אנשים רבים סובלים מבעיות ראייה שנגרמות מכל מיני סיבות. הדרך הקלאסית לפתור את הבעיות הללו היא להרכיב הרכבת משקפיים או עדשות מגע לתיקון הראייה. הסרטון שלפנינו מציג את בעיות הראייה הנפוצות ומראה איך אפשר לתקן אותן. הסרטון הוא באנגלית, כך שהוספתי עבורכם בהמשך העמוד תרגום שלו והסברים.
 

 

 

 

 

 

 

הסרטונים הופקו על ידי האתר eMedTV

 

אחד מליקויי הראייה הנפוצים ביותר הוא קוצר ראייה – ליקוי שנגרם בעקבות בעיה מבנה העין שפוגעת באופן שבירת האור בתוכה. כך קורה שבמקום שהתמונה תוקרן על הרשתית היא מוקרנת לפני הרשתית, ואם העצם רחוק מדי התמונה תהיה מטושטשת. עדשות משקפיים או עדשות מגע מתקנות את הליקוי על ידי זה שהן שוברות את האור לפני שהוא מגיע לעין, וכך מפצות על שבירתו הלא תקינה בעין ומביאות לכך שהתמונה תוקרן על הרשתית בצורה תקינה.

רוחק ראייה הוא מצב דומה שבו התמונה מוקרנת אחרי הרשתית. אם העצם נמצא קרוב מדי, הוא ייראה מטושטש. גם את הבעיה הזאת פותרים בעזרת משקפיים או עדשות מגע יש מצבים שבהם אדם צריך תיקון ראייה גם לעצמים רחוקים וגם לקרובים, ויש עדשות מיוחדות לכך.

לעתים נוצר מעין כיפוף או עיוות בקרנית, שגורם לכך שהאור נכנס לעין בצורה לא שווה ומוקרן לפני הרשתית וגם אחריה. מצב כזה נקרא "אסטיגמציה", או "צילינדר".

בעיה נוספת שקיימת אצל אנשים מעל גיל 40 נקראת "זוקן ראייה" (פרסביופיה). במקרה הזה העין מאבדת בהדרגה את היכולת להתמקד בעצמים קרובים. מצב כזה אמנם מתקן חלקית ליקויים של קוצר ראייה, אבל דורש תיקון ראייה לעצמים קרובים. גם בו מטפלים בעזרת משקפיים.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.

4 תגובות

 • יעל

  קוצר ראיה וזוקן ראיה

  מעניין אותי, אם אדם סובל משניהם אז כפי שנכתב המספר למשקפיים יורד.
  אבל האם זה אומר שצריך בי פוקל או מולטי?
  כי התיקון במשקפיים לקוצר ראיה גורם שלא נראה מקרוב עם המשקפיים?

 • תלמיד

  ליקוי ראיה

  שלום רב,
  במסגרת לימודי פיזיקה בבית ספר אני עושה עבודה על העקרונות הפיזיקליים העומדים מאחורי ליקוי ראיה ומשקפיים. בקטע זה מצאתי מידע חיוני אך מכיוון שהכתוב אינו מכוון לנושא העבודה שלי אני חושב שאתה יודע יותר.
  אשמח אם תוכל לעזור לי.
  lahav.arad@gmail.com

 • יובל

  פלאש ותינוקות

  שלום, כצלם, הייתי מעוניין לדעת האם פלאש ישיר בצילום תינוק יכול לפגוע בראייתו או רק לגרום לא אי-נוחות כמו שאנו סובלים ממנה. תודה על התשובה. יובל

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום יובל

  האתר אינו עוסק במתן ייעוץ רפואי אלא רק במתן מידע מדעי. אני ממליץ לך ליצור קשר עם רופא עיניים או עם כל גורם מוסמך אחר לתשובה רצינית ואמינה.

  מצטער שלא יכולתי לעזור