לכל התוכניות

מדע פעיל למצטיינים

לפני שהם מסיימים את בית הספר היסודי, תנו לתלמידים המצטיינים שלכם לחוות ולהתנסות במעבדה אמיתית

תוכנית "מדע פעיל מצוינות" (מפ"צ) פותחה בידי צוות מכון דוידסון לחינוך מדעי על בסיס האמונה שחינוך מדעי יכול לקדם את תלמידי בית הספר היסודי ולהעשיר אותם. גישת המדע הפעיל מוכרת בעשייה החינוכית כ"Hands on Activity", כלומר פעילות שבה הלימוד של מושגים ועקרונות מדעיים מלווה בהמחשה חיה באמצעות פעילויות מעבדה וניסויים מעשיים. במפ"צ משמעות המושג הזה רחבה אף יותר ומציעה "מדע פעיל" – עיסוק מעשי במדע באמצעות התמקדות במושג מדעי אחד בכל מפגש, במטרה להטמיע אותו דרך בניית תוצר שממחיש את התופעה. בתוך כך המשתתפים רוכשים מיומנויות מגוונות מתוך עבודת המחקר, כגון עבודת צוות, כימות, חקירה, למידה וחשיבה ביקורתית.

למי:

למנהלי בתי ספר ומורים לתלמידים מצוינים בכיתות ה'-ו' שאותרו על ידי בית הספר ועברו מבדק של מכון דוידסון לחינוך מדעי

מתי:

בחודשים ספטמבר-אפריל. 25 מפגשים שבועיים של שעתיים (120 דקות). בתחילת שנת הלימודים תוצג התוכנית בפני ההורים והצוותים החינוכיים של בתי הספר והפעילות השוטפת תחל לאחר מכן ותסתיים סמוך לחופשת הפסח. מועדי הפעילות ייקבעו מראש בתיאום עם הגורם המזמין

איפה:

מעבדה באשכול פיס או מעבדת בית הספר

איך:

מורים, מנהלים ורשויות שמעוניינים – צרו קשר במייל: tamar.levy@weizmann.ac.il

עוד על התוכנית

הלימוד מתקיים בקבוצה של עד 20 משתתפים בהנחיית מדריך מקצועי מתחומי מדעי הטבע וההנדסה. המדריכים, שהוכשרו ברוח הגישה החינוכית-מדעית של התוכנית, מקבלים ליווי ותמיכה מסגל מכון דוידסון לחינוך מדעי. הפעילות מורכבת מחלק תיאורטי קצר, שמשלב דיון והמחשה, וחלק מעשי שבו התלמידים בונים מוצר או דגם שממחישים את העיקרון המדעי או הטכנולוגי. בכל מפגש מושם דגש על החיבור בין הנושא המדעי לחיי היומיום של הנערים והנערות – "קישור לחיים". 

בחלקה האחרון של התוכנית יתנסו התלמידים בפרויקט אישי שנועד לסכם את הידע והמיומנויות שרכשו במהלך השנה. בכיתות ה' תוצרי הקבוצה יציגו את סיפור העלילה ופתרון תעלומה שהוצגה לאורך שנת הלימודים. בכיתות ו' יתכננו התלמידים דגם או מוצר, יבנו, ישפרו ויעצבו אותו. הפרויקטים יוצגו בטקס סיום, שבסופו תוענק למשתתפים תעודה מטעם מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע.

חברי צוות התוכנית

מנהלת התוכנית: תמר לוי
רכזי אזור וצוות פיתוח: אדם רבד, נעמה מידן ומעיין שגיא
הערכה: ורוניקה סטרקוב
ייעוץ מדעי: עובד קדם

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!