רעידת אדמה הינה אחד מאסונות הטבע הכי בלתי צפויים והכי הרסניים. עדות לכך ראינו בחודש שעבר, ברעידת האדמה שהחריבה חלקים נרחבים מהאי האיטי. בניגוד לאסונות טבע אחרים, קשה מאוד להתגונן מפני רעידת אדמה ועוד יותר קשה לחזות אותה, ומכאן נובע חוסר האונים בהתמודדות מולה.

רעידת אדמה נגרמת מתזוזה של לוחות טקטוניים (משטחי סלע עצומים) שמתחככים זה בזה וגורמים לאדמה לזוז. בעקבות האסון שפקד את האיטי וזעזע את כל העולם בחרנו לעסוק החודש ברעידות אדמה. באשכול הכתבות שלפניכם תמצאו סרטונים, כתבות ושאלות בנושאים הקשורים לרעידות אדמה, תזוזת לוחות ואסונות טבע אחרים בעלי מאפיינים דומים.

קריאה נעימה.


הרס שגרמה רעידת אדמה במוז סצ'ואן שבסין בשנת 2008


כתבות וסרטונים ממדור מאגר מדע

רעידת האדמה בהאיטי: מדוע קורות רעידות אדמה? כתבה מרתקת המסבירה על הגורמים לרעידת אדמה ועל הסבירות שתקרה, באופן כללי וגם כאן בישראל.

רעידת אדמה חזקה בישראל האם אפשר לעשות משהו? הרצאה העוסקת בסבירות לרעידת אדמה בישראל ומה אפשר לעשות כדי להתמודד איתה.

רעידות אדמה: היכן, מדוע ומתי? הרצאה העוסקת ברעידות אדמה, בגורמיהן, במאפייניהן ובמחקרים חדישים העוסקים בזיהוי סימנים המעידים על בואן.

איך נוצרת רעידת אדמה? אנימציה אינטראקטיבית שמסבירה איך נוצרת רעידת אדמה.

איך נוצר צונמי? סרטון שמסביר את התנאים שיוצרים את גלי הענק של הצונמי (תוצר לוואי הרסני של רעידת אדמה המתרחשת בלב ים), את מאפייניהם ותוצאותיהם.

איך מתפרץ הר געש? התפרצות הר געש נובעת מסיבות דומות לרעידת אדמה, והיא פתאומים והרסנית לא פחות. אנימציה אינטראקטיבית המסבירה איך הר געש מתפרץ.

תזוזת יבשות אנימציה קצרה ובה הדמיית מחשב של תזוזת היבשות.


שאלות מהמדור "שאל את המומחה"

איך נוצרת רעידת אדמה? הסבר קצר על רעידות אדמה ואיך הן נגרמות.

מה ההבדל בין גלי ים רגילים לצונמי והאם מהירות הגל קבועה? הסבר על גלים, צונמי וההבדלים ביניהם.

האם העובי של הלוחות הטקטוניים אחיד, והאם ייתכן שינוי עובי בלוח אחד? הסבר על לוחות טקטוניים, עוביים והרכבם.

מתי התפרץ בפעם האחרונה הר הגעש סנט הלן ומה היו התוצאות? סקירה של ההתפרצויות שהיו בהר הגעש סנט הלן ותוצאותיהן. אחת ההתפרצויות אירעה בעקבות רעידת אדמה.

איך עובד גלאי לרעידות אדמה? כתבה המסבירה את מנגנון הפעולה של אמצעי ההתרעה על רעידות אדמה הסיסמוגרף.


הפעם סקרנו באשכול הכתבות את נושא רעידות האדמה. ראינו את הגורמים המובילים לרעידת אדמה ואת השלכותיה ההרסניות. גילינו שרעידת אדמה יכולה לגרור גם אסונות נוספים, כמו צונמי והתפרצות געשית. אין שום ספק שלרעידת אדמה, למרות חשיבותה בעיצוב פני השטח, יש השלכות הרסניות בטווח הקצר, ושבאזור שלנו במיוחד קיימת סכנה מתמדת לרעידות אדמה.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

4 תגובות

 • יהודה

  רעידות אדמה

  היכן אני יכול למצוא תעוד של רעידות אדמה בישראל ובסביבתה? האם יש רשר בין רעידות האדמה בעולם לבין מצב האסטרונומי (כמו גאות ושפל ) תודה עבור התשובה

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום יהודה

  ברשותך אתחיל משאלתך השניה:
  גאות או שפל לבדם לא יכולים לגרום לרעידת אדמה (אחרת לא היו מתקיימים חיים על כדור הארץ), אך הראו כי קיים קשר מסויים בין הופעת גיאות להתרחשות רעידת אדמה (ראה מאמר באנגלית). לעניות דעתי מדובר בגורם לחץ נוסף הפועל על הלוחות הטקטוניים ויכול להוות את "הקש ששבר את גב הגמל". מעבר לכך פגיעת מטאור גדול יכולה לגרום לרעידות אדמה גם כן.

  בנוגע לתיעוד רעידות האדמה, אם אתה מדבר על המשמעותיות שבינהן, אתה מוזמן להכנס לוויקיפדיה תחת הערך רעידות אדמה (ראה קישור) שם יש רשימת רעידות אדמה חזקות שתועדו בארץ ב2000 השנים האחרונות. אם אתה מדבר גם על רעידות אדמה חלשות יותר, הן מתרחשות ללא הרף ולא מצאתי רשימה מלאה. מצאתי רשימה של 25 רעידות האדמה האחרונות, אשר מתעדכנת כל הזמן, וכפי שאתה רואה היא בסה"כ מהשנתיים האחרונות (ראה קישור). אם זה מאוד חשוב לך אתה יכול ליצור קשר עם המכון הגיאופיסי לישראל (ראה קישור) ואני מאמין שהם ישמחו לשלוח לך רשימה מפורטת יותר.

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • יהודה

  תודה עבור התשובה וחג שמח

  ברשותך אבהיר את שאלתי השניה . האם הכוחות החוץ (כוכבים ירח) יכולים להיות גורם לתזוזת לוחות הטקטונים .(לעניות דעתי הכדור שלנו לא עגול וקשיח ומכאן אני מסיק שיש כוחות שפועלים עליו האם אני טועה? תודה וחג שמח

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  הלוחות הטקטוניים הינם כמו רפסודות סלע ענקיות הצפות על גבי ים של מגמה לוהטת. כוחות פיסיקליים רבים משפיעים על הלוחות, ובכללם כח המשיכה של הירח (גאות ושפל). כח המשיכה של הירח המופעל עליהן מצטרף לכוחות רבים כמו כח המשיכה, כוחות חיכוך זו עם זו ועם המגמה מתחתיהן, תנודות של לוחות אחרים בכדור הארץ ועוד ועוד. יתכן מצב בו כח המשיכה של הירח המושפע ממיקומו, הינו המכה האחרונה אשר גורמת לרעידת האדמה, כמו הקש ששבר את גב הגמל.

  בנוגע לכח משיכה של כוכבים אחרים, לעניות דעתי הוא זניח.

  מקווה שעזרתי וחג שמח

  ארז