מיקרוסקופ הוא אחד מכלי המחקר הוותיקים והשימושיים ביותר, הוא מאפשר לחוקרים לראות בהגדלה דברים שאינם ניתנים להבחנה באופן טבעי. כמה מהתגליות החשובות ביותר בהיסטוריה המדעית נזקפות לזכותו של המיקרוסקופ – בין היתר, גילוי העובדה שיצורים חיים בנויים מתאים על ידי המדען הבריטי רוברט הוק (בשנת 1655), גילוי החיידקים על ידי ההולנדי אנטוני ואן לוונהוק (כ-21 שנה אחר-כך) – ועוד אלפי תגליות חשובות בתחום הבילוגיה (בעיקר) וגם בתחומי הכימיה, הפיזיקה והנדסת החומרים. לפני שנה – הוענק פרס נובל לכימיה לישראלי דן שכטמן על גילוי הקוואזי-גבישים – אותם גילה שכטמן בעזרת מיקרוסקופ אלקטרונים. בסרטון שלפניכם – חפצים יומיומיים שצולמו על ידי מיקרוסקופ המתחבר למחשב, התמונות בהגדלה של פי-400, כפי שניתן לראות – דברים ממבט קרוב נראים לעיתים אחרת לגמרי מאיך שהם ניראים לנו בדרך-כלל.
האם אתם מצליחים לזכות את החפצים בסרט לפני שהתשובה נמסרת?
 

 

ד"ר אבי סאייג, מכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

תגובה אחת

  • אנונימי

    מתנה לבן 7

    הבן שלי (בכיתה ב) חכם וסקרן וביקש כמתנת אפיקומן "טלסקופ שניתן לראות בו את ארבעת ענקי הגז" או "מיקרוסקופ שאפשר לראות בו חיידקים". גיגול קצר העלה לצערי שהדברים אינם ריאליים בטווח של עד 300 ש"ח בלחץ. האם יש סיכוי שטעיתי? יש מצב למצוא משהו שכזה?