום (או שתייה שלו מבושל במים) מועילה נגד נגיף הקורונה החדש אינה נכונה. חוקרים מצאו שתוצרי הפירוק של התרכובת האורגנית אליצין, המצויה בשום, פעילים נגד סוגים מסוימים של חיידקים ופטריות הגדלים בתנאי מעבדה. עם זאת, לא הוכח כי צריכה של שום לבדה יכולה לשמש טיפול נגד נגיפים בכלל ונגיף הקורונה בפרט. אין תרופות קסם לטיפול בנגיף ויש לקבל טיפול וייעוץ רפואי רק מגורם רפואי מוסמך.

הוספת פרוסות לימון לכוס מים חמים איננה התרופה הבאה נגד נגיף הקורונה (וגם לא נגד סרטן). מחקרים מעלים שתוספת ויטמינים לא מונעת כנראה מחלות נגיפיות של דרכי הנשימה דוגמת הצטננות, אלא אם כן אתם ספורטאים אולימפיים. עם זאת, מחקרים מסוימים הראו שנטילת ויטמין C עשויה לקצר קצת (בכמה שעות) את משך ההצטננות. אין דבר כזה "ויטמין C ממקורות טבעיים": ההבדל היחיד בין החומצה האסקורבית (הידועה בשם ויטמין C) בלימון לבין זו הנמצאת בטבליות המסחריות היא הריכוז של החומר הפעיל והמחיר. אין תרופות קסם או תרופות סבתא לטיפול בנגיף ויש לקבל טיפול וייעוץ רפואי רק מגורם רפואי מוסמך. 

יום שבת, 14 במרץ:

בימים האחרונים רץ בווטסאפ ובפייסבוק טקסט שמיוחס לד"ר עופר כספי, מנהל היחידה לרפואה אינטגרטיבית בבית חולים בילינסון. כספי הוא רופא פנימי ומומחה לרפואה סינית. בטקסט הוא מתייחס לתגובת משרד הבריאות להתפרצות ולשאלה אם היא מוצדקת. בהנחה שכספי אכן כתב את הטקסט, זה מקרה קלאסי של מומחה בתחום אחד שמדבר על נושאים שכלל אינם בתחום מומחיותו. נתייחס לעיקרי דבריו:

כספי תוהה בנוגע למגפה איך זה ש"בסין היא כבר הוכלה" בלי לגבות מיליוני קורבנות כמו בשפעת הספרדית? ובכן, למזלנו הנגיף פחות קטלני, הרפואה התקדמה במאה השנים האחרונות ולמדנו לזהות את הנגיף ולאפיין אותו בתוך זמן קצר, לפני שאנשים מתים בהמוניהם – וטוב שכך. השפעת הספרדית גם נמשכה "קצת" יותר זמן, מאביב 1918 ועד תחילת 1920, בעוד המגפה הנוכחית נמצאת איתנו רק כשלושה חודשים. איום קיומי היא לא – אף אחד לא טען אחרת, אבל בהחלט יש לה פוטנציאל לגרום נזק גדול - לא רק בקריסת מערכות הבריאות, אלא גם בהיבט הכלכלי העולמי.

כספי תוהה למה חלק גדול מהחולים בריאים. אנחנו מניחים שכוונתו ביא שיש הרבה נשאים א-סימפטומטיים, כלומר כאלה שלא מציגים כל תסמינים. כמה? לא יודעים. האם אפשר לדעת? אולי בהמשך. מה שבטוח זה שלפי הנתונים שנצברו במזרח אסיה אי אפשר לומר שיש הרבה אנשים שנדבקו ונשארו בריאים. וגם אם יש, האם כדאי לקחת סיכון שידביקו את שאר האוכלוסייה ויהרגו אנשים בריאים בישי מזל או אנשים פגיעים כמו ההורים, הסבים והסבתות שלנו ואלה שסובלים ממחלות רקע? לא. אנחנו במאה ה-21, לא בימי הביניים. כספי גם מתייחס לשיעור התמותה וטוען שהוא נמוך יותר מהנטען. שיעורי תמותה אכן אפשר לחשב בכל מיני דרכים, אבל כשאדם מת לא משנה לו אם שיעור התמותה היה אחוז אחד ("רק" פי עשרה משפעת עונתית) או שלושה אחוזים. הבעיה היא לא התמותה מהנגיף אלא קריסת מערכת הבריאות כתוצאה מהמוני אנשים שיזדקקו לשירותיה.

בואו נשחק במספרים. נניח ששיעור התמותה מתון יותר – אחוז אחד. נניח שחולים במקביל 50 אלף איש, מצב שקל מאוד להגיע אליו בהיעדר הגבלות – כולנו ראינו את ההסבר של ראש הממשלה על טור הנדסי, ואנחנו רואים את זה קורה כמעט בכל העולם. אחוז אחד מ-50 אלף הם 500 איש שימותו כי נפלו בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה. עצוב, אבל זה לא נגמר שם. שיעור הסיבוכים המחייבים אשפוז במחלה שמחולל נגיף הקורונה החדש עומד על כ-19 אחוז, שפירושם הוא קרוב ל-10,000 איש שצריכים אשפוז רפואי במקביל. המספר הה מצטרף לחולים "רגילים" שכבר מאושפזים (חולי שפעת, סרטן, סוכרת, מחלות לב ועוד). אין שום מערכת בריאות, ותהיה החזקה, הגדולה והבריאה ביותר, שיכולה לעמוד בתוספת של 10,000 חולים, לא כל שכן מערכת בריאות עמוסה כמו שלנו. המשמעות של התפרצות קורונה בלתי נשלטת היא קריסת מערכת הבריאות על כל המשמעויות שלה, ולכן הרבה יותר מתים. אם אתם מחפשים דוגמה הציצו על מה שמתחולל כעת באיטליה.

לא ניכנס לפוליטיקה, כי זה באמת לא המקום שלנו, אבל אנחנו מבקשים מכם – הקשיבו לרשויות הבריאות ומלאו את הוראותיהן. מומחים לאפידמיולוגיה עובדים בה בתיאום עם מומחים מכל רחבי העולם. "נחמד" שדעה המיוחסת לרופא לרפואה פנימית מסתובבת ברשת, אבל מוטב להקשיב למומחים רלוונטיים, שיודעים על מה הם מדברים.

המלצה שלנו – לא להעביר

יום שישי, 13 במרץ:

ההודעה הזאת רצה כבר כמה ימים בווטסאפ ומזמינה אנשים לבדוק אם יש אנשים חולים בסביבתם. הקישור בהודעה מוביל למפה אינטראקטיבית של משרד הבריאות, שמתארת מקומות שבהם שהו אנשים שאובחנו כחולי קורונה והמועדים שבהם זה קרה, על מנת לעזור לאנשים לדעת אם הם אמורים להיות בבידוד. בקיצור, אפשר להעביר את הקישור - אבל ההסבר לא מתאר את מה שיש בו באמת.

להלן התיאור של משרד הבריאות: משרד הבריאות יצר מפה זו לשירות הציבור, על בסיס המידע שנמסר מנבדקים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. המידע הכלול במפה נועד למטרות כלליות ולמתן מידע ראשוני בלבד, אינו בהכרח שלם וייתכן שיחולו בו אי דיוקים. המידע אינו תחליף להתייעצות רפואית או לטיפול רפואי ובכל מקרה של חשש יש לפנות לקבלת מידע נוסף במוקד משרד הבריאות או מוקד מד"א. בשימוש במפה, המשתמש מסכים לכך שכל הסתמכות על המידע המוצג במפה מעבר לידיעה כללית – הוא בשיקול דעתו ועל אחריותו הבלעדית של המשתמש. ככל שיש אי התאמה או סתירה בין המידע במפה לבין מידע שמפורסם לציבור באתר הרשמי של משרד הבריאות ועל ידי גורמי משרד רשמיים באמצעי התקשורת השונים – המידע שנמסר באתר הוא הנכון.

 

הודעת ווטסאפ - סרטון קונספירציה

סרטון שרץ בווטסאפ. טוענים שמגפת הקורונה מומצאת ושמה שגורם לה זו טכנולוגית 5G. בסרטון מוצגות כל מיני "ראיות" לכך שזו איזו מזימה זדונית לפגוע בנו או תוכנית של כוחות חובקי עולם (כולל נטפליקס). צחוק צחוק, אבל המחלה אמיתית, הנגיף אמיתי והחולים אמיתיים. בבקשה אל תעבירו - גם לא בשביל הצחוקים. מישהו עוד עלול להאמין לזה.

עוד מידע על טכנולוגית 5G תוכלו למצוא כאן

יום חמישי, 12 במרץ: 

הודעת ווטסאפ - ג'יימס רוב

הודעה שרצה בוואטסאפ מציגה אוסף של המלצות של וירולוג בשם ג'יימס רוב להתמודדות עם הקורונה ולמניעת הדבקה. ההודעה אותנטית אבל לא מדויקת בלשון המעטה. נתחיל בזה שהנגיף מדבק לא רק לתאי ריאה אלא גם לתאים נוספים. כפפות יכולות לצמצם את החשיפה במגע עם משטחים, אך גם שטיפת ידיים יסודית תעשה את זה (20 שניות לפחות, לא רק 10). מסכות כירורגיות חד-פעמיות לא ידנו עליכם מהנגיף; אין מידע על יעילות כלשהי של סוכריות אבץ או כל תכשיר מוכר אחר במאבק נגד הנגיף הזה. בבדיקה באתר snopes.com התברר שרוב אכן כתב את ההודעה למשפחתו וממש לא התכוון שהיא תופץ בכל רחבי העולם.

ההמלצה - לא להעביר

 

הודעת ווטסאפ - בלינסון

מסתובבות ברשת כמה גרסאות של "הודעת בילינסון". פעם זה מרופא, פעם מאחות, פעם מחבר שעובד בבית החולים. ובהודעה יש הרבה אי דיוקים. האתר לא רלוונטי - הדף הרשמי פנה לדוברות בית החולים בילינסון, שמסר בתגובה שזו איננה הודעה רשמית שלהם ושאין להסתמך עליה. חלק מהדברים שכתובים נכונים וחלקם לא. חולים מעל גיל 80 אכן נמצאים בסיכון גבוה יותר למות מהמחלה, במיוחד אם יש להם מחלות רקע, אך לא נכון לומר שרובם ימותו. בסין 14.8 אחוז מהחולים מעל גיל 80 מתו מהמחלה, שזה אכן שיעור גבוה אבל רחוק מלהיות רוב. המחלה לא דומה לשפעת, שכן מדובר בנגיף שונה שגורם למחלה אחרת שחלק מתסמיניה דומים. ייתכן שהעברה ממשטחים נגועים איננה צורת ההדבקה העיקרית, אך היא אחת מצורות ההדבקה האפשריות ולכן חשוב להקפיד לשטוף ידיים. חולה שאינו מראה תסמינים עדיין עלול להיות מדבק, ולא כדאי לזלזל בזה. ככלל, מידע על המחלה מוטב לקבל ממקורות רפואיים מוסמכים ולא מהודעות אלמוניות בווטסאפ.

המלצה – לא להעביר

 

הודעת ווטסאפ - קנאביס

התמונה מציגה כתבה שפורסמה לכאורה באתר ynet ומתארת מחקר שמראה לכאורה השפעה של חומרים פעילים בקנביס על נגיף הקורונה. התמונה מזויפת. מחקר כזה לא פורסם, וגם לא הידיעה. חוקרים וחברות תרופות בכל העולם מחפשים טיפול לנגיף הקורונה, אך לצערנו מדובר בתהליך ארוך ומורכב. כאשר יימצא טיפול תוכלו לקרוא עליו במגוון מקורות מהימנים, שאף אחד מהם אינו הודעת ווטסאפ.

אנחנו ממליצים בחום לא להעביר

 

הידיעה לא אמינה ומטעה. ראשית, יש לחשוד בכל הודעה שמכילה המלצות רפואיות לאבחון, מניעה או טיפול. ההמלצות המלאות מופיעות באתר משרד הבריאות.
יש כמה אי דיוקים שמערערים את אמינות ההודעה. לפעמים חולי קורונה כן סובלים מנזלת, ולפעמים יש להם דלקת ריאות (דבר שמצוין בהמשך ההודעה, כך שהיא סותרת את עצמה). קשה להבחין בין מחלת הקורונה לכל מחלה נשימתית אחרת.
אין מידע קונקרטי שמעיד כי הנגיף רגיש לחום, מה גם שטמפרטורת הגוף שלנו הרבה יותר גבוהה. שהייה ממושכת בשמש לא תועיל לכם, פרט לכך שתהיו במקום פתוח ומאוורר. גם שתיית משקאות חמים לא תעזור, משום שהטמפרטורה בפה תחזור מהר מאוד לטמפרטורה המקורית (37 מעלות) ובכל מקרה כאשר אנחנו שואפים את הנגיף הוא נכנס לדרכי הנשימה וכמעט שלא נחשף לחלל הפה. כמו כן, הנגיף אומנם עובר בהתעטשות, אבל גם בשיעול ובדיבור. אין ממש טעם להתרחק ספציפית ממי שמתעטשים, אבל אכן מומלץ להתרחק מחולים.
לקינוח ההודעה ממליצה לגרגר Betadine. מדובר בחומר מחטא על בסיס יוד שמורחים על פצעים. ממש לא רצוי להכניס אותו לפה.
בקיצור – למחוק ולא להעביר
 

יום רביעי 11 במרץ:

הודעת ווטסאפ - נשימה

זו הודעה שביקשו מאיתנו לבדוק והיא שקרית ומפחידה. נתחיל בכך שמדובר בהודעה מתורגמת (בטח גוגל טרנסלייט). כבר סיבה טובה לחשוד.
נגיף הקורונה החדש אומנם דוגר במשך כמה ימים (14-2) לפני הופעת תסמינים, אבל אין שום עדות לתופעת הלייפת (פיברוזיס) בהקשר של המחלה. לפעמים מתפתחת דלקת ריאות, אבל זה משהו אחר לחלוטין.
לשתות ולנשום בהחלט כדאי, אבחון עצמי בדרכים מפוקפקות לא כדאי. נשימה עם אי נוחות לא מעידה שנדבקתם בנגיף ונשימה חלקה לא מעידה שלא נדבקתם. למחלה יש כמה תסמינים מוכרים, שעלולים להופיע גם במחלות נשימתיות רבות אחרות, כמו הצטננות או שפעת. הן כוללות חום, עייפות, שיעול יבש וקוצר נשימה.
גם במה שקשור לטיפול, שתיית מים לא תמנע הדבקה בנגיף. הנגיף נכנס דרך הפה, האף או העיניים ושתיית מים לא תגן עלינו במאומה. אחרי ההדבקה הנגיף נמצא בתוך התאים, ושום כמות של מים לא תשטוף אותו משם.
בקיצור – ממש לא לשתף

0 תגובות