הבוזון של היגס, שמכונה גם "החלקיק האלוהי", הינו חלקיק שפיסיקאים טוענים שהוא אבן היסוד הבסיסית ביותר של החומר הדבר שקובע למעשה את מסת החומר.

על מנת להוכיח את קיומו של החלקיק הזה הוקם מאיץ חלקיקים ענק על יד ז'נבה שבשווייץ. כדי להוכיח את קיום החלקיק עשו ניסוי שבו יצרו התנגשות מכוונת של שני פרוטונים במהירות הקרובה למהירות האור ומדדו את החלקיקים הנפלטים כתוצאה מההתנגשות הזו. הסרטון הראשון מסביר באופן מופשט מהו הבוזון של היגס; השני מסביר בצורה יותר מעמיקה על חלקיק היגס, על שדות היגס ועל התגובות שלהם עם חלקיקים אחרים.

הסרטון נלקח מהאתר labreporter. תורגם בידי צוות האתר דוידסון אונליין
We would like to thank Alom Shaha for his help

הסרטון הופק בידי Cassiopeia project. תורגם בידי צוות האתר דוידסון אונליין

46 תגובות

 • yair

  היווצרות שד ההיגס

  האם שדה ההיגס היה קיים מאז ומעולם או שהאו נולד אחרי המפץ הגדול?

 • yair

  שדות היגס

  מה ההבדל בין כל שדות ההיגס שקיימים? בסרטון צוין כי ישנם כחמישה כאלו
  מה ההגדרה של בוזון?
  אפשר לפרט על התהליך בו מנסים להוכיח את קיומו של חלקיקי היגס?
  האם קיומות של בוזון היגס הוכח כיום?

 • yair

  ממה מושפעת מידת ההשפעה או

  ממה מושפעת מידת ההשפעה או במילים אחרות, גודל האינטראקציה בין חלקיקי ההיגס לכל חומר?
  מדוע חלקיקי היגס לא מגיבים עם פוטון, גרבטיון והגלואון?

 • דב הניס

  ארז, מדוע אתה מחרים אותי במה אני מרגיז אותך ?

  מקווה לקבל את תגובתך, ארז...

  דב הניס

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום דב
  אני ציינתי זאת בפניך יותר מפעם אחת, גם בתגובות למטה וגם בהתכתבות במייל. אם אתה רוצה לנהל דיון אקדמי, אל תעשה זאת על ידי הדבקה של תכנים ארוכים ומייגעים בשפה האנגלית וקידום הבלוג שלך. אתה מוזמן להביע אותם בתמצות ובשפה העברית ואז נתייחס אליהן. תגובות ארוכות ומועתקות תמחקנה.
  כל טוב
  ארז

 • אייל טנדלר

  אור

  ההיגס בוסון, יוצר לחלקיקים מאסה מסויימת, שני חלקיקים בעלי צורות שונות יכולת לשקול אותו דבר, איך זה האור אינו מושפע מההיגס ?

 • דב הניס

  לימדו מה הוא כח המשיכה, ואל תהיו נלעגים בחגיגת ההיגס ההזוי

  דעו מה היא גרביטציה, כח המשיכה, כפי שהוסבר על-ידי טרם אירע לי אירוע מוחי וטרם ניתקו אותי מיקרוסופט מכל קשרי האינטרנט.
  והבינו את ההשלכות של כח המשיכה על המדע והדת...

 • ירון גרוס

  היגס ואור

  לבוזון ההיגס ישנה אינטרקציה כמעט עם כל החלקיקים האלמנטרים הקימים. אינטרקציה זו משנה את המאסה שלהם. כך חלקיקים נטולי מבנה פנימי (לדוגמה אלקטרון) שאמורים היו להיות חסרי מאסה, מקבלים מאסה כתוצאה מאינטרקציה זו.

  לפוטונים אין אינטרקציה עם בוזון ההיגס, ולכן הם נותרים חסרי מאסה.
  מדוע זה המצב? אינני חושב שהדבר ידוע. זהו אחד מחוקי הפיזיקה או לפחות אחד מחוקי הפיזיקה המשוערים הנדרשים על מנת להסביר את מה שאנו יודעים כיום על עולמנו

 • אסף

  כמה שאלות

  1)כתוב ששדה היגס נמצא בכל מקום, האם גם מחוץ לגבולות היקום? האם הוא היה מפוזר בחלל גם טרם המפץ הגדול?
  2)אמרתם שככל שהאינטראקציה בין ההיגס לחלקיק אלמנטרי גדולה יותר-כך מסתו עולה. מה משפיע על מידת האינראקציה? מדוע הפוטון מתרועע איתו יותר מאשר הניטרינו?
  3) מהי בעצם ה"אינראקציה" ביניהם, הרי זה לא יכול להיות סתם התנגשות בין חומרים כפי שתיארתם מפני שכך גוף שנע בחלל היה מאבד את תנעו לחלקיקי ההיגס ומהירותו הייתה נבלמת, וזה ממש לא מתרחש

  תודה

 • ירון גרוס

  שדה היגס

  1. בכל מקום הכוונה בכל גבולות היקום. לגבי מה שמחוץ ליקום (אם יש כזה דבר) אין לנו שום יכולת לדעת. כמו כן לפי התפיסה המדעית היום, לא היה חלל לפני המפץ הגדול.
  2. בין פוטון להיגס אין אינטרקציה, לכן הפוטון הינו חסר מאסה. השאלה מדוע ישנם חלקיקים אלמנטרים כבדים יותר מאחרים, כלומר מדוע האינטרקציה שלהם עם שדה היגס גדולה משל אחרים הינה עדין שאלה פתוחה שאין עליה תשובה. וקימים ניסיונות לבנות תיאוריות אשר יסבירו זאת עד כה ללא הצלחה.

  לגבי האינרקציר עצמה. אפשר לעשות אנלוגיה לחלקיקים טעונים ושדה חשמלי על מנת לתאר אותה. מה קורה כאשר חלקיק טעון חשמלית נע בשדה אלקטרו-מגנטי? כיצד הוא עושה אינטראקציה עם השדה?
  התשובה היא שלשדה החשמלי יש מצב מעורר המתואר על ידי חלקיק- הפוטון. בעוד שהפוטון יכול להיות מצב מעורר יציב הקיים לאורך זמן רב קימים גם "פוטונים וירטואלים" כלומר פוטונים אשר זמן החיים שלהם הינו קצר מאוד ואז הם נעלמים.
  כאשר חלקיק טעון חשמלית נע בתוך שדה אלקטרומגנטי, הוא למעשה מחליף עם השדה כל הזמן פוטונים וירטואלים. מידי פעם קולט מהשדה פוטון מידי פעם פולט פוטון אל השדה. עוצמת האינטרקציה,מגולמת במטען החשמלי של החלקיק.

  אותו הדבר קורה לחלקיק הנע בשדה היגס. במקום המטען החשמלי, עוצמת האינטרקציה מגולמת עתה במאסה של החלקיק. החלקיק קולט ופולט כל העת בוזוני היגס וירטואלים מן ואל השדה. אולי ההבדל מתמונות ההתנגשות שהיא לא לחלוטין מדויקת שהחלקיק גם פולט בוזוני היגס לא רק קולט אותם, ולכן אם אתה מנסה לחשוב על כך מבחינת שימורי תנע, הוא לא רק מאבד כל העת תנע.

 • דב הניס

  חלקיק היגס הוא אחד ההזיות של AAAS הדתי

  העולם המדעי, כולל בישראל, נשרך בהכנעה אחרי איגוד מקצועי אמריקאי דתי.

  אין, פשוט אין חלקיק היגס. הוא הזוי, פשוט הזיה כמו אנרגיה וחומר שחורים. אלו הזיות של האיגוד-מקצועי-דתי אמריקאי השולט יותר ממאה שנים על המדע בעולם, שהפסיק את עיסוק האנושות במדע והסיט אותו לעיסוק בטכנולוגיה. ארגון דתי, מסגרת וירטואלית, יכול לפתח אך ורק מדע וירטואלי. כל מסגרת מדעית אשר מקבלת את התפיסות הנלעגות של האיגוד המדעי האמריקאי הוא ארגון נלעג מהיבט מדעי. פשוט לא יכולה להיות פשרה בין תפישה מדעית ותפיסה דתית.

  Origin And Nature Of "May Be Gravitational Waves": Continuously released gravitons since the last big-bang as mass reconverts to energy.
  ============================
  On The Essence And Matrix Of The Universe-Life
  The following three sentences are the shortest data-based TOE. Seriously. Very seriously.
  The clearer the shorter

  Natural Selection to Self-Replication is Gravity

  - Self-replication is the ultimate mode of natural selection is the essence and drive and purpose of the universe. Period.
  - The pre-Big-Bang singularity is the ultimate self-replication (SR) of the cycling mass-energy universe. Period. (mother of universal SR mode…)
  - Earth’s RNA nucleotides life is just one of the myriad modes of self-replication.

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  http://universe-life.com/
  http://universe-life.com/2012/11/14/701/
  -The 20yrs development, and comprehensive data-based scientism worldview, in a succinct format.
  -The Genome is a base organism evolved, and continuously modified, by the genes of its higher organism as their functional template.
  - Everything in the universe derives from mass-energy duality, from the universe cycle between its two poles all-mass/all-energy.
  - The Origin Of Gravitons is the ONLY thing unknown-unexplained in the Scientism Universe.

  PS: Spoon feeding

  The universe is a (circa 20 hillion yrs?) cyclic affair between all-mass and all-energy poles. NATURAL SELECTION of a mass format mandates energy intake because since the big-bang the resolved mass is reconverting at a constant rate from inert mass to energy, to moving mass. The mass that reconverts to energy SELF-REPLICATES to mass, in black holes, for the eventual re-singularity. The energy-to-mass SELF-REPLICATION process is GRAVITY. All this is enabled and goes on and mandated by/due to the small size and shape and inter-attraction of the gravitons that enable zero distance between them to re-form singularity.

  I hope that now it is understood what gravity is and why it is the monotheism of the universe…DH

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  הזדמנות

  שלום דב
  האם אתה יכול להציג ראיות מדעיות שיתמכו בטענתך?
  ארז

 • דב הניס

  תוצר התרבות הדתית של AAAS הוא מדע וירטואלי

  1. ראשית אשמח ללמוד מה,מדעית, לא יכול להיות נכון בשלשת משפטי ה-TOE הקצר שלי שמסבירים את מהות היקום והחיים.

  2. ואח"כ נתחיל בשני המאמרונים הבאים:

  3. ואח"כ נמשיך, אם תרצה..כי בחינת הראיות דורשת את קריאתן

  From http://universe-life.com/2011/12/13/21st-century-science-whence-and-whit...

  21st Century Science, Whence And Whither…
  Imagine, just imagine, the interest and activity big bang in science if/when finally freed from AAAS stock !!!
  Science is not another, AAAS trade-union peer-reviewed, religion. It takes continuously critical refreshed thinking….

  Whence And Whither

  I. Extend Darwin-Einstein Horizons, EmD

  EmD versus Emc
  http://dovhenis.wordpress.com/2011/06/23/emd-versus-emc/
  E = mc2 relates E and m via constant c.
  However, since E and c are constant m must also be constant , m representing both inert and moving mass…
  Yet for engineering-technology applications the equation is practical, fine.
  E=Total[m(1 + D)] relates E and m via the variable D. D is the sum total of distance, in ALL spatial directions, travelled by m since start of reconversion of m to E.
  This relationship is science, not engineering or technology. E is constant, m and D are variables. D cannot be less than zero, and m varies with D. This is universal reality. In this reality there is no missing E. E is there, transformed to mD. mD is E. In this reality there is no missing m. m is there, transformed to mD. mD is E.
  Think about it. This is the basis-essence of Evolution, of ALL evolutions. Evolutions are the quantum mechanics of all processes.

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  http://universe-life.com/
  ==========================
  Beyond Einstein's Horizon

  To sciencenews.org, re
  “Study of energy waves formed during the Big Bang supports Einstein’s prediction that a strange, invisible force is pushing the universe apart”
  http://www.sciencenews.org/view/generic/id/340163/title/FOR_KIDS_%E2%80%...

  A. From Universe-Energy-Mass-Life Compilation
  http://universe-life.com/2012/02/03/universe-energy-mass-life-compilation/

  From the Big-Bang it is a rationally commonsensical conjecture that the gravitons, the smallest base primal particles of the universe, must be both mass and energy, i.e. inert mass yet in motion even at the briefest fraction of a second of the pre Big Bang singularity. This is rationally commonsensical since otherwise the Big would not have Banged, the superposition of mass and energy would not have been resolved.
  The universe originates, derives and evolves from this energy-mass dualism which is possible and probable due to the small size of the gravitons.
  Since gravitation Is the propensity of energy reconversion to mass and energy is mass in motion, gravity is the force exerted between mass formats.
  All the matter of the universe is a progeny of the gravitons evolutions, of the natural selection of mass, of some of the mass formats attaining temporary augmented energy constraint in their successive generations, with energy drained from other mass formats, to temporarily postpone, survive, the reversion of their own constitutional mass to the pool of cosmic energy fueling the galactic clusters expansion set in motion by the Big Bang.

  B. From: 21st century science whence and whither
  http://universe-life.com/2011/12/13/21st-century-science-whence-and-whit...

  1. Dark energy and matter YOK. Per E=Total[m(1 + D)] all the energy and matter of the universe are accounted for.
  Adopt space mass distance concept, constant rate mass-to-energy reconversion.

  2. Higgs Particle YOK. Mass forms below some value of the above D. All mass formats evolve from the gravitons.

  3. Galactic clusters formed by conglomeration?
  No. Galactic clusters formed by Big-Bang's fragments dispersion, evidenced by their Newtonian behavior including their separation acceleration.

  4. The universe expansion is fueled by the mass-to-energy constant rate reconversion. Eventually, as expansion will slow down, will run out of massfuel, gravity will overcome expansion and initiate empansion back to singularity. The universe is a (circa 20 billion yrs ?) cyclic array of energy-mass dualism, between nearly all-energy and all-mass poles, under omnipresent gravity. Gravity is the monotheism and re-genesis of the universe.

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  http://universe-life.com/
  -The Genome is a base organism evolved, and continuously modified, by the genes of its higher organism as their functional template.
  -The 20yrs development, and comprehensive data-based scientism worldview, in a succinct format.

  PS: For sciencenews is “Jewish” a taboo adjective? DH

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובות

  שלום דב
  לטובת הגולשים האחרים, בוא תנסה לסכם את התפיסה שלך בפסקה או שתיים במקום לשלוח אותנו לרפרנסים באנגלית.
  תודה
  ארז

 • אריה

  בלשון עברית פשוטה: מבנה/מהות החומר. איך יש, יש, מאין?

  אם בוחנים חומר, כל חומר, במיקרוסקופ ובהגדלה מגלים שהוא מורכב מחלקים ממש ומריקנות ביניהם. אם נכנסים פנימה ובוחנים בהגדלה יותר גדולה את החלקים הממשיים האלה, שוב מגלים שגם הם עשויים מחלקים ממשיים וחללק ביניהם. כך נשנה הדבר עד אין סוף. השאלה היא האם יש משהו שלא יתחלק יותר לחלק ממשי ולחחלים סביבו? זאת השאלה המהותית בעצם שהמדענים בוחנים. למשעה האלטרנטיבה אינה מתיישבת על השכל. כי איך יכול להיות שמשום דבר יש משהו בכל זאת? אפשר לשאול גם אלטרנטיבית, האם אנרגיה הופכת לחומר ומה הנקודה הראשונה שזה קורה. קטונתי להבין עד הסוף מה המדענים בשווייץ מחפשים אבל לדעתי זאת הפואנטה. כאדם דתי אני מאמין שהקב"ה הו אמחייה את כולם. החומר אינו אלא כלום שהוא ממציא אותו יש מאין בכל רגע. לחינם תחפשו משהו אחר. כאיש רציונאלי אשמח לשמוע דעות "מדעיות".

 • דויד מרציאנו

  צורת החלקיק האלוקי

  אריה
  נכון שיש לבדוק איך "יש מאין" כי מעבר לחומר יש מקום, שהוא היש,
  ומנגדו האין מקום, שהוא האין, האין והיש הם זוג ניגודים אחד מתוך
  מספר ניגודים שמהווים את "צורת החלקיק האלוקי" מהחומר בלבד
  לא ניתן לגלות את "צורת החלקיק האלוקי" אלה יש צורך לעבור לרוח
  כי החומר מהרוח. (החומר=מהרוח) כפי שמובא בהרחבה
  ב "ספרי הצורף"

 • ירון גרוס

  חלקיקים אלמנטריים, דת ומדע

  לפי התיאוריה המקובלת ביותר היום, המודל הסטנדרטי אכן חלקיקים רבים מורכבים מחלקיקים אחרים, אולם ישנם מספר חלקיקים אלמנטריים, כלומר חסרי מבנה פנימי. אי אפשר להסתכל לתוך חלקיקים אלו יותר ולמצוא משהו אחר המרכיב אותם. דוגמה לכך הוא האלקטרון למשל.

  קיימת תיאוריה נוספת אשר נחקרת במרץ בעשור האחרון המכונה תיאורית המיתרים לפיה כל החלקיקים, כולל האלמנטרים מורכבים ממשהו אשר ניתן לתאר אותו כמיתר אשר יכול לרטוט בתדרים שונים, כל תדר בו הוא רוטט הוא בעל אנרגיה אחרת, ולנו הוא נראה כחלקיק אחר. אולם טרם אותרה כל הוכחה שתיאוריה זו נוכחה.

  השאלה מניין כל האנרגיה או לחילופין כל החומר שביקום הינה שאלה לגיטימית וטובה שלמיטב הבנתי למדע לא יכולה להיות תשובה עליה. בסופו של דבר ישנה נקודה התחלתית - המפץ הגדול, אשר אנו יודעים להגיד מה קרה מאוד קרוב אליה בזמן, אולם נקודה זו הינה נקודה סינגולרית - אנחנו לא יכולים לדעת מה היה לפניה. מה שכן אפשר לדעת שזו נקודה בה אנרגיה הפכה לחומר.
  נקודות שכאלה בהן אנרגיה הופכת לחומר ניתנות לשחזור והדבר קורה במאיצי חלקיקים.

  לגבי האמונה. אני אתן לך את דעתי האישית. לדעתי אין סתירה בין אמונה לבין החיפוש המדעי הזה. כאשר אתה אומר שאלוקים יוצר חלקיקים, בתור אדם רציונאלי אתה מאמין שהוא עושה זאת על פי סט חוקים קבוע נכון? כמו שלדוגמה אלוקים יצר את כח המשיכה וכח המשיכה קיים וניתן לחיזוי בדיוק רב. ברור שאלוקים כפי שאתה מאמין בו יכול לשנות לחלוטין את כח המשיכה אם יחפוץ בכך, אולם אז כל הפיזיקה הבסיסית ביותר שלנו תקרוס באות והרגע. למעשה כל אדם מאמין שהחיים מתנהלים על פי סט חוקים קבוע (בין אם הוא מאמין שהוא נקבע על ידי אלוקים או בצורה אחרת) ולכן כאשר אתה רואה חריגה או משהו שאתה מאמין שזו חריגה מאותו סט כללים אתה נפעם או מופתע ואומר שזהו נס.

  מטרתו של מדען, ואין זה משנה אם הוא מאמין או לא, הינה להבין את סט חוקים זה. ניקח לדוגמה את הכללים ליצירת חלקיקים מאנרגיה או אחד מהשני כפי שמנסים במאיצי חלקיקים. אם קיים סט כללים קבוע לפי הדברים מתרחשים, ניתן לחזות מראש אלו חלקיקים יווצרו בתהליך מסוים במאיצי חלקיקים, כך שלדוגמה מדען מסוים יכול לחזות שבניסוי שהוא מבצע במאיץ חלקיקים יווצר חלקיק מסוים. יכול להיות שאתה כאדם מאמין, מאמין שאלוהים התערב בניסוי ויצר את החלקיק, אולם אם אלוהים יתערב בכל ניסוי זהה וייצור את אותו החלקיק, כלומר אם קיים חוק קבוע, אז ניתן לבדוק את אמיתות חוק זה בניסויים שכן חזרה על אותו ניסוי או ניסויים דומים תביא לאותה תוצאה. בסופו של דבר השאיפה של המדענים היא להבין את סט הכללים לפיהם היקום פועל ולהדגים אותו באמצעות ניסויים.

  לכן יכולים להיות מדענים אתאיסטיתם או דתים זה אינו משנה מאחר וסט הכללים קיים, ורק הסיבה לקיומו היא ענין של אמונה. יש לא מעט אנשים וביניהם גם אנשים מאמינים שטענו לא פעם שמדענים מנסים להבין את אלוהים לא פחות מאשר אנשי דת, מאחר והם מנסים להבין לעומק את כל שלל החוקים שלפיהם החליט לברוא אלוהים את העולם ולא רק את סט החוקים שקבע לנו לפעול על פיהם.
  ושוב לגבי הפסקה האחרונה אני רוצה להדגיש שמדובר בדעתי האישית על היחס בין מדע לאמונה

 • שלף שם טוב

  שאלות

  מה הצפיפות של ההיגס? כמה בוזונים יש למשל בתוך אטום ממוצע?
  למה המסה של היגס לא באה לידי ביטוי במשקל האטומי?
  מה מונע מבוזוני היגס ליפול על גופים מסיבים בחלל?
  מה קורה בחור שחור?

 • ירון גרוס

  בוזון ההיגס צפיפות או חוזק שדה?

  בוזון ההיגס אינו חלקיק שקיים לאורך זמן רב. הוא מתפרק זמן קצת לאחר שהוא נוצר... כלומר קיים שדה היגס וכל הזמן נוצרים ממנו חלקיקים - בוזוני היגס ונהרסים מיד. לכן אין משמעות כלכך לביטוי צפיפות של ההיגס אי אפשר כמה בוזונים יש בתוך אטום. במקום זה שואלים עד כמה חזקה האינטרקציה של אטום או של חלקיק מסוים עם שדה ההיגס.
  ההיגס משפיע קלות על מאסה אטומית של אטומים מאחר והוא מקנה מאסה לאלקטרונים שבהם ומאחר והוא משנה במקצת את המאסה של הפרוטונים והניוטרונים, אולם ההשפעה שלו אינה כה משמעותית למען האמת (מאסת האלקטרונים עליו הוא משפיע בעיקר זניח יחסית למאסת הגרעין)

  לגבי שאר השאלות לא הבנתי אותן תוכל לפרט?

 • שלף שם טוב

  פירוט

  חור שחור הרי סופח אליו הכל. האם אין הוא סופח היגס?
  למה היו צריכים את המאיץ הענק בשויץ אם ההיגס נוצר כל הזמן?
  אם הריק מלא היגס צריך שתהיה לו מסה אדירה!

 • יונתן סגל

  סרטי היגס

  כתוב שהסרטונים על בוזון היגס תורגמו ע"י אתר דוידזון אונליין.
  היכן אפשר לצפות בסרטים המתורגמים?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  הסרטונים מופיעים כאן באתר, אם אתה לא מצליח לצפות בהם, עדכן את נגן הפלאש ונסה שוב.

 • עידן

  מה קודם ל-מה?

  ההיגס פועל על חלקיקים בעלי מאסה או שהמאסה מתקבלת אחרי האינטראקציה עם ההיגס?

 • ירון גרוס

  ההייגס מעניק מאסה לחלקיקים

  שדה ההיגס קיים בכל המרחב, המאסה מתקבלת עקב האינטרקציה עם שדה זה.

 • שאול

  הבוזון מעלה מספר שאלות

  1.מדוע אין לבוזון השפעה על מסה בחלל?
  2.אם מבינים את המצאותו של בוזון על פי האפקט שלו סטיסטית-מדוע אי אפשר להקיש באותה צורה על קיומו של אלוהים הבילתי נראה?
  3.פרופסור עוז טוען שאין לאור מסה ולכן אין לבוזון השפעה עליו.א.הבוזון הוא זה שאמור לתת מסה לחסרי מסה-לא כך?
  ב.במו עיני ראיתי איך אור שפוגע בכנפיים בתוך מיכל זכוכית בוואקום מסובב אותם.לי זה אומר בהיגיון פשוט שלאור יש מסה.הלא כן?אשמח לקבל תשובות ישירות ובילתי מתחמקות.ביחוד לגבי המצאותו הסטיסטית של אלוהים.תודה מראש שאול

 • ירון גרוס

  תשובות לשאלות שהעלת אודות הבוזון

  תרשה לי לענות על שאלה 2 בסוף ולהתחיל מהשאר

  1. האמירה הזו אינה נכונה. שדה ההיגס ובוזון ההיגס נמצאים בכל מקום, ויש להם השפעה בכל מקום
  3. שתי האמירות זהות. לפוטון אין מבנה פנימי (לא ניתן לפרק אותו לתת חלקיקים) ולכן אם אין לו מאסה אזי אין לו אינטרקציה עם ההיגס ולהיפך. ואכן אין לו מאסה
  3 ב. זה נכון אור כול לסובב כנפים. זה לא אומר שלפוטון יש מאסה, זה אומר שיש לו תנע. אתה רגיל לעצמים קלאסים יומיומיים בהם התנע הנה מכפלה של המהירות במאסה שלהם. לפוטון יש תנע למרות שהמאסה שלו מתאפסת ולכן כאשר פוטון נספג או מוחזר על ידי חומר הוא מעביר אליו תנע לפי חוק שימור התנע, ובהחלט מסוגל להניע אותו.

  כעת לגבי שאלה 2. אני אנסה לענות תשובה נקייה מדעות אישיות בסוגית האם יש אלוהים או לא. מה שברור הוא שיש הבדל גדול על ההסקה הסטטיטית שלו.

  לגבי בוזון ההיגס ישנו תהליך ברור של וידוי מדעי, גם אם סטטיסי של הסוגיה. קיימת תיאוריה שניתן לנסח אותה באופן מתמטי לגבי בוזון זה, התיאוריה הזו מנבאת את המאסה הצפויה שלו ומנבאת לאילו חלקיקים בוזון זה אמור להתפרק ואז ניתן לגשת ולבדוק בניסוי האם תהליך זה מתרחש או לא. נכון לא ניתן לאשש זאת בוודאות עקב המורכבות של התהליך אבל ניתן לבנות מודל מתמטי שיתן לך לבסוף את הסיכוי שמה שהבחנת בניסוי מקורו בהיגס

  לגבי סוגית אלוהים, לא נתן לבסס כל תיאוריה שכזו. אדם אחד יגיד שהתרחשות בודדת של דבר שלא אפשרי מבחינת ההגיון שלנו הוא הוכחה לקום אלוהם אדם אחר יגיד שעצם הקיום שלנו הוא הוכחה לקיומו ואדם אחר יגיד שתמיד יש הסבר הגיוני. והכי חשוב, אנחנו לא יכולים ליזום פעולה של אלוהים. כלומר אנחנו לא יכולים לבצע ניסוי שבו כתוצאה מפעולה שלנו אנו מצפים לראות תגובה שנובעת מקיומו של אלוהים. בטח ובטח שאנחנו לא יכולים לתאר מתמטית תגובה שכזו.

  לכן לא ניתן להוכיח בניסוי את קומו של אלוהים. עכשיו אני גם כן אכנס לזווית ראיה אישית שלי - בעיני אם הינו יכולים לעשות זאת, כלומר לתאר מתמטית פעולה צפויה של אלוהים, או אפילו לא מתמטית לצפות תגובה של אלוהים בהתאם לפעולה יזומה שלנו, אזי אנחנו מניחים שאנחנו מבינים כיצד הוא פועל, ואינני חושב שיש מישהו מאמין או לא שיכול או צריך להתיימר להבין את אלוהים כה טוב שהוא יכול לצפות מראש את פעולותיו

 • אסף

  בנוגע למבנה הפנימי של הפוטונים שהזכרת-

  כתבת "לפוטון אין מבנה פנימי (לא ניתן לפרק אותו לתת חלקיקים)".
  אבל אם פוטון בעל תדר גמא מתפרק לאלקטרון ופוזיטרון האין זה אומר שהמבנה הפנימי שלו מורכב מהם?

 • דב הניס

  השלכת תצורות אנרגיה-מסה של היקום

  Natural Selection Is Ubiquitous

  Higgs Particle? Dark Energy/Matter? Epigenetics?
  These Are YOK!
  Update Concepts-Comprehension…
  http://universe-life.com/2011/12/13/21st-century-science-whence-and-whit...

  Evolution Is The Quantum Mechanics Of Natural Selection.
  The quantum mechanics of every process is its evolution.
  Quantum mechanics are mechanisms, possible or probable or actual mechanisms of natural selection.

  =================
  Universe-Energy-Mass-Life Compilation
  http://universe-life.com/2012/02/03/universe-energy-mass-life-compilation/

  A. The Universe

  From the Big-Bang it is a rationally commonsensical conjecture that the gravitons, the smallest base primal particles of the universe, must be both mass and energy, i.e. inert mass yet in motion even at the briefest fraction of a second of the pre Big Bang singularity. This is rationally commonsensical since otherwise the Big would not have Banged, the superposition of mass and energy would not have been resolved.
  The universe originates, derives and evolves from this energy-mass dualism which is possible and probable due to the small size of the gravitons.
  Since gravitation Is the propensity of energy reconversion to mass and energy is mass in motion, gravity is the force exerted between mass formats.
  All the matter of the universe is a progeny of the gravitons evolutions, of the natural selection of mass, of some of the mass formats attaining temporary augmented energy constraint in their successive generations, with energy drained from other mass formats, to temporarily postpone, survive, the reversion of their own constitutional mass to the pool of cosmic energy fueling the galactic clusters expansion set in motion by the Big Bang.

  B. Earth Life

  Earth Life is just another mass format. A self-replicating mass format. Self-replication is its mode of evolution, natural selection. Its smallest base primal units are the RNAs genes.
  The genesis of RNAs genes, life’s primal organisms, is rationally commonsensical thus highly probable, the “naturally-selected” RNA nucleotides. Life began/evolved on Earth with the natural selection of inanimate RNA, then of some RNA nucleotides, then arriving at the ultimate mode of natural selection, self-replication.

  C. Know Thyself. Life Is Simpler Than We Are Told

  The origin-reason and the purpose-fate of life are mechanistic, ethically and practically valueless. Life is the cheapest commodity on Earth.
  As Life is just another mass format, due to the oneness of the universe it is commonsensical that natural selection is ubiquitous for ALL mass formats and that life, self-replication, is its extension. And it is commonsensical, too, that evolutions, broken symmetry scenarios, are ubiquitous in all processes in all disciplines and that these evolutions are the “quantum mechanics” of the processes.

  Human life is just one of many nature’s routes for the natural survival of RNAs, the base primal Earth organisms.

  Life’s evolution, self-replication:

  Genes (organisms) to genomes (organisms) to mono-cellular to multicellular organisms:

  Individual mono-cells to cooperative mono-cells communities, “cultures”.
  Mono-cells cultures to neural systems, then to nerved multicellular organisms.

  Human life is just one of many nature’s routes for the natural survival of RNAs, the base Earth organism.
  It is up to humans themselves to elect the purpose and format of their life as individuals and as group-members.

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  An Embarrassingly Obvious Theory Of Everything
  http://universe-life.com/2011/12/10/eotoe-embarrassingly-obvious-theory-...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  עברית בבקשה

  למען קוראינו שאינם דוברי אנגלית, אני מבקש להגיב בעברית בלבד.

 • שחר

  שאלה - בוזון היגס

  מדוע חלקיק היגס הוא בוזון? מדוע הוא "נשא כוח"? כמובן בתיאוריה כי עדיין לא גילו אותו.

 • ירון גרוס

  תשובה - בוזון היגס

  לגבי שתי שאלותיך
  א) בוזון היגס אינו נשא הכח. כפי שמוסבר ביתר התגובות פה בפורום. בוזון היגס מעניק מאסה לחלקיקים חסרי מבנה פנימי עקב האינטרקציה שלו עימם, אך הוא אינו החלקיק אשר נושא את כח הכבידה

  ב) הסיבה שההיגס הינו בוזון דווקא מסובכת במעט להסביר. ההיגס נוצר עקב שבירה של אחת מהסימטריות שקיימת בטבע (בין הכח האלקטרומגנטי לכח החלש) והדבר מאלץ בין היתר כי הוא יהיה בוזון...

 • שחר

 • ירון גרוס

  מאסת המנוחה של ההיגס

  כן, לבוזון היגס ישנה מאסת מנוחה (כלומר אפילו ללא תנועה), ואפילו מאסה גדולה במיוחד, ולכן נדרשים מאיצי ענק על מנת לאתר אותו.

 • ירין

 • ירון גרוס

  בוזון היגס - גם הוא מקבל מאסה מ.. בוזון היגס

  עד כמה שהדבר עשוי להשמע מפתיע, אותו מנגנון שמעניק מאסה לחלקקים אחרם מעניק מאסה גם לבוזון היגס.
  כלומר אינטרקציה עם שדה היגס עצמו היא שמעניקה גם לבוזון היגס את המאסה

 • דב הניס

  חלקיק היגס ובגדי המלך החדשים...

  חלקיק היגס ובגדי המלך החדשים

  המקור והספור על חלקיק היגס הם השראת האגדה
  "בגדי המלך החדשים" של הנס כריסטיאן אנדרסן

  דב הניס (הארות מהמאה ה-22)
  http://universe-life.com/2011/12/10/eotoe-embarrassingly-obvious-theory-...
  http://universe-life.com/2011/12/13/21st-century-science-whence-and-whit...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  הערה

  שלום דב
  אם אתה מעוניין שאנשים יקראו את דעותיך, אני ממליץ לך לפרסם אותם כאן בפורום בעברית.

 • נמרוד

  מסה

  איך הגיעו למסקנה שחלקיקים מקבלים מסה
  מההיגס ולא היו קיימים עם מסה מלכתחילה?
  אם תוכל לענות לי בפשטות זה יקל. תודה.

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  כתבה מצויינת של פרופ' עילם גרוס מהמחלקה לפיסיקה במכון וייצמן למדע:
  http://www.odyssey.org.il/pdf/%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%9D%20%D7%92%D7%A8%D7...

  למיטב הבנתי-
  "הבריטי פיטר היגס, חזה לפני למעלה מ-40 שנה את קיומו של החלקיק המעניק מסה לחומר."
  "היגס חזה את קיום הבוזון כאשר עבד באוניברסיטת אדינבורו כדי לנסות להסביר כיצד לאטומים ולעצמים המורכבים מאטומים יש משקל. "בלא החלקיקים, המודל הבסיסי של הפיסיקה – המודל הסטנדרטי – חסר מרכיב חשוב מכיוון שהוא נכשל בבואו להסביר כיצד חלקיקים תת אטומיים כגון קווארקים ואלקטרונים הם בעלי מסה"."

  כלומר בדיוק כמו הקבוע הקוסמי של איינשטיין בוזון היגס הוא תוצא ישיר של החישובים במודל הסטנדרטי. בלעדיו החישוב מראה לשקווארקים ואלקטרונים (חלקיקי יסוד). אין מסה.
  לנו זה נשמע מוזר כי לכל דבר יש מסה אבל מסתבר שמסה היא לא תכונה יסודית של החמור לפי המודל הסטנדרטי. המסה היא בעצם תכונה הניתנת לחלקיקי היסוד ע"י חלקיק נוסף ("כאילו" כל החומר בעולם שקוף וחלקיק היגס הוא הצבע שהופך את החומר לאטום

 • עידו קמינסקי

  הרחבה לתשובה

  אני אנסה קצת להרחיב. על מנת לנסות להבין למה היגס נותן מאסה לחלקיקים, כדאי קודם להבין מהי מאסה של חלקיק? התשובה של תורת היחסות היא כי מאסה היא פשוט מדד לכמות האנרגיה שיש לחלקיק כאשר הוא אינו נע, על פי הנוסחה הידועה
  E=mc^2

  כעת הבה ונחשוב מהיכן לחלקיקים יש אנרגיה?
  עבור חלקיקים לא אלמנטריים, חלקיקים בעלי מבנה פנימי, כלומר חלקיקים המורכבים מחלקיקים אחרים (כגון פרוטון המורכב מ3 קווארקים לדוגמה) התשובה הינה כי האנרגיה של החלקיק הינה פשוט האנרגיה שנובעת מהאינטרקציה בין החלקיקים המרכיבים אותו. לחלקיקים אלו יש מאסה גם ללא קיומו של חלקיק ההיגס.

  הסוג השני הוא חלקיקים אלמנרטיים - לדוגמה הקווארקרים והאלקטרון .חלקיקים אלו אינם מורכבים מתת חלקיקים אחרים. לכן על פי המודל הקובע כי המאסה נובעת מאנרגית האינטרקציה בין תת חלקיקים, לא אמורה להיות לחלקיקים אלו מאסה (שכן אין להם תת חלקיקים). אולם בפועל, המדידות מראות שדווקא יש להם מאסה.

  הפיזיקאים המשיכו לחפש מודל בו המאסה של החלקיקים האלמנטריים נובעת מאינטרקציה כלשהי, לכן הועלת ההתיאוריה כי קיים חלקיק נוסף המכונה חלקיק ההיגס (או שדה נוסף המכונה שדה היגס) אשר בא באינטרקציה כל העת עם אותם חלקיקים אלמנטריים. האנרגייה הנובעת מאינטרקציה זו מובילה לכך שלחקיקים האלמנטריים תיהיה מאסה גם כן.

  מקווה שזה עוזר. אם לא אשמח לקבל עוד שאלות בנושא.

  ותודה לדניאל גרוסמן מהמחלקה לפיזיקה של אנרגיה גבוהות במכון ויצמן שעזר בהבנת הנושא.

 • לגבי ההיגס

  מסה

  ולמה ההיגס כן יכול לקבל מסה מעצמו
  בניגוד לשאר החלקיקים? ואיך זה מתאפשר
  ומתקיים בפועל?
  גלית.

 • עידו קמינסקי

  חלקיק היגס, מאסה עצמית, והענקת מאסה - תמונה איטואיטיבית

  חלקיק היגס מקבל את המאסה שלו באותו האופן שבו הוא מעניק מאסה לשאר החלקיקים, כלומר עקב אינטראקציה של חלקיק היגס עצמו עם שדה היגס (או עם תרצי עם חלקיקי היגס רבים אחרים הפזורים ביקום).

  אני אנסה לצייר תמונה אינטואיטיבית של התופעה, בתקווה שהדבר יעזור.

  דמיני חלל ריק, ללא כח כבידה. כעת נדמה חלקיק אלמנטארי ככדור ריק. אם תזרקי את הכדור הזה בחלל הוא פשוט ינוע בחופשיות בקו ישר. תנוע שכזו תדמה עבורנו את העובדה שלחלקיק אין מאסה כלל.

  כעת ניקח חלקיק לא אלמנטארי. נדמה אותו על ידי כדור, אשר נמצאים בתוכו כדורים קטנים יותר (מה שידמה את החלקיקים המרכיבים את החלקיק הלא אלמנטארי). כעת כאשר תזרקי את הכדור לחלל, כל העת הכדורים שבתוכו ינועו ויתנגשו זה בזה, הדבר יגרום לשינוי בתנועת הכדור, הוא לא ינוע תנועה חופשית בקו ישר. במודל שלנו, הדבר ידמה את העובדה שנוספה לכדור הזה מאסה. כלומר כפי שהסברתי קודם לכן, עצם האינטראקציה בין תת החלקיקים יצרה מאסה לכדור.

  כעת נוסיף את שדה ההיגס לחלל שלנו, נעשה זו על ידי פיזור של גולות קטנות ברחבי החלל, גולות אלו ידמו חלקיקי היגס. נחזור על הניסוי ונזרוק את הכדור הריק אל החלל. ברור כי כדור זה יפגע בדרכו בגולות הקטנות, מה שיגרום לו לנוע לא בקו ישר. כלומר במודל שלנו שבו תנועה לא ישרה מייצגת מאסה של החלקיק, הרי שהוספת הגולות והאינטראקציה שלהם עם הכדור, העניקה מאסה לחלקיק – לכן חלקיק היגס מעניק מאסה לחלקיקים אלמנטאריים.

  אם ניקח חלקיק לא אלמנטארי, כלומר כדור לא ריק נקבל תופעה משולבת. הכדור לא ינוע בקו ישר אלא יושפע גם מההתנגשויות הפנימיות בין הכדורים הקטנים וגם מהתנגשויות החיצוניות עם הגולות. לכן חלקיק היגס משנה את המאסה של חלקיקים לא אלמנטאריים. אולם שינוי זה הוא קטן מאוד. מירב ההשפעה על תנועתם נובעת מהתנגשויות פנימיות.

  כעת הבה נבדוק מה יקרה אם ניקח חלקיק היגס, כלומר גולה, ונזרוק אותו בחלל. ברור כי גם גולה זו תתנגש בגולות האחרות הפזורות במרחב ולא תנוע בקו ישר. כך, למעשה שדה ההיגס הוא שמעניק מאסה לחלקיק ההיגס עצמו, בידיוק באותו האופן שבו הוא מעניק מאסה לחלקיקים האלמנטאריים.

  אני מקווה שהתשובה הנ'ל פישטה את התמונה, ולא סיבכה אותה רק יותר

 • yair

  מהי האינטראקציה?

  הבנתי את הסברך שעזר לי להבין בצורה ברורה יותר את הנושא, אך צצה שאלה אחת: מדוע חלקיקי היגס מגיבים עם עצמם ואיך יודעים זאת בכלל? האם האינטרקאקציה עם חלקיקים אלמנטריים האחרים (כמו הקוורק) היא זו שמקנה לו מסה?
  ומדוע חלקיקי היגס מגיבים עם קוורקים אך לא עם פוטונים ושאר החלקיקים חסרי המסה?

 • טל

  כח הכבידה

  שלום לכולם אני מבין את הרעיון שהבוזון של היגס מעניק את המסה לחומר,אבל איך כוח הכבידה משתלב בכל העניין הזה? האם כוח הכבידה הוא הבוזון של היגס בעצם?
  לי זה נראה שהבוזון של היגס לוקח את מקומו של כוח הכבידה שכביכול הם בעצם יוצרים את אותה ההשפעה על כל חומר

 • דב הניס

  כח הכבידה

  “Gravitation Is the propensity of energy reconversion to mass”.

  Gravitation is the “monotheism” and the “ genesis” of the universe.

  Singularity, at D = 0, is the very brief all-mass pole of the universe. The Big-Bang-inflation did not produce matter or anti-matter. It was the beginning of the universe’s mass reconversion into energy, of increasing D fueled by decreasing m.

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  http://universe-life.com/

 • עידו קמינסקי

  בוזון היגס וכח הכבידה

  בוזון היגס הוא שמעניק את המאסה לחלקיקים. הדרך הנכונה להסתכל על זה הינה בהסתכלות יחסותית, כלומר בוזון היגס מעניק אנרגיה פנימית לחלקיקים אלו (שכן לפי משוואתו המפורסמת של אינשטיין מאסה הינה אנרגיה).

  לאחר שאנו מסכימים שבוזון ההיגס העניק לחלקיקים מאסה כעת ניתן לחשוב כיצד הדבר משפיע על כח הכבידה ביניהן, לשם כך יש לבחור מהי תיאורית הכבידה שבה אנו משתמשים מאחר ואין הסכמה מלאה על התיאוריה הנכונה. התיאוריה של אינשטיין (ואינני מומחה גדול בה כלל וכלל) טוענת כי המרחב הינו עקום. מאסות גדולות מעקמות את המרחב-זמן ולכן לנו נראה כי יש כח כבידה (לדוגמה כך יריעת גומי מתוחה, זהו המרחב, כעת תניח אבן גדולה במרכז ויווצר מעין מכתש ביריעת הגומי, וזהי השפעת הכבידה גם על המרחב שלנו, כעת אם תזרוק גולה על המרחב היא לא תנועה בקו ישר, המכתש שהאבן יצרה תכופף את תנועתה, כפי שכבידה מכופפת תנועה של חלקיק ליד כוכב).

  לכן אם המרחב עקום, העובדה שבוזון היגס נתן מאסה לחלקיק תשפיע גם על תנועתו במרחב.אולם בוזון היגס הוא לא חלקיק נושא כח כבידה, כפי לדוגמה שפוטון נושא את הכח האלקטרומגנטי.

  ירון גרוס