מחקר חדש מאשש השערה בת 160 של דרווין, לפיה לסוגי בעלי חיים הכוללים מינים רבים, יש גם תת-מינים רבים. המחקר מראה שהדבר נכון לגבי יונקים, בעיקר כאלו החיים במים או באוויר

מהראייה של מינים כלא יותר מזנים מוגדרים ומובחנים היטב, הגעתי לציפייה שכאשר יש באזור מסוים מינים רבים מאותו סוג, מינים אלו לעתים קרובות יותר יציגו זנים שונים, בהשוואה למינים שאין הרבה מהסוג שלהם. זאת מכיוון שבכל מקום שבו נוצרו הרבה מינים קרובים, כלומר מאותו סוג, הרבה זנים או התחלה-של-מינים אמורים, ככלל, להיווצר גם הם. במקום שבו יש הרבה עצים גדולים, נצפה למצוא גם הרבה עצים צעירים

- צ'רלס דרווין, מוצא המינים, 1859

במילים פשוטות, מה שכתב דרווין בספרו הוא שזנים (varieties), שהיום אנחנו קוראים להם תת-מינים, הם התחלה של התמיינות – היפרדות של מין אחד לכמה מינים. תת-מינים הם אוכלוסיות של בעלי חיים או צמחים השייכות לאותו מין, אך נבדלות בתכונות פיזיות מסוימות, בשטחי המחיה ולעתים גם בהתנהגות. הג'ירף הצפוני (Giraffa camelopardalis), למשל, הוא מין אחד שיש לו שלושה תת-מינים. לשועל האדום (Vulpes vulpes) יש 45 תת-מינים, כולל השועל האדום הערבי (V. v. arabica) והשועל האדום הפלסטיני (V. v. palaestina), החיים גם בישראל.

אם סוג מסוים של אורגניזם כולל הרבה מינים, טען דרווין, הדבר מעיד על כך שהשושלת הזו עוברת התמיינות בקצב גבוה יחסית, ולכן נצפה לראות במינים אלו גם הרבה תת-מינים, שהם למעשה התחלה של התמיינות נוספת. ההשערה הזו נשמעת הגיונית, אך היא לא חייבת להיות נכונה – ייתכן שתת-מינים מופיעים ונעלמים כל הזמן ואינם קשורים ישירות ליצירת מינים חדשים, וייתכן גם שלגורמים אחרים יש השפעה חזקה יותר על הופעת מינים חדשים. ואולם, לפני כשלוש שנים הראו חוקרים מארצות הברית  שהראה שההשערה נכונה בקשר לעופות.  כעת, מחקר חדש שבדק את היחס בין מגוון המינים למגוון תתי המינים גם אצל יונקים, ומצא שההשערה נכונה גם לגביהם – לפחות עבור חלקם.

יונקים יבשתיים ולא-יבשתיים

החוקרים, מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה, נעזרו במאגרי מידע מגוונים לאיסוף הנתונים על מיני היונקים ותת-המינים שלהם, ולחישב חוזק הקשר בין שני המשתנים. כשלקחו בחשבון את כל מיני היונקים, הקשר שנמצא היה חלש למדי - חלש מזה שנמצא עבור העופות. פירושו של דבר הוא שמגוון המינים בסוג מסוים אינו מסוגל לנבא בצורה טובה כמה תת-מינים יהיו להם. במילים אחרות – ההשערה של דרווין נתמכת רק בצורה חלשה. 

כאשר חילקו את החוקרים את היונקים לשתי קבוצות: יונקים יבשתיים ולא-יבשתיים, כלומר אלו שחיים במים או באוויר (טוב, אלו שחיים במים ועטלפים), התוצאות השתנו. עבור קבוצת היונקים היבשתיים, הקשר בין מגוון המינים למגוון תתי המינים היה חלש מאוד, אבל אצל היונקים הלא-יבשתיים הקשר דווקא היה חזק, אפילו יותר מזה שנמצא אצל עופות. 

מסקנתם של החוקרים הייתה שיצירת מינים חדשים אצל היונקים היבשתיים מושפעת מגורמים המיוחדים להם: מחסומים פיזיים, כמו שרשרת הרים, מדבר או נהר שקשה מאוד לחצות. מחסומים פיזיים קיימים גם אצל בעלי חיים לא יבשתיים, ומשפיעים על האבולוציה שלהם – דוגמאות לכך אפשר למצוא כשמסתכלים על השינויים שהתרחשו לאחר פתיחת תעלת סואץ ותעלת פנמה, שהסירו מחסומים כאלו עבור מינים ימיים (והוסיפו מחסום למינים יבשתיים). עם זאת, מחסומים פיזיים נפוצים הרבה יותר ביבשה, ומינים יבשתיים רגישים להם הרבה יותר. רגישות זאת להשפעות חיצוניות, אומרים החוקרים, היא שגורמת לכך שבקבוצה זו, מגוון המינים ומגוון תתיהמינים אינם קשורים זה לזה כמו בקבוצות אחרות.

מודלים אבולוציוניים יוכלו לחזות את ההשפעה של פעילות האדם. לורה ון הולשטיין | צילום: צילום: Nordin-Ćatić
מודלים אבולוציוניים יוכלו לחזות את ההשפעה של פעילות האדם. לורה ון הולשטיין | צילום: צילום: Nordin-Ćatić

תפקיד חשוב באבולוציה עתידית

"חקירת היחסים בין מינים ומגוון תת-המינים מראה שתת-מינים משחקים תפקיד חשוב מאוד באבולוציה העתידית של מינים", אמרה לורה ון הולשטיין (van Holstein), שהובילה את המחקר. "וזה גם מה שדרווין חשב, כשהוא הגדיר מהו מין". אחת משאלות המחקר הייתה אם יש קשר בין תת-המינים ליצירה של מינים חדשים בעתיד. "התשובה היא כן", אמרה ואן הולשטיין, "אבל האבולוציה לא נקבעת על ידי אותם גורמים בכל הקבוצות, ובפעם הראשונה אנחנו יודעים למה".

נוסף על העמקת הידע שלנו אודות תהליכים אבולוציוניים, המחקר עשוי לעזור לגופים העוסקים בשימור בעלי חיים לקבל החלטות טובות יותר בשאלות כמו היכן ובאילו מינים להתמקד, שכן הוא מספק תובנות לגבי העתיד האבולוציוני של המינים האלו. "מודלים אבולוציוניים יוכלו להשתמש בממצאים כדי לנבא כיצד פעילות אנושות, כמו כריתת עצים, תשפיע על האבולוציה בעתיד", אמרה ון הולשטיין. "ההשפעה על בעלי החיים משתנה כתלות בשאלה כיצד היכולת שלהם לנוע ממקום למקום נפגעת. אנחנו נוטים להתעלם מתת-מינים של בעלי חיים, אבל הם חלק חשוב מאוד מהתהליכים האבולוציוניים ארוכי הטווח".

12 תגובות

 • נעם

  תודה על המאמרים המצוינים

  נחמד לראות שאתה עונה לתגובות...גם לאלה שאני אישית הייתי מרים ידיים ביאוש...
  תודה על המאמרים המצוינים. תמיד נחמד לקבל עדכונים בעברית.

 • דר ישראל צביאל

  אבולוציה אינה נכונה

  כל הנחות היסוד שלה התנפצו. דרווין היה חובב מדע ללא ידע רב. הידע היום מוכיח על תחכום על, ואבולוציה היא תאוריה ישנה, עלובה, פרימטיבית ללא שום תחכום

 • יום יום

  ככה מתקדם המדע, הוא מתחיל

  ככה מתקדם המדע, הוא מתחיל ממודלים פשוטים המתארים את המציאות באופן גס, ועובר למודלים יותר מורכבים.
  בכל רקע המודלים האלה ניתנים לבחינה ושלילה.
  וזאת לעומת המודלים של בוראי עולם, אם הם מומחשים באופן פיזי כמו הבעל והעשתורת, או שהם בלתי נראים כמו יהווה או מפלצת הספגטי המעופפת.
  הערת אגב: פרימיטיבית ולא פרימטיבית.

 • ישראל קרמר

  בסיס דבריך כי האתיאיזם הוא הנכון

  אך כל הבסיס שלך מופרך מיסודו כי כשם שהבית מעיד על הבנאי והדלת על הנגר והבגד מודיע על האורג כך העולם מודיע על הקב"ה שהוא בראו!
  וראה בהרחבה על כך שדווקא האמונה הדתית היא הנכונה ודהאבולוציה הדוויניסטית היא השקר הגדול: http://haemethayehudit.blogspot.com/2015/02/blog-post.html?m=0

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאיתי נבו

  מחקרים

  כאמור, נשמח לראות מחקרים מבוססים התומכים בטענתך.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאיתי נבו

  אתה צודק

  אתה צודק בכך שהאבולוציה היא תיאוריה ישנה יחסית, ופורסמה לפני כ-160 שנה. כל שאר הדברים בתגובה שלך שגויים מהיסוד. העקרונות של תיאוריית האבולוציה הוכחו שוב ושוב באינספור מחקרים מדעיים, וזו אחת התיאוריות המדעיות המבוססות ביותר כיום. אם יש לך מחקרים מבוססים המפריכים את עקרונות האבולוציה, נשמח להתעדכן.

 • יוסי

  כל האבולוציה הזאת זה בולשיט

  כל האבולוציה הזאת זה בולשיט אחד גדול.יש אלוהים.הוא ברא את הכל וזהו.לחשוב שמשום דבר נוצרו חיים? איך אפשר להאמין לכזה דבר

 • יום יום

  אתה צודק לגמרי!

  אתה צודק כמובן, העולם נברא! לחשוב שהוא נוצר מפיצוץ, ובעלי החיים נוצרו בהדרגה מבעלי חיים פרימיטיביים בתהליך ארוך ומורכב, זה ילדותי.
  ולכן ברור שהעולם נברא בארבעה ימים על ידי מפלצת הספגטי הקדושה הבלתי נראית, וכל ההוכחות לכאורה שהעולם קיים מליוני שנים הושתלו על ידי המפלצת הקדושה כדי להטעות את המדענים הטפשים!

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאיתי נבו

  בולשיט

  זה מה שיפה במדע - אין צורך להאמין. אפשר לבחון את הראיות, לקרוא את המחקרים, ולשפוט באופן ברור. יש כאלה שיאמרו כי התפיסה שיש אלוהים שברא בעצמו את כל היקום - כולל הראיות הברורות לנכונותה של תיאוריית האבולוציה - היא משהו שהרבה יותר קשה להאמין לו.

 • ירושלים

  איש

  לא כזה חדש המחקר. לא נעים לי להגיד צריך לגוון עם עוד כתבים וגם קצת לשכלל את האתר. בייחוד שהכתבים בהאחרים לא פחות ואף יותר מענינים

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאיתי נבו

  תודה איש!

  תודה איש! מאמר המחקר פורסם עשרה ימים לפני שעלה אצלנו באתר, לאחר שפרסומו אצלנו התעכב מעט עקב ריבוי ידיעות קורונה. לא ראיתי שהוא פורסם בעברית בשום מקום אחר. אם אתה רוצה לסייע במימון שכלולו של האתר, אנא שלח מייל ל-davidson@weizmann.ac.il, ונתאם איתך את קבלת התרומה. תודה רבה!

 • אנונימי

  ביג לייק לתגובות של איתי נבו

  סרקזם הוא מענה נפלא לנמיכות המחשבה