סרטן הריאות הוא הגורם המוביל לתמותה מסרטן – אפילו יותר מסרטן השד אצל נשים. הגורם העיקרי לסרטן הריאות הינו עישון (שימו לב: לא רק סיגריות אלא גם נרגילה). הסרטן מתחיל באונה אחת של הריאות ומשם מתפשט גם לאונות האחרות, לבלוטות הלימפה ומשם לשאר הגוף.

הסרטון שלפנינו מסביר בקצרה על פעולת הריאות ועל סרטן הריאות. הסרטון הוא באנגלית, לכן הוספתי עבורכם בהמשך העמוד תרגום שלו והסברים. לצפייה לחצו על התמונה.


הסרטון מוצג באתר Virtual Medical Center. הופק על ידי חברת Blausen Medical Communications

הריאות הן איבר דמוי ספוג מחולק לאונות, שאחראי על הנשימה. בריאה השמאלית יש רק שתי אונות, בגלל המיקום של הלב שנמצא במרכז הגוף עם נטייה קלה שמאלה. בזמן הנשימה, אוויר נע דרך האף או הפה, במורד הקנה אל הסימפונות הראשיות. הסימפונות הראשיות מתפצלות לסימפונות קטנות יותר (סימפונונות) ואז לסימפונות יותר ויותר קטנות, שנגמרות בשקי אוויר הנקראים נאדיות. הנאדיות הן האתר שבו החמצן שנכנס לגוף מתחלף בפחמן דו-חמצני שהגוף פולט.

רוב השינוים הסרטניים בריאות מתרחשים הרבה לפני שמופיעים תסמינים (כמו שיעול, קוצר נשימה, כיח דמי ועוד). קיימים סוגים רבים של סרטן הריאות, אך השכיח ביותר הוא הקרצינומה הברונכוגנית (סרטן הסימפונות). סרטן יכול להתפתח גם בקנה, בסימפונונות או בנאדיות.

סרטן הריאות הוא הגורם המוביל למוות מסרטן בקרב גברים ונשים גם יחד, אך החדשות המרעישות הן שיותר נשים מתות מסרטן הריאות מאשר מסרטן השד. עישון (פסיבי או אקטיבי) מגביר משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן הריאות. בשנים האחרונות החלו לטפל בסרטן הריאות גם עם מעכבי אנגיוגנזה (יצירת כלי דם) ומעכבי גידול.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.

4 תגובות

 • אנונימי

  שלום אני הומו [

 • אנונימי

  ה'עדה'יד שג

  ה'עדה'יד
  שג

 • לביא

  סרטן הראות

  למה זה לא עובד

 • גיא

  שלום,

  שלום,
  לא מצאתי את הוידאו, נראה שהקישור מוביל לדף עם כתבות.
  תודה!