אכן, כוח המשיכה יפעל בצורה זהה על שני הכדורים ועל-כן יגיעו יחד. זאת כמובן בהנחה כי הן המגדל והן הבור הם על פני כדור הארץ, ובהנחה שהם באותו גובה על פני כדור הארץ. הכוח הפועל על עצם הוא F = m×a, כאשר a הינו תאוצתו, m מסתו. עבור עצם הנופל על פני כדור הארץ, כמו במקרה שלנו. אם כך a שווה ל- g, תאוצת הנפילה החופשית על-פני כדור הארץ, שערכה המוחלט שווה לכ-9.8 מ'\שניה2. כיוון שמסת שני הכדורים זהה, m1 = m2, הרי שF1 = F2.

המהדרין יגידו כי ייתכן ועקב ענייני זרימה של אוויר בבור לעומת האוויר החופשי ייתכן הבדל מינורי בזמן ההגעה, כי אז החיכוך מהאוויר יהא שונה כמעה. בסביבה נטולת אוויר כמובן לא תהא לכך משמעות.

יש להבין כמובן כי ערכו של g שונה מעט במקומות שונים על פני כדור הארץ, וכן שונה מעט בגבהים שונים. אנו מניחים כי הבור והבנין נמצאים בסמיכות. אם הבור יהא בים המלח שכידוע הוא הנקודה הנמוכה ביותר על פני היבשה, והבנין על האוורסט שהוא כידוע הנקודה הגבוהה ביותר על פני היבשה, או ההפך, ערכו של g יהא שונה מעט, מכאן שהכוח שיפעל על כל כדור יהא שונה, ועל כן הם יגיעו בזמן שונה (ללא קשר כרגע לכך שהאוויר מעט דליל יותר על האוורסט).


ים המלח. התמונה לקוחה מויקיפדיה.

מאת: ד"ר לירן שמשי
המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות