זה התחיל בשרלטן שרשם פטנט על חומר בשם אמיגדלין, קרא לו "ויטמין" וייחס לו תכונות רפואיות – והסתיים בהרעלת ציאניד מהחומר ה"טבעי" המסוכן

תפיסה רווחת גורסת שחומרים ממקור צמחי מתאימים לטיפול בשלל מחלות ומצבים. יתר על כן, לפי אותה תפיסה הם בטוחים לשימוש מעצם היותם "טבעיים". במציאות, אף על פי שבהחלט יש צמחים בעלי סגולות רפואיות אמיתיות, אין להסיק מכך שכל הצמחים הם כאלה, ויתרה מכך, טעות להסיק שכל הצמחים בהכרח בטוחים לשימוש, שהרי מוכרים שלל צמחים רעילים.

רק לאחרונה דווח על אדם שלקה בהרעלת ציאניד לאחר שצרך תמציות מגרעיני משמש כדי למנוע מהסרטן שלו לחזור. הוא עשה זאת על סמך האמונה השגויה שלפיה לאמיגדלין, חומר שנמצא בגרעיני משמש ובפירות נוספים ממשפחת הוורדיים, יש סגולות אנטי-סרטניות. לא רק שהטענה עצמה שקרית, אלא שהוא לא לקח בחשבון שהאמיגדלין הופך בגופנו לנגזרת של ציאניד, כך שהוא אמנם הורג תאי סרטן אך מרעיל באותה מידה גם את שאר תאי הגוף.

למרבה הצער, זה אינו המקרה הראשון ש"טיפול" באמיגדלין הסתיים בהרעלה, וקיימים אפילו דיווחים על אנשים שמתו כתוצאה מכך. חשוב להדגיש כאן שעיקר הביקורת שלנו איננה על החולה, שרק רצה להישאר בריא, אלא על כל אותם שרלטנים שמציעים טיפולים לא בדוקים אשר עלולים לעלות לאנשים בחייהם.

האמיגדלין היה מוכר ברוסיה כטיפול עממי לסרטן כבר במאה ה-19, אולם כוכבו דרך באמת רק בשנות ה-60 של המאה ה-20, כאשר נוכל אמריקאי בשם ארנסט קרבס החל לשווק אותו תחת השמות ויטמין B17 ולייטריל. קרבס הפליג בשקריו וטען שכל סוגי הסרטן נובעים מחסר בוויטמינים, וניחשתם נכון – לא סתם ויטמינים, אלא בעיקר ויטמין B17, אותו חומר שהוא "המציא" והגן עליו בפטנט.

גם היום קרבס ותומכיו הם היחידים שמקבלים את קיומו של ה"ויטמין" הזה. בפועל מעולם לא הוכח בשום צורה שהוא נחוץ לתפקוד כלשהו של גופנו, מה שמעמיד בספק רב את היותו ויטמין.

אמיגדלין הופך במערכת העיכול לנגזרת של ציאניד, שהוא כידוע חומר רעיל ביותר. אנחנו חשופים לרעל הזה באופן יומיומי דרך מזונות שונים, כמו שקדים, אך במינונים נמוכים מאוד שהגוף שלנו מסוגל לפרק בכוחות עצמו. לעומת זאת, אם צורכים כמות גדולה בבת אחת, למשל, תמצית מגרעיני משמש, האנזימים שלנו לא מספיקים לפרק את הכול והציאניד מתפזר בגוף וגורם להרעלה.

הרעלת ציאניד קלה עשויה להתבטא בגוון עור כחול, בחילות, סחרחורות, כאבי ראש, לחץ דם נמוך מאוד וכדומה. הרעלות חמורות יגרמו לבלבול, קשיים בהליכה, נזק לכבד, תרדמת ובסופו של דבר אפילו למוות.

אף על פי שנערכו מחקרים רבים על האמיגדלין, עד כה שום מחקר מבוקר לא מצא שיש לו השפעה נוגדת סרטן כלשהי, ולכן הוא אינו מוכר כטיפול רפואי אמיתי. בנוסף, בשל החשש הכבד מהרעלה החומר אף נאסר למכירה במדינות מסוימות.

17 תגובות

 • אלון אלכסנדרוב

  זה התחיל בשרלטן שרשם פטנט

  שרלטנים לא רושמים פטנטים מאמי. לשרלטנים יש אלפי דרכים יותר קלות ויעילות (כמו לקרוא בקלפים, ללמד רוחניות כזו או אחרת וכו') לעשות כסף מלרשום פטנט על אמיגדלין.
  עיסוק בביוליגיה זה בכלל לא התחום שבו שרלטן יתחיל לעשות קריירה.
  את מעריכה יכולות אינטלקטואליות של שרלטנים יתר על המידה.

 • שקד אשכנזי

  בפתח דברי אם אתה רוצה

  בפתח דברי אם אתה רוצה התייחסות מכבדת אני מבקשת לכתוב בצורה מכובדת. אין מקום לכינויים כמו ״מאמי״ בדיונים כאלה.
  לעניינינו - יש הרבה סוגים של שרלטנות וזו לא מקשה אחת. באופן עובדתי - יש כמה וכמה פטנטים על אמיגדלין. יש פטנטים שעוסקים בשיטות מיצוי והפקה שלו מגרעינים של פירות ויש פטנטים שעוסקים ב״סגולות ריפוי״ שלו. לנוחיותך, לגוגל יש מנוע חיפוש מיוחד לפטנטים (מקביל ל-google scholar) ואתה מוזמן להתרשם ממגוון הפטנטים שנרשמו על החומר הזה. פטנט לא שולל שרלטנות להפך.

 • כהן רבקה

  רבקה

  שטויות.
  B17 במינון נכון +השלמת חוסרים של ויטמינים ומינרלים +תזונה מאוזנת+פעילות גופנית, ובמקרה שלי גם הרבה מדיטציה,הם מתכון כמעט מדוייק למיגור סרטן ואני הוכחה לכך!

 • לולו

  מכון דוידזון מביך מי מממן אתכם?

  אכזבתם

 • שקד אשכנזי

  הכל שקוף וגלוי אצל רשם

  הכל שקוף וגלוי אצל רשם העמותות.

 • עעע

  מכון דוידסון ושליחיו מעניין למה את מפיצים מידע לא מעודכן....

  מזמן כבר לא מאמינים לכתבות שלכם... מפיצים מידע שגוי ולא מהימן

 • אנונימי

  השקד שבתוך הגוגו תרופה עתיקה לסרטן ומחלות אחרות

  במסורות שונות ידועה הסגולה של בי 17
  בשקד שבגוגו יש אחוז גדול של הויטמין בי 17 וגם אחוז גדול של רעלן טבעי,
  הסוד הוא ועל פי המסורת כדי להיפטר מהרעלן (הטעם המר) צריך לבשל את הגוגואים, הרעלן נשמד ונשאר הבי 17.
  אצלנו במשפחה נהוג להכין ריבת משמשים, בגמר הבישול מוציאים את הגוגואים, שוברים והשקד טעים ובריא ללא מרירות. מכון ויצמן/דוידסון ממומן על ידי האליטה השולטת בכל רובד בעולם ובחיינו ושיצרו את המטריקס שלו אתם קוראים "מציאות" וזה קשר ישיר ל"אג'נדה 21" (תחקרו agenda 21) לדילול אוכלוסין העולמי, מחלות, מלחמות ואסונות טבע ע"י הנדסת אקלים.

 • מושיקו

  מי משלם לך בשביל שתגידי את זה?

  עם כל הכבוד, יש גם המון מחקרים שאומרים אחרת ואפילו נוגדים את הטענה שלך בקשר לויטמין.
  http://scholar.googleusercontent.com
  תרדי לאזור שמדובר בו על ויטמין בי-17, ותדעי שיש עוד המון מאמרים כמו זה.
  מי פה השרלטן האמיתי? את וכל החברות תרופות שאת עובדת איתם/למענם/בשיתוף פעולה איתם. אתם לא מפתחים תקופות, אתם מפתחים תלות של בנאדם בתרופה. וככה סתם, הורגים אותו לאט לאט.
  אז תודה רבה על המאמר, אבל זה ממש לא נכון הגבתי ככה גם בכתבה הזהה לחלוטין שפורסמה במאקו, אבל מעניין למה זה נמחק (פעמיים)

 • מוכר מישמישים

  מושיקו, אתה לא הגוגו הכי מוצלח בשכונה...

  בחייאת תעשה איזה מיני קורס בהערכת מקורות מידע ותחסוך לעולם את המבוכה שכרוכה בלקרוא את הקשקושים שאתה מקליד...
  אגב - אל תגיד לי - אתה גם בטוח שחיסונים גורמים לאוטיזם, שהממשלה מורכבת מאנשי לטאה, שהומיאופתיה עובדת יותר מאשר פלצבו ושלא כדאי לצרוך דברים שהם כימיקלים, נכון?
  דביל...

 • שקד אשכנזי

  אין צורך לסמוך עלי, אפשר

  אין צורך לסמוך עלי, אפשר להסתכל במקורות שקישרתי אליהם, למשל ה-FDA.
  אפשר לקבל את מקורות המימון של מכון דוידסון אצל רשם העמותות. הכל שקוף.

 • חן

  באילו פירות יש אמיגדלין

  והאם אכילת הגרעינים שלהם יכולה להזיק?

 • שקד אשכנזי

  יש אמיגדלין בפירות ממשפחת

  יש אמיגדלין בפירות ממשפחת הורדיים - שקדים, משמשים, דובדבנים וכד׳. אכילה של הגלעינים יכולה להיות מסוכנת. חלק מהמקרים שתוארו בכתבה הם של אנשים שהורעלו מתמציות כאלה.

 • הדס

  אבקת גלעיני משמש

  מוכרים אבקה מגלעיני משמש להכנת פילינג לפנים .האם מותר להשתמש ?

 • שקד אשכנזי

  לא ידוע לי אם אמיגדלין יכול

  לא ידוע לי אם אמיגדלין יכול לחדור דרך העור אבל אני הייתי בוחרת במוצר אחר כדי לא להסתכן. יש מוצרי פילינג אחרים ללא הסכנה הזו.

 • הויקיפד השלישי

  החכמתי

  צריך להפיץ בווטסאפ!

 • שקד אשכנזי

  תודה רבה! הלוואי והייתה תרופת

  תודה רבה! הלוואי והייתה תרופת פלא לסרטן. לצערנו זה לא המצב.

 • אנונימי

  יש 200 סוגי סרטן ידועים

  יש 200 סוגי סרטן ידועים שנוצרים מסיבות שונות במקומות שונים,אי אפשר ליצור תרופה זהה לכולם