שוו בנפשכם מה היה קורה אילו כל הגנים היו משועתקים כל הזמן באותו קצב. תהליכים היו מתרחשים בזמן הלא נכון, תהליכים סותרים היו מתרחשים במקביל ובגוף הייתה נוצרת אנדרלמוסיה מוחלטת. כדי למנוע מצב כזה מופעלת על כל גן בקרה ברמת השעתוק. בקרה כזו יכולה להיות פרומוטר שמכתיב את ההסתברות לקשירה של האנזים רנ"א פולימראז והתחלת השעתוק, או שהיא יכולה להיות ברמה של פקטורים הקשורים לפרומוטור ומונעים שעתוק או מעודדים אותו בהתאם לצורך.

אופרון הלקטוז הוא דוגמה קלאסית לבקרה על שעתוק גנים. הסרטון שלפנינו מסביר על בקרת השיעתוק של אופרון הלקטוז.

הסרטון הופק במסגרת פרויקט Virtual Cell של אוניברסיטת צפון דקוטה בארה"ב. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין

אופרון הוא מערך של גנים שמעורבים בתהליך מסוים, שנמצאים זה אחרי זה ומשועתקים יחד באותו גדיל רנ"א. השיטה הזאת קיימת אצל חיידקים ומאפשרת לשעתק יחד את כל המרכיבים במסלול מטבולי מסוים. על כל אופרון פועלת בקרת שעתוק הדוקה שנועדה למנוע ביטוי מיותר של גנים.

אופרון הלקטוז הינו האמצעי שמאפשר לחיידק לנצל משאב סוכרי (לקטוז) שאינו קיים תמיד, בלי לבזבז על כך אנרגיה מיותרת. ייצור חלבונים עולה באנרגיה וגם בא על חשבון הייצור של חלבונים אחרים. היות שלקטוז אינו מקור סוכר שזמין תמיד, החיידק אינו זקוק בכל עת למערך זמין של פירוק לקטוז. כשריכוז הלקטוז מחוץ לתא גבוה מספיק, מעט ממנו מצליח להיכנס לתוך התא ומשחרר את מדכא השעתוק, וכך מאפשר לתא להתחיל לשעתק את הגנים הרלוונטיים. כשרמת הלקטוז יורדת, מדכא השעתוק חוזר למקומו והתא מפסיק לייצר את הגנים מפרקי הלקטוז.

 

תגובה אחת

 • קובי

  האבולוציה צריכה את בורא עולם

  בניגוד לעמדה הרווחת, האבולוציה לא רק שהיא אינה סותרת את קיומו של בורא עולם, ההפך הוא הנכון, היא צריכה אותו.
  צ'רלס דרווין סבר במהלך חייו וגם כתב באוטוביוגרפיה שלו: "ראיה לקיומו של בורא עולם מגיעה מהקושי הרב, או אף חוסר האפשרות להסביר שהעולם העצום והנפלא הזה, כולל האדם עם יכולתו לראות הרחק אחורה והרבה קדימה לעבר העתיד, נוצר כתוצאה ממקריות ..." והיום כ – 150 שנה אחרי דרווין, ידוע דבר שלא היה ידוע בזמנו של דרווין:
  היום ידוע שחלבונים מיוצרים על פי מידע שנמצא ב – DNA ולא יכולים להיווצר בלעדיו, ו - DNA לא יכול להיווצר בלי חלבון – יש כאן שאלה של ביצה ותרנגולת ...
  אז איך האבולוציה הייתה יכולה להתרחש בלי בורא עולם שיעניק לה את התא הראשון? התפתחות הציפור:
  לפי האבולוציה היה צריך להיות לפני מיליוני שנים יצור בעל 4 רגליים שאט אט בתהליך של מיליוני שנים התפתחו 2 מרגליו לכנפיים. בינתיים, בכל הזמן הזה, הוא מתקשה לרוץ ולא יכול לעוף. (אפשר לרוץ על משהו שהוא חצי רגל וחצי כנף?) איך אותו בעל חיים היה יכולה לשרוד בין כל הטורפים מיליוני שנים ללא השגחה?
  מילא אם זה היה יום או שבוע, אבל מיליוני שנים?? בלי יכולת לברוח מטורפים ...
  כך שאפשר לראות שהיחס בין בורא עולם לאבולוציה זה לא יחס של סתירה. האבולוציה צריכה את בורא עולם;
  היא צריכה שהוא יביא לה את התא הראשון, היא צריכה שישמור על היצורים שמתפתחים לציפורים ...
  האבולוציה לא סותרת את קיומו של בורא עולם, להפך ... היא זקוקה לו.