נוסח השאלה המלא: בקרינת בטא קווארק למעלה הופך לקווארק מטה (ניוטרון הופך לפרוטון) אז מהיכן משתחרר האלקטרון? תום

נכון, נויטרון לא מורכב מפרוטון ואלקטרון. אולם גם קווארק למעלה לא הופך לקווארק למטה סתם כך. למעשה היפוך הזהות הזה של הקווארקים מתבצע תוך פליטה של חלקיק נוסף - בוזון W מינוס (מסומן כ W עם מינוס מימין למעלה כפי שרואים בתמונות). הבוזון הוא חלקיק נושא האינטראקציה של "הכח החלש" כפי שהפוטון הוא נושא האינטראקציה של הכח האלקטרומגנטי והגלואונים הם נושאי האינטראקציה של "הכח החזק". בוזון ה W איננו יציב והוא מתפרק לאנטי-ניוטרינו ואלקטרון. כך שלמעשה יש כאן שני תתי שלבים.


תרשים של קרינת בטא (ויקיפדיה)

העיקרון המנחה הוא כזה: כשחלקיק דועך ונוצרים חלקיקים אחרים אין פרוש הדבר שהם הרכיבו אותו מלכתחילה. חלקיק יכול להפוך לחלקיק אחר תוך פליטת בוזון נושא כוח אם בהתנגשות של שני חלקיקים אלו יכול להיווצר כזה בוזון (כפי שאלקטרון ופוזיטרון יכולים להתנגש ולהפוך יחד לפוטון). הבוזון נושא הכוח יכול להתפרק לצמד חלקיקים אחר שמקיימים אותו תנאי. בנוסף צריכים להתקיים חוק שימור המטען (לכל אינטראקציה יש "המטען" שלה) וחוק שימור המסה והתנע.


(ויקיפדיה)

מאת: יהונתן שגב
המחלקה לפיסיקה של חומר מעובה
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות