אורח החיים המודרני מכתיב לרוב האנשים, בייחוד בעולם המערבי, שעות עבודה ארוכות ללא מאמץ פיסי משמעותי (עבודה מול מחשב), לצד תזונה לקויה שמבוססת על מזון מהיר. הצירוף של השניים גורם עלייה חדה בשיעור מחלות הדם והלב והשמנת היתר.

השמנת יתר היא אחת המגפות הגדולות של העולם המערבי, והיא נובעת משילוב של גורמים גנטיים עם תזונה לקוייה ומיעוט פעילות גופנית. היישומון שלפנינו מציג איך תזונה ופעילות גופנית משפיעות על חוזק הלב ועל מאמץ הלב. שימו לב מדובר בהמחשה ולא בעצה רפואית. לצפייה ביישומון לחצו על התמונה ופתחו את הקובץ המקושר (יישומון ג'אווה).


היישומון הופק במסגרת פרויקט PhET של אוניברסיטת קולורדו
להורדת היישומון ולהרצתו על המחשב 
לחצו כאן
אם אינכם מצליחים להעלות את היישומון, התקינו את תוכנת Javaweb. לחצו כאן והתקינו לפי ההוראות.

אזהרה: ההדמיה מתארת התנהגות בנסיבות אידיאליות ותחת כמה הנחות. היא לא נועדה להחליף ייעוץ עם רופא או תזונאי. ההדמיה מתחשבת רק בהשפעה של משקל יתר חמור ושל פעילות גופנית על בריאות הלב. לגורמים חשובים נוספים, כגון גיל, מגדר, תורשה, עישון, רמת הכולסטרול, לחץ דם גבוה, סוכרת ועוד, יכולה להיות השפעה על בריאות הלב. היישומון נוצר למטרה חינוכית בלבד.

היישומון מראה את השפעות התזונה והפעילות הגופנית על הלב. כדי להשתמש בו עליכם להזין את הפרטים הבאים: גיל, גובה, משקל ואחוז השומן (אם אינכם את אחוז השומן, היישומון יעריך אותו על סמך הנתונים שהזנתם). על פיהם היישומון יחשב את ה-BMI שלכם (מדד לעודף משקל).

כעת בנו תפריט יומי על ידי גרירת המאכלים שאתם אוכלים במהלך היום (אפשר לדפדף בין המאכלים השונים על ידי לחיצה על "עוד"). לאחר מכן הזינו את הפעילות הגופנית היומית שלכם על ידי גרירת סוג הפעילות הגופנית היומית לספר גם כאן יש הרבה סוגים של פעילות גופנית.

לאחר מכן כל שיישאר לכם הוא ללחוץ על "התחל" (משולש כחול למטה). בשני הגרפים תתקבל תמונה של השינוי במשקל ושל צריכה קלוריות מול שריפת קלוריות לאורך זמן. ככל שתשימו יותר אוכל עתיר קלוריות ותפחיתו את הפעילות גופנית, עך המשקל יעלה – ולהיפך (שימו לב לסכימת האדם מצד שמאל).

נסו לשחק עם כל מיני מקרים וראו מה קורה כשמשנים את הגיל, המין, המשקל התחלתי או הגובה. איך משפיעה תזונה מסוגים שונים (מאוזנת או לא מאוזנת), לצד רמות שונות של פעילות גופנית, על השינוי במשקל.

מצד שמאל שימו לב לשני מדדים חוזק הלב ומאמץ הלב. שני המדדים הללו מושפעים זה מזה. חוזק הלב פירושו חוזק השריר של הלב, ולכן היכולת שלו להתמודד עם המשקל שהגוף צריך לשאת. מאמץ הלב הוא מדד לכמות האנרגיה שהלב צריך להשקיע בשביל לקיים מחזור דם תקין, ובאופן טבעי הוא נגזר גם מחוזר הלב. ראו איך המקרים שהתבוננתם בהם קודם משפיעים על חוזק הלב ומאמץ הלב.

שאלה לדיון מדעי: כאמור, היישומון ממחיש רק את ההשפעה שיש לצריכה ולשריפה של קלוריות על המשקל ואיך הן גורמות להשמנת יתר. יש עוד גורמים משפיעים רבים אחרים, כמו עישון, תורשה ועוד. נסו לחשוב אילו גורמים משפיעים וכיצד.

אתם מוזמנים לשאול שאלות ולכתוב תגובות על תוצאות מעניינות שקיבלתם ואיך אתם מסבירים אותן.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות