שוו בנפשכם מצב שבו ידו של אדם נקטעת בתאונת דרכים, הרופא מורח לו משחה והיד גדלה מחדש תוך פרק זמן מסוים. נשמע מוזר? אצל לטאות זה המצב הטבעי. אחרי הכול, גם אתם שמעתם בוודאי שאם תופסים ללטאה את זנב היא משירה אותו וכעבור זמן מה מגדלת זנב חדש.

אחת השאיפות הגדולות של הרפואה בימינו היא לרכוש את היכולת ליצור איברים גם עבור בני אדם ולפתור כך את מצוקת האיברים להשתלה. את היכולת הזאת נוכל אולי להגשים בבוא הזמן בעזרת תאי גזע – תאי גוף לא ממוינים שקיימים אצלנו לרוב בשלבים עובריים. אחת הדרכים שהמדענים מנסים לחשוף היא איך נוכל להפוך את כיוון ההתמיינות ולגרום לתאים ממוינים לחזור לשלב תאי הגזע ולהתמיין לרקמה אחרת .

חקר המנגנון הפועל אצל יצורים כמו הסלמנדרה עשוי לשפוך אור על האופן שבו מתבצע תהליך החזרה לתאי הגזע, ואולי יאפשר לנו לשחזר את התהליך גם אצל בני אדם. בסרטון שלפנינו מודגם מצב שבו הסלמנדרה מגדלת רגל חדשה במקום רגל שנקטעה.

הסרטון הופק בידי המכון הרפואי על שם הווארד יוז. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין.
Used with permission from the Howard Hughes Medical Institute, © (2008).
All rights reserved.
We would like to thank Ms. Jennifer Bricken for all of her help

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות