מאז ראשית המחקר של כוכב הלכת האדום קיוותה האנושות למצוא שם חיים. בנאס"א מנסים לצמצם את הסכנה שמה שנגלה יהיו יצורים שהבאנו איתנו מכדור הארץ

דמיינו את היום שבו אסטרונאוטים יגיעו לכוכב הלכת מאדים. הם יקחו דגימות מהקרקע והאוויר ויחפש בהן את הדבר שמסקרן את האנושות יותר מכול – חיים. אלא שגם אם הם אכן ימצאו שם סימני חיים, כמו שאריות של חומר גנטי, יש סיכוי גבוה למדי שמקורם לא יהיה במאדים אלא בחלליות ובנחתות ששלחנו לשם מכדור הארץ עצמו.

בשנת 1971 נחת לראשונה עצם מעשה ידי אדם על אדמת מאדים – הנחתת הרוסית מרס-3. בהמשך נחתו שם בהצלחה עוד כמה וכמה נחתות ורכבי חלל רובוטיים ולאחרונה אפילו רחפן זעיר, כולם תוצרת ארצות הברית. קרוב לוודאי שהם נשאו איתם חיידקים מכדור הארץ, ואולי אחדים מהם שרדו את המסע הארוך בתנאים העוינים של החלל.

מחקרים רבים של של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א מתמקדים בבעיה הזאת בדיוק, שכן יש לה השלכות רבות ומסוכנות. כל כלי חלל שנאס"א משגרת עובר תהליך טיהור קפדני בחדרים מחוטאים ומטוהרים עד כמה שאפשר. אך זה לא מספיק, וגם לסביבה הנקייה הזאת מצליחים לחדור חיידקים ויצורונים (מיקרואורגניזמים) זעירים אחרים.

טכנאים מנקים את התאים הסולריים של הלווין MAVEN, שנמצא כעת במסלול סביב מאדים | NASA/Jim Grossmann
כל כלי חלל שנאס"א משגרת עובר תהליך טיהור קפדני. טכנאים מנקים את התאים הסולריים של הלווין MAVEN, שנמצא כעת במסלול סביב מאדים | NASA/Jim Grossmann

שני כיוונים לזיהום

לתופעה הזאת, של הבאת יצורים חיים וצורות זיהום אחרות מכדור הארץ לכוכבי לכת אחרים קוראים זיהום קדימה (Forward contamination). למעשה, התופעה מוכרת גם בכדור הארץ עצמו, ממשלחות שהגיעו לאנטארקטיקה ולמקומות נידחים אחרים. זיהום כזה עלול לפגוע בצורה קשה באוכלוסייה המקומית, אם קיימת כזו. כמו כן, זיהום במאדים עלול להטות את ממצאיהם של מחקרים שיתקיימו שם בעתיד.

הבעיה אינה מסתכמת בזיהום קדימה: תיאורטית לפחות, יכול להתרחש גם זיהום לאחור (Backward contamination). במקרה כזה, אסטרונאוטים עלולים להביא איתם בשובם לכדור הארץ זיהום שאינו מוכר בעולמנו. כפי שראינו במגפת הקורונה, חיידק או נגיף חדשים שצצים במפתיע עלולים לגרום בעיות קשות, במיוחד אם יצליחו להסתגל לגוף האנושי, או למערכות ביולוגיות אחרות באקולוגיה של כדור הארץ.

האם זה כל מה שהשארנו במאדים? עקבות של רכב השטח Curiosity על כוכב הלכת האדום | NASA/JPL-Caltech/MSSS
האם זה כל מה שהשארנו במאדים? עקבות של רכב השטח Curiosity על כוכב הלכת האדום | NASA/JPL-Caltech/MSSS

יכולת שרידה קיצונית

שיטה חדשה שיושמה בנאס"א בניסיון לחקור את אפשרות הזיהום קדימה מתמקדת באפיון החיידקים שמצליחים לשרוד בחדרים הנקיים. באמצעותה אפשר לזהות כמעט את כל החומר הגנטי שקיים בחללים המטוהרים שבהם בונים את רכבי החלל והשטח, גם כשמדובר בחיידקים מעטים שמתרבים באיטיות רבה. רכבי החלל נבנים שם שכבה אחרי שכבה, תוך שימוש רב בחומרי חיטוי ושמירה של תנאי סביבה קיצוניים שאינם ידידותיים לחיים. בסוכנות החלל מעריכים שאותם חיידקים שמצליחים לשרוד בסביבה המאוד לא מזמינה של החדרים המטוהרים, שהתנאים בהם דומים לאלה ששוררים בחלל, הם כנראה גם אלה בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לשרוד את המסע למאדים.

החיידקים השורדים משתייכים לקבוצת יצורים שנקראים אקסטרימופילים (קיצונאים), ומתאפיינים ביכולת לשרוד בתנאים קיצוניים, כגון קרינה חזקה או טמפרטורות גבוהות או נמוכות במיוחד. ליצורים כאלה יש מנגנונים ייחודיים שמסוגלים להתמודד עם התנאים הקשים הללו, ולעיתים גם להסתגל במהירות לסביבה המשתנה בזכות מוטציות חדשות שייווצרו בחומר הגנטי שלהם.

חיידקים כאלה שיגיעו למאדים עלולים לצבור בדרך לשם שינויים רבים שיקלו עליהם להסתגל היטב לקרינה חזקה השוררת בחלל, לקור או לסביבה דלת חמצן. השינויים הללו עלולים להקשות על חוקרים לקבוע את מקור החומר הגנטי שאולי ימצאו במאדים. בזכות מאגר המידע שבנו על החיידקים מחדרי הפיתוח של החלליות, החוקרים מנאס"א מקווים שיהיה קל יותר לזהות אם מקורם של סימני החיים הללו הוא בכדור הארץ או אכן במאדים עצמו.

התקנה של מגש הדגימות על רכב השטח Perseverance, בחדר נקי | NASA/JPL-Caltech/KSC
יש חיידקים שמצליחים לשרוד אפילו בחדרים מטוהרים. התקנה של מגש הדגימות על רכב השטח Perseverance, בחדר נקי | NASA/JPL-Caltech/KSC

זיהום בחלל - במצפה רמון

לא רק נאס"א מנסים למצוא פתרונות לזיהום אפשרי של מאדים - הנושא הזה מעסיק חוקרים גם כאן בישראל. במסגרת פרויקט D-MARS שהתה קבוצת חוקרים במשך 11 ימים במקום מבודד במכתש רמון, במטרה לדמות משימה אמיתית על מאדים. אחת המטרות של המיזם היא לעקוב אחרי תהליכי זיהום ופיתוח שיטות שימנעו אותם במשימות עתידיות.

החוקרים מצאו שזיהום קדימה ולאחור מתרחש מהר מאוד: בתוך ימים ספורים כבר נמצאו חיידקים בכמה מקומות שאותם בדקו. בנוסף, הם הצליחו לבודד את הגורמים לזיהום, שהתרחש דרך כפפות, נעליים ואמצעים אחרים שיהיו צמודים לגופם של האסטרונאוטים במאדים. בניסוי לא נעשה שימוש בחללית או ברובוט, שעלולים לתרום לזיהום, אך במיזם הישראלי מקווים לשלב כלי כזה בניסויים נוספים בעתיד. החוקרים מקווים שמחקרים כאלה יוכלו לבסס שיטות מעשיות למניעת זיהום, שישמשו את בני האדם הראשונים שכף רגלם תדרוך על אדמת מאדים.

מקובל על רוב החוקרים שכמעט אי אפשר למנוע לחלוטין זיהום, שכן חיידקים נמצאים בכל מקום בכדור הארץ – באדמה, באוויר וכמובן בתוך גופנו. למרות כל המאמצים לסכל את זה, חיידקים חדשים מתגלים אפילו בתחנת החלל הבינלאומית. ולא רק חיידקים יכולים לשרוד את המסע לכוכבי לכת אחרים: אלא גם סוגים מסוימים של פטריות ואצות הוכיחו את יכולתם לשרוד בתנאים הקיצוניים השוררים בחלל החיצון.

היום שבו האדם ינחת על מאדים כבר לא כל כך רחוק, וגם מספר המשימות הלא מאוישות גדל והולך. דרושים עוד הרבה הכנה ומחקר, גם ברמה הביולוגית, כדי להצליח לשמור על מאדים מפגיעתם של היצורים שבני האדם יביאו איתם, ואולי גם על כדור הארץ עצמו מזיהום חוזר.

10 תגובות

 • אלי

  יש שם כבר זיהום שמקורו בכדור הארץ

  המטאוריט שפגע בכדור הארץ לפני 60 מיליון שנים, כבר הפיץ חומר ביולוגי שהתפשט בירח, במאדים וביתר כוכבי הלכת כולל פלוטו. אגב, הוא לא היה היחיד, די סביר שימצאו שם חיידקים שמקורם בכדור הארץ, שלא הגיעו דרך שום חללית.

 • תומאס מאן

  יש דובוני מים ישראלים על הירח

  אחרי שישראל זיהמה ביודעין את הירח,בדובוני מים על החללית המיותרת בראשית.

 • אנונימי

  יש חיים במאדים

  אנחנו כבר נדאג לזה. אז מה?

 • ביפ

  אני מחפש דירה

  נו מתי כבר נתחיל לעשות טרהפורמינג למאדים?

 • אמיר

  מקור החיים בכדה"א או מאדים

  1. לרוני: כנראה שחידקים מסוימים יכולים לשרוד מסע בחלל. אבל המטען הגנטי של חידק כזה הוא של חידק, לא של צורת חיים אחרת. כלומר התא הבודד ששרד את המסע הוא לא חלק מיצור רב תאי "מתקדם", ואין לו מטען גנטי שעל בסיסו הוא יכול להתפתח ליצור "מתקדם".
  2. האם יתכן שיש מקור משותף לחיים במאדים ובכדור הארץ? לכדור הארץ הגיעו סלעים שמקורם במאדים. משערים שמטאוריט פגע במאדים חזק במיוחד, מעוצמת הפגיעה עפו שברי סלע כה גבוה עד שהם התנתקו מכוח המשיכה של מאדים ויצאו לחלל, שבר סלע כזה נלכד לאחר זמן בכבידת כדור הארץ ונפל כאן. ידוע על סלעים כאלה שהגישו לכדה"א ממאדים, ותאורטית יתכן שגם ההפך קרה, שסלע מכדה"א הגיע למאדים. אם הסלע הכיל חידקים, יתכן שמקור החיים של פלנטה אחת הגיע מפלנטה אחרת.
  זאת הסיבה שגם אם ימצאו חיים על מאדים, זאת לא הוכחה לכך שחיים התפתחו יותר מפעם אחת ביקום. כדי לענות על השאלה האם התפתחו חיים בלי קשר לכדור הארץ, צריך לחפש תשובה רחוק יותר.
  גם אם מקור החיים פה הוא שם או להיפך, כמובן שלאור הזמן הרב שחלף מאז התנתקות השושלות החיים בכל פלנטה יהיו שונים מאד.

 • יאיר

  מאמר שמעורר מחשבות.

  מאמר שמעורר מחשבות.
  הצילום של מאדים פשוט מהפנט

 • יוסף

  אחד שלא סיים כיתה ח

  אם אכן חללית מכדור הארץ תצליח להביא אורגניזם מכדור הארץ, שישגשג במאדים, זה אולי ישפיע לרעה על המחקר במאדים, אבל זה יכול ללמד שיתכן שמקור החיים בכדור הארץ, הוא ממקור חיצוני.

 • רוני

  טיעון מעניין

  נשמח לתגובה של כותבת המאמר,האם זיהום מאדים בצורה לא מכוונת עי פעילות חלל מכדור הארץ, מלמד שבעצם גם כדור הארץ "הזדהם" באורגניזם , האם תייר חלל חיידקי ששרד שנה עד מאדים, יכול היה לשרוד מסע של מיליוני שנים עד שהגיע לכדור הארץ, האם אורגניזם כזה אם הגיע, יכל היה להתחיל האבולוציה כתא בודד,אבל עם מטען גנטי של יצור הרבה יותר מפותח, כאשר הקוד למבנה אברים מורכבים הגיע עם התא עצמו,אבל התפתחות האיברים תוזמנה בהתאם לתהליך האבולוציה.

 • .

  זיהום מאדים לא מלמד ישרות על

  זיהום מאדים לא מלמד ישרות על זיהום כדור הארץ, דרך ההעברה שונה מהדרך בה זה היה קורה טבעית (סלע שניתז מפגיעת מטראוריט/ טיל ששוגר בצורה מבוקרת וההישרדות עליו קלה יותר) ויש את הסיכוי שזה התחיל פה, שהוא גדול כי לפי הידע שיש לנו במערכת השמש אין חיים אחרים, והמסע ממערכת אחרת ארוך הרבה יותר, במיוחד אם הוא ממקום עם תנאים דומים לכדור הארץ. נראה לי שתאים שמגיעים מיצור חי מפותח הם בדרך כלל לא עם תכונות הישרדות גבוהות, ורוב הסיכויים שאם תא של ייצור מסויים היה מגיע ושורד בעצמו, הוא היה מתפתח לייצור שונה רק בגלל שהוא צריך להתאים את עצמו לסביבה והמתאים שורד.

 • מאי שדה

  היי רוני, ישנה תיאוריה שנקראת

  היי רוני, ישנה תיאוריה שנקראת תיאוריית הפניספרימה שאכן טוענת שהחיים בכדור הארץ הגיעו מבחוץ. עד היום התיאוריה הזו לא נשללה ובגלל שיצורים שונים כמו למשל פטריות\אצות וחיידקים נבדקו בתנאי חלל ושרדו ישנה השערה שהגיעו מכוכבים שונים בחלל.