כבר שנים רבות הקפאין הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות האנושית. אגדות סיניות מספרות שכבר בשנת 3,000 לפני הספירה הבחין קיסר סיני בשם שנונג שעלים מסוימים שנפלו לקערת מים רותחים יצרו משקה ריחני ומרענן שנקרא בימינו תה. במפגש בין העלים למים הרותחים, מוצו מהעלים חומרי טעם וריח ויצרו משקה ייחודי. ברור שגם הטעם שיחק תפקיד בחשיבות של התה עבורנו, אבל סביר להניח שהגורם המשמעותי יותר הוא דווקא מרכיב מר וחסר וריח שנקרא קפאין.

בימינו, נדמה שאנו צורכים קפאין בעיקר בקפה שאנחנו שותים. כוס הקפה בבוקר לא רק הפכה לצורך עבור אנשים רבים, אלא צמחה סביב הקפה תרבות שלמה. ישיבה בבתי קפה היא אחת מפעילויות הפנאי הפופולריות ביותר, וכך גם פגישות עסקים. חברות ואנשים פרטיים שוקדים על הכנת תערובות ייחודיות של קפה שמגיע מכל קצוות תבל, ואפילו צורת הגשת הקפה הפכה לסוג של אמנות.


אמנות בקפה | יוצר Barista DritanAlsela

מדוע הקפאין נוכח בכל כך הרבה משקאות ומאכלים פופולריים? מה סוד קסמו ופעולתו? ומהם המיתוסים הנפוצים בנוגע לקפאין?

צריכת הקפאין העולמית בימינו מוערכת ביותר מ-120 אלף טון בשנה, כך שלמעשה הוא החומר הפסיכואקטיבי (שמשפיע על התודעה) הפופולרי ביותר בעולם, ואחד הבודדים שהצריכה שלו חוקית לחלוטין. צורת הצריכה הנפוצה ביותר שלו היא במזון כמו שוקולד וגלידה, או במשקאות פופולריים כמו קפה, תה, קולה או משקאות אנרגיה למיניהם.בשנים האחרונות הקפאין נצרך יותר ויותר גם בצורתו הטהורה, בתור טבליות קפאין ובתרופות שונות.


פולי קפה קלויים | תמונה: ויקיפדיה; צולמה בידי Robert Knapp

תודות להשפעתו המהירה והיעילה על האדם, הקפאין זוכה לפופולריות עצומה. הקפאין מעורר את מערכת העצבים המרכזית של הגוף ואת המערכת המטבולית האחראית על הפירוק והיצירה של החומרים הדרושים לתפקודי הגוף השונים. השפעתו מהירה מאוד ואפקטיבית – השפעותיו ניכרות על האדם תוך כ-15 דקות בלבד מצריכתו.

לקפאין תכונות מבניות דומות לחומר בשם אדנוזין שממלא תפקיד מרכזי בהעברת אותות במערכת העצבים המרכזית. בשל הדמיון הכימי בין החומרים ומשום שמבנהו הכימי מאפשר לקפאין לעבור את מחסום דם-מוח, הקולטנים של האדנוזין קולטים במקומו את הקפאין וכך הוא משפיע על פעילות המערכת. במקביל, כמו חומרים דומים ממשפחת הקסנתינים, משפיע הקפאין גם על הרמות של חומרים חשובים אחרים במערכת העצבים המרכזית, כמו אדרנלין (אפינפרין) ודופמין.


מולקולות האדנוזין והקפאין | תרשימים: ויקיפדיה

בצריכה סבירה, ההשפעות המיוחסות לקפאין כוללות: הפגת עייפות,שיפור הערנות והמודעותוהגברת היכולת להתרכז ולחשוב בבהירות ובחדות. הוא מעלה את קצב חילוף החומרים של הגוף, כך ששומנים נשרפים במהירות גבוהה יותר והסיבולת הגופנית עולה. לצד התופעות החיוביות שלו קיימות גם תופעות שליליות, ומיתוסים רבים מיוחסים להשפעותיו.

קפאין ממכר?
השאלה הזו חוזרת שוב ושוב בכל דיון על קפאין. התשובה הפשוטה היא כן – קפאין הוא חומר ממכר במידה מסוימת. מאחר שהוא משפיע על מערכת העצבים המרכזית, שימוש מתמשך בו גורם תלות גופנית מסוימת. תסמיני הגמילה ממנו נמשכים בין יומיים לתשעה ימים וכוללים כאבי ראש, עייפות, רגזנות, קשיי ריכוז, חרדה ולעתים מצב רוח מדוכא.

התשובה המורכבת יותר תלויה בהגדרה מהו חומר ממכר. לדעת רבים ההגדרה צריכה לכלול איזשהו איום על השלמות הבריאותית, החברתית והכלכלית של האדם המכור, כמו שקורה בהתמכרויות לאלכוהול או להרואין. על פניו נדמה שהקפאין אינו עומד בקריטריון הזה, כך שמי שמקבלים את ההגדרה הזאת לא רואים בו חומר ממכר.

קפאין משפר יכולות מנטליות ופיזיות?
התשובה הפשוטה היא כן. בכמויות סבירות, אפקט העירור של מערכת העצבים המרכזית מתבטאת בחדות ובבהירות מחשבה, בעלייה בריכוז ובשיפור כללי של היכולות הקוגניטיביות. העירור שהקפאין יוצר במערכת המטבולית מאפשר שריפת שומנים מהירה יותר ושיחרור אנרגיה זמינה לשרירים. בצד ההשפעות על מערכת העצבים המרכזית נראה שהקפאין משפר את היכולות הפיזיות בפעילות גופנית, בעיקר במאמצי סיבולת.

התשובה המורכבת יותר כוללת השפעות שליליות בפן המנטלי, כמו הגברת הנטייה לחרדות, שעלולה להשפיע על יכולת החשיבה והריכוז. בפן הגופני מדברים על תחושה מזויפת של אנרגיה שעלולה לגרום פציעות. בנוסף קיים חשש שהעלייה בלחץ הדם ובקצב הלב, בשילוב עם פעילות גופנית מאומצת, עלולה להזיק לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה.

מעניין לראות בהקשר הזה את השפעת הקפאין על היכולות הקוגניטיביות של חיות אחרות, כמו עכבישים.


קורי עכביש בהשפעת קפאין (מימין) ובלי השפעתו (משמאל) | תמונה: ויקיפדיה

קפאין גורם נדודי שינה?
התשובה הפשוטה היא לא. הקפאין הוא חומר שנספג במהירות בגוף אך גם מפורק ומסולק ממנו במהירות גבוהה. תוך חמש שעות מחצית הקפאין מסולקת מהגוף ותוך עשר שעות כ-75 אחוז מהקפאין מסולק. במקרה הפשוט, כוס קפה אחת בבוקר לא תשפיע כלל על שנתם של רוב האנשים.

התשובה המורכבת יותר היא שלכל אדם יש רגישות ועמידות שונה לחומרים רבים ובכלל זה לקפאין. אצל חלקנו כוס קפה בעשר בלילה לא תשפיע כהוא זה על איכות השינה שלנו ועל המהירות שבה אנו נרדמים, ואילו אצל אחרים כוס קפה בשעה כזו תהרוס לחלוטין את שנת הלילה. ככלל, מומחי שינה ממליצים להימנע משתיית משקאות עם קפאין בשעות הערב והלילה.

הקפאין גורם מחלות או מעכב גדילה?
התשובה הפשוטה היא לא. בניגוד לדעה הרווחת, לא נמצא קשר מבוסס בין צריכה מתונה של קפה לבין מחלות לב או לחץ דם גבוה. אין עדויות לכך שקפאין משפיע על הגדילה של ילדים או מעכב אותה. למעשה, המצב אפילו הפוך ומחקרים מצביעים שצריכה סבירה של קפאין מביאה לירידה בסיכון לחלות בלא מעט מחלות, כולל כמה סוגי סרטן וסוכרת מסוג 2. פעמים רבות הקפאין מגביר את האפקטיביות של משככי כאבים ושל תרופות נוספות, ועל כן תרופות רבות כוללות אחוז מסוים של קפאין.

התשובה המורכבת היא שהמחקרים מציגים תמונה כללית וסטטיסטית על הקשר בין מחלות מסוימות לקפאין, אבל כמו שכבר ציינתי יש אנשים עם רגישות לקפאין ותמיד יש יוצאים מן הכלל.

קפאין הוא חומר משתן?
כאן התשובה תלויה בהרגלי השתייה של האנשים. אם אדם שאינו שותה קפה בדרך כלל ישתה 3-2 כוסות קפה, הוא ירגיש צורך קצת יותר גבוה לתת שתן. אנשים ששותים קפה באופן קבוע מפתחים עמידות לאפקט הזה, כך שעבורם הקפה אינו משתן כלל.

אז הקפאין טוב או רע?
חשוב לזכור שכל המידע כאן מתייחס לצריכה סבירה של קפאין, בכמות שמשתנה מאדם לאדם. ככלל, כוס אחת או שתיים של קפה או תה ביום נחשבת כמות סבירה. ועם זאת, קפאין הוא סם, ובכמויות גבוהות מאוד (120-100 כוסות קפה בבת אחת) עלול לגרום למוות.

כמו כל דבר בעולם, מילת המפתח היא מידתיות. צריכת קפאין בכמויות סבירות לא גורמת כנראה תופעות שליליות אצל רוב האנשים, ואף טומנת בחובה השפעות רצויות וחיוביות. אין ספק שהקפאין הוא הרבה יותר מסם – צריכתו בתה או בקפה הפכה לטקס והטמיעה אותו עמוק בתרבות האנושית, ולא נראה שזה עומד להשתנות בעתיד הנראה לעין.

איתן אוקסנברג
דוקטורנט, המחלקה לחומרים ופני שטח
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

31 תגובות

 • אורי

  כיצד קפאין מסולק מהגוף? שתן? כלומר דרך הכליות?

 • אנונימי

  מה הופך את הקפה לגורם מכווץ?

 • אירנה

  ספיגת ויטמינים?

  מה לגבי הטענה שהקפה מעכב ספיגת ויטמינים?

 • אורח

  פלצנים

  התשובה הרגילה והתשובה המורכבת, יאללה שלא תעופו על עצמכם, תענו תשובה רגילה לכל שאלה ואל תזיינו במוח

 • דניאל

  דוקטורנט חיבר את המאמר ולא

  דוקטורנט חיבר את המאמר ולא אידיוט מהשכונה שלך. ולכן השפה והצורה מגיעות בהתאם. ואבוי לנו אם לא.

 • .

  לא טוב לך אל תקרא!

  דיי עם הבריונות, לך תחפש מאמר או אתר אחר או שתציע משהו אחר משלך אבל חכם לא כמו ההערה שלך...

 • אנונימי

  שמעתי שהקפה משפיע 4 שעות לאחר

  שמעתי שהקפה משפיע 4 שעות לאחר צריכתו וזה נשמע נכון. איך יכול להיות שרבע שעה לאחר השתייה הקפאין מגיע לדם וממריץ את הגוף?

 • אנונימי

  שמעת שטות

  הגוף לא צריך לעכל את זה אז זה רץ ישר לדם וגם אוכל רגיל מתפרק תוך שעה ורבע

 • פטרה

  קפאין בהנקה

  שלום אני דיאטנית ולמדתי שבהנקה יש להגביל צריכת קפאין לכוס או שתיים ביום מכיוון שהתינוק לא יכול לפרק קפאין אבל נתקלתי גם ביוצעות הנקה ורופאים שטוענים שהקפאין מגיע לתינוק כבר מפורק
  אני יודעת שקפאין נספג לדם ושחלב אם מיוצר מהדם אך מה קורה בתהליך הייצור האם באמת הקפאין מתפרק ?

 • אלה

  השפעת קפאין על צמחים

  שלום,
  אשמח לדעת יותר על השפעה של קפאין על צמחים.

 • שגיא

  מה זה כל הדעות הלא מבוססות האלו בטוקבקים?

  מכון דוידסון, אתם באמת צריכים להטמיע מערכת שתאפשר סינון של תגובות לא מבוססות.
  ולכל הטוקבקיסטים - הגעתם לאתר שמטרתו לספק מידע *מבוסס מדעית*, זה לא איזה Ynet שאתם יכולים פשוט לזרוק את כל המיתוסים ששמעתם במשך שנים. האתר הזה מטרתו להזין אנשים בידע שנאסף באחריות ובמקצועיות, ע"י אנשי מקצוע ולא ע"י טוקבקיסטים ספקולטיביים, אז מה הגעתם לפה כדי להציף את הפיד בשטויות?

 • שמוליק

  אנונימי

  צודק

 • אסף גרניט

  חצופים!

  למה אתם לא עונים לתגובות של ילדים שצריכים עזרה? אני כועס

 • יוני

  כמה הערות:

  כמה הערות:
  1. כל חומר שגורם להתמכרות הוא בהכרח מזיק לבריאות
  2. קפה מזיק לבריאות, בתועלת כביכול שלו לא הוכחה באף מחקר קליני, מאחורי אותם סקרים ופרסומים עומדות חברות הקפה שמממנות אותם.
  3. קפה הוא החומר הכי סחיר בעולם אחרי נפט, גם מבחינת מחזור מכירות. יש סיבה לכך שמפמפמים לנו את החומר הזה, והסיבה היא רווח כספי.
  4. צמח הקפה הוא אחד הצמחים הכי מרוססים בעולם כנגד מזיקים, עובדה זו מוסתרת מהציבור.
  5. אין שום מחקר שמצא ש-300 מג קפאין ביום זה בסדר, זו הונאה שיווקית.
  6. יש שטיפת מוח של שנים רבות לגבי הקפה, למכורים קשה לקבל את האמת, כולל חוקרים שבעצמם מכורים, ולכן הם מנסים לתרץ לעצמם כי מדובר במשקה שאינו מזיק, סוג של הדחקה והונאה עצמית של מכורים.
  7. ההונאה של הקפה דומה להונאה של חברות הסיגריות בעבר ובהווה (אם סיגריות מסרטנות, למה מותר למכור אותן?), חלב, דגני בוקר, חטיפי אנרגיה (שדומים לדגני בוקר) מיצים וכל מני מוצרים מזיקים שנמכרים לנו כמוצרי בריאות. מדובר בהונאה אדירת מימדים, שמתבצעת ע"י שטיפת מוח ושוחד (תמיכה בפוליטיקאים, שימוש בלוביסטים, תשלום לתקשורת עבור פרסום אצלה, תשלום לקרנות מחקר, רופאים ותזונאים) כדי לגרום לכם להאמין ולצרוך, להתמכר ולצרוך עוד ועוד. בריאותכם היא הדבר האחרון שמעניין אותם. זו האמת, ולמכור קשה איתה, אבל מי שלא מכור יכול לראות אותה די בקלות

 • אנונימי

  הקפאין משמש גם כתרופה או

  הקפאין משמש גם כתרופה או כתוספת לתרופות. כמו כן נמצא שהקפה והשוקולד מונעים מחלות מסוימות, או אפילו מקלים על מחלות קיימות. אז חבל לראות רק את הצד של המיתוסים ולהתעלם ממחקרים אמפיריים.

 • אופיר

  כמה תובנות:

  אתה מלך. העתקתי הדבקתי ושיתפתי.

 • יוסף

  לצערי את צודקת קפאין מזיק

  לצערי את צודקת קפאין מזיק כשמפתחים תלות בו ועדיף לא לשחק עם המינון 300 מ"ג זאת כמות עצומה של קפאין בדם ומשבשת את פעילות העצבים והלב דבר הגורם לשיבוש מטבוליזם סיכון גבוה יותר ללקות בהתקף לב , לחץ דם גבוה , התקפים פסיכוטיים וחרדתיים , ממריץ התפתחות סרטן בקיצור יותר מזיק מבריא ואם אתם ממש עיפים אז כוס תה שחור 1 ולא יותר וכמובן לא קפה כי הוא מכיל רעלים

 • טל מועלם

  קפאין בשוקו

  האם יש בשוקו קופאין ? , אם כן איך ילדים שותים את זה ? , האם באמת קופאין הוא באמת כמו כל סם ? , הקופאין פוגע המוח ובגוף ? אני ממש אשמח להסבר ! אפילו במייל

 • יוסף

  כן הקפאין הוא סם מסוכן במינון

  כן הקפאין הוא סם מסוכן במינון קצת גבוהה הגורם לעליה חדה בלחץ הדם (המכונה ה"רוצח השקט") וגורם לעצבנות יתר . מי שמשתמש בקפאין באופן קבוע יוצר תלות בקפאין ועייפות וירידה בתיפקוד כמו כל סם מה שגורם להתמכרות כמו כן בקפה למשל יש חומרים מזיקים ורעילים לגוף. מנת יתר של קפאין גורמת למוות כמו כל סם רק שהוא נחשב חוקי ו"לא מסוכן" לצערנו הסיכוי למות מקפאין גדול פי כמה מאשר קנאביס ולמרות זאת הוא חוקי

 • אליאנה

  בריאות

  האם זה לא בריא לשתות קפה? לא הבנתי האם הקפה הוא בעצם לא בריא או שהוא טוב ועוזר?
  והאם זה טוב לשתות קפה בגיל ההתבגרות? משהו כמו כוס או שתים ביום...

 • יוסף

  לא בריא בטח שלא בגיל ההתבגרות

  לא בריא בטח שלא בגיל ההתבגרות כי בצריכה קבועה הוא משבש הורמונים

 • לאה

  מאמר על הקפאין

  מאמר מעולה, מקצועי ומעניין , אתם במכון דוידסון-ויצמן אלופים (-:
  תודה

 • יעל

  מאמר אינטרסנטי. בכל פתלוגיה

  מאמר אינטרסנטי. בכל פתלוגיה ימליצו הרופאים להפחית צריכת קפה. ולמה? כי הוא אחד הגורמים לפתולוגיה.
  כאשר אנשים נגמלים מצריכת קפה הסימפטומים הרעים שתקפו אותם נעלמים .

 • נורית

  כוס קפה?

  בס''ד
  שלום רב, ראשית- אציין שהאתר מאד נחמד, ומאפשר העשרת ידע, ולא רק למדענים.
  בעניין המאמר על הקפאין, רציתי להעיר את תשומת הלב לכך שמשתמשים בביטוי ''כוס קפה'' כיחידת מידה. אמנם אני משערת שהכוונה לכוס קפה המכילה כפית קפה, אך גם זה לא ממש מדויק. יש מי ששותה כוס קפה עם חצי כפית קפה, ויש כאלה ששותים עם שתי כפיות. יש כפית גדושה, ויש כפית שטוחה כמובן שאחוז הקפאין בכל אחת מהכוסות שונה. יכול להיות שזה לא ממש משנה לגבי מהות המאמר, אבל אולי כדאי לדייק יותר במידות במאמרים כאלה,ולהשתמש ביחידות מידה מדויקות יותר.למשל-כפית קפה המכילה X גרם קפה, מכילה Y גרם, כנראהמ''ג, קפאין.
  בברכה
  נורית

 • יעל

  בכל פתולוגיה מתבקשים המטופלים

  בכל פתולוגיה מתבקשים המטופלים להימנע מצריכת קפה. כשעושים זאת הסימפטומים המאפיינים כל פתולוגיה נעלמים.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאיתן אוקסנברג

  תשובה

  שלום נורית,
  כעיקרון את צודקת, היה עדיף אילו הייתי יכול לתת מידות מדוייקות יותר. הבעיה היא שלא מדובר רק בכמה כפיות שמים בכוס קפה, ישנם עוד משתנים: האם זה קפה נמס? אספרסו? או קפה שחור? ושל איזו חברה? ואיזה תערובת של פולי קפה משמשת להכנת הקפה? לא היה נראה לי סביר לעבור על כל האפשרויות האלו כאשר מנעד הקפאין בכוס אחת יכול לנוע מפחות מ- 10 מ"ג ליותר מ- 100 מ"ג קפאין. זו הסיבה שלא דייקתי במידות, מה גם שזה לא מאוד קריטי לדברים שנכתבו בכתבה שהם נכונים עקרונית עבור כל המנעד הזה.
  בכדי לסבר את האוזן, ההערכה הרווחת היא שצריכה של עד 400 מ"ג ביום היא סבירה, כלומר צריכה של 3 כוסות קפה ביום בדר"כ נופלת בתוך התחום הזה.
  שוב, הייתי מעדיף לתת ערכים מדוייקים יותר, החלטתי שבמקרה הזה עדיף לוותר על הדיוק לטובת הפשטות והעברת המידע שיותר משמעותי בעיני.
  תודה על ההערה.
  איתן

 • יוסף אבו רמאללה

  רפאין

  שלום אני יוסף אבו רמאללה לומד תואר שני הנדסת קופאין שמעתי שאתם מחפשים עובדים יש לי רקע בבית בתים אני עושה פארקור תצרו איתי קשר :0507832721

 • דורי

  אשמח אם יובהר כאן הנושא של לחץ הדם כתוצאה משתיית קפה

  האם שתיית קפה מעלה לחץ דם באופן אמפירי ומבוסס מדעי או שזה מיתוס?
  בכתבה פה לא ראיתי יחס ישיר לכך.

 • יוסף

  קפה מעלה לחץ דם אך פחות מהסם

  קפה מעלה לחץ דם אך פחות מהסם קנאביס או קוקאין או הרואין כמובן (הלכתי מהקל אל החמור יותר)

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאיתן אוקסנברג

  תשובה

  שלום דורי,
  צריך לחלק את השאלה שלך לשני חלקים.
  האם קפאין מעלה את לחץ הדם באופן רגעי?
  כן.
  קפאין ידוע כחומר שגורם לעליה זמנית בלחץ הדם בעת ספיגתו בגוף. יש מחלוקת על מנגנון הפעולה, גרסה אחת טוענת שמדובר בשחרור אדרנלין מוגבר. לפי הגרסה שנייה דווקא עיכוב של הורמון שמרחיב את כלי הדם גורם להיווצרות כלי הדם ובעקבות כך לעליה בלחץ הדם.

  האם קפאין גורם למצב כרוני (קבוע) של לחץ דם גבוה?
  כאן אין תשובה חד משמעית.
  לחץ דם גבוה יכול לנבוע ממגוון גדול של גורמים ועל כן קשה לקבוע בצורה חד משמעית את תפקידו של הקפאין כגורם ללחץ דם גבוה בצורה כרונית.
  ידוע שישנם אנשים שצורכים קפאין באופן קבוע ולחץ הדם שלהם אינו גבוה מהממוצע, מצד שני ישנם צרכני קפאין שלחץ הדם שלהם גבוה מהממוצע.
  נראה שבעניין הזה יש השפעה של גורמים רבים ויחסי הגומלין בניהם, במצב כזה כל מקרה צריך להיבדק לגופו. אדם שסובל מלחץ דם גבוה יכול לבדוק את מידת ההשפעה של צריכת קפאין על מצבו, בהתייעצות עם רופאו כמובן.

  מקווה שקיבלתי את המידע שרצית. אם יש לך שאלות נוספות, אל תהסס לשאול.

 • עדי גנאינסקי

  צריכת קפה נטול קפאין

  היי אשמח להארות בנוגע לשתיית קפה נטול, בריא/לא בריא, המלצות, מחקרים... תודה!