לכל התוכניות

מדע פעיל למצטיינים

לפני שהם מסיימים את בית הספר היסודי, תנו לתלמידים המצטיינים שלכם לחוות ולהתנסות במעבדה אמיתית

תוכנית "מדע פעיל מצוינות" (מפ"צ) פותחה בידי צוות מכון דוידסון לחינוך מדעי על בסיס האמונה שחינוך מדעי יכול לקדם את תלמידי בית הספר היסודי ולהעשיר אותם. גישת המדע הפעיל מוכרת בעשייה החינוכית כ"Hands on Activity", כלומר פעילות שבה הלימוד של מושגים ועקרונות מדעיים מלווה בהמחשה חיה באמצעות פעילויות מעבדה וניסויים מעשיים. במפ"צ משמעות המושג הזה רחבה אף יותר ומציעה "מדע פעיל" – עיסוק מעשי במדע באמצעות התמקדות במושג מדעי אחד בכל מפגש, במטרה להטמיע אותו דרך בניית תוצר שממחיש את התופעה. בתוך כך המשתתפים רוכשים מיומנויות מגוונות מתוך עבודת המחקר, כגון עבודת צוות, כימות, חקירה, למידה וחשיבה ביקורתית.

קהל:

תלמידים מצוינים בכיתות ה'-ו' שאותרו על ידי בית הספר ועברו מבדק של מכון דוידסון לחינוך מדעי

זְמַן:

בחודשים ספטמבר-אפריל. 25 מפגשים שבועיים של שעתיים (120 דקות). בתחילת שנת הלימודים תוצג התוכנית בפני ההורים והצוותים החינוכיים של בתי הספר והפעילות השוטפת תחל לאחר מכן ותסתיים סמוך לחופשת הפסח. מועדי הפעילות ייקבעו מראש בתיאום עם הגורם המזמין

מקום:

מעבדה באשכול פיס או מעבדת בית הספר

אֵיך:

מורים, מנהלים ורשויות שמעוניינים – צרו קשר במייל: mapatz@xmail.weizmann.ac.il
ניתן גם להזמין דרך מערכת  גפ"ן (משרד החינוך) מספר התוכנית: 1210

 

 

                 

עוד על התוכנית

הלימוד מתקיים בקבוצה של עד 20 משתתפים בהנחיית מדריך מקצועי מתחומי מדעי הטבע וההנדסה. המדריכים, שהוכשרו ברוח הגישה החינוכית-מדעית של התוכנית, מקבלים ליווי ותמיכה מסגל מכון דוידסון לחינוך מדעי. הפעילות מורכבת מחלק תיאורטי קצר, שמשלב דיון והמחשה, וחלק מעשי שבו התלמידים בונים מוצר או דגם שממחישים את העיקרון המדעי או הטכנולוגי. בכל מפגש מושם דגש על החיבור בין הנושא המדעי לחיי היומיום של הנערים והנערות – "קישור לחיים". 

בחלקה האחרון של התוכנית יתנסו התלמידים בפרויקט אישי שנועד לסכם את הידע והמיומנויות שרכשו במהלך השנה. בכיתות ה' תוצרי הקבוצה יציגו את סיפור העלילה ופתרון תעלומה שהוצגה לאורך שנת הלימודים. בכיתות ו' יתכננו התלמידים דגם או מוצר, יבנו, ישפרו ויעצבו אותו. הפרויקטים יוצגו בטקס סיום, שבסופו תוענק למשתתפים תעודה מטעם מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע.

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!