האם עישון הוא גורם סיכון לסיבוכים קשים ותמותה מנגיף הקורונה? (נראה שכן), ומה בקשר להתמכרויות אחרות? (ייתכן, אבל עדיין לא ברור)

העובדה שעישון מזיק לבריאות אינה חדשה. עישון משפיע לרעה על תפקוד הריאות, ולפיכך מהווה גורם סיכון מוכר לשלל מחלות, ובהן סרטן ומחלות ריאה כרוניות. עישון פוגע גם בתגובה החיסונית ומפחית את היכולת של הגוף להתגונן מפני מחוללי מחלה שתוקפים את הריאות. נמצא למשל כי מעשנים נמצאים בסיכון כפול ללקות בשפעת, וגם בסיכון גבוה יותר לפתח מחלה קשה וסיבוכים, לעומת לא מעשנים. גם במקרה של נגיפים ממשפחת הקורונה הצטברו ראיות לתמותה מוגברת בקרב מעשנים - הסיכוי לתמותה מנגיף ה-MERS, למשל, היה גבוה פי 2.5 אצל מעשנים.

עד כה, נראה כי SARS-CoV-2 גורם למחלה קשה וקטלנית בעיקר אצל מבוגרים או אנשים שסובלים ממחלות רקע. עם זאת, מאחר שבדומה לנגיף ה-MERS גם SARS-CoV-2 תוקף את רקמת הריאות, ייתכן שגם מעשנים נמצאים בקבוצת הסיכון למחלה קשה ולמוות - ונתונים שנאספו מבתי חולים במחוז חוביי שבסין, מוקד התפרצות המגפה, מחזקים את ההשערה הזאת.

מה אומרים המחקרים

עד כה התפרסמו כמה מחקרים בלתי תלויים שבחנו את הקשר בין עישון, בעבר ובהווה, לסיבוכים מ-COVID-19, הכוללים אשפוז ביחידות טיפול נמרץ והנשמה מלאכותית, ואף למוות מהמחלה. המחקרים כללו קבוצות מדגם שונות והתבססו על מידע שנאסף מגיליונות רפואיים של מטופלים בכמה בתי חולים.

מחקר קטן יחסית, שכלל 191 חולים, ומחקר צרפתי שכלל 343 חולים וטרם עבר ביקורת עמיתים, לא מצאו קשר סטטיסטי מובהק בין עישון לתמותה מ-COVID-19.  המחקר שכלל את המדגם הגדול ביותר, של 1,099 חולים, מצא כי שיעור המעשנים בקרב החולים הקשים היה גבוה משיעורם בקרב חולים קלים, והם חוו סיבוכים רבים יותר שחייבו הנשמה ואשפוז במחלקת טיפול נמרץ. הנתונים מהמחקר הזה מעידים שלמעשנים יש סיכון גבוה פי 2.4 ללקות במחלה קשה המצריכה אשפוז בטיפול נמרץ והנשמה. הסיכון בקרב מעשנים פעילים היה גבוה יותר לעומת אלה שעישנו בעבר.

ארבעה מחקרים קטנים יותר מצאו ממצאים דומים, עם שיעור גבוה יותר של מעשנים בין החולים שחוו סיבוכים ואשפוזים בטיפול נמרץ. שקלול הממצאים מעיד שעישון סיגריות הוא גורם סיכון אפשרי להתפתחות של מחלה קשה ולמוות מ-COVID-19.

אדם מעשן בזמן שפניו מכוסות במסכה | V.Baturin, Shutterstock
גורם סיכון אפשרי לסיבוכים ולמוות. אדם מעשן שעוטה מסכה | V.Baturin, Shutterstock

אלקטרוניות, אבל עדיין סיגריות

המחקרים בסין התמקדו בעישון סיגריות, שכן זהו סוג העישון הנפוץ במדינה, והוא מאפיין גם את רוב מדינות אירופה. עם זאת, בארצות הברית ובבריטניה הסיגריות האלקטרוניות צברו פופולריות רבה בשנים האחרונות, במיוחד אצל צעירים. בניגוד לעישון סיגריות רגילות, שבהן המעשנים שורפים תערובת של טבק וחומרים נוספים, סיגריה אלקטרונית מתבססת על מכשיר שמאדה נוזל כדי ליצור אדים שהמעשן שואף. הנוזל מכיל שלל מרכיבים, ובהם פרופילן גליקול, גליצרין, ניקוטין וחומרי טעם.

האם בדומה לעישון סיגריות, גם עישון של סיגריות אלקטרוניות עלול להיות גורם סיכון?

מאחר שהמגפה הגיעה לארצות הברית ולבריטניה רק לאחרונה, קשה עדיין לקבוע אם מדובר בגורם סיכון. עם זאת, כבר עכשיו אפשר לראות רמזים מטרידים שיכולים להצביע על קשר בין סיגריות אלקטרוניות לסיבוכים של המחלה.

סקירה של אבחוני המחלה בארצות הברית מצאה שיעור גבוה וחריג של חולים קשים בקרב צעירים בגילאי 44-20. כ-20 אחוז מכלל החולים שנדרשו לאשפוז וכ-12 אחוז מכלל החולים שהופנו לטיפול נמרץ היו בקבוצת הגיל הזאת.

אחת ההשערות שהוצעו על מנת להסביר את הנתונים הללו היא שיעור גבוה יותר של השמנת יתר באוכלוסייה בארצות הברית. אפשרות נוספת היא שעישון סיגריות אלקטרוניות, הנפוץ בקבוצת הגיל הזאת, יכול לשחק תפקיד. יש לזכור כי מדובר נכון לעכשיו בהשערה בלבד, שמחייבת איסוף מידע ומחקר המשך. ככל שהנגיף יתפשט, יצטבר מידע נוסף שיאפשר לחוקרים לבחון גורמי סיכון נוספים.

קנביס וסמים אחרים

ומה לגבי התמכרויות אחרות?

עישון קנביס חושף את הריאות לנזקים דומים, ולפיכך עלול גם הוא להיות גורם סיכון לתחלואה קשה ב-COVID-19. סמים ומשככי כאבים ממשפחת האופיואידים, שגרמו למגפת התמכרויות קשה בארצות הברית, פועלים על מערכת שיכוך הכאב הטבעית של הגוף אבל גם מדכאים נשימה. שימוש בחומרים הללו הוא גורם סיכון לתמותה על רקע מחלות ריאות שונות, ולפיכך עלול להיות גורם סיכון גם כאן. אמפטמינים הם סמים ממריצים הגורמים נזק לרקמת הריאה, ולכן עלולים גם הם להיות גורם סיכון.

אם כך, עדיין אין לנו נתונים ברורים הקושרים התמכרויות לסמים שונים למחלה, אך  הן בהחלט גורם סיכון אפשרי לתחלואה קשה ב-COVID-19.

2 תגובות

 • מר רובוט

  עישון זה לא מחלת רקע

  עישון גורם להרבה מחלות רקע לפעמים לא מאובחנות- סכרת לחץ דם ומחלות לב שמעלות את סיכוי התמותה מקורונה
  אבל לא הוכח קשר בין העישון כשלעצמו לקורונה
  https://www.ejinme.com/article/S0953-6205(20)30110-2/fulltext

 • אנונימי

  אני גם מעשן וגם צורך

  אני גם מעשן וגם צורך בופרנורפין!