פרס נובל לכימיה לשנת 2009 ניתן לשלושה חוקרים מבריקים: פרופ' עדה יונת, פרופ' תומס סטייץ ופרופ' ונקטרמן רמאקרישנאן שלושת האחראים על פענוח המבנה והתפקוד של הריבוזום, המבנה שאחראי על סינתזת החלבונים בתא. כל אחד מהחוקרים גיבש חלק אחר בריבוזום ויחד הם תרמו רבות להבנת המבנה והתפקוד של הריבוזום. המצגת שלפנינו מסבירה על הריבוזום, מבנהו, תפקידיו ומבהירה מדוע זכו שלושת החוקרים בפרס נובל.

המצגת הופקה בידי Molecluestv. תורגמה בידי צוות דוידסון אונליין

חתני פרס נובל לכימיה לשנת 2009 זכו בפרס על תרומתם להבנת מבנהו ותפקודו של הריבוזום. הריבוזום הוא צבר ששני שלישים ממנו מורכבים מ-rRNA והשליש הנוסף הוא חלבון. לריבוזום יש תפקיד מפתח בתא, בשל תפקידו המרכזי בסינתזה של חלבונים חדשים.

מבנהו המורכב, שמכיל קטעי rRNA וחלבון (למעשה 80-50 חלבונים שונים) המשולבים זה בזה, הקשה מאוד על החוקרים שניסו לגבש אותו כדי שיוכלו לפענח איך הוא בנוי. לבסוף נמצאו התנאים האידיאליים לגיבושו באמצעות קריסטלוגרפיה ונמצא איך לפענח את המבנה שלו.

החלבון בריבוזום הוא כנראה גם אחת החוליות שמקשרות בינינו לבין התאים הראשונים, שהיו מבוססים כנראה הרבה יותר על RNA, לא רק כחומר גנטי אלא גם כזרז לתגובות, בדומה לתפקיד שממלאים כיום החלבונים.

3 תגובות

 • זולל הזינים

  אשכי פרה 😩😩😩

 • אנונימי

  ריבוווווווווווווווווווווווווו

  ריבוווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווזום

 • אנונימי

  גג בצאט