החודש הוא חודש המודעות לסרטן השד – סוג הסרטן הכי נפוץ בקרב נשים. כדי לסייע בהעלאת המודעות למחלה ולדרכי ההתמודות איתה בחרנו להקדיש את נושא החודש לסרטן השד: מהו בכלל, איך מגלים אותו ומהם הטיפולים השונים בו.

סרטן השד מופיע בכל מיני סוגים ודרגות חומרה. הוא יכול להופיע אצל נשים צעירות או מבוגרות ואפילו אצל גברים, אם כי אצלם הוא הרבה יותר נדיר. באשכול הכתבות שלפנינו תוכלו ללמוד על המחלה, על שלבי ההתפתחות שלה, דרכי האבחון ושיטות הטיפול בה.

קריאה נעימה.

הסרטונים והכתבות באתר נועדו לתת אינפורמציה מדעית למטרות חינוכיות בלבד ואין לראות בהם המלצה לטיפול או לשיטה כלשהי. המידע שבאתר אינו בא לשמש תחליף לייעוץ רפואי ואין להיעזר בו כשיקול להעדפת טיפול זה או אחר.


תהליך של טרנספורמציה סרטנית | איור: ויקיפדיהסרטונים וכתבות ממדור מאגר מדע

התקדמות הסרטן סרטון שמתאר את שלבי ההתפתחות של גידול סרטני.

המנגנונים של מחלת הסרטן סרטון שמסביר על דרכי ההתפתחות של הסרטן ואיך מתמודדים איתו.

סרטן השד סרטון שמסביר באופן כללי על המחלה.

הקשר הגנטי סרטון שמסביר על פגמים גנטיים שעלולים לעודד היווצרות של סרטן השד.

התקדמות המחלה סרטון שמסביר על השלבים בהתקדמות המחלה.

כריתת שד סרטון שמתאר את ההליך הקיצוני ביותר המשמש לטיפול בסרטן השד.

ממוגרפיה סרטון שמסביר על תהליך האבחון של המחלה.

כימותרפיה סרטון שמסביר על אחד הטיפולים התרופתיים שניתנים לסרטן.

רדיותרפיה (הקרנות) סרטון שמסביר על הקרנות ועל היתרונות שלהן.החודש עסקנו בסרטן השד, וכמו בסוגי סרטן אחרים העיקרון הבסיסי הוא זהה: תא עובר טרנספורמציה סרטנית בגלל נזק שנגרם לדנ"א, ובעקבות זאת נפגעים בקרת החלוקה של התא או תהליך המוות התאי המתוכנן. לאחר מכן התא מתחלק עוד ועוד ללא בקרה, מגייס לצרכיו את כלי הדם הסמוכים (אנגיוגנזה), ולבסוף שולח גרורות לאזורים אחרים בגוף (מתאסטזיס).

למרות הידע הרב בנושא, עד כה לא נמצא טיפול יעיל לכל מופעי הסרטן, ולמעשה אף לא לרובם. עם זאת, במקרה של סרטן השד יש לגילוי המקדים השפעה מכרעת על מידת הממאירות שלו. ובמילים אחרות, גילוי מוקדם מציל חיים. פרטים רפואיים נוספים אפשר למצוא באתרי בריאות כמו האתר של האגודה למלחמה בסרטן, של העמותה אחת מתשע, וכמובן בפנייה לגורמים רפואיים מוסמכים.

שימו לב, מטרת הכתבות באתר הינה חינוכית בלבד ולא באה להחליף ייעוץ עם גורם רפואי מוסמך או להמליץ על טיפול זה או אחר.

שאלה לדיון מדעי: מה לדעתכם יעיל יותר טיפול מותאם אישית לסרטן או טיפול מערכתי כמו כימותתרפיה והקרנות?

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

תגובה אחת

  • ישראל בן הרוש