היקום שלנו מורכב ממליארדי מליארדים של כוכבים, ענני גז ואבק וחלקיקים נוספים המפוזרים. ניתן לחשב כמויות של חומרים בחלל בדרכים שונות כמו כוח כבידה מהירות ועוד. חישובים של פיזיקאים העלו כי חסרה כמות אדירה של חומר, בשביל להסביר את תצפיותיהם, לחומר החסר קוראים חומר אפל, בגלל שהוא אינו נראה. הסרטון שלפנינו מציג מספר תיאוריות המסבירות מה טיבו של אותו חומר אפל.

סרטון זה נלקח מהאתר labreporter לכניסה לאתר לחצו כאן
הכתוביות נכתבו על ידי צוות אתר דוידסון אונליין
We would like to thank Alom Shaha for his help

למידע נוסף אודות חומר אפל, לחצו כאן

 

7 תגובות

 • סרוסי

  אבל אין ממש הוכחה לקיומו של חומר אפל

  לדעתי כל היקום מוחזק על ידי איבר מין בלתי נראה שמושך את כל הכוכבים
  זוהי אחת הסיבות לכך שהגלקסיות בצורה של אליפסה מסוימת. אבל זה רק תאוריה מה אני יודע..

 • אלמוג ארגמן

  האם יכל להיות שחומר אפל הוא

  האם יכל להיות שחומר אפל הוא חי?

 • שניר

  סירטון

  אין במחשב שלי את הסירטון, למה?

 • משה

  החומר האפל

  הבנתי לפי הסרטון כי כמות המסה בגלקסיות אינה מספיקה כדי להסביר את מהירות הסיבוב. אבל האם לא יתכן שמדובר כאן באיזה כח שאיננו מכירים ושבא לידי ביטי רק כאשר יש כמות עצומה של חומר באזור מסוים? משהו שיוצר הגברה של כח המשיכה? ואולי אכן קשור לצורת המבנה, שהרי מדוע החומר האפל נמצא בגלקסיות ספירליות ולא באליפטיות? שהרי גם החומר האפל היה צריך להיוצר מתי שהוא ואם כן הוא צריך להיות מפוזר בכל החלל ומדוע אם כן הוא לא נמצא בגלקסיות אליפטיות?

 • ירון גרוס

  חומר אפל, וקצת פילוסופיה של מדע

  על פי התיאוריה הנוכחית החומר האפל נמצא בכל מקום. הוא נמצא גם בגלקסיות ספירליות וגם בגלקסיות אליפטיות. הוא פשוט בכל מקום.
  כיום ישנה גם תצפית אחרת לחומר האפל שהתקבלה דווקא מהתנגשות של שתי גלקסיות. אלו היו שתי גלקסיות מאוד דלילות בחומר רגיל - כוכבים, ולכן הן היו אמורות פשוט לחלוף אחת דרך השניה, אולם בפועל בתמונות של המעבר הזה רואים שמשהו בגלקסיות ממש מתנגש, פשוט לא רואים מה ומניחים שזהו החומר האפל.

  אכן, ניתן להסביר כל תופעה על ידי שינוי מקומי של חוקי הפיזיקה. כוח משיכה חזקה יותר בגלקסיה כזו או אחרת מאשר בשאר היקום וכו'. הבעיה היא שאם אכן הטבע מתנהג ככה, לנו כמדענים או צופים יהיה מאוד קשה להסביר אותו ולהבין אותו. אם בכל מקום החוקים שונים אנחנו לא יכולים למדוד במקום אחד ולהסיק מסקנה על מקום אחר. ולא יכולים לחזות איך דברים שהבנו במקום אחד יעבדו במקום אחר. לכן אנו מתרכזים בתיאוריות גלובאליות ואחידות בהן אין שינוי של חוקי הפיזיקה ומנסי םלהסביר באמצעותם את היקום. מעבר לכך נדמה לנו שכך היקום אמור לעבוד, שאין סיבה לכאורה שכח הכבידה יתנהג אחרת כאשר המאסה גדלה. כמובן שיכול להיות שהמדענים טועים, זה אחד מהנקודות היפות במדע, אתה עושה ת הטוב ביותר שאתה יכול, ותמיד ניתן להעלות תיאוריות נוספות ולנסות לתכנן מדידות שיבחינו איזו תיאוריה אינה אפשרית ואיזו כן

 • אנדריי

  חומר אפל

  האם זה אומר שהחומר האפל נמצא גם בקרבת כדור הארץ ?
  האם אפשר לגעת בו ?
  והאם הוא קיים בכלל או שהוא רק הנחה ?

 • ירון גרוס

  חומר אפל

  החומר האפל, עד כמה שמבינים כיום נמצא בהחלט בכל מקום, ולכן גם בקרבת כדור הארץ
  "לגעת" זה מושג שאנחנו משתמשים בו מהכרות שלנו עם חומר רגיל. כנראה שיותר נכון להגיד שהחומר האפל יכול לחלוף דרכך בלי שתרגיש זאת.

  האם הוא קיים או הנחה זו אכן שאלה טובה. באופן כללי המדע מתקיים על סמך קיום הנחות ואז בדיקה כיצד המציאות שנמדדת בניסויים תואמת אליהם. ועד שלא תבוא תיאוריה טובה יותר, או תצפית ניסיונאית שסותרת את ההנחה הנבדקת נוהגים להתייחס אל ההנחה הזו כאמת.

  כך גם עם חומר אפל, ההנחה כי הוא קיים מתאימה היטב עם התצפיות הניסיונאיות שמבוצעות קיום. ונראה כי קיומו של החומר האפל מתאים למספר רב של תצפיות ניסיונאיות בלתי תלויות. לכן מירב האסטרונומים מאמינים כי הוא אכן קיים במציאות. עם זאת, מדובר בניסויים מורכבים מאוד, ולכן ממשיך כל העת החיפוש אחר עדויות נוספות לקיומו של החומר האפל (או לכך שהוא לא קיים ויש לחשוב על תיאוריה אחרת על מנת להסביר תופעות רבות שכיום מוסברות רק עקב קיומו של החומר האפל)