מקרי חצבת בארצות הברית, מקסיקו, אירלנד ויוון מעוררים דאגה לקראת חג הפסחא והופעת חולים בשפעת העופות בסין ובוויאטנם

חצבת

מספר מקרי החצבת במקלט למהגרים ובסביבתו בשיקגו ממשיך לגדול. מעל עשרים חולים נספרו שם עד כה במהלך חודש מרץ, רובם פעוטות מתחת לגיל ארבע. בכל 2023 נספרו באילינוי רק חמישה מקרים, והם היו הראשונים מאז 2019, אז דעכה מגפת החצבת העולמית הגדולה. כל זה קורה באזור מחוסן היטב, אבל ריכוז של לא מחוסנים מספיק כדי להתחיל התפרצות קטנה.

 למקסיקו הגיע ילד בן 4 עם חצבת. הילד שיש לגביו תיעוד שחוסן לפחות במנה אחת, הגיע מלונדון, אך נולד ברומניה ומתגורר בהונגריה. זה לא המקרה הראשון במקסיקו השנה. 140 מקרים החשודים כחצבת או אדמת נספרו בחמשת השבועות הראשונים של השנה לבדם. נזכיר שמנה אחת מהחיסון מגינה על כ-93 אחוז מהמקבלים אותו. עדיין 7 אחוז נוספים נותרים לא מחוסנים ויכולים להידבק במחלה כמו כאלה שמעולם לא קיבלו חיסון.

קרוב יותר אלינו, ביוון, נספרו כבר 19 מקרי חצבת מתחילת השנה, רובם מבוגרים לא מחוסנים, או לא מחוסנים באופן מלא. באירלנד נספר מקרה שישי של חצבת, והדאגה שם לקראת הפסחא גדולה.

 פה בארץ משרד הבריאות לא הודיע בינתיים על מקרים חדשים, אך עם העלייה העולמית במקרי החצבת וחופשות הפסח שרבים נוהגים לערוך מעבר לים, יש מקום לדאגה גם כאן. חשוב שכל הטסים לחוץ לארץ יוודאו שהם מחוסנים בשתי מנות, כולל ילדים.


מנה אחת מהחיסון מגינה על כ-93 אחוז מהמקבלים אותו. פריחה במחלת החצבת | phichet chaiyabin, Shutterstock

שפעת העופות

בוויאטנם סטודנט בן 21 באוניברסיטה מת משפעת העופות, לאחר אשפוז בטיפול נמרץ כשהוא מונשם ובתרדמת. עוד לא ברור כיצד נדבק בנגיף השפעת מזן H5N1. משפחתו מגדלת עופות בר, וייתכן שנדבק מאחד מהם, אך הוכחה לכך אין, כי העופות הללו שוחררו עד שהחוקרים הגיעו לקחת מהם דגימות.

בסין נדבקו שלושה ילדים בזן אחר של שפעת העופות, זן H9N2. לא צוין כיצד הם נדבקו, אך בדרך כלל אנשים נדבקים בזן זה תוך כדי טיפול בעופות חולים.

 אנתרקס

14 אנשים נדבקו בשני מחוזות בלאוס בחיידק האנתרקס. הרשויות הכריזו על הגבלות תנועה ואיסור שחיטה של כמה מחיות המשק. החיידק נמצא בגוויות של כמאה חיות. סביר שהחולים שנדבקו אכלו מבשר חיות נגועות. המחלה הקשה בדרך כלל לא מידבקת בין בני אדם, למרות שגם זה תועד בהיסטוריה, והדרך הרגילה להידבק בה היא מגע עם בשר חיות נגועות או תוצריהן.

0 תגובות