זה התחיל בשרלטן שרשם פטנט על חומר בשם אמיגדלין, קרא לו "ויטמין" וייחס לו תכונות רפואיות – והסתיים בהרעלת ציאניד מהחומר ה"טבעי" המסוכן

האזינו לגרסה מוקלטת של הכתבה.
הכתבה הוקלטה בידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות ראייה

לרשימת כל הכתבות הקוליות באתר

תפיסה רווחת גורסת שחומרים ממקור צמחי מתאימים לטיפול בשלל מחלות ומצבים. יתר על כן, לפי אותה תפיסה הם בטוחים לשימוש מעצם היותם "טבעיים". במציאות, אף על פי שבהחלט יש צמחים בעלי סגולות רפואיות אמיתיות, אין להסיק מכך שכל הצמחים הם כאלה, ויתרה מכך, טעות להסיק שכל הצמחים בהכרח בטוחים לשימוש, שהרי מוכרים שלל צמחים רעילים.

רק לאחרונה דווח על אדם שלקה בהרעלת ציאניד לאחר שצרך תמציות מגרעיני משמש כדי למנוע מהסרטן שלו לחזור. הוא עשה זאת על סמך האמונה השגויה שלפיה לאמיגדלין, חומר שנמצא בגרעיני משמש ובפירות נוספים ממשפחת הוורדיים, יש סגולות אנטי-סרטניות. לא רק שהטענה עצמה שקרית, אלא שהוא לא לקח בחשבון שהאמיגדלין הופך בגופנו לנגזרת של ציאניד, כך שהוא אמנם הורג תאי סרטן אך מרעיל באותה מידה גם את שאר תאי הגוף.

למרבה הצער, זה אינו המקרה הראשון ש"טיפול" באמיגדלין הסתיים בהרעלה, וקיימים אפילו דיווחים על אנשים שמתו כתוצאה מכך. חשוב להדגיש כאן שעיקר הביקורת שלנו איננה על החולה, שרק רצה להישאר בריא, אלא על כל אותם שרלטנים שמציעים טיפולים לא בדוקים אשר עלולים לעלות לאנשים בחייהם.

האמיגדלין היה מוכר ברוסיה כטיפול עממי לסרטן כבר במאה ה-19, אולם כוכבו דרך באמת רק בשנות ה-60 של המאה ה-20, כאשר נוכל אמריקאי בשם ארנסט קרבס החל לשווק אותו תחת השמות ויטמין B17 ולייטריל. קרבס הפליג בשקריו וטען שכל סוגי הסרטן נובעים מחסר בוויטמינים, וניחשתם נכון – לא סתם ויטמינים, אלא בעיקר ויטמין B17, אותו חומר שהוא "המציא" והגן עליו בפטנט.

גם היום קרבס ותומכיו הם היחידים שמקבלים את קיומו של ה"ויטמין" הזה. בפועל מעולם לא הוכח בשום צורה שהוא נחוץ לתפקוד כלשהו של גופנו, מה שמעמיד בספק רב את היותו ויטמין.

אמיגדלין הופך במערכת העיכול לנגזרת של ציאניד, שהוא כידוע חומר רעיל ביותר. אנחנו חשופים לרעל הזה באופן יומיומי דרך מזונות שונים, כמו שקדים, אך במינונים נמוכים מאוד שהגוף שלנו מסוגל לפרק בכוחות עצמו. לעומת זאת, אם צורכים כמות גדולה בבת אחת, למשל, תמצית מגרעיני משמש, האנזימים שלנו לא מספיקים לפרק את הכול והציאניד מתפזר בגוף וגורם להרעלה.

הרעלת ציאניד קלה עשויה להתבטא בגוון עור כחול, בחילות, סחרחורות, כאבי ראש, לחץ דם נמוך מאוד וכדומה. הרעלות חמורות יגרמו לבלבול, קשיים בהליכה, נזק לכבד, תרדמת ובסופו של דבר אפילו למוות.

אף על פי שנערכו מחקרים רבים על האמיגדלין, עד כה שום מחקר מבוקר לא מצא שיש לו השפעה נוגדת סרטן כלשהי, ולכן הוא אינו מוכר כטיפול רפואי אמיתי. בנוסף, בשל החשש הכבד מהרעלה החומר אף נאסר למכירה במדינות מסוימות.

39 תגובות

 • אנונימי

  יוסי אביעד

  סבא וסבתא שלי עלו מתימן ומכינים עד היום את הגרעינים האלה בבית .. ואוכלים .. יש להם שיטה מסויימת איך מכינים

 • ניר שאיר

  כל הקונספירציות למינהם.

  חברים יקרים כל חומר בגוף האדם יש אותו במינונים גבוהיים בטבע. אכן תרופות מסויימות מורכבות מצמחים ותוספים כימים מלכותיים. בסופו של יום גם פירקוסט שבא מצמח הפרק מה שמשמש להכנס הרואין במינון גבוהה גורם לחסימה של כלי הדם ועלול לגרום למוות. כל מה שאנחנו אוכלים הגוף שלנו מייצר באופן טבעי כולל חומרים פסיכואקטיבים. במינונים גבוהיים כל תרופה/צמחי מרפה יכולה להרוג. הכל זה כמיה ממה שאנחנו שותים אוכלים נושמים. הבעייה ששרלטנים לא יודעים אפילו את החלק הזה שאני מספר והורגים אותכם כן כן גם רופאים היחיד שיודע מה טוב לגוף שלו זה אתם. בהצלחה וחלאס עם הוויכוח הטיפשי הזה.

 • דודי

  לעסתי היום רעיני תפוח

  האם אני צפוי למות?

 • הנרי

  B 17

  התשובה שלכם גועלית, אתם מרעילים אנשים אים הכימו תרפייה שלכם ומלכלכים על הויטמין הזה פשוט צריך לקחת אותו במינון ובדרך הנכונה, תתבישו לכם שרלטנים שקמותכם.

 • אבי

  היי, שאלה חשובה

  איך זה שבעמק הHUNZA בפקיסטן אוכלים שקדי משמש ומשתמשים בשמן משקדי משמש על בסיס יומי ולא חוטפים הרעלת ציאניד , וההפך נחשבים לבעלי תוחלת חיים גבוהה ?
  https://www.youtube.com/watch?v=3B5isXFid5E

 • דניאל מידן

  ד׳ר קולין קמפבל

  דר קמפבל פרסם את הספר מחקר סין אחרי שבמשך שנים של עבודה נתח את הממצאים.
  השיטה שבה צורכים מזון מהצומח בלבד מראה שהרבה מחלות נסוגו ואף נעלמו
  וזה מבלי להשתמש בשום מרשם רפואי.
  זה בניגוד לאינטרסים של בעלי ממון.
  שקד כדאי להביט לכיוון הזה....
  דר מקס גרסון רופא יהודי שברח מגרמניה לארצות הברית היה מרפא
  חולי סרטן ללא שום מרשם רק מזון מהצומח.
  הוא הרגיז את ראשי ה FDA עד ששלחו לו את הרשיון לעסוק ברפואה
  אני מקווה שהבהרתי את הנקודה
  דר אריה אבני בישראל נרדף משום שהמליץ לעבור לשיטה שבה למרשמים
  אין הרבה מקום

 • שקד שכנזי

  אף לא אחד מהם פרסם את ממצאי ה

  אף לא אחד מהם פרסם את ממצאי ה״מחקרים״ שלו בכלים המקובלים במדע. קל מאוד להאשים את כולם בקונספירציות. זה לא משכנע. איפה המחקרים בנושא?

 • נדב

  B17 לטיפול בקוליטיס ופיברומיאלגיה

  שלום,
  קרובת משפחה שלי סבלה מקוליטיס ורגע לפני שנקטה באחת מהשיטות הקונוונציונליות לטיפול (אף אחד מהן לא נעימה בלשון המעטה) היא ניסתה לא לאט כדורי B17 וזה בסופו של דבר פתר לה את הקוליטס ועל הדרך גם את הפיברומיאלגיה שממנה סבלה כבר שנים.
  האם יש אילו מחקרים שבדקו קשר כזה בין B17 לבין קוליטיס או פיברומיאלגיה. תודה,
  נדב

 • שקד אשכנזי

  ״B17״ הוא שם מכובס לחומר

  ״B17״ הוא שם מכובס לחומר שמומר בגוף לציאניד. האם יכול להיות שמינון נמוך של רעל יכול לרפא מחלות שונות? בחלק מהמקרים כן. עם זאת, מאחר שמדובר בחומר רעיל שיכול לגרום לנזקים ממשיים ואף למוות, מאוד לא מומלץ להחליט ליטול אותו לבד ובאופן בלתי מפוקח. אין שום יסוד להנחה שחומר כזה עדיף על ״תרופות קונבנציונליות״. לא מבחינת יעילות ובטח שלא מבחינת בטיחות.

 • נדב

  *התכוונתי לרשום "לאט לאט"

  *התכוונתי לרשום "לאט לאט" (במקום "לא לאט")

 • שי

  כימותרפיה

  היי,הצלחת לבלבל אותי...
  בפיסקה הראשונה את כותבת בנחרצות שהטענה שלאמיגדילן יש סגולות אנטי סרטניות היא שקרית ולאחר מכן מודה שהוא אכן הורג תאים סרטניים,אך מרעיל את תאי הגוף הבריאים במידה שווה.
  לפי טענה זו,גם טיפול כימותרפי אמנם הורג תאים סרטניים,אך במקביל הורג גם תאים בריאים
  לכן, לשיטתך הרפואה הקונוונציונלית שרלטנית מיסודה.
  רק שבמקרה השני יש מי שמרוויח מההרעלות ההדדיות

 • הנרי

  B 17

  אחלה תשובה המתנגדים אפילו לו שמו לב שהם נותנים סתירה לעצמם כול הכבוד

 • שקד אשכנזי

  לא. תרופות כימותרפיות פוגעות

  לא. תרופות כימותרפיות פוגעות גם בתאים בריאים אבל הרבה הרבה פחות משהן פוגעות בתאים סרטניים. חומר שפוגע במידה שווה בכל התאים בחיים לא יאושר כתרופה.
  בנוגע לרמיזות על קונספירציה, זה בקושי שווה יחס. בישראל יש סל תרופות שהמדינה מממנת לאזרחיה, בעוד ששוק התוספים פרוץ לחלוטין ורווחי להפליא.

 • אתי

  שקר וכזב

  הרי לא תנשכי את היד ממנה את אוכלת. המקרים הללו סולפו ועוותו, אמיגדלן/b17 כן יעיל!! המחקרים משקרים.
  מציעה לך לקרא את הספר מחקר סין מאת דר' קולין קמפבל, מי שהיה ראש החוג לביוכימיה תזונתית באוניברסיטת קורנל ובתפקידי מפתח רבים בנושאי תזונה ובריאות. הוא קורא תיגר על דעותייך שמייצגות פחדנות מהשיטה ומהממסד הרפואי.

 • שקד שכנזי

  נשמח להתייחס לטענותיו כשיפרסם

  נשמח להתייחס לטענותיו כשיפרסם אותן בכתבי עת מקצועיים שעוברים ביקורת עמיתים. נשאיר לקוראים להסיק לבד מה רמת המהימנות של חוקר שמעדיף לפרסם ספר פופולרי על פני מאמרים מקצועיים.

 • אלון אלכסנדרוב

  זה התחיל בשרלטן שרשם פטנט

  שרלטנים לא רושמים פטנטים מאמי. לשרלטנים יש אלפי דרכים יותר קלות ויעילות (כמו לקרוא בקלפים, ללמד רוחניות כזו או אחרת וכו') לעשות כסף מלרשום פטנט על אמיגדלין.
  עיסוק בביוליגיה זה בכלל לא התחום שבו שרלטן יתחיל לעשות קריירה.
  את מעריכה יכולות אינטלקטואליות של שרלטנים יתר על המידה.

 • שקד אשכנזי

  בפתח דברי אם אתה רוצה

  בפתח דברי אם אתה רוצה התייחסות מכבדת אני מבקשת לכתוב בצורה מכובדת. אין מקום לכינויים כמו ״מאמי״ בדיונים כאלה.
  לעניינינו - יש הרבה סוגים של שרלטנות וזו לא מקשה אחת. באופן עובדתי - יש כמה וכמה פטנטים על אמיגדלין. יש פטנטים שעוסקים בשיטות מיצוי והפקה שלו מגרעינים של פירות ויש פטנטים שעוסקים ב״סגולות ריפוי״ שלו. לנוחיותך, לגוגל יש מנוע חיפוש מיוחד לפטנטים (מקביל ל-google scholar) ואתה מוזמן להתרשם ממגוון הפטנטים שנרשמו על החומר הזה. פטנט לא שולל שרלטנות להפך.

 • אתי

  שוב, עיוות

  ברור שתהיה התנגדות הממסד הרפואי על שימוש בזרעי משמש כי אי אפשר לרשום על זה פטנט.
  חברות התרופות הן השולטות בשוק ומי בכלל יכול עליהן?...
  התשובה היא: אנחנו הצרכנים

 • שקד אשכנזי

  שימי לב לתגובתי הקודמת בנושא.

  שימי לב לתגובתי הקודמת בנושא. יש כמה וכמה פטנטים על אמיגדלין, כך שבהחלט אפשר לכתוב פטנטים בנושא. טענותייך לא מחזיקות מים.

 • כהן רבקה

  רבקה

  שטויות.
  B17 במינון נכון +השלמת חוסרים של ויטמינים ומינרלים +תזונה מאוזנת+פעילות גופנית, ובמקרה שלי גם הרבה מדיטציה,הם מתכון כמעט מדוייק למיגור סרטן ואני הוכחה לכך!

 • שקד שכנזי

  אני מאוד שמחה שהחלמת אבל

  אני מאוד שמחה שהחלמת אבל כשבדקו אוכלוסיות גדולות של חולי סרטן גילו שיטמין ופעילות גופנית הם לא טיפול מספק. יש מקרים שבהם הסרטן נסוג, אולי בגלל שמערכת החיסון מצליחה לחסל אותו. זה לא נמצא קשור לתוספי תזונה.

 • הנרי

  תחשבי טוב הסרטן נסוג אחרי

  תחשבי טוב הסרטן נסוג אחרי טיפול כימתרפי וחוזר הדרך כלל בעיקר בגיל מתקדם, אים ממשיכים איתו לאורך זמן הוא יחסל את מערכת החיסון לחלוטין,לכן הוא לא יעיל ומסוכן מאוד.

 • תמאם

  בקשה להתיעצות

  שלום,
  אני זקוקה לשיטה ברשותך, איך אפשר ליצור איתך קשר?

 • שקד שכנזי

  אני לא עוסקת בריפוי ואין לי

  אני לא עוסקת בריפוי ואין לי ״שיטה״. הרבה בריאות.

 • לולו

  מכון דוידזון מביך מי מממן אתכם?

  אכזבתם

 • שקד אשכנזי

  הכל שקוף וגלוי אצל רשם

  הכל שקוף וגלוי אצל רשם העמותות.

 • עעע

  מכון דוידסון ושליחיו מעניין למה את מפיצים מידע לא מעודכן....

  מזמן כבר לא מאמינים לכתבות שלכם... מפיצים מידע שגוי ולא מהימן

 • אנונימי

  השקד שבתוך הגוגו תרופה עתיקה לסרטן ומחלות אחרות

  במסורות שונות ידועה הסגולה של בי 17
  בשקד שבגוגו יש אחוז גדול של הויטמין בי 17 וגם אחוז גדול של רעלן טבעי,
  הסוד הוא ועל פי המסורת כדי להיפטר מהרעלן (הטעם המר) צריך לבשל את הגוגואים, הרעלן נשמד ונשאר הבי 17.
  אצלנו במשפחה נהוג להכין ריבת משמשים, בגמר הבישול מוציאים את הגוגואים, שוברים והשקד טעים ובריא ללא מרירות. מכון ויצמן/דוידסון ממומן על ידי האליטה השולטת בכל רובד בעולם ובחיינו ושיצרו את המטריקס שלו אתם קוראים "מציאות" וזה קשר ישיר ל"אג'נדה 21" (תחקרו agenda 21) לדילול אוכלוסין העולמי, מחלות, מלחמות ואסונות טבע ע"י הנדסת אקלים.

 • מושיקו

  מי משלם לך בשביל שתגידי את זה?

  עם כל הכבוד, יש גם המון מחקרים שאומרים אחרת ואפילו נוגדים את הטענה שלך בקשר לויטמין.
  http://scholar.googleusercontent.com
  תרדי לאזור שמדובר בו על ויטמין בי-17, ותדעי שיש עוד המון מאמרים כמו זה.
  מי פה השרלטן האמיתי? את וכל החברות תרופות שאת עובדת איתם/למענם/בשיתוף פעולה איתם. אתם לא מפתחים תקופות, אתם מפתחים תלות של בנאדם בתרופה. וככה סתם, הורגים אותו לאט לאט.
  אז תודה רבה על המאמר, אבל זה ממש לא נכון הגבתי ככה גם בכתבה הזהה לחלוטין שפורסמה במאקו, אבל מעניין למה זה נמחק (פעמיים)

 • מוכר מישמישים

  מושיקו, אתה לא הגוגו הכי מוצלח בשכונה...

  בחייאת תעשה איזה מיני קורס בהערכת מקורות מידע ותחסוך לעולם את המבוכה שכרוכה בלקרוא את הקשקושים שאתה מקליד...
  אגב - אל תגיד לי - אתה גם בטוח שחיסונים גורמים לאוטיזם, שהממשלה מורכבת מאנשי לטאה, שהומיאופתיה עובדת יותר מאשר פלצבו ושלא כדאי לצרוך דברים שהם כימיקלים, נכון?
  דביל...

 • שקד אשכנזי

  אין צורך לסמוך עלי, אפשר

  אין צורך לסמוך עלי, אפשר להסתכל במקורות שקישרתי אליהם, למשל ה-FDA.
  אפשר לקבל את מקורות המימון של מכון דוידסון אצל רשם העמותות. הכל שקוף.

 • חן

  באילו פירות יש אמיגדלין

  והאם אכילת הגרעינים שלהם יכולה להזיק?

 • שקד אשכנזי

  יש אמיגדלין בפירות ממשפחת

  יש אמיגדלין בפירות ממשפחת הורדיים - שקדים, משמשים, דובדבנים וכד׳. אכילה של הגלעינים יכולה להיות מסוכנת. חלק מהמקרים שתוארו בכתבה הם של אנשים שהורעלו מתמציות כאלה.

 • אבי

  אז לא לאכול שקדים ?

  ?

 • הדס

  אבקת גלעיני משמש

  מוכרים אבקה מגלעיני משמש להכנת פילינג לפנים .האם מותר להשתמש ?

 • שקד אשכנזי

  לא ידוע לי אם אמיגדלין יכול

  לא ידוע לי אם אמיגדלין יכול לחדור דרך העור אבל אני הייתי בוחרת במוצר אחר כדי לא להסתכן. יש מוצרי פילינג אחרים ללא הסכנה הזו.

 • הויקיפד השלישי

  החכמתי

  צריך להפיץ בווטסאפ!

 • שקד אשכנזי

  תודה רבה! הלוואי והייתה תרופת

  תודה רבה! הלוואי והייתה תרופת פלא לסרטן. לצערנו זה לא המצב.

 • אנונימי

  יש 200 סוגי סרטן ידועים

  יש 200 סוגי סרטן ידועים שנוצרים מסיבות שונות במקומות שונים,אי אפשר ליצור תרופה זהה לכולם