לאקליפטוס האיים יש גזע צבעוני ומרהיב בשלל צבעי הקשת. מדוע ואיך נוצר הגזע הזה?

לאקליפטוס האיים (Eucalyptus deglupta) יש תכונה יוצאת דופן: גזעו היפהפה בוהק בשלל צבעים. הגזע משיר מעת לעת קטעים מקליפתו, וחושף שכבה ירוקה, שעם חלוף הזמן משנה את צבעה שוב ושוב, בכל פעם לצבע חדש. מכיוון שאזורים שונים בגזע העץ משירים את קליפתם בזמנים שונים, הרי שבכל רגע הגזע מורכב מפסיפס של צבעים, תופעה מופלאה המקנה לעץ את כינויו, "אקליפטוס הקשת".

 מגוון העצים והשיחים מן הסוג "אקליפטוס" שייכים למשפחת ההדסיים, ומוצאם לרוב מאוסטרליה. עצי האקליפטוס פופולריים מאוד וניטעים בהצלחה במקומות רבים בעולם, ובהם ישראל. אקליפטוס הקשת הוא אחד ממיני האקליפטוס הבודדים שמוצאם אינו באזור אוסטרליה, שם האקלים יבש יותר, אלא דווקא ביערות הטרופיים הגשומים של גינאה החדשה, אינדונזיה והפיליפינים. מכאן גם המקור לשמו הרשמי, "אקליפטוס האיים".

"העץ אוהב רגליים רטובות ואקלים לח יותר", אומר דייוויד לורנס (Lorence), המנהל המדעי של הגן הבוטני הלאומי הטרופי בקאלהאו, הוואי. בשל מראהו היפהפה, אימצו גננים את העץ במקומות רבים שאקלימיהם חמימים ונטולי כפור. כך עצי אקליפטוס האיים גדלים כיום בין השאר בהוואי, באזורים הדרומיים של טקסס, בפלורידה ובקליפורניה.

עץ אהוב

נוסף על גזעו המרשים, אקליפטוס האיים הוא עץ ענק בעל עלים ירוקים, המגיע לגובה של למעלה מ-70 מטרים ולקוטר של כ-2 מטרים בסביבתו הטבעית. קצב גידולו השנתי מהיר מאוד, והוא מגיע לגובה של 3-2 מטרים בעשר שנותיו הראשונות. פרחיו לבנים, קטנים ומלאי צוף, ולכן הוא יעד אהוב על דבורי דבש. נוסף על כך, עליו מכילים בלוטות המפיקות שמן ארומטי נדיף (שמן אקליפטוס), שיש המייחסים לו גם תכונות רפואיות

אך העץ אהוב כל כך על בני אדם לא בגלל סגולותיו הבריאותיות, אלא הודות לגזעו הצבעוני. קליפת הגזע החלקה והכתומה מתקלפת בקיץ, וחושפת קליפה חדשה בשלל צבעים. לעיתים נראים בגזע אזורים בצבעי ירוק, כתום, אדום חלוד, חום, סגול וכחול בעת ובעונה אחת. בכמה מהעצים, ובעיקר אחרי הגשם, הצבעים כל כך בוהקים ועשירים עד שהם נראים מלאכותיים, ובאחרים לצבעים גוון פסטלי עדין.

שלל צבעיו המרהיבים של גזע אקליפטוס הקשת מושכים תשומת לב רבה – ובכל זאת, נעשה רק מחקר מועט כדי לגלות מדוע העץ מתהדר בהם. פרופ' דייוויד לי (Lee), בוטנאי מהאוניברסיטה הבינלאומית בפלורידה, הוא אחד מאלו שחקרו את שינוי הצבעים בגזע עץ אקליפטוס הקשת. 

מגוון של טאנינים מקנה לגזע של אקליפטוס האיים את פסיפס הצבעים. אקליפטוס האיים| מקור: Shutterstock
מגוון של טאנינים מקנה לגזע של אקליפטוס האיים את פסיפס הצבעים. אקליפטוס האיים| מקור: Shutterstock

לדברי  לי, כדי לעמוד בקצב הגידול המהיר שלו, העץ משיל את שכבתו החיצונית, קליפת עץ דקה וחלקה, וחושף שכבה תחתונה בצבע ירוק בוהק. הקליפה הצעירה מכוסה בשכבת תאים דקה ושקופה, המאפשרת לראות את הכלורופיל המאוחסן בתאים שמתחתיה. אותו כלורופיל הוא הצִבְעָן (פיגמנט) הירוק הלוכד את אנרגיית האור המשמשת בפוטוסינתזה. כאשר קליפת הגזע מתבגרת, התאים השקופים שבחלק העליון של שכבת הקליפה החיצונית ביותר מתמלאים בצבענים הנקראים טָאנינים, תרכובות טבעיות המופרשות אל פני השטח של הגזע, בין השאר כדי להגן על העץ מפני זיהומים של חיידקים או פטריות. ישנם טאנינים צהובים, חומים ואדומים. עם חלוף הזמן, הקליפה הירוקה-בהירה של האקליפטוס משנה אפוא את צבעה לירוק כהה, אחר כך הופכת לכחולה וסגולה, ולבסוף מקבלת בהדרגה גוונים ורודים, כתומים, אדומים וצהובים. כאשר הקליפה שוב שחומה לחלוטין, מחזור השלת הקליפות מתחיל מחדש. השילוב של כמויות וסוגים שונים של טאנינים והפחתה בכמות הכלורופיל יוצר את שלל הצבעים של גזע אקליפטוס הקשת.

צבעים יפים של פרחים, פירות ועלי סתיו הם תופעה מוכרת, אך גזע צבעוני הוא תופעה ייחודית. אם תגיעו לאחד המקומות שעץ זה גדל בהם, זכרו לחפש אחר המחזה הנדיר.

 
https://bit.ly/3f0KDlQ

2 תגובות

  • אנונימי

    היי תודה על המידע . אבל לא

    היי תודה על המידע . אבל לא הבנתי יש כאלו עצים בארץ שאפשר ללכת לראות .

  • אנונימי

    האם גדל בארץ? והיכן... תודה