זהו הפרק השני בסדרת סרטונים מתורגמים בנושא הספקטרום האלקטרו-מגנטי. הסרטים נוצרו על ידי סוכנות החלל האמריקאית, ועוסקים בכל פעם בקטע אחר של הספקטרום

כאשר אנו יושבים בביתנו אנו מוקפים בגלי אור מכל מני סוגים, בין אם בקרנים אינפרא אדומות משלט הטלוויזיה, בקרני מיקרוגל מהאנטנה הסלולרית, גלי רדיו, אור נראה ועוד. כל אלו ועוד מרכיבים את הספקטרום האלקטרומגנטי אשר הינו למעשה כל טווח הגלים המרכיבים את האור.

לפניכם סדרת סרטונים בה כל פרק עוסק מסוג אחר של גלי האור של הספקטרום האלקטרו-מגנטי. הסרטונים נוצרו בידי סוכנות החלל האמריקאית NASA, והתרגום הוכן על ידי צוות תקשורת המדע של מכון דוידסון לחינוך מדעי. לרשימת הפרקים המלאה יש לגלול לתחתית העמוד.

הספקטרום האלטרו-מגנטי: גלי רדיו

גלי הרדיו הינם הגלים הארוכים ביותר בספקטרום, ויכולים להגיע לאורכים מדהימים של מגרש כדורגל, הר ואפילו כוכב שלם. גלי הרדיו משמשים אותנו להעברת מידע, אך ניתן להשתמש בהם גם לחקר עצמים מרוחקים בחלל כמו פולסרים ותופעות קרובות יותר כמו רוחות שמש. הסרטון שלפנינו עוסק בגלי הרדיו והשימושים שלהם במחקר. 

פרקי הסדרה

 

3 תגובות

 • יעקב

  גוליילמו מרקוני

  הסרטון ממש טוב. אבל לא מצאתי בשום מקום את זה שהשידור הראשון של גוליילמו מרקוני התרחש ב-1894. ראיתי שהוא התרחש ב-1901 ועבר את האוקיינוס האטלנטי. אשמח אם תראו לי מקור מוסמך. בתודה מראש.

 • אופיר

  בקשר לסירטון

  תודה רבה על הסירטון, ההסברים נהדרים. לא הבנתי את ההסבר לגבי כדור הבייסבול על הירח ביחס למערך הצלחות

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום אופיר
  הכוונה היא שמערך הצלחות מסוגל להגביר את האות המתקבל מהחלל כמו עדשה בצורה כזו, שעצם בגודל כדור המצוי במרחק של הירח מכדור הארץ, ימלא את שדרה הראייה של מערך הצלחות.
  מקווה שעזרתי
  ארז