מים הינם מצרך חיוני לקיום חיים. אדם ממוצע צורך 4-8 ליטר מים ליום דרך שתייה ומזון, אך כאשר מכניסים פעולות כמו מקלחת, הדחת מים בשירותים, כביסה ועוד הכמות מזנקת לכ-300 ליטר ליום. מתוך הכמות הזאת כ-200 ליטר ממשיכים למערכת הביוב. מדובר בכמות עצומה של מים באיכות ירודה שניתן למחזר. לאחר טיפול במתקני טיהור שפכים אותם מים מוזרמים חזרה לטבע, או מטוהרים לרמה של מי השקיה. כיום ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם במחזור מים. בסרטון שלפנינו ניתן לראות כיצד שפכים מטוהרים עד לרמת השקיה במתקני טיהור השפכים.
 

סרטון זה הופק בידי Severn trent water ותורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין.

האדם מייצר כמויות אדירות של שפכים אשר צריך להפטר מהם באיזושהי צורה. בעבר הפתרון הנוח ביותר היה הזרמת מי הביוב ישירות לנחלים ולימים, אך זהו פתרון בעייתי ביותר משום שזהו מתכון בטוח למחלות ובגיעה בחי ובצומח בטווח הקצר וזיהום מי התהום בטווח הרחוק יותר. על מנת להתגבר על הבעיה יש צורך לטפל בשפכים ולו ברמה מינימלית שתאפשר להשיבם לטבע מבלי לזהם את מי התהום. מדינת ישראל נחשבת כיום כמובילה בעולם בטיהור מי שפכים והשבתם לחקלאות (כ-70% ממי השפכים מטוהרים ומושבים להשקיה).

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות