יישום חדש ששולב במערכת ההפעלה אנדרואיד מנצל את החומרה של טלפונים חכמים להתרעה מפני רעידות אדמה, אבל יש למערכת גם חסרונות

לפני כחודשיים הכריזה חברת גוגל על השקת שירות חדש למשתמשים טלפונים עם מערכת ההפעלה אנדרואיד: התרעה מפני רעידות אדמה העומדות לפגוע באזור שהם נמצאים בו. בניגוד למערכות זיהוי והתרעה הקיימות כבר בכמה מדינות בעולם, המערכת החדשה לא זקוקה לחיישנים קרקעיים כדי לזהות את רעידת האדמה המתקרבת, אלא תשתמש לשם כך במכשיר הטלפון עצמו. האזהרה תקדים את הרעש בשניות אחדות בלבד, אך הן עשויות להיות יקרות מפז עבור מי שיספיקו בזכותן לצאת למקום בטוח או לפחות למצוא מחסה בתוך מבנים.

השירות יושק תחילה בניו זילנד וביוון – שתי מדינות הסובלות מרעידות אדמה רבות ועל כן נבחרו לבדיקת השירות החדש לפני שיופעל במדינות נוספות. שתי המדינות שוכנות באזורי המפגש בין שני לוחות טקטוניים או יותר, ורעידות אדמה פוגעות בהן בתדירות גבוהה. בנוסף, בשתי המדינות לא פועלת כיום שום מערכת התרעה אחרת, שעלולה לפגוע באמינות הפיילוט.

הודעת חירום בטלפון חכם על רעידת אדמה במנילה, בירת הפיליפינים, 2019 | צילום: 1000Words, Shutterstock
הודעת חירום בטלפון חכם על רעידת אדמה במנילה, בירת הפיליפינים, 2019 | צילום: 1000Words, Shutterstock

חלופה זולה וזמינה

בכמה מדינות כבר פועלות מערכות אזוריות שמסוגלות לזהות רעידות אדמה כמה שניות לפני פגיעתן. המערכות האלה מורכבות ממאות חיישנים הפזורים על פני השטח, ומתבססות על זיהוי מאפיינים מסוימים של גלי האנרגיה שנוצרים ברעידות אדמה.

בזמן הרעש משתחררים בקרקע שני סוגים עיקריים של גלים. הגלים הראשוניים (גלי P) מהירים יותר ב-60 אחוז מהסוג השני, שנקרא גלים שניוניים, וכמעט אינם מורגשים. הגלים השניוניים (גלי S), לעומת זאת, הם גלי גזירה שמפעילים על הקרקע כוחות משני כיוונים מנוגדים, והם אלה שגורמים לנזק הרב של רעידות אדמה חזקות. זיהוי מיידי של הגלים הראשוניים מאפשר לספק התרעה של עד 20 שניות לפני פגיעתם של הגלים השניוניים המסוכנים. ככל שאדם נמצא קרוב יותר למוקד הרעש, ההתרעה שיקבל תהיה קצרה יותר.

המערכות האלה יעילות, אך גם יקרות מאוד וקשות לפיתוח. הקמתה של מערכת ShakeAlert, שהופעלה בשנת 2019 לאורך החוף המערבי של ארצות הברית, נמשכה 15 שנה ועלתה כ-60 מיליון דולר. היתרון של מערכת המבוססת על טלפונים ניידים הוא שהיא משתמשת בחומרה שכבר קיימת ברשותו של כל אדם כמעט במדינות המפותחות.

מערכת הזיהוי הזאת התאפשרה בשנים האחרונות הודות למד התאוצה המותקן כמעט בכל טלפון חכם חדש שמיוצר כיום. מד התאוצה עוקב אחר תנועות המכשיר במרחב, כגון הרמתו מהשולחן או סיבובו, ובעזרת התוכנה הנכונה הוא מסוגל לשמש גם כסייסמומטר פשוט.

גוגל כללה את שדרוג התוכנה הנחוץ לכך במסגרת עדכון שגרתי של מערכת ההפעלה אנדרואיד שהופץ בשנת 2020, והוא קיים בכל מכשיר עם גרסה 5.0 ומעלה של מערכת ההפעלה. מאז שהעדכון נכנס לפעולה, תוכנת זיהוי רעידות האדמה פעלה מאחורי הקלעים בלי לשגר התרעות למשתמשים, בזמן שהחברה עקבה אחר ביצועיה ושיפרה אותם.

כשמכשיר הטלפון מזהה רטט שמתאים לגלים ראשוניים הוא שולח את המידע לשרת מרכזי ומדווח לו גם על מיקומו. הדיוק של המכשירים מוגבל, כך שבעוד מערכות זיהוי קרקעיות זקוקות לאותות מארבע חיישנים בלבד כדי להתריע על רעידת אדמה, המערכת הסלולרית זקוקה ליותר ממאה לפני שתשדר אזהרה דומה לטלפונים באזור הסכנה. עד כה זיהתה המערכת יותר מאלף רעידות אדמה ברחבי העולם, ביעילות דומה לזאת של מערכות זיהוי מבוססות חיישנים המוצבות ביפן ובארצות הברית.

נוף כפרי בצפון ניו זילנד | צילום: Edgardo German, Shutterstock
המערכת עלולה להיות פחות יעילה באזורים דלילי אוכלוסייה, בגלל מיעוט הטלפונים. נוף כפרי בצפון ניו זילנד | צילום: Edgardo German, Shutterstock

אחד החסרונות במערכת החדשה הוא התלות שלה בפיזור הטלפונים הניידים, דבר שמונע ממנה לזהות רעידות אדמה באזורים דלילי אוכלוסייה, שאין בהם די מכשירים לאפשר זיהוי ודאי של רעש מתקרב. הבעיה הזאת צפויה להיות משמעותית מאוד בניו זילנד, שרוב תושביה חיים בכמה ערים גדולות ושאר שטחה מיושב בדלילות. מאותה סיבה המערכת גם אינה מתאימה לזיהוי רעידות המתרחשות בים ועלולות לגרום צונאמי.

 

תגובה אחת

  • אני

    ריגול

    "תוכנת זיהוי רעידות האדמה פעלה מאחורי הקלעים בלי לשגר התרעות למשתמשים, בזמן שהחברה עקבה אחר ביצועיה ושיפרה אותם."
    כלומר ריגלה אחרי המשתמשים, בלי להגיד, ואספה נתונים עליהם.