הקוסמולוגיה המודרנית מצאה כי לפני כ-13.8 מיליארד שנים, כל היקום שלנו על מאה מיליארד הגלקסיות שבו (שכל אחת מהן מכילה בעצמה כמאה מיליארד כוכבים!) היה מרוכז בנקודה בודדת אחת. אירוע הראשית הזה מכונה "המפץ הגדול" (להרחבה ראו את הכתבה קיצור תולדות היקום).

השאלה "מה היה לפני המפץ הגדול ומה גרם לו?" מטרידה רבים. מבחינה פיסיקלית, הופעה יש מאין של כמות חומר אדירה סותרת את חוקי התרמודינמיקה והשימור הבסיסיים ביותר הידועים לנו, כמו חוק שימור החומר וחוק שימור האנרגיה. כשאנו באים לענות על השאלה עלינו להבין שכאשר מדברים על המפץ הגדול, הכוונה אינה לפיצוץ של חומר או אנרגיה בתוך חלל קיים, אלא שהיקום עצמו יצר את המרחב, בלי שביכולתנו לדעת מה נמצא מעבר לגבול היקום, אם בכלל.

יותר מכך – המפץ הגדול, והופעת החומר, האנרגיה והמרחב, יצרו גם את הזמן עצמו. הטענה הזאת אולי נשמעת מוזרה, אבל קל מאוד להבין אותה אם נשתמש בדימוי פשוט: דמיינו קופסה שהחלל שלה ריק לחלוטין מכל חומר וכל אנרגיה או קרינה. במצב כזה, אין בתוך הקופסה שום משמעות לזמן, בין אם מדובר בשנייה או במיליון שנה. הכל נשאר בדיוק אותו דבר. לכן, במצב שקדם למפץ הגדול, שבו לא היה כלום, לא היה אפילו זמן כי אם אין כלום אז אין משמעות לשנייה, שנה או מיליון שנה. ולכן השאלה "מה היה לפני המפץ הגדול' מאבדת מעט ממשמעותה, כי רגע לידת היקום הוא גם הרגע שבו נוצר הזמן.

בסרטון הבא, שהופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרויקט Deep astronomy, מועלות כמה אפשרויות בנוגע לגורם שהביא למפץ הגדול. כל תיאוריה נבחנת בצורה לוגית ונבדקת אם היא אכן פותרת את השאלה.

כפי שמוסבר בסרטון, לצערנו אין כיום בנמצא תיאוריה שמצליחה לתת הסבר סיבתי מניח את הדעת להיווצרותו של המפץ הגדול שבו נוצרו החומר, האנרגיה, הזמן והמרחב שאנו מכירים. ייתכן, כפי שמוצע גם בחלק האחרון של הסרטון, שהבעיה היא פשוט בלוגיקה ובביולוגיה האנושית, שמנסה למצוא סיבה לכל תהליך מפני שכך מתנהלות התופעות ביקום שבו אנו חיים, בעוד ש"לפני" המפץ הגדול לא הייתה קיימת אפילו סיבתיות. ייתכן, והייתי אומר שאפילו סביר, שכמו כל התגליות החדשות במדע לאורך ההיסטוריה האנושית, ההסבר לכך עוד יגיע בעתיד ככל שיתקדמו המחקר והתגליות.

11.3.2018
למתעניינים עוד בנושא, גם הפיזיקאי הנודע סטיבן הוקינג הביע את דעות לאחרונה בסוגייה (כאן קישור לכתבה ולראיון איתו).

9.5.2018
עוד קישור למתענינים: מחקר חדשני שפרסמה קבוצת תיאורטיקנים, הפרידה את הזמן מהמרחב במשוואות תורת היחסות. לפי חישוביהם הסוגייה נפתרה לפחות עבור מימד הזמן: פשוט היה זמן גם לפני המפץ המפץ הגדול, והמפץ הוא רק נקודה בתולדות הזמן. להרחבה ראו הכתבה: האם היה זמן לפני המפץ הגדול.

ד"ר אבי סאייג
מכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
הסרטון הופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרוייקט Deep astronomy
סרטון זה תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
הסרטון הופק ודובב בידי טוני דארנל במסגרת פרוייקט Deep astronomy

174 תגובות

 • אהד זקהיים

  גבולות הרציו

  הי,
  על פי התאוריה הפרטית שלי מדובר בפעימות לבו של היקום בה כול פעימה היא התפרצות המלווה בהתכנסות מחדש! נ.ב.
  במחצית השניה של המאה הקודמת הצליחו הפילוסופים של המדע לשמוט את שטיח הרציו של האוביקטיביות מין המדע כך שאנחנו עוסקים כאן בסט אמונות המבוססות על תצפיות טכנולוגיות ומוטות לפרשנות רציונלית...

 • אנונימי

  "יש מאין" לא בהכרח סותר את חוק שימור החומר/אנרגיה

  נניח שאין לכם כסף. יש לכם אפס שקלים.
  אתם הולכים לבנק, מושכים 100 ש"ח, ופתאום יש לכם כסף.
  ברור שאין פה הפרה של חוקי הכלכלה, כי יש לכם מינוס של 100 ש"ח בבנק.
  הכסף שבידכם מתקזז עם המינוס שבבנק, ובסך הכל יש אפס כמו קודם. ישנה תיאוריה שאומרת שסך כל האנרגיה ביקום (כולל החומר) שווה לאפס.
  חפשו הרצאה של לורנס קראוס על "יקום שנוצר משום דבר".
  "Universe from Nothing"
  by Lawrence Krauss

 • ח.נ.כ

  אבל כך ה-100 ש"ח לא הגיעו מהאין,

  אלא הגיעו מהיש שהוא במקרה זה הבנק...
  מהאין לא יכול להיווצר יש. זו הטעות שבגללה הפיזיקה תקועה. רק כשתיאוריות מדעיות יגיעו מתוך ההבנה שהיש תמיד היה ותמיד יהיה ניתן יהיה להתקדם להבנת כמה מהשאלות הגדולות ביותר...

 • Alen kalati

  Cyclical universe

  פרופ' פול סטיינהארדט , מי שמכהן בתפקיד שאיינשטיין כיהן בפרינסטון, ומי שהיה מאביהם של תורת ההתפשטות (inflationary theory) כבר הגיע להחלטה שתאוריית המפץ הגדול מוטעיית ומחייבת תיקון. אחרת מדענים ימשיכו בטענות שפשוט מגוכחות מובילות ליותר ויותר רעיונות מצחיקים כמו הטענה שכל דבר אפשרי, קורה אינסוף פעמים, כלומר יש אינסוף אנשים כמוני ברגע זה שכותבים בדיוק את התגובה הזאת, האינסוף יקומים שנוצרים בכל רגע - תוצר בלתי נמנע של eternal inflationary theory

 • עזרי חן

  "לא היה זמן". שטות.

  מה פירוש השטות הזאת "לא היה זמן לפני המפץ הגדול"? או שאין זמן בתוך קופסה שהחלל שלה ריק לחלוטין? זו חשיבה מוטעית. אם אעמוד עם שעון מחוץ למפץ הגדול, או מחוץ לקופסה, הרי אצלי יש זמן. אז נניח ש"אין זמן" בתוך הקופסא או לפני המפץ, אבל למי שחיצוני למקומות אלה בהחלט יש זמן. אז אם היה "עולם כלשהו" לפני המפץ הגדול, אז היה אצלו מימד זמן. סליחה על הרוגז שלי, כי אני שומע שוב ושוב את השטות הזאת.

 • מתן

  לכל המגיבים המאמינים

  אם היו מסתכלים על כל המיתולוגיות של כל 5000 הדתות שרלוונטיות היום בתור תאוריות מדעיות, הן היו נופלות כמו מגדל קלפים בסופת הוריקן, להבדיל מהמפץ הגדול למשל שרק מתחזקת כשבוחנים אותה בספקנות, וכמובן האבולוציה שעברה כבר אינספור מבחני אימות והיא כבר מזמן עובדה מדעית.
  זו חכמה קטנה מאוד לקחת את הדברים שעדיין לא גילינו ולהגיד 'זה אלוהים'. מה תעשו שתימצא לזה התשובה בעוד 10, 50, 200 שנה? פעם חשבו שאלוהים נמצא בשמיים וגורם למחלות, וכעת לאלו יש לנו תשובות לא רעות. תהיו ספקנים. תקשו על האמונה שלכם, אבל כמובן - רק אם אתם רוצים להבדיל בין מציאות לדמיון. מי שרוצה לחיות בבועה של אמונה עיוורת, זה לא מיועד אליו.

 • אשר

  דע כי טרם שנאצלו הנאצלים ונבראו הנבראים היה אור עליון פשוט ממלא

  ולא היה שום מקום פנוי בבחינת אוויר ריקני וחלל אלא הכל היה מלא אור האין סוף הפשוט ההוא,ולא היה לו לא בחינת ראש ולא בחינת סוף,אלא הכל היה אור אחד פשוט שווה בהשוואה אחת,והוא הנקרא "אור אין סוף".
  הארי הקדוש

 • אנונימי

  אז עד איפה אתה יודע, עד היכן אתה מבין, עד לאן אתה רואה -

  משם אתה מאמין

 • גלעד

  משל הקופסא הריקה

  העניין הוא כזה, הגדרת את הזמן במשל שלך באמצעות הזמן עצמו. לכן, זה לא משל. בוא נניח שמדובר בקופסא ריקה ודוממת שלא פועלים עליה שום כוחות ואין שום תהליכים כימיים או אחרים בתוכה שמפעילים עליה כוחות אבל פתאום היא מתחילה לנוע מעצמה. או, היא ריקה וכשאנו פותחים אותה יש בתוכה עגבניה אבל לא חל שינוי בכמות החומר וכ"ו. אתה לא באמת יכול לדמיין מעבר ממצב בלי זמן למצב עם זמן באמצעות הפיזיקה. זאת מגבלה של היקום, לא של המחשבה האנושית. והבעיה האמיתית היא שמדענים שכחו כמה השכל שלהם קטן וכמה מעט הם מבינים, אבל כל זה לא מפריע לאגו המדעני לגדול. אם הצלחנו לשגר רקטה לחלל אז זה שווה ערך באמת להסביר את היקום יש מאין. העיקר לא להניח שאלוקים קיים. זאת הבעיה האמיתית - הגמדות האנושית הזאת שתופסת את עצמה כביטוי של גדולה.

 • עוזי

  מאחר והעלית את אלוהים...

  אני מסכים לגמרי. ואני אישית נאמין מאוד באיזושהי ישות, אנרגיה, כוח מטה- פיזי, שאתה קראת לו אלוקים, אחרים קוראים לה או לו יהוה, (כן...אני יודע שמישהו אמר שאסור לכתוב את זה, אבל כתבתי), והוא מוכר בעוד כל מיני שמות אחרים באמונות שונות ומשונות. אז כן. יש לדעתי (והיא דעה בלתי חשובה בעליל, שכן מי אני ומה אני...) איזושהי אנרגיה שיצרה את כל זה. במטריקס זה הרובוטים, בקאנטוס של הייפיריון אלו האריות והנמרים והדובים ובשומרי הגלקיה זה קורט ראסל. הבעייה שיש לי היא עם כל מיני אנשים (ואני לא אומר שאתה כזה. לחלוטין לא. רק משקף את דעתי), שחושבים שהם יודעים הכי טוב מכולם איך צריך להתנהג בעולם, ושטוענים שהם, מכל האנשים בעולם, מפרשים הכי טוב איך צריך לחיות. וכן. מי שלא חי כמו שהם חושבים שצריך לחיות טועה בגדול. והבעייה העוד יותר גדולה שלי, היא שהאנשים האלה, במקרה הטוב רק יחשבו לעצמם שמי שלא חי כמוהם לא בסגר. במקרה הרק הם יתחילו להעיר. במקרה העוד יותר רע הם יירקו, ירביצו, ישרפו, יערפו ראשים, יאנסו נשים. והכל בשם של, איך קראת לו? אלוקים? אז כמו ששלום חנוך כתב פעם: "ישמור אותי האל מפני האמונה".

 • עזרא אלעזר

  שם האל הישראלי הוא "יהוה",

  שם האל הישראלי הוא "יהוה", אבל היות ואסור להשתמש בשמו לשווא לכן נאסר להזכירו בכלל. ברם אפשר להשתמש באות הראשונה והאחרונה של שמו, כלומר "יה" בצירוף למילה אחרת כגון: "הללויה", "אדוניה", "ישעיה", "נתניה" וכו'.

 • אהד זקהיים

  מורה נבוכים

  הי,
  יש איזה תל בסוריה בו ארכיאולוגים איטלקים מצאו ארכיון שרוף בכתב יתדות שהקדים את התרבות אברהם אבינו באיזה 500 שנה ובו על פי אחת הפרשניות מדובר על כך שיהווה הוא בן אדוני...

 • אמיר

  א. לא יזיק לאמץ סגנון שמכבד

  א. לא יזיק לאמץ סגנון שמכבד גולשים אחרים. ב. מבחינה תיאולוגית מדובר כאן על 'בורא עולם' בעוד שאתה גלשת לסוגיה אחרת של 'נותן התורה'. לדידם של היהודים מדובר באותה ישות. אבל ליהדות, כדת לא מסיונרית, לא עוסקת בכפיה. הכל זה בחירה.

 • רמי

  זמן

  אם נגדיר זמן כפונקציה של שינוי. כלומר עד עכשיו כך, מעכשיו אחרת. אזי יש משהו שמשתנה והוא החשוב. הזמן הוא רק רפרנס\נקודת התייחסות. לפיכך, צודק פרופסור הוקינג בטענתו שאין משמעות לזמן טרם המפץץ הגדול! מהסיבה הפשוטה שהזמן הוא רק נקודת התייחסות. וככזה הוא לא בהכרח קיים כמו חומר. אך מאידך גיסא, האין זאת טעות מובנית לומר שהזמן החל במפץ הגדול - כי בו חל השינוי הראשון\הוא נקודת ההתייחסות הראשונה שלנו ובה בעת לייחס את הזמן למרחב. כלומר לטעון שהוא 4 מימדי. כי הרי הזמן הוא רק נקודת התייחסות ואילו המרחב הוא לעולם בתוך חלל ממשי.?!

 • רמי

  מרחב וזמן מתרחבים\משתנים ואנו חלק מהם

  שלום ד"ר :-)
  בהמשך לכשל הלוגי ששאלתי לגבי הזמן והמרחב.
  נותר לי להסיק ולפותרו בהצעה לסדר יום כדלקמן:
  אנו באמת לא בתוך מרחב וזמן כלשהם כטענת הוקינג (ולכן לכאורה אין טעם לשאול מה היה לפני המפץ הגדול).
  אך בה בעת גם לא חלק נפרד מהמרחב והזמן.
  כלומר: כל הקיימים באשר הם - הם הנקודות על בלון המרחב והזמן המתנפח (וזה משל).
  וככאלו, כל שינוי שאנו עושים במרחב ובזמן גורם לשינוי במרחב ובזמן - מהסיבה הפשוטה שאנו חלק בלתי נפרד ממנו!. והרי לנו פתרון לפרדוקס הקוואנטי של המדען כחלק מהניסוי. כי כל מהלך שהמדען עושה (והמדען הוא משל שתקף לכל אחד ואחד ביקום) משפיע על המרחב והזמן - כי הוא\המדען חלק מהמרחב והזמן :-). ובכך נפתר הפרדקוס שהקשיתי לעיל, שכן כאמור לזמן ולמרחב אין קיום טרם המפץ הגדול, ומרגע המפץ הנ"ל יש לו קיום ביחס אלינו.
  אך אמשיך ואקשה - אם כן מה רע בתאוריות הישנות שבו כדור הארץ במרכז היקום?! סוף סוף כל היקום הנתפס הוא מארג אחד גדול של זמן ומרחב, וכל היחס שלנו בתוכו וכחלק ממנו, הוא מנקודת מבטנו!!!
  .

 • רמי

  במילים הפותחות כוונתי טרם המפץ הגדול כמובן. " אנו לא חלק....וכו'

  ולכן אין טעם לשאול על מרחב וזמן לפני המפץ. כי בהיותנו חלק ממנו ובהעדר מרחב זמן ומקום הרי שהשאלה סרת טעם. ואילו לאחר המפץ אנו חלק בלתי נפרד מהמרחב והזמן ולכן כל שינוי במרחב ובזמן או לחילופין בעצמים הקיימים במרחב זה משפיעים על כלל המרחב

 • רמי

  תיקון על גבי תיקון....

  הכוונה לפסוק זה בדבריי: אנו באמת לא בתוך מרחב וזמן כלשהם כטענת הוקינג (ולכן לכאורה אין טעם לשאול מה היה לפני המפץ הגדול). - שטרם המפץ הגדול השאלה אכן מיותרת.

 • אינפיניטי

  מר רמי, חבל לך על הזמן.

  שאלת לפני שבועיים ותשובה לא קיבלת (וגם לא תקבל.) כי אין שום מדען במכון דוידסון וגם לא בכל מוסד מדעי אחר (כולל הוקינג...) שיודע את התשובות על חידות הזמן.
  גם אני ניסיתי והבנתי מהר מאוד שבעניין הזה פשוט אין למדע תשובות למרות מענקי המחקר השמנים של מדענים מסויימים שעוסקים בדיוק בזה.
  תראה, הבאתי באחת ההודעות למטה קישור למאמר לא ארוך שפותר בדיוק את החידות האלה על הזמן, שאחת התובנות ממנו היא שלא יכולה להיות התחלה לזמן כי בהיעדר זמן לא יגיע כל שינוי כולל השינוי של היווצרות הזמן עצמו...

 • א.עצבר

  על נושא פלאי (היקום) יש לענות תשובה פלאית.

  אין כל אפשרות להחיל על היקום הסבר מכני. ( כוח משיכה לא קיים)
  החומר מוצג "כדבר מובן מאליו" אבל אינו כזה.
  החומר אינו דבר כמותי, והוא בגדר של צורה פיזיקלית. החומר נוצר מצירוף כמויות של אנרגיה וזמן פסיבי.
  הזמן הפסיבי ממלא את המרחב האינסופי, והוא קודם לזמן האקטיבי המוכר לכולנו.
  הזמן הפסיבי הוא נח מוחלט וקר מוחלט, והוא התווך שבו נעים גלים של זמן פסיבי.
  (השם המוכר שלהם - גלים אלקטרו מגנטיים) היקום הוא פלאי , ואת הרמזים עליו מספקת הגיאומטריה הפיזיקלית.
  הקלידו ביוטיוב aetzbar proves the concept ותגיעו אל הגיאומטריה הפיזיקלית.

 • אינפיניטי

  גם שאלתם שאלה בראש המאמר

  שלא באמת השבתם עליה במאמר כמכון וייצמן המכובד, וגם הוספתם לפני יום כתבה על סטיבן הוקינג שבה כתוב כי "פרופ' הוקינג מעריך"...
  מה מעריך? ... הוקינג הוא מדען או מה? גם פילוסופים מעריכים...ם רבנים מעריכים...
  אפילו יותר מזה, כתוב בכתבה גם שהוקינג "טוען שפשוט לא היה כלום, אבל זה לא אומר שלא היה כלום"...
  נו, באמת, לא היה כלום אבל לא אומר שלא היה כלום?
  או שלא היה או שהיה נקודה.
  ולמען הסדר הטוב, למי שרוצה בתשובות אמיתיות ההתחלה פה:
  https://www.articles.co.il/article/173064/%D7%AA%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A8...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  זו גדולתו של המדע

  לא השבנו עליה כי זו גדולתו של המדע - להצהיר שיש דברים שעדיין לא יודע. רק ככה אפשר לדעת.
  לפני 100 ובטח לפני 200 שנה, המדע ידע רק שבריר מהידע הקיים היום. ההתקדמות בידע הושגה על ידי שאלת שאלות והגדרת הדברים שהוא לא יודע.
  אכתוב שוב מה שכתוב בפסקה האחרונה:
  כפי שמוסבר בסרטון, לצערנו אין כיום בנמצא תיאוריה שמצליחה לתת הסבר סיבתי מניח את הדעת להיווצרותו של המפץ הגדול שבו נוצרו החומר, האנרגיה, הזמן והמרחב שאנו מכירים. ייתכן, כפי שמוצע גם בחלק האחרון של הסרטון, שהבעיה היא פשוט בלוגיקה ובביולוגיה האנושית, שמנסה למצוא סיבה לכל תהליך מפני שכך מתנהלות התופעות ביקום שבו אנו חיים, בעוד ש"לפני" המפץ הגדול לא הייתה קיימת אפילו סיבתיות. ייתכן, והייתי אומר שאפילו סביר, שכמו כל התגליות החדשות במדע לאורך ההיסטוריה האנושית, ההסבר לכך עוד יגיע בעתיד ככל שיתקדמו המחקר והתגליות.

 • אינפיניטי

  שלום ד"ר סאייג, שני דברים

  1. לא השבתם על השאלה של מה היה לפני המפץ הגדול ומה גרם לו, כי אתם מוגבלים למדע אנושי בלבד, כשיש דברים שהם מעבר למדע האנושי שבשביל לדעת אותם חייבים לחשוב מחוץ לקופסה, ומעבר לרק המדע האנושי.
  2. מאחר ואתם לא יודעים ולכן לא השבתם על השאלה הנ"ל פי שגם אתה הודית, אז אתה גם לא יכול לדעת שלפני המפץ הגדול לא הייתה סיבתיות כפי שהזכרת, ובטח שלא לדעת כפי שגם את זה כתבה, שבעקבות המפץ הגדול נוצרו החומר והאנרגיה, הזמן והמרחב, שזו לדעתי בדיוק הסיבה שאין לכם תשובות ושיש לאנשים שחושבים מחוץ לקופסה כמו הדוגמה כאן:
  http://www.academics.co.il/Articles/Article84490.aspx

 • אינפיניטי

  הקישור למאמר התפקשש משום מה,

  הקישור למאמר התפקשש משום מה, הנה קישור נוסף:
  http://www.academics.co.il/Articles/Article84490.aspx

 • אנונימי

  אני חושב כי נוצרה התנגשות בין

  אני חושב כי נוצרה התנגשות בין חור שחור לכוכב ניטרונים

 • עידן

  הסבר שפותר הכל

  לדעתי אנחנו לא יותר ממודל מתמטי וכך גם היקום. הרעיון הוא שבס"הכ ההגדרה של קיום צריכה להיות לפי ההגיון, כלומר קיוםזה כאשר נקודה במרחב, בזמן ובכל המימדים מסומנת וריק זה כאשר היא לא, לצורך העניין בדיוק כמו בגרפים במתמטיקה, אני חושב שכולנו בסה"כ משוואה מתמטית אחת גדולה שאין לה יותר משמעות מאחד ועוד אחד שווה X רק שמספר הנעלמים בה תלוי במספר המימדים שהיקום הזה מכיל, שזה תלוי אמנם הדבר כן עונה על שאלת הקיום ולפחות כך אני רואה את הדברים

 • איל

  דעתי

  אני מחפש תשובה הגיונית ועיניינית לשאלה כבר זמן רב. עוד מילדות השאלה הטרידה אותי. בשנים האחרונות אני מתחיל אט אט להבין כי למדע נגמרו התשובות, יש מאין לא ייתכן, ותאוריית המפץ סותרת חוקים בסיסיים. אין מנוס מין המסקנה כי אי אפשר להתייחס ליקום כאל מערכת סגורה, שהרי במערכת סגורה קיים חוק שימור המסה וחוק שימור האנרגיה. היקום הוא מערכת פתוחה, שהושפעה ומושפעת מרוח כלשהי חסרת מסה אנרגיה או קרינה, רוח שהיא התכלית, רוח שהמדענים מסרבים לכנות אותה בשמה, או יותר נכון מפחדים לגרום לעולמינו לחזור למקורותיו הדתיים והחרדיים. כבר כמה עשרות שנים שהמדענים מבינים שהאלוקים קיים, הוא אחראי לכל, נתן לנו בינה, ברא לנו את העולם... תודו לו כל יום ויום ואל תנסו נא להבין יותר מזה, כי זוהי תורה נסתרת מעולמינו החומרי, תורה שגדולה מאיתנו בני האדם.
  חיזרו בתשובה צדיקים, אפשר להיות גם מדען וגם דתי.

 • צביה

  אם היקום מתרחב ומתכווץ אולי אנחנו חיים בתוך ליבו או ראותיו ש

  של אלוהים? וזה מסביר את "בצלמו ברא"

 • ג'ינו פיטוסי

  אם ילדי היש שואל אותי......

  אם ילדי היה שואל אותי מה זה הביג באנג, הייתי מתפתה לומר לו : "לפני כ 13מיליארד שנים אלוהים ככל הנראה אכל משהו מקולקל, ופשוט תקע נאד אדיר,חזק ורועם אל תוך האין-כלום , ומזה נוצר הכל: מרחב הייקום ,החומר, הזמן וגם החוקים, חוקי הטבע.
  ומאז אותו יום מיוחד בו הכל התחיל מבחינתנו, אלוהים פשוט נעלם לנו ! הוא בכלל לא צריך וגם לא מעוניין להתערב במעשה הבריאה שלו. ומאז הכל מתנהל בצורה גם אוטומטית וגם אקראית.הכל לפי החוקים שנבראו ביחד עם בריאת המרחב, החומר והזמן ! ואת החוקים הללו , המדענים שהם אנשים יותר אינטליגנטים מהממוצע, הם הם ולא אנשי הדתות, שמגלים ומאמתים אותם, וביניהם אחד הגדולים והחשובים מכולם הוא כמובן דרווין אבי תורת האבולוציה.

 • אנונימי

  ידע ה -מוגש חינם - לכל דורש

  הבריאה איננה חד פעמית, היא מתחדשת כל הזמן.
  הצמחיה מתרבה, מתוך הזרעים שמצויים בה.
  העופות, הדגים החיות והאדם, מתרבים מכוח הזרע שמצוי בהם. להרחבה והעמקה
  בסיפורי בריאת העולם, גן עדן, קין והבל, המבול, מגדל בבל
  היכנסו לשיעורי תורה .
  חפשו בגוגל " שיעורי תורה "

 • חן

  מצטערת להתעסק בתפל אבל הכותרת

  מצטערת להתעסק בתפל אבל הכותרת היא מה שנקרא misleading.. מאכזב משהו.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  מדוייקת

  היי חן
  הכותרת לא מטעה - היא מדוייקת, הכתבה והסרטון עוסקים בדיוק בשאלה - זאת פשוט שאלה שאין עליה תשובה מדעית (עדיין), וכל הבעייתיות שבה מוסברת בסרטון. זה היופי במדע - הוא מציב שאלות ולא מפחד לומר שהוא עדיין לא גילה את התשובה.

 • יהודה נאור

  כל הקהילה המדעית הגיעה למסקנה

  כל הקהילה המדעית הגיעה למסקנה שהיקום נוצר בתהליך יצירה התחלתי מנקודה סינגולרית שהתפשטה למימדי היקום הנוכחי, מסקנה חשובה ומדהימה אליה הגיעה הקהילה המדעית היא שהתהליך היה מבוקר מאוד (fine tuned) כך שהיקום יתקיים כלל וגם יאפשר חיים (לא יקרוס ולא יתבדר) עם סיכוי סטטיסטי אפסי שכל האירועים ותהליכי היצירה יוצרו באופן מקרי, ההסבר המדעי של פרופסור הוקינס כי נוצרים יקומים במספר אינסופי עם תהליכייצירה שונים ושרבם קורסים או מתבדרים, וכי היקום בו אנו נמצאים הוא הופעה של ההצלחה הבודדת (זכיה בלוטו) הינה הבל ורעות רוח, לדעתי המדע הגיע למבוי סתום ואט אט עם התגליות המדעיות הרבות, אנו עדים לבריאה עם תבונת על מוכוונת ומתוכננת היטב ולא אקראית והינה בורא העולם שהוא מעל הזמן ומעל המרחב והאנרגיה, וזה דווקא כן משתלב עם הרגע לפני יצירת היקום שלא היה כלום ולא היה זמן ואז נוצר העולם ע"י הבורא

 • קובי

  ברור... אז מה עשה הבורא לפני ביום לפני הבריאה? וביום לפניו?

  מה עשה שנה לפני? 200 שנה לפני?
  ראה האח הגדול? וכשניגמר?

 • יעקב

  איו זמן לפני הבריאה

  כך שאתה לא יכול לטעון מה עשה לפני כי אין לפני פנימייש

 • יעקב

  היי אבי [או כל מי שמבין בזה]

  מהמסקנות של תורת היחסות הכללית היא שכבידה שוה לזמן זאת אומרת שברגע שיש זמן יש גם כבידה [כי אם כן זה לא יכול להיות שוה] אתה טענת במאמר שהמרחב נוצר בעת המפץ ושהוא יצר את הזמן זאת אומרת שחיב להיות כבידה בעת המפץ ואם כן איך נוצרה הכבידה הזו ששני גופים נמשכים זה לזה, אשמח לתשובה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא תקבל תשובה

  היי יעקב
  כל הנושא שבו עוסקת הכתבה והסרטון נמצא במה שנקרא 'חזית המדע' - והוא אחת השאלות הגדולות שהמדע עדיין לא השיב עליהם. אתה ומגיבים רבים נוספים מבקשים תשובות קונקרטיות, בעוד שכתבה זו והסירטון שבה נועדו להציף את השאלות המדעיות שנותרו פתוחות. זאת הגדולה של המדע - רק מי שמנסח שאלות, שיודע שהוא לא יודע - יוכל לדעת. ישנם אנשים שמתרגזים ולא מקבלים את זה, וממשיכים לבקש תשובות קונקרטיות בעוד שכאלה אינן נמצאות. זה לא יוצא דופן - בכל יום ויום אלפי מדענים ותלמידי מחקר באלפי אוניברסיטאות ברחבי העולם מנסים כל יום לענות על שאלות שעדיין אין עליהן תשובה. פשוט השאלה בה עוסקת כתבה זו היא יותר 'גדולה' מאחרות - אבל לא שונה מהן. אין תשובה מדעית מוסמכת / מוכחת / מקובלת לשאלה ששאלת (ולהרבה דומות לה). ומי שיענה לך אחרת - מטעה אותך.
  אני מניח שבעתיד (מקווה שלא בעתיד הרחוק) - גם לכל צבר השאלות המעניינות סביב הנושא המדע ימצא את התשובה.
  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • יעקב

  אבל זה כן קשור.

  בגלל שאים אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהנקודה [הסינגולרית] היתה כבידתית לא צרוך להגיע למה שכתוב במאמר ש"המפץ והופעת החומר המרחב והאנרגיה יצרו את הזמן" כי זמן היה עוד קודם בגלל הכבידה או שלא היה כבידה ואז צריך הוכחה טובה שכבידה יכולה להיווצר סתם כך.

 • קובי

  תורת המיתרים

  שלום ד"ר,
  הבנתי שע"י תורת המיתרים ניתן לצפות יצירה של יש מאין.
  1) האם בתיאוריה הזאת גם הייקום וכל האנרגיה נוצרו ממש?
  2) וממה הייקום נוצר מאין ממש? או שמא נוצר היש מתוך וואקום אנרגתי כל שהוא? אני שואל בגלל שלא ראיתי שהתייחסתם על כך בכתבה כאן, וזהו נדבך משמעותי להבנת 'ראשית' [כביכול] של יקומנו. בתודה קובי.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  בכתבה הרלוונטית

  היי קובי
  אנא שאל את שאלותך - בכתבה על תורת המיתרים. ככה גם כותב הכתבה (ד"ר טל קוולר - שהוא בקיא ממני בהרבה בתיאוריה) יוכל להשיב לך:
  https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencepanorama/%D7%9E%D7%99%D7%A...

  אבי

 • קובי

  תודה ! שלחתי שם כבר מלפני שבועים

  ועדיין לא ענו.. לא נראלי הד"ר טל שם פעיל בשנים האחרונות (הוא לא ענה על הודעות קודמות בהרבה)
  האם תוכל לבקש ממנו?בתודה קובי.

 • טל

  שלום קובי.

  שלום קובי.
  כנראה שפיספסתי את שאלתך בפורום, מצטער. אז ככה:
  שאלותיך טובות, מה שאומר שאין עליהן תשובות ברורות, יש השערות.
  לפי תורת המיתרים היקום בו אנו חיים הוא אחד מיני רבים (מאד מאד) שיכולים להתקיים ולפי אחת ההשערות הוא נוצר ב"התנגשות" של שתי ממברנות במימדים גבוהים יותר. עם היווצרות היקום נוצרה גם האנרגיה אותה הוא מכיל, וה"מרחב-זמן" אותו אנו יודעים למדוד (במיגבלותינו...)

 • השואל האלמוני

  היה אנרגיה קודם למפץ?

  בס"ד
  שלום ד"ר,
  רציתי לדעת האם גם האנרגיה (מכל סוגיה וגווניה) נוצרה ביחד עם המפץ? או שהייתה תמיד ורק החומר נוצר?
  פשוט בסרטון פעם אחת מראים שיש מכונה שיוצרת הרבה יקומים ככה שכנראה גם שם הייתה אנרגיה..

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  הכל נוצר

  ראשית - מבחינה פיזיקאלית, חומר ואנרגיה הם שקולים זה לזה. זאת המשוואה המפורסמת של הפיזיקאי הנודע אלברט איינשטיין E=mc2, כלומר אנרגיה שקולה למסה (חומר) כאשר 'קבוע ההמרה' בין אנרגיה לחומר הוא c2 (מהירות האור). לשאלתך - התיאוריה אומרת ש*הכל* נוצר במפץ הגדול: אנרגיה, חומר, זמן ואפילו המרחב עצמו.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אינפיניטי

  אתם לא לומדים נכון ד"ר סאייג?

  כתבו לך שמי, כהן, אני, ואחרים, אבל כאילו כלום ואתם חוזרים פה ובמקומות אחרים על המנטרה שלא הובילה אתכם (וגם לא תוביל !) להבנת הסיבה לקיום יקום ומזה להבנות דברים מופלאים נוספים, והרי איזו סיבה יכולה להיות אם מכלום פתאום נוצרים הפלא ופלא החומר, האנרגיה, הזמן , המרחב, הכל?
  הפיזיקה תקועה כי הכיוון שלכם לא נכון, ובכלל מה ההבדל בין התיאוריה שלכם שמכלום יצא הכל לבין האמונה שאתם לא מקבלים שאלוהים ברא הכל?
  אני חושב שגם התיאוריה שלכם וגם האמונה בבורא לא מציאותיות ושצריך להתחיל לחשוב מהתחלה וקצת שונה כמו לדוגמה במאמר המדהים הזה שנתקלתי בו לא מזמן:
  http://www.academics.co.il/Articles/Article84490.aspx

 • מישהו

  אינפיניטי יקר, גם אתה לא ממש

  אינפיניטי יקר, גם אתה לא ממש רוצה ללמוד, נכון?
  זה תמיד קורה כשיש לנו התמודדות עם סיטואציה שהיא מעבר להבנתנו (נכון לכתיבת שורות רלו...) - למשל הבנת היקום, או המוח האנושי... אז אנחנו ממציאים הסברים - וכול המסבך, הרי זה משובח (או מסובך...)
  ורק שאלה לי אליך: על "תערו של אוקאם" שמעת? יום טוב

 • מישהו

  אינפיניטי יקר, גם אתה לא ממש רוצה ללמוד, נכון?

  זה תמיד קורה כשיש לנו התמודדות עם סיטואציה שהיא מעבר להבנתנו (נכון לכתיבת שורות רלו...) - למשל הבנת היקום, או המוח האנושי... אז אנחנו ממציאים הסברים - וכול המסבך, הרי זה משובך (או מסובך...)
  ורק שאלה לי אליך: על "תערו של אוקאם" שמעת? יום טוב

 • השואל האלמוני

  תודה

  1. אם כך מדוע כמו בסרטון שלכם יש כאלה שמנסים לתלות את זה ב"יקום אחד מתוך רבים" הרי גם הם נוצרו. מה זה מועיל? (הרי מבחינה מדעית אין שום מידע על כך שזה באמת קרה)...
  2. במשוואה שהראת E=MC^2 לא רואים שהאנרגיה חייבת להיברא אם כבר להפך.... קיים !שימור! אנרגיה לא בריאת אנרגיה... מאילו חוקים אנחנו יודעים שנבראה האנרגיה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תשובות???

  1. בסרטון בהתייחסות ליקום אחד מתוך רבים, הם מתייחסים להסבר שטוען שהיקום כל הזמן עובר 'מפץ גדול' – מתפשט, ואז מתכווץ חזרה – ומתפוצץ חזרה. הסבר זה מוצע כפתרון לשאלה מאין הגיעו כל החומר והאנרגיה: הם לא הגיעו אלא היו כל הזמן ורק עוברים התפשטות והתרחבות. אולם כפי שהסרטון מסביר (ראה גם תגובות נוספות) הסבר זה גם לא מלא כי אי אפשר להסיק ממנו חומר שקיים אינסוף זמן, אלא גם בתצורה כזו בסוף מתכנסים לאיזה זמן התחלה. ישנה תיאוריה אחרת של ריבוי יקומים – כלומר אולי קיימים המון יקומים כמו 'בועות' בחלל? במרחקים עצומים אלו מאלו? – אין למדע תשובה לשאלה זו (אנחנו ממילא לא יכולים לראות את גבול היקום שלנו, כך שאי אפשר לדעת – לפחות במצב הטכנולוגיה הנוכחי).
  2. המשוואה לא מראה שנבראה האנרגיה, היא רק מראה שאנרגיה וחומר הם שקולים זה לזה. כלומר לדבר על יצירת חומר יש מאיין זה כמו לדבר על יצירת אנרגיה יש מאיין. אם הכל התחיל מנקודה סינגולרית (נקודה במובן המתמטי – חסרת מימדים לחלוטין, כלום) – אז זו חידה שאין לה פתרון – וזה מה שהסרט ניסה להבהיר.
  אגב, ישנם תיאוריה פיזיקלית, הנקראת תורת המיתרים (לא מקובלת על רוב הפיזיקאים) שבאמצעותה ניתן להסביר היווצרות יש מאיין של היקום. ראה כתבה נרחבת שלנו על תורת המיתרים (כאמור –לא מקובלת על רוב הפיזיקאים, אני גם לא בקי מספיק בפרטי התיאוריה כדי להבין את ההסבר המוצע בה לעומק).
  https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencepanorama/%D7%9E%D7%99%D7%A...
  בברכה,
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • השאול האלמוני

  תודה רבה!

  1. אז יוצא מפה שהאנרגיה לא נבראה כולה במפץ...
  או שאתה מתכוון שיש כאלו שדוחים את ההתחלה בייקום שלנו ע"י הנחה שקיימים עוד ייקומים ולפי זה ניתן לומר בשהייקום הראשוני הוא זה שהתחיל אך אנחנו רק חלק ממערכת יקומים. 2. עכשיו הבנתי תודה! בתורת המייתרים גם מדובר על יצירת יש מיש כפי שכתוב שם. זה נוצר מריק בעל המון אנרגיה ... לא ריק מוחלט. וגם האנרגיה הזאת צריכה יצירה ע"פ מה שאתה כותב פה.

 • אנונימית

  ולגבי יקום מחזורי, חלוקה

  ולגבי יקום מחזורי, חלוקה נצחית רק שואפת לאפס, היא לא אפס.

 • עמודים