הלב הוא משאבה שמספקת דם עם חמצן טרי וחומרי מזון לכל הרקמות בגוף. כדי שהאספקה תהיה קבועה ורציפה, קצב הלב חייב להיות מותאם לצרכי הגוף. אצל חולי לב מסוימים קצב הפעימות משתבש מסיבות אלה ואחרות והלב אינו מתכווץ בקצב ובמינון הנכון. התוצאה עלולה להיות חולשה ואף אובדן הכרה. קוצב הלב היא התקן שמסדיר את השיבושים הללו ומכתיב ללב איך לפעום כראוי. הסרטון שלפנינו מסביר איך פועל קוצב הלב ואיך הוא מושתל.
 

הסרטון הופק על ידי חברת Nucleus Animations. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין

 

בלב האנושי פועל קוצב טבעי שנקרא "SA node". תפקידו הוא לווסת את קצב פעולת הלב,  על מנת שהחדרים והעליות יתכווצו המועד הנכון ויספקו דם באופן רציף לרקמות הגוף. בתהליך מעורבת כמובן גם מערכת העצבים, שמורה על שינויים בקצב הלב בהתאם לגירויים חיצוניים כמו סכנה או לחלופין מנוחה. כשמתעוררת בעיה באחד הגורמים הללו, נוצרת הפרעה בקצב הלב.

הפרעה כזו אפשר לתקן באמצעות השתלת קוצב לב מלאכותי. קוצב לב הוא מכשיר חשמלי קל וזעיר שמאפשר לעקוב אחרי קצב הלב ובמקרה הצורך לתת פעימות חשמליות שיתאימו את הפעימות לקצב הנכון. החלק הראשון בו הוא הסוללה, שמבקרת את תדירות הפעימות הנשלחות ללב. החלק השני הוא המוליך, שמכיל שני חוטים המעבירים אותות חשמליים בין הלב לקוצב.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.

7 תגובות

 • yehoshua even-chen

  הסוללה שנמצאת בקוצב.

  מתי נגמרת הסוללה והאם יש צורך להחליף אותה

 • yehoshua even-chen

  השתלת קוצב לב

  האם ניתן לשתול קוצב לב שהיה בשימוש .

 • רחלי

  איך קוצב הלב המלאכותי מגביר או מנמיך את הקצב?

  ברור לי שקוצב הלב המלאכותי יכול לקבוע קצב לב קבוע, אבל איך הוא מקבל מידע על כך שיש צורך בשינוי קצב הלב? האם הוא מגיב לאותות מהמוח? האם הוא מגיב לאנדרנלין?

 • דדי

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום דדי
  באופן עקרוני שדה מגנטי חזק עלול לשבש את פעילותו של קוצב. על מנת לקבל מידע רפואי מדוייק יותר, אני ממליץ לך לפנות לרופא.
  כל טוב
  ארז

 • מיכאל נמרוד

  קוצב לב טבעי (SA node)

  מהוא הגשש (סנסור) שנותן את הפקודה לקוצב להגדיל או להקטין מספר הפולסים החשמליים שעליו לשלוח ? האם זה מגיע מהמוח, מהסרעפת,
  מריכוז החמצן בדם, או ממקור אחר ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום מיכאל

  קוצב הלב הטבעי מבוקר ע"י מערכת העצבים דרך עצבים כמו העצב הטועה (vagus nerve) וע"י הורמונים כמו אדרנלין. בקרת פעילות הלב נעשית ע"י גירוי חשמלי של קוצב הלב שמעודדת יצירת פולסים חשמליים או מדכאת אותם ובכך קצב הלב משתנה בהתאם.

  אני אתן לך דוגמא למנגנון שנחקר במעבדה של פרופ' ראובני במכון ויצמן. כאשר אנחנו נמצאים במנוחה ניתן (וכדאי) להאיט את קצב הלב. לשם כך מופעל העצב הטועה והוא מפריש חומר בשם אצטיל כולין אשר מפעיל קולטן בשם muscrininc receptor בתאי המיוציטים אשר מצויים בקוצב. הפעלת הקולטן גורמת לירידה במתח החשמלי של התא ומקשה על היווצרות פולסים חשמליים, דבר הגורר ירידה בקצב הלב.

  אם משהו לא ברור או שיש לך שאלות נוספות אשמח לענות

  ארז