תנועה מעגלית היא הרבה יותר ממסתם ללכת במעגל. כאשר אנו נעים בתנועה מעגלית פועלים עלינו כוחות אשר לא פועלים עלינו בתנועה רגילה, כמו הכח הצנטריפיטלי. את הכוחות הללו ניתן לחשב בעזרת נוסחאות אותן נפתח במצגת שלפנינו. לתנועה מעגלית ישנם יישומים רבים, החל בהגבהה של כבישים בעיקול, חישוב מסלול בלווינים ועוד. במצגת שלפנינו נלמד על תנועה מעגלית, הכוחות הפועלים בה ונפתור מספר תרגילים לדוגמא.  מצגת זו הינה חלק מסדרת המצגות "פיסיקה כללית" המסבירה את עקרונות היסוד של הפיסיקה הכללית הנלמדת בתיכון.
 

מצגת זו נערכה בידי צוות אתר דוידסון אונליין

 

מאת: ירון גרוס
המחלקה לפיזיקה של חומר מעובה
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

תגובה אחת

  • רונן

    תנועה מעגלית

    שלום . ניסיתי להסביר לאחד מילדי את הנושא של תנועה מעגלית. התקשיתי להסביר מדוע למשל בדוגמא הפשוטה של אבן וחוט שמסתובבים החוט מתוח . לא מצאתי דרף להסביר את זה ללא השימוש בכוחות מדומים או מערכות לא אינריאליות . יש בעיות שאם לא משתשמשים בכוחות המדומים לא ניתן להסביר את התנועה המעגלית . ובבית הספר לא מתעסקים בכל הנושא של כוחות צנטרפוגליים וכוחות מדומים . אשמח לדעת אם יש איזה דרך נוחה להסביר את העניין .
    תודה