מחקר חדש: התקשורת הקולית של שימפנזים מורכבת ומובנית הרבה יותר משחשבנו. הממצאים עשויים לשפוך אור על האבולוציה של השפה האנושית

שפת בני האדם היא יחידה במינה בעולם החי. לא מדובר רק באוצר המילים הגדול, וביכולת שלנו לבטא הברות וצלילים רבים ושונים. הדבר שהופך את השפות שלנו למיוחדות הוא בעיקר הצירופים המורכבים של הברות למילים ומילים למשפטים, ועל ידי כך יצירה של אינספור רצפים שונים, שכל אחד מהם בעל משמעות משלו. הצירופים אינם אקראיים, כמובן – הם מוכתבים על ידי התחביר של כל שפה. בעזרתם אנחנו יכולים לספר על אירועים בעבר, לתכנן את העתיד, או להמציא דברים שלא היו מעולם. 

לאף חיה אין שפה סימבולית כמו של בני האדם, עם אוצר מילים גדול שכל אחת מהן מבטאת חפץ או רעיון. אמנם, מחקרים הראו שבעלי חיים מסוימים יכולים ללמוד מספר גדול של מילים, ולהבין לפחות בצורה חלקית את משמעותן. כלבת רועים בשם צ'ייסר, למשל, זכרה את השמות של למעלה מאלף בובות וצעצועים וידעה לשייך כל בובה לשם המתאים. היו גם קופי אדם שלמדו כמה מאות מילים, ויכלו לתקשר באמצעות שפת סימנים או הצבעה על סמל מסוים. אך כל אלו היו חיות שעברו הכשרה מיוחדת בידי בני אדם. בטבע, בעלי חיים אינם מתקשרים בשפה סימבולית. 

במקום זאת, יש לבעלי החיים רשימה מוגבלת למדי של קולות שהם מסוגלים להשמיע, ולרוב הם אינם מצרפים אותם זה לזה בדרכים משמעותיות. יוצאי דופן הם ציפורי השיר וגם הלווייתנים, שמחברים שירים שמורכבים משורה של הברות שונות, החוזרות על עצמן בצירופים שונים. אלא שלא נראה שלשירים האלו יש משמעות סימבולית: ההברות השונות לא מציינות רעיונות או חפצים שונים, והחיבור שלהן בצורה חדשה לא מעביר מידע חדש. אמנם יש כמה בעלי חיים אחרים שתועדו כשהם מצרפים כמה קולות יחדיו ליצירת רצפים, ככל הנראה בעלי משמעות - אך גם אלו משמיעים רק "משפטים" בודדים, שרחוקים מהמורכבות והמגוון של השפה שלנו. אפילו לבעלי החיים הקרובים קלינו ביותר, קופי האדם, יש מערכת תקשורת קולית מצומצמת למדי – כך לפחות חשבנו. 

במחקר חדש, חוקרים מגרמניה קוראים תיגר על ההנחה הזו. החוקרים ביצעו בדיקה מעמיקה יותר מכל מה שנעשה בעבר של הקולות שמשמיעים שימפנזים, ומצאו כ-390 צירופים,שכל אחד מהם מורכב לפחות משני סוגי קולות. הצירופים הראו סימנים לסדר מועדף של הקולות, ולצירופים היררכיים – כלומר "משפט" של שני קולות בתוך צירוף ארוך יותר של שלושה או ארבעה קולות. הם אמנם עדיין לא יודעים מה המשמעות של כל משפט כזה, אך הצירופים הרבים מראים שהתקשורת הקולית של קרובינו השימפנזים עשירה וגמישה בהרבה ממה שחשבנו. 

שימפנזה מדברת | צילום: tantrik71, Shutterstock
מגוון רחב של סוגי קולות, ומגוון רחב עוד יותר של צירופים. שימפנזה מדברת | צילום: tantrik71, Shutterstock

גמישות וסדר

החוקרים אספו כ-900 שעות של הקלטות, בהן נשמעו קולות של 46 שימפנזים משלוש קבוצות שונות, שלושתן חיות בטבע בחוף השנהב שבמערב אפריקה. הם ניתחו יותר מ-4,800 קריאות, ותיעדו 12 סוגים שונים של קולות שהשימפנזים מסוגלים להפיק. הם כללו את ה"הוּ הוּ הוּ", שאולי מזוהה יותר מכל עם שימפנזים, וגם גניחות, "נביחות", צרחות ויבבות. 

ברוב המקרים, הקריאות שנאספו כללו רק סוג אחד של קול – יחידה אחת, כפי שקראו לכך החוקרים, או חזרה על אותה "יחידה" שוב ושוב. אך ביותר משליש מהמקרים, השימפנזים חיברו שני קולות או יותר ליצירת "משפטים". ב-15 אחוזים מהקריאות נכללו שלושה קולות או יותר, עד עשרה. החוקרים תיעדו כאמור  390 צירופים, אך הם משערים שלשימפנזים יש עוד צירופים שפשוט לא הופיעו בהקלטות. זאת משום שגם כאשר הם התקרבו לסוף 900 שעות ההקלטה, הם עדיין מצאו צירופים חדשים.

החוקרים התמקדו בשלוש תכונות של צירופי קולות, שמאפיינים את השפה האנושית. הראשונה היא גמישות: כמה מהיחידות הבסיסיות, במקרה זה 12 הקולות שהשימפנזים מפיקים, מופיעות בצירופים ארוכים יותר. החוקרים מצאו גמישות רבה אצל השימפנזים: 11 מבין 12 הקולות הופיעו ב"משפטים" של שתי יחידות או יותר. 

התכונה השנייה היא סדר – בשפת בני אדם, לא כל מילה מופיעה באופן שווה בכל מקום במשפט, אלא יש מילים שלרוב יופיעו לפני או אחרי מילים אחרות. החוקרים מצאו סדר כזה בחלק מהביטויים בני שתי היחידות של השימפנזים, כלומר, אם נסמן קול אחד כ-A וקול שני כ-B, השימפנזים השמיעו רק A ואחריו B, ולא B ואחריו A. עם זאת, בכחצי מהביטויים בני שתי היחידות שתועדו לא הייתה שום העדפה כזו, כך ש-A ו-B הופיעו במידה שווה במקום ראשון או שני. 

התכונה השלישית והאחרונה נוגעת לשימוש בביטויים הקצרים, של שתי יחידות, בתוך משפטים ארוכים יותר. החוקרים הסתכלו על משפטים בני שלוש יחידות, ומצאו שגם הם לא היו בנויים באופן אקראי, אלא היה בהם סדר. משפטים עם סדר מסוים של קולות היו נפוצים יותר מאחרים, והסדר המועדף של הביטויים בני שתי היחידות נשאר גם בתוך המשפטים הארוכים יותר. יחד, הממצאים "מראים שהתקשורת הקולית של השימפנזים היא הרבה יתר מורכבת ומובנית משחשבנו בעבר", אמרה טטיאנה בורטולאטו (Bortolato), אחת החוקרות החתומות על המאמר.

ביותר משליש מהמקרים השימפנזים חיברו שני קולות או יותר למשפטים, מה שמרמז על תקשורת קולית מורכבת | צילום: LIRAN SAMUNI, TAÏ CHIMPANZEE PROJECT
ביותר משליש מהמקרים השימפנזים חיברו שני קולות או יותר למשפטים, מה שמרמז על תקשורת קולית מורכבת | צילום: LIRAN SAMUNI, TAÏ CHIMPANZEE PROJECT

האבולוציה של השפה

"צפייה בבעלי החיים בסביבתם הטבעית, ובקבוצות החברתיות הטבעיות שלהם, חושפת מורכבות שלא הייתה ידועה עד כה בדרכים שבהן הם מתקשרים", הוסיף סדריק ז'יראר-בוטוז (Girard-Buttoz), שהוביל את המחקר. ייתכן מאוד, אומרים החוקרים, שמינים אחרים מציגים גם הם תקשורת מורכבת, ופשוט לא גילינו זאת עדיין.

המחקר לא רק חושף פרטים רבים על התקשורת של בעלי החיים הקרובים אלינו ביותר – החוקרים מקווים שהוא ישפוך אור גם על האבולוציה של השפה שלנו. "תחביר הוא סימן הכר של שפה אנושית", אמר אמיליאנו זקרלה (Zaccarella), שהוביל את המחקר עם ז'יראר-בוטוז, "וכדי ללמוד על המקור של היכולת האנושית הזו, אנחנו צריכים להבין איך בנויה התקשורת הקולית של פרימטים שאינם בני אדם".

"זה המחקר הראשון בפרויקט גדול יותר", הוסיפה קתרין קרוקפורד (Crockford), החוקרת הבכירה החתומה על המאמר. "דרך למידת הצירופים הקוליים המורכבים והעשירים של שימפנזים, מין חברותי בדומה לאדם, אנחנו מקווים להגיע לתובנות חדשות, שיעזרו לנו לענות על שאלות כמו מאיפה באנו ואיך התפתחה השפה הייחודית שלנו".

 

תגובה אחת

 • א.עצבר

  מגדל בבל עוד קיים

  סוד השפה האנושית-------------- -------------------------------------- 1
  מאמר מקורי מאת א.עצבר A . aetzbar מלים בנויות מצירופי אותיות.
  לכל אות יש צורה גיאומטרית ייחודית וצליל ייחודי.
  לכן - התפקיד היחידי שאות יכולה למלא, הוא תפקיד של שם. גם לכל צירוף אותיות יש צורה גיאומטרית ייחודית, וצליל ייחודי. לכן,
  התפקיד היחידי שצירוף של אותיות יכול למלא, הוא תפקיד של שם. צירוף האותיות א ב ג יכול למלא תפקיד של שם.
  השאלה היחידה שיכולה להישאל כלפי צירוף אותיות כזה ,היא פשוטה. צירוף האותיות א ב ג הוא שם של מה ? על שאלה זו אי אפשר לענות עם צירופי אותיות, כי כל צירוף הוא רק שם. התשובה היחידה האפשרית היא על ידי הנפת יד המצביעה על "משהו" , ועם הנפת היד יש להוסיף את האמירה הבאה
  צירוף האותיות א ב ג הוא שם של משהו זה, שהיד שלי מצביעה עליו. השפה האנושית היא שפת שמות, וכל צירוף אותיות שבה, הוא רק שם.
  צירוף האותיות כ ס א הוא שם של "משהו" שהיד שלי מצביעה עליו. יש להבדיל בין ידיעת "שם של משהו" שהוא רק צירוף אותיות,
  לבין "ידיעת המשהו" המושגת בדרך של התנסות ומעשה ממשי. כדי לדעת יותר על "משהו זה" שהצבעתי עליו, יש לנגוע בו, לשבת עליו, להרים אותו, להריח אותו, להקיש עליו ולשמוע צליל, וכן הלאה.
  ההתנסות המעשית הזו, מספקת לאדם ידיעה טבעית על משהו זה. השפה האנושית מחייבת להשתמש במעשה המביא לידיעה טבעית.
  האדם ניחן בידיעה טבעית, הבאה אליו בעקבות מעשה שהוא עושה.
  סוד השפה האנושית -------------------------------------------------- 2
  מאמר מקורי מאת א.עצבר A . aetzbar צירוף האותיות ע ץ
  הוא שם של "משהו זה" שהיד שלי מצביעה עליו.
  כדי לדעת יותר על "משהו זה"
  יש לנגוע בו, לטפס עליו, לטעום ממנו , וכן הלאה.
  יש להבדיל בין ידיעת "שם של משהו" שהוא רק צירוף אותיות,
  לבין "ידיעת המשהו" המושגת בדרך של התנסות ומעשה ממשי.
  ההתנסות המעשית, היא חלק בלתי נפרד מהשפה האנושית. כל צירוף אותיות בשפה האנושית הוא רק שם. צירוף האותיות ב ר א ש י ת הוא רק שם.
  השאלה היחידה שאפשר להפנות כלפי צירוף אותיות זה , היא זו:
  "צירוף האותיות ב ר א ש י ת הוא שם של מה" ?
  המענה לשאלה זו מחייב לעשות מעשה המביא לידיעה, אבל המעשה הזה לא קיים במציאותו של האדם. לכן, צירוף האותיות ב ר א ש י ת נותר כשרבוט קו בעל צורה גיאומטרית ייחודית וצליל ייחודי. מה זה בראשית – זעק האדם , האם באמת זה רק שם?
  היות וכל צירוף אותיות בשפה האנושית הוא רק שם,
  לא צריך לשאול "מה זה צירוף האותיות ב ר א ש י ת "
  כן צריך לשאול "צירוף האותיות ב ר א ש י ת – זה שם של מה ? צירוף האותיות ב ר א הוא רק שם.
  השאלה היחידה שאפשר להפנות כלפי צירוף אותיות זה , היא זו :
  "צירוף האותיות ב ר א הוא שם של מה" ?
  המענה לשאלה זו מחייב לעשות מעשה המביא לידיעה, אבל המעשה הזה לא קיים במציאותו של האדם. לכן, צירוף האותיות ב ר א נותר כשרבוט קו בעל צורה גיאומטרית ייחודית וצליל ייחודי. מה זה ברא – זעק האדם, האם באמת זה רק שם ?
  היות וכל צירוף אותיות בשפה האנושית הוא רק שם,
  לא צריך לשאול "מה זה צירוף האותיות ב ר א "
  כן צריך לשאול "צירוף האותיות ב ר א – זה שם של מה ?
  סוד השפה האנושית--------------------------------------------------- 3
  מאמר מקורי מאת א.עצבר A . aetzbar השפה האנושית היא שפת שמות, המשולבת עם התנסות ממשית.
  שפת שמות מחייבת את קיומה הטבעי של מערכת תרגום מופלאה –
  המקשרת בין ראייה ושמיעה - לתמונה המופיעה בדמיונו של האדם.
  מערכת תרגום כזה קיימת באדם, והוא לא מודע לקיומה. כאשר אדם מביט בציור של צירוף אותיות מוכר,
  או הוא שומע את הצליל של צירוף אותיות מוכר,
  המערכת הפלאית יוצרת בדמיונו של האדם, תמונה מוכרת.
  וכאשר מופיעה תמונה מוכרת זו, האדם מבין את שפת השמות שלו.
  אין לאדם שליטה על מערכת פלאית זו, והיא פועלת מעצמה.
  שם מוצע למערכת אוטונומית זו
  Picturetransworder עתה נשאר רק לייצר אפליקציה שאמורה לתרגם דף של ספר לתמונות,
  והצופה בתמונות אמור להבין את תוכן הדף. את אפליקציית picturetransworder אפשר להפעיל על כל טקסט,
  מהרצאות ונאומים חוצבי להבות, אל טקסטים פילוסופיים ואל מסמכים משפטיים וקטעי שירה, וכן הלאה –
  התוצאה תהיה מפתיעה, מכיוון שבכל ספר יש צירופי אותיות רבים,
  (כמו לדוגמה, ב ר א ש י ת , ב ר א , נ ש מ ה ) - שמערכת picturetransworder לא מסוגלת לתרגמם לתמונות. מקור הוויכוחים הנצחיים בין בני אדם, נובע מצירופי אותיות , שמערכת
  Picturetransworder לא מסוגלת לתרגם אותם לתמונות. מערכת picturetransworder מצפה לחקירה מדעית. א.עצבר 5/2019
  Aetzbar