אחת הצרות הגדולות ביותר בעולם המחשבים היא וירוסי המחשב. וירוס מחשב הינו למעשה תוכנה קטנה, שנכתבה בידי מתכנת זדוני, אשר במקרה הטוב רק מעתיקה את עצמה ובמקרה הרע גם עושה נזק. הסרטון שלפנינו מסביר את עקרון פעולת וירוס המחשב ודרכי הפצתו. הסרטון מלווה בהסברים באנגלית על כן הוספנו תרגום והסברים בהמשך העמוד.

 

סרטון זה הופק במסגרת פרוייקט ?how stuff works
  
וירוסי מחשב עלולים לפגוע במחשב שלכם, והם גורמים להפסדים בשווי מוערך של מליארדי דולרים בשנה. לוירוסי מחשב, בדומה לוירוסים ביולוגיים, יש את היכולת להשתכפל. כאשר אנחנו מפעילים תוכנה נגועה, הוירוס טוען את עצמו לזיכרון של המחשב, שם יש לו את היכולת להדביק תוכנות אחרות.

כאשר וירוס מחשב מוצא תוכנה לא נגועה, הוא מעתיק את עצמו אליה. אם נעביר את התוכנה לאדם אחר על ידי דואר אלקטרוני או דיסק, המחשב שלו ידבק גם כן.

הוירוסים הנפוצים כיום הם וירוסי דואר אלטרוני. הם פשוטים יותר מוירוס מחשב רגיל, אך דורשים עזרה של בן אדם על מנת להפיץ את עצמם. כאשר אתם פותחים הודעת דואר אלקטרוני נגועה, הוירוס למעשה בודק את רשימת הכתובות שלכם ושולח את עצמו לכל חבריכם.

ניתן להתגונן מרוב הוירוסים בעזרת תוכנות אנטי וירוס ועל ידי נקיטת אמצעי זהירות כמו לא לפתוח קבצים חשודים המגיעים בדואר האלקטרוני.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

2 תגובות

 • תום להב

  אנטי וירוס

  ב-8 השנים שחלפו מאז שהמאמר הזה פורסם וירוסי המחשב השתכללו בצורה ניכרת..
  תוכנות רבות שתומכות בניידים והתקנים נוספות התווספו לשוק והיום להסיר וירוס זו אמנות אחרת לגמרי.. יש הרבה כלים להסיר וירוסים או לבדוק מה המוצר הכי מתאים לנוזקה שעל המחשב שלך כמו וירוס טוטאל של גוגל שעושה את הבדיקה ב-70 מנועי אנטי וירוסים שונים https://www.virustotal.com/gui/home/upload או למשל אנטי וירוס מרקט http://antivirus.market/ - שמבצע השוואות שנתיות בין תוכנות אנטיוירוס שונות ומדרג אותן על פי מספר קריטריונים כאשר הבדיקות מתבצעות ב-24 פרמטרים שונים כשהציון הסופי משכלל ציון ממעבדות סיימון אדוארדס לאבס (יורשו של דניס טכנולוגי לאבס), מכון AV-Test, MRG-Effitas ו-AV-Comparatives.

 • ישראל

  תרגום הסרטון

  תודה על ההסברים. הסרטון ללא תרגום. אשמח שתעלו את הסרטון עם תרגום.