הדיווחים על הצהרה של ארגון הבריאות כי חולים חסרי תסמינים אינם מפיצים את הנגיף, והדיווחים שהארגון חזר בו, נבעו בעיקר מאי הבנה של המושגים

כמה כלי תקשורת בארץ ובעולם דיווחו בשבוע שעבר כי ארגון הבריאות העולמי הצהיר שחולי קורונה ללא תסמינים אינם מדבקים. לא רק שזה לא נכון - חולי קורונה ללא תסמינים בהחלט מידבקים - הארגון גם לא הצהיר דבר כזה. מדובר בבלבול שנובע מאי הבנת מונחים ומניסוח לא זהיר של הארגון.

כעבור כמה ימים דיווחו כלי תקשורת אחדים שארגון הבריאות חזר בו. גם זה לא מדויק: הארגון פשוט נאלץ להסביר במילים ברורות יותר את מה שאמר כבר בהתחלה.

אז מה באמת קרה?

במסיבת עיתונאים ב-8 ביוני נשאלה מריה ואן קרקוב (Van Kerkhove), ראש יחידת מחלות מתפרצות וזוּאוֹנוֹזוֹת בארגון הבריאות העולמי, לגבי חלקם של אנשים אסימפטומטיים (מודבקים נטולי תסמינים) במגפה. בתשובתה היא הסבירה כי מתברר שאנשים אסימפטומטיים כביכול, במקרים רבים כלל אינם כאלה. לחלקם יש תסמינים קלים ביותר, שקל לפספס, ולא דומים לתסמינים הנפוצים ביותר של COVID-19. אחרים נראים אסימפטומטיים ביום הבדיקה אך מפתחים תסמינים מאוחר יותר, כך שהם למעשה הם פרה-סימפטומטיים, כלומר קדם-תסמיניים, ולא חסרי תסמינים. הנותרים הם אסימפטומטיים אמיתיים, כאלו שנדבקו בנגיף, ככל הנראה לא פיתחו אפילו תסמינים קלים, והחלימו.

קשה למצוא נשאים אסימפטומטיים אמיתיים ולחקור אותם, משום שבהעדר תסמינים הם לרוב לא נבדקים. ואן קרקוב ציינה עם זאת שמהדו"חות ומהמחקרים המעטים שעקבו אחרי אסימפטומטיים אמיתיים לאורך זמן, נראה לעת עתה כי מאוד נדיר שהם ידביקו אדם נוסף. אולם, בגלל הקושי לאתר אסימפטומטיים אמיתיים, חסר מידע רב עליהם וקשה לדעת מה גודל תרומתם להפצת הנגיף.

היא לא אמרה שאנשים פרה-סימפטומטיים, שאין להם תסמינים כרגע, או שאנשים שרק נראים אסימפטומטיים כי התסמינים שלהם קלים או לא מורגשים, אינם מדבקים. בדיוק להפך: ידוע שחולים עם תסמינים – בולטים יותר או פחות – מדבקים. בנוסף, כמה מחקרים מראים שאנשים פרה-סימפטומטיים מדבקים וכך גם טוען ארגון הבריאות העולמי. גם יש לאנשים אלו חלק נכבד בהפצת הנגיף.

עם זאת, השימוש של ואן קרקוב ושל מומחים רבים במונח אסימפטומטיים, מתייחס רק לאסימפטומטיים אמיתיים. לעומת זאת ,השימוש היומיומי במונח כולל בתוכו את כל המודבקים שאין להם תסמינים בולטים, או שעוד לא פיתחו כאלה. ההבדל במשמעות לא הועבר היטב בתשובתה, או שחלק מהעיתונאים לא הבינו אותו, והתוצאה הייתה כתבות שטענו כי ארגון הבריאות הצהיר שאנשים ללא תסמינים אינם מדבקים, או לא חשובים להפצת הנגיף. יש כאן פייק ניוז כפול, מאחר שדברי ואן קרקוב היו תשובה לשאלה של עיתונאית, ולא הצהרה רשמית של ארגון הבריאות העולמי.

מריה ואן קרקוב | צילום: ארגון הבריאות העולמי, WHO, ויקיפדיה
התשובה שלה לא הובנה היטב. מריה ואן קרקוב | צילום: ארגון הבריאות העולמי, WHO, ויקיפדיה

בלי חרטה

בעקבות טעויות אלו פרסמו מומחים הבהרות ותיקונים ברשת, וביקורת מוצדקת על אי הבהירות בתשובה של ואן קרקוב. הארגון, והיא עצמה, הזדרזו להסביר את דבריה והדגישו, שוב, שמדובר רק באסימפטומטיים אמיתיים ורק במסקנות ממעט מחקרים ראשוניים ומידע שעוד לא פורסם. התוצאה? כתבות על כך שארגון הבריאות "פרסם הצהרה דרמטית וחזר בו". 

ארגון הבריאות העולמי לא פרסם הצהרה ולא חזר בו. הוא ממשיך לטעון, עד שיגיע מידע חדש וממחקרים גדולים יותר, כי נראה שמודבקים אסימפטומטיים אמיתיים כמעט אינם מדבקים. לעומת זאת פרה-סימפטומטיים כן מדבקים, וכך גם אנשים עם תסמינים לא מורגשים. מסיבה זו יש לשמור על כללי הזהירות - ריחוק פיזי, מסכות ושטיפת ידיים - גם אם נראה שאתם או הסובבים אתכם בריאים. כמו כן, על פי הידע הקיים כיום, המדיניות הטובה ביותר לבלימת המגיפה נותרה זיהוי חולים עם תסמינים, בידודם, והכנסת המגעים הקרובים שלהם להסגר. כך גם אם הם נדבקו וכרגע אין להם תסמינים, הם לא יפיצו את המחלה ולא ידביקו אחרים, ושרשרת ההדבקה תיקטע.

 

0 תגובות