כוח החיכוך הוא אחד הכוחות המשמעותיים בחיינו. תכונותיו המיוחדות מאפשרות לנו לעשות דברים מופלאים באמת למשל לנוע ממקום למקום.
החיכוך מתחלק לשני סוגים: חיכוך דינמי וחיכוך סטטי. החיכוך הדינמי מתרחש כשגוף אחד מחליק על גבי גוף שני, דבר שיוצר כוח בעל גודל קבוע שהוא פועל תמיד נגד כיוון התנועה. החיכוך הסטטי, לעומת זאת, פועל כשגוף אחד מונח על גבי גוף שני, ללא תנועה, לפחות בציר מסוים.
החיכוך הסטטי הוא כוח מעניין מאוד. גודלו אינו קבוע והוא מסוגל להתאים את עצמו ולשנות את ערכיו בין אפס (שבו הוא אינו פועל כלל), לבין ערך מרבי שנקבע על פי מקדם החיכוך בין שני המשטחים והכוח הנורמלי הפועל ביניהם.
לחיכוך הסטטי יש חשיבות רבה. תנועה על גבי משטחים למשל בהליכה, או כשמכונית נוסעת על כביש – מתאפשרת בזכות החיכוך הסטטי בין הגוף הנע למשטח שאיתה הוא בא במגע (אדמה, כביש וכו'). הסרטון שלפנינו מסביר במעט על הכוח הזה ומציג כמה דוגמאות מפורטות שמדגימות את חלקו של החיכוך הסטטי בתנועה של מכונית על כביש ישר ועל כביש משופע ומעוקל.

הסרטון הופק בידי URIanimations ותורגם בידי צוות האתר "דוידסון אונליין"

6 תגובות

 • רפי לאופרט

  חיכוך דינמי

  שכחתם להוסיף את ההסבר לגבי אופיו של החיכוך הדינמי ומהות ההבדל בינו לבין החיכוך הסטטי.

 • pp

  refund for my minecraft server

  i want to refund my minecraft server pls help

 • poop

  you need to poop on your

  you need to poop on your computer and then eat the poop it will help

 • איל חדיד

  בנושא חיכוך

  החישובים האלה לא נעשו כך במאולתר ,אפשר להגיד שהחישוב הזה מקורו הוא ,חוק שימור האנרגיה מכנית כללית, על מנת לקשר את הלומד לעניין .

 • ראיה

  חום מחיכוך

  האם יתכן שתיווצר אנרגית חום לא כתוצאה מחיכוך?

 • אנונימי

  חום שנוצר מחיכוך הוא המרה של

  חום שנוצר מחיכוך הוא המרה של אנרגיה קינטית לחום. אבל יש המרות אחרות: שריפה עושה את זה (אנרגיה כימית לחום), גם תנור סלילים (אנרגיה חשמלית לחום) וגם
  השמש עושה את זה (אנרגייה גרעינית לחום).