לכל התוכניות

על כתפי ענקים

איך זה שהתפוח לא נופל רחוק מהעץ ומי המציא את החשמל? האנשים הגדולים שמאחורי המדע של היום

לא ניתן להירשם לסדנה בשלב זה

האמת היא שאת שם החוג לקחנו בהשאלה (אנחנו מבטיחים להחזיר!) מניוטון, שאמר: "אם הרחקתי לראות, הרי זה משום שעמדתי על כתפיהם של ענקים". עכשיו גם אתם יכולים להכיר את הענקים של עולם המדע, שבזכותם אנו יודעים את מה שאנו יודעים כיום!

במהלך החוג נסקור את התפתחות עולם המדע מימי הגילויים המדעיים הראשונים ועד היום. נלמד על מדענים מהעבר, על הניסויים שביצעו ועל הרעיונות הנכונים והשגויים שהסיקו מהם.

אז מה בעצם מחכה לכם בחוג?

כדי להבין את ההתפתחות המדעית שעברנו מאז ועד היום, נתנסה בצורה חווייתית בניסויים שהובילו לפריצות דרך במדע, נשחזר ניסויים שהפכו את המדע על ראשו ואפילו נבצע ניסויים שהפכו מכשול בפני התקדמות המדע.

בנוסף נראה איך מלומדים וחוקרים חישבו את היקף כדור הארץ כבר לפני אלפיים שנה וכיצד מצאו דרך למנוע התפתחות חיידקים במזון. נלך בעקבות מדענים וממציאים מפורסמים כמו גליליאו גליליי וניוטון, לגילוי חוקי התנועה וחוק הפעולה והתגובה; נעקוב אחרי דרכו של לואי פסטר אל התרופה שהאריכה את חייהם של בני אדם; נלך בעקבות ג'אול, וולט וקלווין שהצליחו להפוך את החשמל לתופעה שימושית; ונכיר מדענים גדולים אחרים - חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות.

בואו לגלות אותם, בחוג שייקח אתכם אחורה וקדימה בזמן.

לחוג שתי סדנאות, אפשר להירשם לשתיהן או לאחת מהן:

על כתפי ענקים - על מידות ומדידות: נכיר את השיטה המדעית, שאת יסודותיה הציבו לפני למעלה מ-2,000 שנים ומנחה אותנו עד היום. נלמד כיצד מבצעים מדידות אמינות ומהן מגבלותיה של מדידה. נחקור באמצעות ניסויים מושגים כמו שטח, רִיק (ואקום), קיבול חום וצפיפות. הסדנה תחל ב-29 באוקטובר.

על כתפי ענקים - עולם של אנרגיה: נשחזר כמה מהניסויים שעיצבו את העולם המודרני שבו אנו חיים: מהם מרכיבי האור? כיצד נקבעות תכונותיהם של יצורים חיים? כמה רחוק הירח? אילו גורמים משפיעים על עוצמת הזרם החשמלי? מועד תחילת סדנה זו יפורסם בהמשך.

רוצים לקבל עדכון ברגע שנפתחת כל סדנה? לחצו כאן, הירשמו ותקבלו עדכון במייל

למי:

לילדים בכיתות ה'-ו'

מתי:

בכל יום ה', בשעות: 17:45-16:15. סך הכול: 4 מפגשים. המפגש הראשון יתקיים ב-29.10.2020

איפה:

מעבדה 2, קמפוס דוידסון דרום במכון ויצמן למדע שברחובות. בהתאם להנחיות ובמידת הצורך, הפעילות מותאמת גם ללמידה מקוונת
שימו לב: עקב המצב, הסדנה "על כתפי ענקים - על מידות ומדידות" תתקיים באופן מקוון בלבד

כמה:

360 ש"ח לסדנה אחת

הנחת חוג כפול: 10% הנחה בדמי השתתפות בחוגים יינתנו למשתתף שנרשם ליותר מחוג אחד (כולל אחים). 
אין כפל הנחות (לקבלת ההנחה יש לבצע רישום טלפוני דרך קשרי לקוחות בטלפון 08-9378300). 

איך:

לחצו על כפתור ההרשמה בעמוד זה ועקבו אחר ההנחיות בטופס המקוון
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

בחוגים של מכון דוידסון לחינוך מדעי נערוך הדגמות מדעיות, ניסויי מעבדה והרצאות מרתקות בהדרכת מדריכים מנוסים ובעלי השכלה גבוהה בתחומי המדעים.
חשוב לציין: יש לעטות מסכה על הפנים לכל אורך הפעילות.