לכל התוכניות

כדור הארץ

האם אתם מרגישים שכדור הארץ מסתובב ברגעים אלה ממש? כנראה שלא. מה כן תוכלו להרגיש? מיד תגלו!

דגם כדור הארץ שלפניכם מוצב כך שהציר שלו מקביל לציר הסיבוב האמיתי של כדור-הארץ. העיר רחובות, שבה אתם נמצאים ממש עכשיו, מופיעה בנקודה העליונה שלו.

בגלל הזווית ואופן ההצבה של הכדור על הקרקע, האזורים המוצלים שבו ברגע זה תואמים בדיוק לאותם אזורים בעולם, שבהם כרגע יש לילה.
כך גם לגבי האזורים המוארים - הם תואמים לאזורים בעולם שבהם כרגע יום.

נסו לגעת בכדור במקומות שונים. תוכלו לחוש שבאזור קו המשווה (קו האמצע של כדור הארץ) חם יותר מאשר באזורי הקטבים (החלק העליון והתחתון ביותר).

מדוע זה קורה?
צורתו הכדורית של כדור הארץ גורמת לכך שאור השמש פוגע באזורים שונים בזווית שונה. למשל ריכוז קרינת השמש באזור קו המשווה גבוה יותר בהשוואה לאזורים אחרים, שבהם האור מגיע בזווית יותר שטוחה.

מדוע יש עונות לשנה?

הסיבה לכך היא שכדור הארץ מוטה בזווית של כ-23.5 מעלות ביחס למישור ההקפה שלו (כלומר, המישור האופקי שבו הכדור נע במשך שנה שלמה סביב השמש) זאת בניגוד לתפיסה  השגויה כי המרחק מהשמש הוא שקובע את עונות השנה.
זווית זו יוצרת מצב שבו חלקים מכדור הארץ חשופים בזמן מסוים לקרינת שמש מרוכזת יותר מאשר חלקים אחרים. כאשר כדור הארץ מקיף את השמש מקבלים אזורים שונים בו ריכוז משתנה של קרינת השמש.

לדוגמה: בעונת הקיץ בישראל (למשל בחודשים יולי-אוגוסט) נוטה כדור הארץ כך שהחצי הצפוני שלו, שבה נמצאת ישראל, פונה לכיוון השמש, ואז קרינת השמש המגיעה לחצי הצפוני  של כדור הארץ בעונה זו מרוכזת יותר בהשוואה לריכוז הקרינה המגיעה למחצית הדרומית שלו.

 

הכדור ממשיך בסיבוב שלו, ומכיוון שזווית הנטייה נשארת זהה, לאחר חצי הקפה (כלומר חצי שנה) סביב השמש המצב מתהפך: החצי הדרומי הוא זה שכעת פונה לכיוון השמש וחווה עונת קיץ, ואילו בחצי הצפוני - חורף.

בדקו מה מצב הקטבים בדגם: מי מהם מוצל ממש עכשיו - הקוטב הצפוני או הדרומי? נסו לקשר את מצב הצל על הקטבים לעונה שבה אנחנו מצויים כרגע.

ועוד נקודה למחשבה: מה לדעתכם היה קורה אם כדור הארץ לא היה מוטה בזווית? האם היינו חווים את עונות השנה באותו אופן?

ללא הזוית , לא היינו חווים את  שינויי העונות, מזג האויר היה  קבוע לאורך כל השנה ...

היכנסו לכתבה :

מה הסיבה לעונות השנה?

למידע ולפרטים נוספים: 08-9378300

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!