מי לא אוהב מטבעות שוקולד (או מטבעות בכלל)? בניסוי הזה נגלה איך סידור אקראי של מטבעות בערמות יגרום להן בסופו של דבר להסתדר כמו מדרגות - מהנמוכה לגבוהה

ציוד

 • עשרה מטבעות

 • הניסוי

את מהלך הניסוי אפשר לראות בסרטון:

הסבר

ניקח את עשרת המטבעות ונסדר אותם בערמות – כמה ערמות שנבחר. כעת בכל שלב ניקח מטבע אחד מראש כל ערמה, וניצור בעזרת המטבעות שלקחנו ערמה חדשה מייד אחרי שורת המטבעות הקיימת. נחזור על זה שוב ושוב, עד שבסופו של דבר נקבל ארבע ערמות מדורגות, עם מטבע אחד, שניים, שלושה וארבעה מטבעות. זה תמיד יהיה המצב הסופי שנגיע אליו, גם אם יידרשו לפעמים צעדים רבים בדרך אליו.

המטבעות נערמים בצורה הזאת כי 10 הוא מספר משולשי, או מספר משולש. אחד הדברים המיוחדים במספר כזה הוא שאם ניקח חפצים שכמותם היא מספר משולש – למשל עשרה מטבעות, עשר קוביות וכדומה – נוכל לסדר אותם במשולש שווה צלעות.

עשר אבנים מסודרות בצורת משולש עם צלעות שוות | מקור: Adam Hart-Davis, Science Photo Library
עשר אבנים מסודרות בצורת משולש עם צלעות שוות | מקור: Adam Hart-Davis, Science Photo Library

המספרים המשולשיים הראשונים הם 1, 3, 6, 10, 15 ו-21, ויש אינסוף כאלו.

למספר משולשי יש תכונה נחמדה: הוא שווה לסכום המספרים מ-1 עד מקומו של המספר המשולשי בסדרת המספרים המשולשיים. לדוגמה, 3 הוא המספר השני בסדרת המספרים המשולשיים, והוא שווה לסכום המספרים מ-1 עד 2: 3=1+2. דוגמה נוספת: 10 הוא המספר הרביעי בסדרת המספרים המשולשיים, והוא שווה לסכום המספרים מ-1 עד 4: 10=1+2+3+4.

אפשר לראות את זה אם נפרוש את החפצים בצורת משולש. בקודקוד יהיה חפץ אחד, בשורה שמתחתיו שני חפצים, בהמשך שלושה, לאחר מכן ארבעה, וכן הלאה. סדרה חשבונית פשוטה.

דוגמה:

נדגים איך הטריק עובד עם שישה מטבעות. גם 6 הוא מספר משולשי ולכן הטריק יעבוד גם איתו. נסתכל על כל החלוקות האפשריות של המספר 6 לערמות. נסמן חלוקת מספרים בסוגריים. החלוקה של 6 לשלוש ערמות של אחד, שניים ושלושה מטבעות מסומנת כך: (1, 2, 3). הסדר בתוך הרשימה לא משנה. (1, 2, 3) הוא אותו סידור כמו (2, 3, 1), כי העיקר הוא גובה הערמות.

את המספר 6 אפשר לחלק 11 חלוקות שונות. בתרשים למטה אפשר לראות את המסלול שנעבור אם נתחיל מכל אחת מהחלוקות האפשריות של 6. רואים שכשמגיעים ל-(3,2,1) נתקעים שם, ושתמיד נגיע ל-(3,2,1) מכל חלוקה שבה נתחיל.

אתם מוזמנים לנסות את הטריק על עוד מספרים משולשיים, רק זכרו שבמספרים גדולים תצטרכו לפעמים לעבור צעדים רבים עד שתגיעו למצב הסופי.

 
איור: טל סוקולוב

 

3 תגובות

 • אנונימי

  לא ברור למה זה עובד

  חסרה הוכחה

 • אורי

  ככל שאני מבין, לא באמת הסברתם

  ככל שאני מבין, לא באמת הסברתם מדוע תמיד מגיעים לסידור של 4 3 2 1.
  ברור כי אם נגיע לסידור כזה, נשאר בו, אבל לא ברור כי מכל סידור אחר נגיע לסידור הזה.
  נותר להראות, למשל, שאין סידור שאחרי כמה מניפולציות חוזרים לאותו הסידור.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןטל

  היי אורי ואנונימי,

  אורי אתה צודק, בשביל להשלים את ההוכחה צריך להראות שאין מצב אחר בתוך אוסף המצבים שמוביל למעגל מצבים בו אנחנו עלולים להיתקע בדרך ל(1,2,3,4).
  במהלך המשחק, כאשר יש מעט ערימות, ערימה חדשה שתיווצר תהיה נמוכה. כאשר יש הרבה ערימות, ערימה חדשה שתיווצר תהיה גבוהה. גובה ערימה חדשה תהיה תמיד ככמות הערימות שהיו צעד לפניה, והיא "תימחק" כעבור מספר צעדים ששווה לגובה שלה. אם התחלנו מהרבה ערימות, הן יהיו נמוכות יחסית וחלקן יימחקו בצעדים הבאים. ערימות באותו הגבוה יימחקו יחדיו וכך מספר הערימות יקטן ובתמורה הערימות יגבהו. אם התחלנו ממעט ערימות, חלקן יהיו גבוהות, והן ילכו וינמכו ככל שיתווספו ערימות. אני רומזת בלי להוכיח שיש שיווי משקל מסוים בין גובה הערימות לכמות שלהן. במקרה של מספר משולשי שיווי המשקל הזה מגיע בערימות בעלות גבהים עוקבים.
  הטריק הזה מבוסס על משחק ותיק בשם "סוליטר בולגרי", עליו נכתבו מספר מאמרים שבוחנים את האופי של המעגלים שנוצרים ומוכיחים את הטענה המלאה בצורה טכנית, בה מקבילים את אוסף הערימות במעגל מצבים לסדרות מספרים. לדוגמה:
  https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0025570X.1985.11977198?journ...