ארגון הבריאות העולמי המליץ לא להיעזר בממתיקים מלאכותיים בניסיון לרדת במשקל, אך מחקרים איכותיים מהתקופה האחרונה מעלים תהיות רציניות בקשר לכך

במאי 2023 פרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) המלצה לא להשתמש בממתיקים מלאכותיים לצורך מניעת השמנה. בארגון הסבירו שהמלצתם מבוססת על סקירות שיטתיות, שלא מצאו ראיות לכך ששתיית משקאות דיאטטיים מועילה לירידה במשקל בטווח הארוך. עוד ציינו כי צריכת ממתיקים מלאכותיים עלולה להוביל לאורך זמן לנזקים משמעותיים לבריאות, כגון סוכרת סוג 2 ומחלות לב וכלי דם.

ההודעה התקבלה בפליאה, שכן שנה בלבד לפני כן פרסם אותו ארגון עצמו סקירת מחקרים מקיפה מאוד שבחנה מגוון היבטים הקשורים לממתיקים. בין השאר צוין בה כי מחקרים קליניים מצאו שצריכת ממתיקים מלאכותיים קשורה לירידה קלה במשקל ולירידה במדד מסת הגוף (BMI). כמו כן נמצא קשר בין הממתיקים המלאכותיים להפחתת צריכת הקלוריות הכללית, והקלוריות המגיעות מסוכרים בפרט. פער זה בלט במיוחד כשהשימוש בממתיקים בא על חשבון צריכת משקאות ממותקים המכילים סוכר רגיל.

זאת ועוד, אחד המחקרים הקליניים הגדולים והארוכים ביותר שנערכו בנושא העלה כי דיאטת הרזיה שכללה צריכת משקאות ממותקים נטולי קלוריות הועילה יותר מדיאטה דומה שבה המשתתפים עברו משתיית משקאות כאלה לצריכת מים בלבד. שותי הממתיקים המלאכותיים הפחיתו בממוצע כשישה קילוגרמים ממשקלם שנה אחרי הניסוי, לעומת כשני קילוגרם וחצי אצל שותי המים. הפער היה גדול אף יותר כשניכו מהנתונים את הנבדקים שפרשו מהניסוי לפני סופו.

חשוב לדעת שכל משתתפי המחקר נהגו לפניו לשתות באופן קבוע משקאות ממותקים נטולי קלוריות, ולכן צריך להיזהר ולא להסיק שהמשקאות הללו אכן יעילים יותר לדיאטה ממים לכל האנשים. ייתכן ששותי המיצים המתוקים שהתבקשו לעבור לשתיית מים, פיצו על אובדן המתיקות במשקאות שלהם על ידי כך שצרכו יותר קלוריות באוכל שלהם. עם זאת, המחקר אכן ממחיש היטב שהממתיקים עשויים לעזור להשגת ירידה יציבה במשקל אצל מי שרגילים לטעמם, כך שההמלצה הגורפת להימנע מהם עלולה להקשות על אנשים כאלה לשמור לאורך זמן את הירידה במשקלם.


ארגון הבריאות העולמי פרסם המלצה לא להשתמש בממתיקים מלאכותיים לצורך מניעת השמנה - הודעה שהתקבלה בפליאה. איש עם משקל ובקבוק מים | Shutterstock, Davizro Photography

ממתיקים מלאכותיים וירידה במשקל

מעבר לשימור הירידה במשקל לאורך זמן, יש מחקרים שבחנו את עצם ההצלחה לרדת במשקל במהלך הדיאטה. במחקר הקליני שעליו התבסס המחקר הקודם, למשל, נמצא כי כמעט שני שליש מהנבדקים בקבוצת הממתיקים הפחיתו לפחות חמישה אחוזים ממשקלם תוך שלושה חודשים, לעומת 43 אחוז משותי המים. ממוצע הירידה במשקל עמד על כמעט 6 ק"ג בקבוצת הממתיקים, לעומת 4 ק"ג בקבוצת המים.

לפני כמה חודשים התפרסם מחקר נוסף שבחן באופן ישיר את השפעת הממתיקים על ירידה במשקל. המאמר סיכם את שלושת החודשים הראשונים של מעקב שאמור להימשך שנתיים, כך שממצאיו אינם סופיים.

המשתתפים הם 493 נבדקים בריאים עם עודף משקל או השמנת יתר, שנוהגים לצרוך משקאות קרים לפחות שלוש פעמים בשבוע, אך פחות משני ליטר ליום של משקאות ממותקים. במהלך הדיאטה התבקשו המשתתפים לצרוך מדי יום שתי מנות (330 מ"ל) לפחות של משקה ממותק נטול קלוריות או של מים, בהתאם לקבוצה שאליה שויכו באקראי. בתום שלושת החודשים הראשונים נרשמה בשתי הקבוצות ירידה ממוצעת זהה במשקל, של כמעט שישה קילוגרמים. לא נמצא הבדל משמעותי בין מי שהיו רגילים לצרוך משקאות עם ממתיקים מלאכותיים לאלה שעברו לצרוך אותם בעקבות המחקר.

צריכת משקאות ממותקים נטולי קלורית עשויה גם להפחית את צריכת הסוכר ממקורות אחרים, בהשוואה לצריכת מים בלבד. מעבר לכך, נראה כי כשאנשים שרגילים לשתות משקאות דיאטטיים מצמצמים את צריכתם, הם נוטים לצרוך יותר קינוחים ומאכלים מתוקים אחרים, והדיאטה שלהם עלולה להיפגע בעקבות זאת.


כשאנשים שרגילים לשתות משקאות דיאטטיים מצמצמים את צריכתם, הם נוטים לצרוך יותר קינוחים ומאכלים מתוקים אחרים. עוגה לצד כוס מים | Shutterstock, NickNack Ratchaphon

תחליף נוח

אין כל ספק ששתיית מים טובה לבריאות. עם זאת, מתברר שגם צריכת משקאות דיאטטיים משפיעה בצורה דומה על האפשרות להשיג ירידה משמעותית במשקל הגוף, כלומר הפחתה של חמישה אחוזים לפחות מהמשקל ההתחלתי - ובעקבות זאת גם שיפור במדדים בריאותיים שונים. מחקר מצא כי אפשר להשיג ירידה כזו אפילו אם למעבר לשתיית משקאות ממותקים נטולי קלוריות לא נלווה כל שינוי נוסף בדיאטה.

סקירה שהתפרסמה בשנת 2022, על סמך שלל נתונים ומחקרים, מצאה כי אכן יש קשר בין צריכת משקאות דיאטטיים וממתיקים מלאכותיים לבין ירידה במשקל. האפקט בלט במיוחד תחת דיאטות שאינן מוגבלות בקלוריות ואצל אנשים עם השמנת יתר, ונראה גם כאשר הנבדקים עברו ממשקאות ממותקים עתירי קלוריות למשקאות עם ממתיקים מלאכותיים.


מתברר שצריכת משקאות דיאטטיים משפיעה בצורה דומה לזו של מים על האפשרות להשיג ירידה משמעותית במשקל הגוף. פחיות של משקה נטול סוכר | Shutterstock, ZikG

סיבתיות מסובכת

נראה כי ההנחיות החדשות של ארגון הבריאות העולמי התבססו בעיקר על מחקרים תצפיתיים, שבודקים מגמות וקשרים בין משתנים באוכלוסייה אך לא יכולים לקבוע מה כיוון הקשר, כלומר מה השפיע על מה. מחקרים ניסויים התערבותיים חדשים, קפדניים יותר, מוצאים בדרך כלל שמשקאות ממותקים נטולי קלוריות משפיעים לטובה על משקל הגוף ועל מדדים בריאותיים אחרים, או לפחות לא גורמים נזק. חלק מהמחקרים האלה עדיין נמשכים, כך שאפשר לצפות שיעשירו אותנו בהמשך במידע נוסף על ההשפעות ארוכות הטווח של צריכת ממתיקים מלאכותיים.

ייתכן שהפער בין ממצאי המחקרים האלה למחקרים התצפיתיים שקדמו להם קשור לסיבתיות הפוכה. יכול להיות, למשל, שאנשים שצורכים הרבה משקאות ממותקים נטולי קלוריות לא סובלים מבעיות בבריאותם בעקבות זה, אלא בדיוק להיפך – ייתכן שהם עברו לצרוך משקאות עם תחליפי סוכר בגלל ליקויי בריאות קודמים, או עקב עלייה במשקלם.

עם זאת, עלולה להיות הטיה גם בכיוון ההפוך. בראש ובראשונה יש לשים לב לכך שאנשים שמתנדבים להשתתף במחקרים התערבותיים על תזונה הם בדרך כלל חדורי מוטיבציה לשינוי בריאותי, ולכן לא ברור עד כמה הם מייצגים את כלל הציבור. לראייה, ממוצע הצעדים היומי שלהם עמד על למעלה מ-8,000, וזה עשוי לשקף שהם משתדלים לשמור על בריאותם יותר מרוב האנשים עם השמנת יתר. כמו כן, חסר במחקרים פירוט לגבי ההתמדה וההיענות של חברי כל קבוצה לשינוי התפריט, לצריכת הנוזלים היומית הכוללת שלהם ולסוגי המשקאות האחרים שהם צרכו. סקירות מחקרים קודמות מצאו כי גם המידע הזה חשוב.

כך או אחרת, מחקרים התערבותיים איכותיים מוצאים כי בניגוד לאזהרות ארגון הבריאות העולמי צריכת משקאות ממותקים נטולי קלוריות עוזרת לרדת במשקל לאורך זמן, או לפחות לא פוגעת במאמצים לרזות. על כן, יש חשש שהמלצה להימנע מהם עלולה להקשות על אנשים רבים עם עודף משקל לרזות או לשמור על משקל קבוע. אם זה נכון, ההמלצות יזיקו במקום להועיל.

12 תגובות

 • מאי

  כמי ששותה קפה עם שקית וחצי

  כמי ששותה קפה עם שקית וחצי-שניים של סוכרלוז ביום (שני קפה, עד שקית אחת לקפה) אני תוהה מה עושה יותר נזק לגוף. סוכר, או סוכרלוז (בהנחה ואין כאן עניין של ירידה במשקל.

 • אשד לין

  אני אעלה עוד אפשרות

  אולי כדאי לחשוב על השאלה שלך לא כשחור או לבן, יש אפשרות נוספת היא ושאף אחת מהבחירות שתיארת והמינון שתיארת לא מייצרת נזק (:
  בריאות בהקשר של תזונה זה קונטקסט שלם של התנהלות מסביב ל"מזון" ולא רק צריכה זניחה של מוצר כזה או אחר במסגרת חיים שלמה
  תהנה מהקפה! (:

 • אחמד

  כן מחק או לא מחקר

  זה ברור שכל סוג של ממתיק זה זבל לגוף ורצוי לא לצרוך בכלל על בסיס קבוע,
  לא צריך להתייחס למחקרים שברוב הפעמים ממומנים על ידי גופים שעל מטרתם עשיה של כסף אז כל מחקר שאני קורא, זה בגדר מדע בדיוני.
  בז ומזלזל במחקרים מהמסחרה שהפכה להיות בתחום המקודש הזה

 • הקוסם מארץ עוץ

  הקוסם מארץ עוץ

  בתור אחד שבז למחקרים , מדוע אתה נכנס לאתר שכל כולו מחקרים?
  דיסונס

 • אשד

  הכשל הנטורליסטי במיטבו!

  תודה על תגובתך המבוססת והמלומדת.

 • אנונימי

  יונתן

  משקל זה חשוב, אבל יותר חשוב הבריאות
  מעניין אם לטווח ארוך הממתיקים פוגעים בבריאות/שיניים.
  ידוע לי שהממתיקים היום בטוחים לשתיה אבל לא מתייחסים לשימוש בהם על גבי שנים ארוכות.

 • אשד

  לא מדויק

  משקל (בעיקר גבוה) הוא אחד מגורמי הסיכון הכי משמעותיים שיש לבעיות בריאות ומחלות כרוניות. עד היום לא נמצא עדויות חזקות ומשכנעות לבעיות בריאות הקשורות לצריכת ממתיקים, בטח שלא ברמות הצריכה ההגיוניות והמותרות לפי ארגוני הבריאות. הידע לגביהם והשימוש בהם קיים ומצטבר כבר לאורך עשרות שנים. אין סיבה לעודד הפחדות חסרות ביסוס, מי שלא מתחבר או מחבב יכול פשוט להימנע (:

 • אבי

  לא נראה לי אמין,ששותי משקאות

  לא נראה לי אמין,ששותי משקאות ללא סוכר, יורדים במשקל יותר משותי מים.לא הגיוני

 • מאי

  אבי, פספסת משהו ובענק.

  אבי, פספסת משהו ובענק.
  מי ששותה מים נוטה יותר לצרוך סוכר בדרך אחרת ולכן יורד במשקל פחות, לעומת מי ששותה משקאות ממותקים שלא אוכל עוד אוכל מתוק, כי חסר לו המתוק.
  אם אוכלוסיה מסוימת יורדת יותר במשקל זה בגלל שהיא נמצאת בגרעון קלורי יותר גדול. הגיון בריא/הבנת הנקרא תקרא לזה איך שאתה רוצה..

 • אשד לין

  אוקי

  פרוטוקול המחקר והרישום המקדים שלו זמינים עבורך בדיוק בשביל זה.
  יכול לבחור ולנסות למצוא חורים או בעיות במחקר או לחלופין ואפילו יותר טוב - להוציא לפועל מחקר חדש על בסיס הפרוטוקול הנידון בו, ולנסות לשחזר את ממצאי המחקרים. עד אז, להיגיון אין ממש משמעות פה.
  בהצלחה (:

 • דנה

  אבל מה עם סיכון בריאותי בגלל

  אבל מה עם סיכון בריאותי בגלל צריכת חומרים מלאכותיים ? האם יש כזה ?

 • אשד לין

  לא נמצא עד היום

  למרות גוף מחקרי מאוד רחב בנושא הנידון עוד לא הצליחו להראות עד היום סיבה למנוע את השימוש בהם או להמליץ להמנע מהם באופן גורף. כמובן שגם אין שום חובה לצרוך מהם ואפשר בלעדיהם, אבל לפחות לפי הגוף המחקרי שכן התפרסם עד היום בהחלט יש לשימוש בהם גם יתרונות כפי שהראיתי פה בכתבה. אישית, לא חובב גדול של הטעם שלהם אבל מצד שני גם לא חובב גדול של משקאות ממותקים בכללי.