לכל התוכניות

על כתפי ענקים

איך זה שהתפוח לא נופל רחוק מהעץ ומי המציא את החשמל? האנשים הגדולים שמאחורי המדע של היום

ההרשמה נסגרה

האמת היא שאת שם החוג לקחנו בהשאלה (אנחנו מבטיחים להחזיר!) מניוטון, שאמר: "אם הרחקתי לראות, הרי זה משום שעמדתי על כתפיהם של ענקים". עכשיו גם אתם יכולים להכיר את הענקים של עולם המדע, שבזכותם אנו יודעים את מה שאנו יודעים כיום!

במהלך החוג נסקור את התפתחות עולם המדע מימי הגילויים המדעיים הראשונים ועד היום. נלמד על מדענים מהעבר, על הניסויים שביצעו ועל הרעיונות הנכונים והשגויים שהסיקו מהם.

אז מה בעצם מחכה לכם בחוג?

כדי להבין את ההתפתחות המדעית שעברנו מאז ועד היום, נתנסה בצורה חווייתית בניסויים שהובילו לפריצות דרך במדע, נשחזר ניסויים שהפכו את המדע על ראשו ואפילו נבצע ניסויים שהפכו מכשול בפני התקדמות המדע.

בנוסף נראה איך מלומדים וחוקרים חישבו את היקף כדור הארץ כבר לפני אלפיים שנה וכיצד מצאו דרך למנוע התפתחות חיידקים במזון. נלך בעקבות מדענים וממציאים מפורסמים כמו גליליאו גליליי וניוטון, לגילוי חוקי התנועה וחוק הפעולה והתגובה; נעקוב אחרי דרכו של לואי פסטר אל התרופה שהאריכה את חייהם של בני אדם; נלך בעקבות ג'אול, וולט וקלווין שהצליחו להפוך את החשמל לתופעה שימושית; ונכיר מדענים גדולים אחרים - חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות.

בואו לגלות אותם, בחוג שייקח אתכם אחורה וקדימה בזמן.

לחוג שתי סדנאות, הסדנה האחרונה לשנה זו:
על כתפי ענקים - עולם של אנרגיה:
 נשחזר כמה מהניסויים שעיצבו את העולם המודרני שבו אנו חיים: מהם מרכיבי האור? כיצד נקבעות תכונותיהם של יצורים חיים? כמה רחוק הירח? אילו גורמים משפיעים על עוצמת הזרם החשמלי? מועד תחילת הסדנה: 22 באפריל 2021.

למי:

לילדים בכיתות ה'-ו'

מתי:

על כתפי ענקים - עולם של אנרגיה: 4 מפגשים
בכל יום ה', בשעות: 17:45-16:15. המפגש הראשון יתקיים ב-22.4.2021

איפה:

בזום (מומלץ ליווי מבוגר)
מומלץ להתחבר למפגש באמצעות מחשב ולא באמצעות טלפון נייד. המפגשים יערכו עם מצלמה פתוחה וכמובן שנשמח שתפתחו את המקרופון לדבר ולהשתתף.

כמה:

420 ש"ח לסדנה אחת כולל ערכת פעילות מדעית שמגיעה עד הבית

הנחת חוג כפול: 10% הנחה בדמי השתתפות בחוגים יינתנו למשתתף שנרשם ליותר מחוג אחד (כולל אחים). 
אין כפל הנחות (לקבלת ההנחה יש לבצע רישום טלפוני דרך קשרי לקוחות בטלפון 08-9378300). 

איך:

לחצו על כפתור ההרשמה בעמוד זה ועקבו אחר ההנחיות בטופס המקוון
שימו לב: מספר המקומות מוגבל, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

עוד על התוכנית

בחוגים של מכון דוידסון לחינוך מדעי נערוך הדגמות מדעיות, ניסויי מעבדה והרצאות מרתקות בהדרכת מדריכים מנוסים ובעלי השכלה גבוהה בתחומי המדעים.

רוצים לשמוע אילו סדנאות כבר התקיימו?
על כתפי ענקים - על מידות ומדידות: הכרנו את השיטה המדעית, שאת יסודותיה הציבו לפני למעלה מ-2,000 שנים ומנחה אותנו עד היום. למדנו כיצד מבצעים מדידות אמינות ומהן מגבלותיה של מדידה. חקרנו באמצעות ניסויים מושגים כמו שטח, רִיק (ואקום), קיבול חום וצפיפות