מדוע כל כך הרבה מחלות עוברות לבני האדם מעטלפים? מחקר חדש מגלה שדווקא מערכת החיסון החזקה שלהם מעודדת היווצרות מוטציות רבות במחוללי המחלות

רבות מהמחלות החדשות שתקפו בני אדם בשנים האחרונות הגיעו אלינו מבעלי חיים, ובכלל זה גם התפרצות הקורונה. מחלות זואונוטיות הן מחלות זיהומיות שעוברות אל האדם מבעלי חיים, לא פעם בלי שבעל החיים עצמו חווה שום תסמינים. סארס, איידס ושפעת העופות כולן הגיעו אלינו לאחרונה מבעלי חיים. המחלות הזואונוטיות הן כ-61 אחוז מהמחלות הזיהומיות שפוגעות בבני אדם. 

מבין החיות מפיצות המחלות, העטלף הוא המקור הנפוץ ביותר, והוא היה אחראי למחלות זיהומיות קשות רבות, כגון סארס, MERS ואבולה. בדרך כלל העטלפים עצמם מפגינים רק סימנים קלים של המחלה, או שאינם חולים בה כלל, אף על פי שהנגיף משגשג בדמם וברקמותיהם. נשאלת השאלה: מדוע זה קורה? איך היונקים המעופפים מעבירים אלינו מחלות בלי לסבול מהן בעצמם? 

המקור הנפוץ ביותר למחלות זואונוטיות. נגיף של עטלף (LBV) | קרדיט: Science Source, SPL
המקור הנפוץ ביותר למחלות זואונוטיות. נגיף של עטלף (LBV) | קרדיט: Science Source, SPL

צבא ההגנה לעטלף

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים המחקרים העוסקים במערכת החיסון של העטלף, בניסיון להבין איך הוא מגן על עצמו כשהוא נחשף לנגיפים הקטלניים. במערכת החיסון של העטלף יש כמה קווי הגנה שונים מאוד מאלה שפועלים בגוף האנושי. לדוגמה, לנו וגם להם יש חלבונים שמגיבים לנוכחות של נגיפים וחיידקים המצויים בתוך התאים ומזהים מצבי מצוקה שבהם מצוי התא. אך פעילות החלבונים האלה אצל עטלפים נמוכה יותר בהשוואה לפעילותם בתגובה לנגיפים אצל בני אדם או עכברים. כך לא מתפתח מצב דלקתי בגוף העטלף והוא נשאר עמיד לפגיעת הנגיפים.

כמו כן, תאי העטלף מפרישים בהתמדה מולקולות בשם אינטרפרון α, שממלאות תפקיד חשוב בתקשורת בין תאי מערכת החיסון ובינם לבין שאר תאי הגוף. אצל בני אדם בריאים, רמות האינטרפרון נמוכות מאוד, ונוכחותו המתמדת אצל העטלף מגינה עליו מהתקפות של נגיפים. בנוסף, עטלפים מייצרים מגוון רב יותר של נוגדנים לעומת בני האדם, אם כי לא ברור אם יש לזה קשר לאיכות ההגנה החיסונית שלהם.

אף שלכאורה אפשר היה לצפות שמערכת חיסון חזקה תוביל לחלוקה איטית ומבוקרת של נגיפים, קבוצת מחקר מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה הראתה לאחרונה כי מערכת החיסון החזקה והמהירה של העטלף דווקא בולמת במהירות את חדירת הנגיפים לתאים, ולכן מדרבנת אותם להתחלק כמה שיותר מהר לפני שייעצרו. החוקרים השוו בין תרבית תאים של קוף שלא מייצרת אינטרפרון בכלל, לשתי תרביות תאים שמקורן משני מיני עטלפים: אחת שדורשת חשיפה לנגיף לפני ייצור אינטרפרון ואחרת שמייצרת אינטרפרון באופן קבוע. את תרביות הללו הדביקו בנגיפים משני סוגים ובדקו את הימצאותם בתאים זמן מה אחרי ההדבקה. כל תאי הקוף לא שרדו את ההתקפה, ואילו תאי העטלף משני הסוגים יצאו ממנה בשלום. 

החוקרים הסבירו כי מערכת החיסון של העטלף מספקת לתאים שלו הגנה מירבית. כיוון שכך, התאים שהודבקו לא הומתו, אלא רק נמנעה מהם היכולת להזיק לעטלף, והנגיפים שרדו בתוכם. כך, מניחים, הופך העטלף לסוכן אידיאלי של הפצת מחלות לבני אדם - הנגיפים שורדים בתאיו בלי להזיק לו, אך עלולים לפגוע בבן אדם שייחשף אליהם. עם זאת, יש לזכור שהניסוי נעשה על שני סוגי עטלפים, וייתכן שעטלפים אחרים יגיבו אחרת לנגיפים.

בריאיון ל-Science news אומרת מובילת המחקר קארה ברוק (Brook) שגורמי מחלות מתפשטים מהר בגופו של בעל חיים לפני שהם עומדים להרוג אותו. אולם מערכת החיסון של העטלף מגינה עליו מפני הנגיף, וכך הנגיף אומנם מצליח להתפשט במהירות אך לא הורג את העטלף המארח. היא מדגישה כי מעבר של הנגיף מהעטלפים אל בעל חיים אחר שאין לו אותה מערכת הגנה,עשוי לגרום לנגיף להיות אלים יותר.

 

3 תגובות

 • ויגדור רכניץ

  העטלף סיבת הקורונה? הוא רק עוד גורם בשרשרת של גורמים

  טל גבעוני תודה על המאמר.
  הפעם זה מעט ארוך.
  ואם זה מכביד לכם על הזיכרון בפלאפון, אתם יכולים להסיר את WAZE :) קירה רדינסקי, היא מדענית מחשב המתמחה בכריית מידע, היא פיתחה מערכת אלגוריתמים מורכבת אשר מנסה לחזות את העתיד.
  היא פיתחב תוכנה שתוכל לחזות אירועים עתידיים והצליחה למצוא קשר בין התרחשויות שונות שעד לאותו הזמן לא ידעו מה הייתה סיבת הופעתן.
  המערכת הבחינה בתבנית המובילה להתפרצות אבולה: התפרצות הר געש מובילה לכך שאנשים רבים מתחילים לחפש זהב ויהלומים. הפעילות הזאת גורמת לבֵּרוא יערות. ברוא יערות גורם לנדידה של עטלפי פירות, שגורמת להפצה של נגיף האבולה.
  עד כאן הכול ברור ובאמת התפעלות גדולה מהיכולת של הטכנולוגיה בצירוף מומחיות, ידע ואינטליגנציה לנבא תופעות שונות בטבע.
  אך שאלה אחת קריטית נשארה פתוחה – מה הסיבה שגרמה להר הגעש להתפרץ?
  בצורה שטחית ניתן לומר כי הגורם העיקרי ליצירת המגמות אשר מגיעות אל פני השטח הוא תהליך תנועת הלוחות ומקור החומר הוולקני הוא בעומק כדור הארץ.
  האם תשובה זו תישאר גם עוד 100 או 200 שנה?
  האם ההגדרה "מיסטי" היא מה שנמצא מעבר לתחום התפיסה שלי?
  הכול התחיל מחלקיק אחד בטבע שהתחבר עם חלקיק אחר, והם עם אחרים, וכך נוצרו אטומים, ואחר כך מולקולות שבהן יש חיים, מעבר של מידע ואנרגיה, עד שנוצרו חיים מורכבים יותר. עלינו להבין שחלקי הטבע קשורים למערכת אחת. ונכון שקשה ואפילו בלתי אפשרי לראות את הקשרים בין הרמות, אבל זו המציאות.
  הטבע הוא מערכת סגורה, יש בו חוקיות והוא נמצא בהרמוניה.
  כל הדרגות החל מדומם, צומח חי ובני האדם , נמצאים באותו שדה. משפיעים ומושפעים ממנו בצורה הדדית.
  ככל שהכוח בטבע נעלם יותר כך יש לו עוצמה גבוהה יותר להשפיע על שאר הדרגות.
  אם אני לוקח מגנט ומזיז ליד חוט, ובחוט יש חשמל ונדלקת מנורה, מישהו יכול להגיד שזו מיסטיקה?
  אנחנו עדיין לא משיגים שרמת המחשבה היא כוח שמשפיע על שאר הדרגות.
  היחסים האנושיים הם הרמה הגבוהה ביותר. תחתיהם נמצאים היחסים בחלקיקים ביולוגיים, תחתיהם היחסים בכוחות הטבע הפיזיקליים, וכן הלאה.
  רמת המדבר, דרגת המחשבה, היחס, הכוונה, היא הקשר החזק והקובע, המקיף והשולט בכול. מהירות המחשבה שלנו היא בלתי מוגבלת. לכן כתוב "הכול במחשבה יתברר".
  גרמנו לכל רמות הטבע עד כדי כך רע שהוא כאילו פולט חיידקים שבאים לסדר לנו חיים חדשים.
  בזה שאנו סוגרים את עצמנו, דבר ראשון הוא שאנו מפסיקים להזיק לטבע.
  נכון שחוקר שיקרא את המאמר יאמר שזו אולי פילוסופיה החסרה את מדדיו של המחקר אמפירי.
  יחד עם זאת המאה ה 21 מאופיינת בסיסמה "אם אתה רוצה לשנות את העולם, תשנה את עצמך".
  מישהו חשב פעם מה זה אומר? איך ניתן לממש את זה?
  המחקרים שלנו מבוססים על אמפיריות ניתנת לתיקוף ומדידה.
  יש לנו משתנה שאנו לוקחים למעבדה, עושים עליו מניפולציות ומקבלים תוצאות.
  התוצאות שלנו מתקבלות בכלים שלנו, אך הכלים שלנו שבהם אנו מקבלים את התוצאות מוגבלים. אף פעם לא חשבנו שיכול להיות ניסוי שבו הנושא הנחקר שעליו אני אבצע את המניפולציות יהיה החומר שלי.
  שיטה שתהיה לה היכולת להפוך את פרודות הרצון שלנו, האגו שלנו ולשנותם, תהיה הפרדיגמה החדשה של המאה ה 21.
  עוד נגלה שקיים קשר בין הרצון שלי, שהוא הקובע את מחשבותיי ופעולותיי (אני קודם כל רוצה, אח"כ חושב איך לממש את הרצון שלי ורק בסוף פועל כדי לממש את מחשבותיי) לבין תפיסת המציאות שלי.

 • עדי

  מניעת מצב דלקתי

  הי, לא הבנתי איך זה שהעטלפים לא מגיעים למצב דלקתי מוביל לעמידות בפני הנגיפים. הדלקת היא תגובת הגוף לפולש והיא יכולה להיות חמורה יותר או פחות, אבל בין אם הגוף מגיב או לא, הנגיף שם וממשיך לעשות את מה שהוא עושה, להשתכפל, להשמיד תאי מאכסן וכו. לפי ההגיון שהצעת-אם הגוף לא יזהה נגיפים, לא נהיה חולים כלל... נשמע מוזר

 • אנונימי

  אתה צודק, המאמר אכן מביא

  אתה צודק, המאמר אכן מביא הסבר לתופעה שאנחנו מכירים, תגובה אלרגית.אך אין זה נכון לומר שהוירוס