אינאקטיבציה (inactivation) היא מושג שפירושו ביטול או השבתת פעילות (איבטול היא מילה מקבילה שהוצעה בעברית).
בביולוגיה יכולות להיות מספר משמעויות למושג אינאקטיבציה- חלקן קשורות לתחום תעלות יונים במערכת העצבים ואחרות לתחום הגנטיקה.

 (א). אינאקטיבציה של כרומוזום X-
בנקבה יש שני כרומוזומי X אך רק אחד מהם "פעיל" בעוד השני עובר אינאקטיבציה (השתקה). את כרומוזום ה X הלא פעיל ניתן לזהות בזמן חלוקת התא- אם נצבע את הגרעין נזהה גופיף כהה ודחוס (ראה תמונה).


(ויקיפדיה)

 הכרומוזום המושתק קרוי גם גופיף בר על שם המגלה שלו מארי בר בשנת 1949 (Murray Barr).
הבחירה לגבי איזה מבין כרומוזומי ה X יעבור השתקה היא אקראית ביונקים בעלי שלייה אך ביונקים בעלי כיס תמיד כרומוזום ה X של האבא הוא המושתק. מרגע שהכרומוזום הספציפי מושתק הוא יישאר כך לכל אורך חיי התא ויעבור לתאי הבת בחלוקת המיטוזה. ה"סיבה" הביולוגית להשתקה היא כדי שכמות התוצרים המקודדים בכרומוזום X לא תהייה כפולה בנקבה לעומת זכר.
בנקבות שבהן יש יותר מ 2 כרומוזומי X (קיים בגלל מוטציות שונות) עדיין רק כרומוזום אחד פעיל מה שמצביע על "ברירת מחדל" של כרומוזום אחד פעיל והשתקת כל השאר.

במידה והאללים בכרומוזומי X השונים מקדדים למצב שונה של תכונה מסוימת ניתן לראות מעין מוזאיקה של התכונה בגוף.
דוגמה טובה וקלה לצפייה היא חתולות נקבות בעלות 3 צבעי שיער לבן-כתום-שחור (טרי-קולור, Tricolor).
בחתולות אלו יש מעורבות של 2 גנים:
(1). גן צבע המצוי על כרומוזום X בעל אללים כתום או שחור.
(2). גן "כתמים" המעכב את נדידת פיגמנטי הצבע (כתום או שחור) לעור ולכן יוצר כתמים לבנים.
במידה ונקבת חתול מקבלת מהאימא כרומוזום X עם צבע אחד (למשל כתום) ומהאבא כרומוזום X עם הצבע השני (למשל שחור), כתוצאה מאינאקטיבציה אקראית של כרומוזום ה X בחלק מהאזורים בעור השיער יהיה כתום ובאחרים שחור. בשילוב עם עיכוב הנדידה של הפיגמנטים באזורים שונים מקבלים את תבנית הלבן-כתום-שחור. בחתולים זכרים בעלי כרומוזום X אחד בלבד, תבנית כזאת היא בלתי אפשרית.

(ויקיפדיה)

(ב). אינאקטיבציה של תעלת יונים-
בתעלות נתרן ואשלגן מיד לאחר פוטנציאל פעולה חשמלי עצבי יש תקופת זמן מסוימת (תקופה רפרקטורית, Refractory state) בה התעלות לא יגיבו לגירוי חוזר ולא יפתחו (אינאקטיבציה, איבטול), לא משנה עד כמה פוטנציאל הפעולה יהיה גבוהה.
רק לאחר שהממברנה תחזור לפוטנציאל מנוחה (חשמלי שלילי) לזמן מסוים התעלות יחזרו להגיב לגירוים.

(ויקיפדיה)

ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות