יש הבדל משמעותי בין עיכול להוצאת הפסולת ("יציאה" של צואה).
המעיים מורכבים בגדול ממעי דק וגס.

המזון מתעכל במעי הדק ורכיבי המזון נספגים דרך הרירית של המעי למחזור הדם. לאחר מכן המזון עובר למעי הגס, שם בעיקר מתבצעת ספיגה חוזרת של מים וכמעט שאין עיכול. מכאן ברור ש"חלון הזמן" המוקדש לעיכול קצר יותר מאשר הזמן שלוקח לפסולת להיפלט החוצה.

לגבי זמן העיכול -  הוא מספר שעות לאחר הארוחה.

זמן המעבר לעומת זאת הוא לרוב כ-20 עד 30 שעות בממוצע. ההגדרה הרפואית של עצירות בבני אדם היא פחות מ-3 יציאות במהלך שבוע (כמובן שזאת הגדרה כללית ויש יוצאים מהכלל).

 התמונות נלקחו מויקיפדיה

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים:
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

8 תגובות

 • יוחאי

  מטבוליזם

  כמה זמן בממוצע לוקח מטבוליזם ומה נחשב מטבוליזם מהיר ?

 • אברהם

  בארוחה יום שישי בערב בשעה 20

  בארוחה יום שישי בערב בשעה 20/30 בעלתי שן כתר מחרסינה כמה זמן אמור לצאת תודה לכם תשובה באימייל

 • בדוי

  רציתי לשאול אם אכלתי 1000

  רציתי לשאול אם אכלתי 1000 ומשו קלוריות ואז שלשלתי פעם אחת באותו יום אחרי איזה שעה ומשהו אחרי שאכלתי, זה אומר שכאילו לא אכלתי כלום?

 • אגם

  הקאות

  חברה שלי בזמן האחרון מהרגע שנכנסה לדיאטה והתחילה להרזות , התחילה להקיא בכוונה, בסוף כל יום לאחר שאוכלת בסך 1000 קלוריות בערך ולפעמים פחות או לפעמים בקצת יותר היא דוחפת אצבע לגרון ומקיאה. היא טוענת שהיא לא מקיאה קצת אך גם היא לא יודעת אם הכמות שהיא מקיאה זה כמעט כל האוכל שאכלה..רציתי לדעת לידע אישי האם אפשר בכלל להקיא את מירב האוכל שנאכל במשך היום (גם כשנראה שכמות הקיא באמת גדולה )?

 • ריקי

  עכול

  שלום ותודה מראש על תשובתכם. בהמשך לתשובתכם על זמן עכול, קראתי במאמרים אחדים על זמני עכול שונים למזונות שונים, אך הם לא היו מספר שעות, כפי שעניתם (פרט לסוגי בשר שונים).תודה ריקי

 • לירון פרדו

  זמן עיכול

  אני רגיש בקיבה, אם אני משלשל בשעה מסוימת איך אני יודע מאיזה ארוחה זה קרה, כדי לדעת מה אכלתי וגרם לי לתגובה ולהמנע ממנה. ז"א כמה זמן מרגע שאכלתי עד לשלשול ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תלוי

  חומרים משלשלים מסויימים יכולים לגרום לשלשול אפילו תוך פחות משעה מרגע אכילתם, ויש כאלה שפועלים תוך מספר שעות. אם אתה 'סובל' משלשולים - עדיף שתלך להתיעץ עם רופא מומחה לנושא (רופא 'גסטרו'). האתר לא יכול לספק תשובות בנושאים רפואיים.
  אבי

 • כריסטין

  הייי

  שלוםםם רציתי לדעעעת בשבועיים האחרונות קשה לי להתפנות אני מתפנה כמעט כל יום ובשבועייים האחרונות היו לי לרוב שילשולים עד אתמול בבבוקר והיום יצא לי להתפנות בקטנה והיה לי קשה ועכשיו לא יוצא לי להתפנות ברגע כזה יכול שאני לא צריכה לשירותים כי לא כואבת לח הבטן או משהו כזה אבל זה קצת מדאיג אותי האם זה עצירות?ומה צריך לאכול שיהיה קל יותר ומה צריך לשתות?ומה צריך לעשות שזה יחזור ליהיות רכילל ....ותודה רבה אשמח לשמוע את דעתכםםם