הגוף שלנו מורכב מטריליוני תאים שמרכיבים יחד את המערכות שלו. התאים והמערכות חייבים לתקשר ביניהם כדי לתאם את הפעולות שעל הגוף לבצע ולאפשר לו לחיות. תקשורת כזו יכולה לבוא לידי ביטוי על ידי אותות עצביים, שבעזרתם המוח שולט בשרירים, או על ידי הורמונים המופרשים מהבלוטות ונושאים לתאי היעד הוראות לביצוע פעולות כמו ספיגת סוכר, חלוקה ועוד.

האנדוקרינולוגיה הוא תחום במדעי החיים שחוקר את התקשורת הבין-תאית שנעשית בגוף על ידי ההורמונים. הסרטונים שלפנינו נותנים לנו הצצה על כמה מסלולים אנדוקריניים בגוף, כגון המטבוליזם של סוכר ומערכת המין.

הסרטונים הופקו בידי Great Pacific Media. תורגמו בידי צוות דוידסון אונליין

המערכת האנדוקרינית היא מערכת של בלוטות ואיברים בגוף שמפרישים הורמונים ומאפשרים כך תקשורת בין-תאית. בין הבלוטות האלה נמצאות בלוטת האדרנל (יותרת הכליה), בלוטת התירואיד (בלוטת התריס) ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). דוגמה לאיבר אנדוקריני היא הלבלב.

המערכת חולשת על תהליכים רבים בגוף, כגון חילוף חומרים, גדילה, התפתחות והתבגרות, התמודדות עם מצבים מאיימים (סכנות, לחץ נפשי) ועוד. פעולתה מבוססת על בלוטות שמופעלות על ידי מערכת העצבים באמצעות השרירים ומפרישות הורמונים למחזור הדם, שדרכו הם מגיעים לאתרי המטרה שלהם. ההורמונים הן מולקולות זעירות שנקשרות באופן ספציפי לקולטן מסוים בתאי המטרה ומפעילות תגובת שרשרת שיוצרת את התוצאה הרצויה. תוצאה כזו יכולה להיות קצרת טווח, כמו ספיגת סוכר, או מתמשכת וקבועה כמו ההתבגרות המינית.

קיימים שלושה סוגים של הולכת הורמונים:
הולכה אקסוקרינית – הורמונים מופרשים מתא אחד ומגיעים לתא באזור אחר בגוף.
הולכה פרקינית – הורמונים מופרשים מתא אחד ומגיעים לתאים שכנים.
הולכה אוטוקרינית – הורמונים מופרשים מתא אחד ומשפיעים על תא המקור עצמו.

כדי למנוע מהגוף לאבד שליטה על האות קיימים כמה מנגנונים שמווסתים את התגובה ההורמונלית. דוגמה אחת היא מערכת ההיזון החוזר. כשהורמון מופרש למחזור הדם הוא משפיע השפעה חיובית על תאי היעד אבל השפעה שלילית על התאים שהפרישו אותו. כלומר כשריכוז ההורמונים בדם עולה, הם נקשרים לקולטן מיוחד בתא המקור ומעכבים את המשך הפרת ההורמונים ממנו (תגובה אוטוקרינית).

דוגמה נוספת היא ירידת הרגישות להורמון עם הזמן – דה-סנסיטיזציה. הפחתת הרגישות מתבטאת בסילוק חלק מהקולטנים להורמונים מממברנת התא. בעקבות זאת יש להורמונים פחות קולטנים להיקשר אליהם ועל כן עוצמת התגובה ההורמונלית פוחתת באופן משמעותי.

נוסף על ההורמונים הנקשרים לקולטנים ממברנליים, הורמונים אחרים צולחים את ממברנת התא בזכות מבנה שומני דמוי כולסטרול ומגיעים לגרעין התא, שם הם נקשרים למבנים חלבוניים וגורמים להתחלה או לעצירה של השעתוק של גנים מסוימים. ההורמונים האלה נקראים סטרואידים ועליהם נמנים בין השאר הורמוני המין טוסטסטרון ואסטרוגן.

בניגוד להורמונים מסיסים הנקשרים לקולטנים ממברנליים, התגובה שיוצרים ההורמונים האלה היא ארוכת טווח, כמו שקורה במהלך ההתבגרות המינית, בתהליכי חילוף חומרים ארוכי טווח ועוד. כיום רופאים משתמשים בסטרואידים כדי לעצור סוגים מסוימים של דלקות, לעודד גדילה והתפתחות ועוד.

12 תגובות

 • Mr. Pro

  שיעור מבוא למדעים

  שלום, קוראים לי מיסטר פרו. רציתי להגיד שמאוד נהנתי מהכתבה ואני מאוד שמח ומבדח שהכנתם אותה.
  תודה ושנה טובה, מיסטר פרו 👑

 • אביגיל פורת

  תודה, ממש עוזר להבין

 • רוני

  כתבות

  לא הבנתי...? מה אתם עושים עם כל הידע הזה? יש לזה תכלית? יש ריפוי לכול מה שאתם מפרסמים או רק לשם פרסום?

 • מירב ברילנט

  "פעולתה מבוססת על בלוטות

  "פעולתה מבוססת על בלוטות שמופעלות על ידי מערכת העצבים באמצעות השרירים ומפרישות הורמונים למחזור הדם, שדרכו הם מגיעים לאתרי המטרה שלהם." - האם בלוטות מופעלות על ידי שרירים?

 • אסתר

  אדנרוגנים

  בדקה 3:38 כתבתם שנוכות האנדרוגנים או היערדם יקבעו את מין הילוד.
  האם לא נוכחות או היעדר כרומוזום Y הוא זה שקובע את מין הילוד? איך האנדרוגנים משפיעים?

 • רועי הימלהוך

  קולטנים

  מה זה קולטנים אינדוקריינים?

 • רעות

  הורומנים והעברת סיגנל

  שלום,
  רציתי לשאול איך בדיוק עובד המנגנון מקליטת ההורמון ברצפטור עד לפעילות מסויימת בגוף, הקשורה לאותו הורמון. האם כאשר נקלט נוירוטרנסמיטור ברצפטור, אותן התעלות נפתחות, ללא קשר לנ"ט מסויים? אם כך הדבר, כיצד הורמון משפיע באופן ספציפי על תגובת הגוף?
  תודה, רעות

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום רעות
  שאלת שאלה גדולה מאוד. ישנם מנגנונים רבים המתווכים בין הפעלת הרצפטור על ידי הורמון ועד לפעולה הרצויה. באופן כללי בד"כ יש מסלול תקשורת תוך תאי שמעביר ומגביר את המידע.

  לגבי נוירוטרנסמיטורים המצב קצת שונה. גם כאן יש כל מני מצבים, ישנם רצפטורים שהם בעצמם תעלות יוניות, וישנם רצפטורים שמפעילים תעלות. התעלות גורמות לשינוי במתח הממברנה שבתורו גורם ליצירה (או עיכוב) של פוטנציאל פעולה - מעבר של אות חשמלי הרי הוא האות העיצבי.

  אם תרצי מידע יותר רציני על הורמון או תהליך זה או אחר תרגישי חופשי לשאול.
  ארז

 • שיר

  "סרטונים אלו תורגמו בידי צוות אתר דוידסון און ליין"

  תוכל בבקשה רבה לכתוב את שמות המתרגמים? אני אשמח לדעת :] תודה

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  הסרטונים שלמעלה תורגמו בידי שלמה אדם.

 • שיר

  ובשאר המקרים

  שכתבת: "הסרטון תורגם בידי צוות אתר דוידסון און ליין" מי תרגם? תודה

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  בגדול ארז גרטי עשה את רוב התרגומים למעט מספר תרגומים בפיסיקה אותם עשה ירון גרוס, ומספר תרגומים בנושאים שונים אותם עשה שלמה אדם.