שכיחות השימוש בסיגריה אלקטרונית עולה בקרב מבוגרים וצעירים. האם היא אכן בטוחה יותר מאשר סיגריה עשויה טבק?

הסיגריה האלקטרונית המודרנית הומצאה ב-2003 בידי הרוקח הסיני הון ליק לאחר שאביו מת מסרטן הריאות. נכון ל-2015, מרבית הסיגריות האלקטרוניות מיוצרות בסין. מאז נמכרו לראשונה ב-2004 השימוש בהן בעולם עולה בצורה מעריכית. הוא נפוץ מאוד בבריטניה ובארצות הברית, ושיעורו גבוה בקרב תלמידי בית ספר.

מאז הופעתה של הסיגריה האלקטרונית בארצות הברית בשנת 2007 עלתה במהירות שכיחות השימוש בה. בקרב תלמידי תיכון בארצות הברית השכיחות עלתה פי עשרה, מ-1.5 אחוזים בשנת 2011 ל-16 אחוזים ב-2015. מרבית המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות עדיין מעשנים, או שעישנו בעבר סיגריות טבק רגילות, והסיבות לשימוש בסיגריות אלקטרוניות יכולות להיות רצון להפסיק לעשן, להפחית את הסיכון או לחסוך כסף. לעומת זאת, שיעור השימוש בקרב מי שמעולם לא עישן נמוך ביותר.

הנתונים הללו מעלים את השאלה אם יש סיבה לדאגה מפני נזקים של עישון ממושך של סיגריות אלקטרוניות בדומה לאלו של הסיגריות הרגילות. מחקרים שנעשו באחרונה שופכים אור על סוגיה זו.

איך פועלת סיגריה אלקטרונית?

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר שמטרתו לגרום לתחושה דומה לזו שגורם עישון טבק. היא פועלת באמצעות חימום נוזל ליצירת אדים שהמשתמש שואף לריאותיו. הנוזל, שקרוי גם "נוזל אלקטרוני" (e-liquid באנגלית), מכיל  בדרך כלל פרופילן גליקול, גליצרין, ניקוטין וחומרי טעם. כמה מהסיגריות האלקטרוניות אינן מכילות ניקוטין. מרכיבים אלו נמצאים גם בסיגריות טבק רגילות, אך האחרונות מכילות עוד חומרים רבים אחרים.

המכשיר הוא מאדה שפועל באמצעות סוללות. החלקים העיקריים שלו הם פייה, מחסנית, גוף חימום או מרסס, מיקרו-מעבד, סוללה ולעתים נורית LED (דיודה פולטת אור) בקצה. המרסס מורכב מגוף חימום שמאדה את הנוזל ומחומר שמושך את הנוזל לתוך סליל בכוח הנימיות.

גוף החימום מופעל בלחיצת כפתור או על ידי שאיפת אוויר שמפעילה חיישן לחץ, והנוזל הופך לתרסיס לאחר שהוא מתחמם לטמפרטורה של 100 עד 250 מעלות צלזיוס. נורית ה-LED מופעלת בזמן השאיפה כסימן לכך שהמכשיר פועל. במקום עשן, המשתמש  שואף תרסיס אדים שיש לו טעם והוא נותן תחושה דומה לזו שמתקבלת מעישון טבק. בגלל תהליך האידוי, השימוש בסיגריה אלקטרונית קרוי vaping.

בטיחות השימוש

גם אם נראה שסיגריות אלקטרוניות בטוחות יותר מסיגריות טבק, ההשפעות הבריאותיות ארוכות הטווח של שימוש בהן אינן ידועות, בעיקר מפני שאין עליהן פיקוח כמו על סיגריות רגילות ובגלל מיעוט נתונים, בעיה שקיימת גם בנוגע לשימוש בנרגילה, למשל.

מאמר סקירה משנת 2016 בחן מחקרים מעשרים השנים הקודמות שבהם נבדקו הנזקים בעקבות חשיפה פסיבית לסיגריות אלקטרוניות. בכמה מחקרים נמצא שהן פולטות שלל חומרים רעילים באדים, למשל החומרים שבנוזל האידוי, חלקיקים קטנים (ultrafine particles) – חומרים חלקיקיים שגודלם פחות ממאה ננומטר (מיליונית המילימטר) ומתכות שונות שיש להן השפעה על איכות האוויר. בעבר נמצא שחשיפה לחומר חלקיקי ולניקוטין גורמת בעיות בריאות כגון עלייה בשכיחות מחלות לב ודרכי הנשימה. חומרים אורגניים נדיפים יכולים לגרום גירוי ואף סרטן בדרכי הנשימה בחשיפה ממושכת, וחשיפה למתכות כבדות יכולה לגרום רעילות לאיברים מסוימים.

אלא שכדאי להתייחס לממצאים הללו בזהירות, שכן למחקרים שנסקרו יש כמה מגבלות. למשל, מספר סוגי הסיגריות האלקטרוניות שנבדקו ומספר סוגי הנוזלים האלקטרוניים שבתוכן, וכן כמה מדידות חוזרות נעשו.

לא ברור אם אפשר להשליך מממצאים כאלה לגבי חשיפה פסיבית לסיגריות אלקטרוניות מכל סוג שהוא. פליטת החומרים הרעילים מסיגריות אלקטרוניות משתנה באופן משמעותי בהתאם למתח שמספקת הסוללה, למשך השאיפה ממנה וגם למרווחי הזמן שבין השאיפות. אין היום שיטות מדעיות אחידות לבדיקת אדי הסיגריה, והריכוזים המדווחים משתנים בהתאם לשיטות הדגימה של הנוזל ולשיטות המדידה.

מרבית המחקרים מדדו פליטה ממשתמש אחד בלבד או ממכונת עישון, כשהחשיפה נמשכת כמה דקות עד שעה. התרחיש הזה יכול לדמות מקרים שבהם אנשים נחשפים למשתמש אחד באופן מזדמן, אבל אין בהם כדי לומר דבר על הסיכון במצבים שבהם אנשים רבים משתמשים בסיגריות אלקטרוניות בו זמנית במקומות סגורים כמו מועדוני לילה, ברים ובתי קפה.

הקשר לעישון סיגריות טבק

מכיוון שהסיגריות האלקטרוניות מכילות ניקוטין, קיים חשש שמי שאינם מעשנים סיגריות טבק – בעיקר ילדים – יפתחו התמכרות לניקוטין שתגרום להם לרצות לעשן סיגריות רגילות. מאמר חדש בדק את הקשר בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב מי שהתחילו בסוג זה של סיגריות, לבין שימוש מאוחר יותר בסיגריות טבק. המאמר סקר תשעה מחקרי אורך, כלומר כאלו שבהם היה מעקב אחר אותם נבדקים בכמה נקודות זמן. השתתפו בהם יותר מ-17 אלף מעשנים בני 30-14 וענו על שאלות באשר להרגלי השימוש שלהם בסיגריות אלקטרוניות ובסיגריות טבק באמצעות שיטות שונות כמו סקר טלפוני, סקר אינטרנט ושאלון כתוב.

הממצא העיקרי של המאמר הוא שהסבירות להתחלת עישון סיגריות טבק היתה 30.4 אחוזים בקרב מי שהשתמשו אי פעם בסיגריות אלקטרוניות, לעומת 7.9 אחוזים בקרב מי שמעולם לא השתמשו בסיגריות אלקטרוניות – פי ארבעה כמעט. השימוש בסיגריות אלקטרוניות התברר כגורם סיכון גבוה יותר להתחלת עישון סיגריות רגילות מאשר עישון סיגריות על ידי הורים, חברים ואחים.

כותבי המאמר זיהו כמה סיבות לכך שסיגריות אלקטרוניות הן גורם סיכון להתחלת עישון. ראשית, השימוש בהן מחקה התנהגויות שאופייניות לעישון סיגריות כמו תנועות מהיד לפה, שאיפה לריאות ונשיפה החוצה. לכן גם בני נוער וצעירים בשנות העשרים לחייהם, שמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות ללא ניקוטין, עלולים לרכוש "מיומנויות" של עישון סיגריות תוך כדי השימוש בסיגריות אלקטרוניות והמעבר לסיגריות טבק נעשה טבעי יותר.

שנית, המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות שמכילות ניקוטין עלולים להתמכר לו משום שהתרסיס בסיגריה אלקטרונית מכיל ניקוטין בצורתו הממכרת ביותר, שנספגת בקלות בגוף. גם שאיפה של חומרי טעם מסוימים גורמת לחוויה חושית מענגת, בדומה לזו שמדווחים עליה מעשני סיגריות כשהם שואפים את העשן.

הסיבה השלישית היא ששימוש בסיגריות אלקטרוניות עלול להפעיל תהליכים קוגניטיביים או התנהגותיים שמעלים את הסיכון לעישון. לדוגמה, אצל משתמשי סיגריות אלקטרוניות יש עלייה בתפיסה של עישון סיגריות כדבר חיובי ובתחושת השתייכות לקבוצת המעשנים בני גילם.

החשש: התמכרות שתעלה את מספר המעשנים. מבנה של מולקולת ניקוטין | מקור: Science Photo Libraryהחשש: התמכרות שתעלה את מספר המעשנים. מבנה של מולקולת ניקוטין | מקור: Science Photo Library

נזק לא ידוע עדיין

למרות הממצאים האלה, כותבי המאמר עצמם זיהו בו כמה מגבלות. כמו במחקר הקודם, לא היה ידוע סוג הסיגריות האלקטרוניות שהאנשים שענו לסקר השתמשו בהן, או שיעור המשתמשים בסיגריות שמכילות ניקוטין מקרב אלו שענו לסקר, שכן אלה סיגריות מדור מתקדם יותר שמזרימות רמות גבוהות יותר של ניקוטין לדם מאשר סיגריות דור ראשון. נוסף על כך, כל המחקרים שנסקרו נעשו בארצות הברית ולכן אין בממצאים כדי להעיד על המתרחש במדינות אחרות. ולבסוף, המחקרים נערכו לפרק זמן קצר יחסית ולא עקבו אחרי בני הנוער זמן ארוך מספיק בשביל לקבוע את שיעור ההתמכרות לניקוטין או את התלות בסיגריות בחייהם הבוגרים.

ממצאי המאמר גם זכו לביקורת מצד כמה מומחים להתמכרות לטבק בעולם. הטענה העיקרית הייתה שאי אפשר לבסס קשר סיבתי בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות לעישון סיגריות טבק על סמך הממצאים. טענה נוספת הייתה נגד מסקנתם של כותבי המאמר, שאמרו שהסבירות לעישון סיגריות טבק גבוהה יותר בקרב משתמשי הסיגריות האלקטרוניות, ולכן על הרשויות למנוע שימוש בסיגריות אלקטרוניות. זאת למרות שדווקא הגבלת השימוש בסיגריות אלקטרוניות יכולה לעודד עישון סיגריות טבק מפני שלמי שמעוניין לעשן אין אלטרנטיבה זולת סיגריות טבק.

לטענת המבקרים, גישה לסיגריות אלקטרוניות לוותה בירידה בעישון סיגריות בקרב צעירים, הן בארצות הברית והן בבריטניה, בניגוד לטענת כותבי המאמר. עוד הם מוסיפים שהמאמר אינו מבחין בין צעירים שרק התנסו בסיגריות אלקטרוניות לבין כאלה שהפכו משתמשים קבועים, ואילו מחקרים רבים מראים שלא-מעשנים שמנסים להשתמש בסיגריות אלקטרוניות כמעט לעולם אינם הופכים למשתמשים קבועים. לטענתם, ההפך הוא הנכון: מעשנים הם שמנסים להפסיק לעשן באמצעות שימוש בסיגריות אלקטרוניות.

השורה התחתונה היא שכרגע אין תמימות דעים באשר לנזקיהן של סיגריות אלקטרוניות לעומת סיגריות טבק, בעיקר בשל השונות הגדולה בין סוגים שונים של סיגריות אלקטרוניות וחוסר יכולת לשלוט על משתנים רבים. יש לערוך מחקרים נוספים ומקיפים יותר על הסיכון שכרוך בשימוש בהן, ובמקביל להדגיש את החשיבות של שימוש זהיר, בעיקר בקרב בני נוער שנתונים ללחץ חברתי ונוטים לעתים להתנהגויות סיכון יותר מהאוכלוסיה הכללית. 

5 תגובות

 • אנונימי

  ניקוטין

  שלום,
  אשמח לדעת יותר על ניקוטין-
  מה קורה מרגע כניסתו לגוף, לאיזה קולטנים נקשר במוח ומה משפיע בגוף הדופמין שהשתחרר בעקבות הניקוטין.

 • ליאור מלמד

  המשך 2:

  3. לסיכום, אתן לכם את השורה התחתונה של הסרט מבלי להמעיט מהתוכן המלא שחובה לצפות בו: "אחרי הבכורה העולמית של הסרט "מיליארד איש" בניו זילנד, הכריזה הממשלה שתשקול מחדש את איסור מכירתם של מוצרי סיגריות אלקטרוניות. כעבור כמה חודשים הפסיקה ממשלת ניו זילנד את מימונם של ארגונים שנלחמו בסיגריות אלקטרוניות, המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות אינם נחשבים עוד למעשנים. הקולג' המלכותי לרופאים דיווח שמוצרי סיגריות אלקטרוניות, בטוחים לשימוש ב- 95% לפחות מסיגריות וקרא לעודד את השימוש בהם".

 • ליאור מלמד

  המשך:

  מפריע עוד יותר, העדר מחקרים איכותיים שיבחנו את ההשפעה של הסיגריות האלקטרוניות על בריאות הציבור. נכון לעכשיו קשה מאוד לגייס תמיכה מקיפה. למרות שלא ניתן לומר בוודאות מה הנזק הנגרם משימוש בהם, ישנם עדויות לטובה בקשר לשימוש בסיגריות אלקטרוניות הכוללות הפחתת מסיבית של שימוש בטבק, בקרב צעירים, בני נוער ומבוגרים שכולם בסה"כ מבקשים להימנע מהנזקים הצפויים חלילה כמו סרטן ריאות, סרטן הדם והלוע. ועדויות של רופאים, מדענים, חוקרים ומשתמשים שמפתחים קהילה תומכת ככל הניתן בפורומים ועוד, בעזרתם של כלי תקשורת רבים, כולם מנסים לקדם את המלחמה הזו נגד בעלי האינטרסים וחברות הטבק, שפשוט מונעים בבוטות ממעשנים להפסיק לעשן בדרך האפשרית ביותר.

 • ליאור מלמד

  יש סרט דוקמנטרי מעולה שחובה לראות "מיליארד איש"

  חובה לכל מי שרוצה להפסיק לעשן או משתוקק שאהוביו יחדלו מכך. הסרט סוקר את נזקי העישון בצורה ביקורתית למדי. http://hot.ynet.co.il/home/0,7340,L-13451-170896,00.html אשמח לשמוע פה מה אחרים חושבים! אבל לרובנו קשה להתעסק בזה או לפנות זמן לצפות בדוקומנטרי של שעה וחצי, אז אתמצת בכמה נקודות: 1. איך נעלמו מחיינו בבת אחת כל הסיגריות האלקטרוניות?? מסתבר שבאופן חסר תקדים בהיסטוריה הצליחו באבחה אחת, בעלי אינטרסים שונים לגרום לכך, שמנהל המזון והתרופות הביא לאיסור בפועל של מכירת סיגריות אלקטרוניות בארה"ב, והאיחוד האירופי ממשיך למסותם בכבדות ולהטיל מגבלות חמורות בהשפעת לוביסטים של חברות התרופות הגדולות. אפילו אוסטרליה אסרה את השימוש בהם (לאחר חמש שנים של מאבק משפטי). יש להדגיש ש- 14 מדינות בעולם מחזיקות בבעלותן חברות סיגריות גדולות, כולל סין. 2. הסיגריות האלקטרוניות לטענת התומכים, בטוחות ב95% יותר מאשר סיגריות רגילות! (הנתון בלתי מדויק - לא נעשו מספיק מחקרים) אך המלחמה הבלתי פוסקת של התעשייה שמגלגלת יותר מטרליון דולר מידי שנה, כלומר תעשיית הטבק בעיקר והלוביסטים מטעמם ומטעם חברות התרופות והארגונים או העמותות ללא מטרות רווח שעושות בסופו של יום רווח עתק בין השאר, מטיפול בחלופות לניקוטין ובמוצרים לגמילה מניקוטין (בעיקר מדבקות ומשאפים), ממיטות חורבן על הפתרון שיכול להציל מיליארד איש מלהפסיק לעשן. אבל את הסיגריות ממשיכים למכור לנו, את חלופות הניקוטין ממשיכים לתת ואפילו בלי מרשם. אז למה את החלופה שבאמת גורמת לאנשים להפסיק לעשן (סיגריות אלקטרוניות), מנסים למגר? התשובה פשוטה: כסף! יש מי שמרוויח המון מהמצב הקיים.

 • אנונימי

  .

  מה שנכון.. נכון - ליאור