כאשר אנו שוחים בים, אנו מרגישים בזרמי ים אשר מושכים אותנו מהחוף, זרמים אלו נובעים מגורמים רבים כמו רוחות, צורת וגודל היבשה, צפיפות המים ועוד. הסרטון שלפנינו מסביר בפשטות אילו זרמים עיקריים קיימים בים. הסרטון מלווה בדיבוב לאנגלית, על כן הוספתי תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מ-Dr. Dan Izzo. לאתר שלו לחצו כאן

אנו שומעים על דברים מוזרים הנשטפים לחוף כל הזמן, אך כיצד הם מגיעים? זרמי ים הם תנועה של מים מפני השטח של הים. כיוון הזרמים מושפע מגורמים רבים כמו כיוון סיבוב כדור הארץ, גודל וצורת היבשות, הרוחות ואפילו צפיפות המים (הרכב המלחים והטמפרטורה).

זרמים הנגרמים בידי הרוחות, נקראים זרמי סחף. בחצי הכדור הצפוני, כיוון הזרמים הוא עם כיוון השעון, בעוד שבחצי כדור הדרומי הוא נגד כיוון השעון. כיווניות הזרמים מושפעת בין השאר מכח קורליוס. זרמים המגיעים מאזור הקטבים נושאים מים קרים. יש את זרם קליפורניה, זרם פרו או הומבולד, לברדור, הקנריים, אנגולה, הזרם האנטרקטי ואוישיו. זרמים המגיעים מאזורי קו המשווה נושאים מים חמים כמו זרם הגולף הצפון אטלנטי, זרם ברזיל, זרמי קו המשווה הצפוני והדרומי, והקרישיו. אם כן אולי זה לא כל כך מפתיע, שחפצים ממקומות רחוקים מגיעים אלינו לחוף...

ניתן לדמות את זרמי הים למעין נהרות תת ימיים, חיות רבות משתמשות בזרמים כדי לנדוד ממקום למקום (כמו הצבים בסרט "מחפשים את נמו"). אורכם של זרמים יכול להמשך על פני אלפי קילומטרים. לזרמים יש השפעה על האקלים. טמפרטורת המים משנה את האקלים באזור בו הזרם עובר, דוגמת הוואי אשר מושפע מהזרם הקליפורני הקר או לחליפין, אירופה המושפעת מזרם הגולף החם (וזאת הסיבה לערפל הכמעט תמידי באנגליה). הזרמים משפיעים על בתי הגידול של בעלי חיים מימיים.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

4 תגובות

 • אופיר

  אפיק פרסי -זרמים בים התיכון - בין המיצרים -

  מה הקשר בין השלושה אם קיים - איך ההשפעה על כמות טביעות מוגברת בתקופה מסוימת ? תודה

 • יוסי פרוינד

  זרמי הים

  אתם כותבים ש"זרמי ים הם תנועה של מים מפני השטח של הים" ומצד שני אתם כותבים :"ניתן לדמות את זרמי הים למעין נהרות תת ימיים" על פניו שני המשפטים נראים לי סותרים אחד את השני .

 • עידן

  שאלונת

  כיצד כוח קוריוליס משפיע על מערכת הרוחות העולמיות?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  אם תיקח מקרה פשוט בו יש הפרש לחצים בין שני אזורים האחד בלחץ גבוה והשני בבלחץ נמוך ללא כח קוריליוס האוויר פשוט יזרום מהלחץ הגבוה לנמוך, כלומר הרוח תזרום מהלחץ הגבוה לנמוך לאורך הקו המחבר שני אזורים אלו. אם נתחשב גם בכח קוריליוס נקבל כי הרוח אינה זורמת לאורך קו זה אלא נסחפת ממנו כאילו פועל עליה כח הדוחף אותה לאחד מצדדיו (כתלות במיקום הרוח ביחס לקו המשווה).

  כאשר יש מערכות גדולות מאוד של לחץ אוויר נמוך או גבוה, הנטיה הזו של כח קוריליוס לדחוף את הרוח מובילה לכך שכל האזור בעל לחוץ האוויר הגבוה/נמוך מתחיל להסתובבב סביב מרכזו.

  מצורפת לדוגמה תמונה של מערכת שכזו