כולנו שונים זה מזה. השונות הזאת הכרחית לשרידות המין שלנו וליכולת שלו להסתגל לתנאי סביבה חדשים, ולמעשה היא אחד מהעקרונות המרכזיים של האבולוציה. כדי ליצור אותה הטבע נדרש לערבב את מאגר הגנים שלנו ללא הרף. אחד המנגנונים שמאפשרים את זה הוא השחלוף (רקומבינציה) תהליך שבו גנים מוחלפים בין כרומוזומים שכנים במהלך חלוקת ההפחתה (מיוזה). הסרטון שלפנינו מתאר איך מנגנון השחלוף פועל על ידי יצירת "צומת הולידיי".

תהליך השחלוף מתרחש בשלב הפרופאזה במהלך חלוקת התא. בתהליך הזה הכרומוזומים ההומולוגיים (שני החלקים של אותו זוג כרומוזומים) מתקרבים זה לזה ומחליפים ביניהם קטעי דנ"א. התהליך הזה מתרחש רק במיוזה, כלומר רק בתאי מין (גמטות). הוא אינו מתרחש בין כרומטידות אחיות של אותו הכרומוזום. מדובר בתהליך טבעי וכמעט אקראי, אם כי יש בכרומוזום אזורים ספציפיים שבהם לא מתרחש שחלוף.

תהליך השחלוף מתרחש על ידי התקרבות של מקטעי הדנ"א מהכרומוזומים ההומולוגיים, שנחתכים ונקשרים למקטעים הנגדיים. כך נוצר מבנה שנקרא "צומת הולידיי", שמכיל את ארבעת הגדילים של הדנ"א, שניים מכל כרומוזום.

בשלב הזה אנזים חותך את הצומת במרכזו. החיתוך יכול להתבצע בשני אופנים, כמתואר בסרטון באחד מהם מקטע דנ"א חדש יוטמע בגדיל ובשני המצב הקודם יחזור על עצמו, כלומר הגדיל המקורי יישאר ללא שינוי. היות שנעשים שני חיתוכים כדי להפריד את הצומת לארבעת הגדילים, שני גדילים יעברו שחלוף ושניים יישארו מקוריים.

ההסתברות להתרחשות של שחלוף בין שני גנים תלויה במרחק ביניהם. ככל שהם רחוקים יותר זה מזה הסיכוי לשחלוף כזה גדל, עד למצב שבו שחלוף הופך להיות כמעט ודאי. כששני גנים צמודים זה לזה, ההסתברות לשחלוף קלושה ביותר, שכן הכרומוזום צריך להיחתך בדיוק ביניהם. המצב הזה נקרא "תאחיזה". גנים בתאחיזה תמיד יהיו יחד על אותו כרומוזום.

5 תגובות

 • קובי

  האבולוציה צריכה את בורא עולם

  בניגוד לעמדה הרווחת, האבולוציה לא רק שהיא אינה סותרת את קיומו של בורא עולם, ההפך הוא הנכון, היא צריכה אותו.
  צ'רלס דרווין סבר במהלך חייו וגם כתב באוטוביוגרפיה שלו: "ראיה לקיומו של בורא עולם מגיעה מהקושי הרב, או אף חוסר האפשרות להסביר שהעולם העצום והנפלא הזה, כולל האדם עם יכולתו לראות הרחק אחורה והרבה קדימה לעבר העתיד, נוצר כתוצאה ממקריות ..."
  והיום כ – 150 שנה אחרי דרווין, ידוע דבר שלא היה ידוע בזמנו של דרווין:
  היום ידוע שחלבונים מיוצרים על פי מידע שנמצא ב – DNA ולא יכולים להיווצר בלעדיו, ו - DNA לא יכול להיווצר בלי חלבון – יש כאן שאלה של ביצה ותרנגולת ...
  אז איך האבולוציה הייתה יכולה להתרחש בלי בורא עולם שיעניק לה את התא הראשון?
  התפתחות הציפור:
  לפי האבולוציה היה צריך להיות לפני מיליוני שנים יצור בעל 4 רגליים שאט אט בתהליך של מיליוני שנים התפתחו 2 מרגליו לכנפיים. בינתיים, בכל הזמן הזה, הוא לא יכול לרוץ ולא יכול לעוף. (אפשר לרוץ על משהו שהוא חצי רגל וחצי כנף?) איך אותו בעל חיים היה יכולה לשרוד בין כל הטורפים מיליוני שנים ללא השגחה?
  מילא אם זה היה יום או שבוע, אבל מיליוני שנים?? בלי יכולת לברוח מטורפים ...
  כך שאפשר לראות שהיחס בין בורא עולם לאבולוציה זה לא יחס של סתירה. האבולוציה צריכה את בורא עולם;
  היא צריכה שהוא יביא לה את התא הראשון, היא צריכה שישמור על היצורים שמתפתחים לציפורים ...
  האבולוציה לא סותרת את קיומו של בורא עולם, להפך ... היא זקוקה לו.

 • sharon

  שחלוף בגנים רחוקים

  היי,
  רציתי לדעת באילו מקרים יכול לא להתבצע שחלוף על אף שהגנים רחוקים זה מזה?
  תודה!

 • לימור אורן

  שלום רב

  שלום רב
  אם הכוונה היתה להסביר מהו שחלוף גנטי לכל הדיוט כמוני שלא בא מהתחום, אזי זה נחל כשלון חרוץ. אבל מניחה שהכוונה היתה להסביר זאת לאנשים שבאים מתחום הביולוגיה או הגנטיקה. בכל אופן המון תודה

 • יסמין אמינוב

  כיצד השחלוף תורם לשנות גנטית?

 • שרה

  מקוריים ומשוחלפים

  האם מה שכתבת, ששני גדילים יעברו שחלוף ושניים יישארו מקוריים, תמיד חייב לקרות, או שיש מצביים בהם כל ארבעת הגדילים עוברים שיחלוף? אם זה תמיד ככה, אז מדוע?