אני מניח כי כוונתך שכדור הארץ כדורי ולא שטוח.

הראשונים שהעלו טענה זו היו פיתגורס ואפלטון (לפני כ 2500-2400 שנה).

אריסטו היה הראשון שהעלה טענה זו וגם גיבה אותה בהוכחה, לפני כ 2300 שנה.
במידה וכדור הארץ היה שטוח אוניה המפליגה בים הייתה קטנה יותר ויותר עד שהייתה הופכת לנקודה ונעלמת.
בפועל הספינה אומנם קטנה עם המרחק אך היא אינה נעלמת בבת אחת, קודם נעלמים הירכתיים אח"כ המפרשים ובסוף התורן הגבוה. מעובדה זו הסיק אריסטו כי  הארץ כדורית- בגלל כדוריות הארץ הספינה נעלמת מאיתנו בהדרגה.


ספינה המפליגה בים. תמונה נלקחה מויקיפדיה

נימוק נוסף שנתן אריסטו היה הצורה של ליקוי הלבנה.
כאשר הארץ מצויה בקו אחד בין השמש לירח יוטל צל על הירח ותופעה זו קרויה- ליקוי לבנה.
אם הארץ הייתה שטוחה הרי שהצל היה לעיתים עגול ולעיתים אליפסה בתלות בהיטל .
ניתן לבצע ניסוי פשוט בבית ולגזור עיגול מנייר ולשים אותו בין הקיר למנורה; נוכל לראות כי צורת הצל משתנה לפי מיקום ומנח הדיסקה ונע בין עיגול לאליפסה. הגוף היחידי שמטיל תמיד צל עגול הנו כדור.
מכיוון שהצל הנראה על פני הירח הוא תמיד כדורי, הסיק אריסטו כי הארץ היא כדור.

הנימוק האחרון אותו נתן אריסטו היה שממקומות שונים על פני הארץ רואים תמונת כוכבים שונה.
אם הארץ הייתה שטוחה הינו רואים את אותה תמונת כוכבים; המרחק בין נקודות התצפית על פני כדור הארץ זניח לחלוטין לעומת המרחק לכוכבים.
לכן ברור שהארץ כדורית.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

43 תגובות

 • אנונימי

  משה יא אפס

 • משיח

  כדור הארץ שטוח נודרררררר

  כדור הארץ שטוח כי תמירה אמרה ותמירה היא נביאה של ה' וואלה כן מכבד שלה

 • יוסי

  טעיתם אריסטו הוא הראשון שגילה

 • קלימרו

  טעות

  איזה שטויות
  לכו תעשו בדיקה עם משקפת בים ותראו כמה בד"ר הזה טועה
  מצחיק כשיש לך תואר ד"ר כולם יאמינו לך מבלי להטיל ספק
  עלוב

 • אנונימי

  אתה בור.

 • מכל מלמדי השכלתי

  ספר תולדות הזמן . בהמלצה .

  תולדות הזמן. מהשנים שקדמו לבריאה ועד אחרית הימים. בסדר כרונולוגי, בביאור מקיף. ועיקרי הדעות בנושאים. העיקריים. בתמצות ובבהירות. בראי היהדות. יוסף גרמון. התשע"ד. http://tutorahtv.com/docsmekorot/toldot-hazman/toldot-hazman-sefer-%D7%A...

 • אנונימי

  Earth is flat

 • אנונימי

  רבישימעון-בןיוחי

  רבישימעון-בןיוחי
  אלעזר-בןשימעון
  שאהלחולמהארא

 • שלמה כהן

  יש לציין בניגוד או כתוספת למה

  יש לציין בניגוד או כתוספת למה שכותב המומחה כי אפלטון היה בין אלו שגילו את עובדת כדוריותו של כדוה"א, כי בתלמוד ירושלמי (מובא בתוספות למסכת עבודה זרה דף מא. דיבור ככדור) מובא שאלכסנדר מוקדון (שהיה תלמיד אפלטון בין היתר) עלה למעלה עד שראה את כל העולם ככדור. כלומר לא מדובר על הוכחה השלכתית מספינה וכדומה אלא על עובדה חזותית ומדעית.

 • אנונימי

  'עובדת כדוריותו של כדור הארץ'

  'עובדת כדוריותו של כדור הארץ'. - הארץ שטוחה.אין כוח משיכה.
  Flat earth

 • ראובן

  כמה הערות על הסיפור האגדי הזה

  כמה הערות על הסיפור האגדי הזה (שבמקור מסוים הוא מפורט יותר: עלה באמצעות נשרים...). בסיפור מסופר שהארץ נמצאת בתוך קערה שמסמלת את הים, כך שמספר הסיפור (ר' יונה) לא ידע שהארץ כולל הים הוא "כדור". התוספות שהבאת מסבירים שהכוונה שהארץ היא עגולה והיא מוקפת בים. הסיפור עצמו, שסופר מאות רבות בשנים אחרי אלכסנדר, הוא אגדי בבירור ובמקום אחר מפורט שהוא עלה על ידי נשרים... חז"ל עצמם חשבו שהארץ היא שטוחה. ואפנה אותך למדרש שנקרא בשם המפוצץ "מעשה בראשית ומעשה מרכבה" (אוצר המדרשים עמ' 313 ואילך): "ארכו של עולם מהלך ת"ק שנה וב' שנים ורחבו מהלך ת"ק שנה, ויש אומרים עגול הוא".

 • עמיר

  העולם שטוח

  התפיסה שהעולם עגול, נסמכת על "דבריהם", של קופרניקוס, דה וינצ'י, קולומבוס, ואולי עוד, שחיו בערך באותן שנים. באותן שנים, לא היו האמצעים המדעיים, כמו היום, להוכחת תפיסה זו. ככל שהזמן התקדם, יש בידי האדם יותר טכנולוגיות, בעזרתן הוא יכול להוכיח בקלות, אם כדור הארץ הינו עגול. אלא מאי, אין הוכחה מדעית לכך שאנו חיים על כדור עגול, מלבד מילים, ותצלומים של נאסא. על פי הנראה, בני האדם חיים במציאות שקר, בה הינם חושבים, שהארץ היא כדור עגול. יש יותר מדי הסברים, בסוסי מדע, שיקום הארץ הינו שטוח. אינני נכנס להסבר או הנחות, מדוע הופננו לכיוון זה, אך העובדות הרבות מוכיחות, שכך הדבר. למרות ההתנגדות הטיבעית שלנו, לכך שאנו חיים על ארץ שטוחה, אני מציע לכולם, לאפשר לעצמם להיכנס לנושא באינטרנט (יוטיוב למשל). מלבד מילים, תוכלו לראות שם קליפים, שירטוטים מדעיים, ונתונים, שלא תוכלו להאמין להם בהתחלה. כל חיינו, אנו שטופי מוח בנושא כדור הארץ העגול. עולם המדע, משקר אותנו מקדמא דנא, בנושא זה.
  אינני דתי, או יותר נכון, אני חילוני, ועם השנים שעברו עלי, אני נוכח שוב ושוב, שספר התורה (תנ"ך), הינו יותר ויותר ספר, שניתן להתייחס אליו כספר היסטורי. צאו לדרככם, מפסוק שש בפרק א' בבראשית
  "וַיֹּאמֶר אֱלוֹהִים יְהִי רָקִיעַ בְּתוֹךְ הַמָּיִם וִיהִי מַבְדִּיל בֵּין מַיִם לָמָּיִם: וַיַּעַשׁ אֱלוֹהִים אֶת הָרָקִיעַ וַיַבְדֵּל בֵּין הַמַּיִם אֲשֶׁר מִתַּחַת לָרָקִיעַ וּבֵין הַמַּיִם אֲשֶׁר מֵעַל לָרָקִיעַ וַיְהִי כֵן: וַיִקְרָא אֱלוֹהִים לָרָקִיעַ שָׁמָיִם וַיְהִי- עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר יוֹם שֵׁנִי" המשיכו וקראו על בריאת השמש והכוכבים, ומקומם. ברור שרובינו יודעים את "שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון".
  סתם בשביל הכיף – אנחנו מודעים לתפישה האומרת, שכדור הארץ מסתובב סביב עצמו, פעם אחת בעשרים וארבע שעות. אנחנו גם מודעים לכך שכדור הארץ סובב את השמש, פעם אחת בשנה. ובכן תארו לכן שני מצבים, למשל היום, במקומנו על הכדור, בו נניח שהיתה השמש גבוה בשמים, בשעה 12:00 (שתים עשרה בצוהרים). בעוד חצי שנה בדיוק, על פי תפיסת סיבובי הארץ סביב עצמו וסביב השמש, ב-12 בצוהרים, יהיה חושך, כמו בשתים עשרה בלילה. זה המצב, אם כדור הארץ הינו עגול. חישבו, ואולי יביא הדבר להבנתכם, שלא תהיה כהיום. היו בטוב.

 • יעקב

  תגיד מה עובר עליך

  מעבר להוכחות המדעיות והתצלומים המאומתים של נאסא לא היתיחסת כלל לטענות שהובאו במאמר בשם ארי"סטו בקיצור אתה סתם הדיוט שמפרש את התורה כרצונו ומשכמותך אנו סובלים הרבה

 • אנונימי

  אתה מטורף, אתה פשוט מפיץ

  אתה מטורף, אתה פשוט מפיץ הבלים ובורות. בושה!

 • ציוניסט

  רוב הדבריםצשכתב עמיר הם קשקוש

  רוב הדבריםצשכתב עמיר הם קשקוש מוחלט.

 • שטוחי

  כיף לראות אנשים כמוך

  זה הנושא שהכי קשה לפתוח אנשים אליו . וכל ההוכחות מול העיניים שלנו. מציאות הזויה.
  רק מי שבאמת רוצה לדעת את האמת , יחקור לבד ויגלה לבד.
  (אפשר לפתוח לאדם את הדלת ,אבל רק הוא בוחר אם להכנס) .
  ים הוכחות לא חסר.

 • Chemi

  אתה מפגר אמיתי אחי. אתה אשכרה

  אתה מפגר אמיתי אחי. אתה אשכרה חושב שכדור הארץ שטוח??

 • תתחילו להבין

  לצערי אתה המפגר... והוא צודק

  לצערי אתה המפגר... והוא צודק בכל מילה שהוא אומר... אתה פשוט שטוף מוח

 • עמיר

  שלום Chemi,

  שלום Chemi,
  אני לא חושב שכדורהארץ שטוח, אני יודע שהארץ שטוחה. לקח לי זמן להודות שכך, מפני שכמוך, לא יכולתי להסכים לכך. מאז ילדותי, ידעתי שהארץ כדור, והיה לי קשה להיווכח שלא כך. חיינו הינם בסדרי שקר גדולים. נאסא והאסטרונאוטים ו... הינם שקר אחד גדול. אין חלל, אין לווינים, לא היתה הגעה לירח, השמש והירח סובבים מעל הארץ, וברור מכך, שהארץ אינה סובבת אותם. יש עוד הרבה לומר על השקר האדיר בו אנחנו חיים, אך לא אכנס לכך. הדברים בידך, עניין של ישבן והשקעת זמן. במקום לנבוח, עיין בנושא, ביוטיוב באינטרנט. בהצלחה.

 • אבי

  מדהים! ביטאת זאת בצורה מושלמת

  מדהים! ביטאת זאת בצורה מושלמת. בסופו של דבר הכל עניין של תודעה.ברגע שמתנגדים לשטיפות המוח זה כואב, אבל לאט לאט מתגלה האמת. שאפו!

 • אנונימי

  סוף סוף אחד שכותב לעניין

  סוף סוף אחד שכותב לעניין בעברית...

 • זמיר

  בזוהר מובא שכל הארץ עגולה ולא רק פני הארץ ושיש אנשיןם מ'תחת'

  מה שמוכיחים ההוכחות נ"ל זה רק שפני הארץ עגולים אבל לא שכל הארץ ככדור ממש
  והם לא ידעו ששייך לחיות 'מתחת' לארץ
  וגם הם לא ידעו כלל על כח המשיחה וחשבו שאם אדם ילך קדימה מידי הוא פשוט יפול

  זוהר כרך ג (ויקרא) פרשת ויקרא דף י עמוד א
  ובספרא דרב המנונא סבא, פריש יתיר דהא כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור אלין לתתא ואלין לעילא וכל אינון בריין משניין בחזווייהו משינויא דאוירא כפום כל אתר ואתר וקיימין בקיומייהו כשאר בני נשא, ועל דא אית אתר בישובא כד נהיר לאלין חשיך לאלין לאלין יממא ולאלין ליליא, ואית אתר דכוליה יממא ולא אשתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירא
  [תרגום: כל היישוב מתגלגל בעיגול ככדור, אלה [מתגוררים] למטה (בתחתית הכדור) ואלה למעלה, וכל אלה הבריות שונים בחזותם, כפי מזג האוויר, של כל מקום ומקום, [אולם] עומדים הם כשאר בני אדם. ועל כן יש מקום בעולם, כאשר אור לאֵלֶּה, חושך לאלה. לאלה יום ולאלה לילה, ויש מקום בעולם שמואר תמיד ולא יימצא בו לילה אלא זמן מועט (חוג הקוטב בקיץ).]

  דברים אלו נתקבלו במסורת ופיתגורס לא יכל לדעת אותם כלל
  הוא פשוט התבונן במציאות והסיק שפני הארץ עגולים

 • כהן יורם

  ממתי היהודים יודעים שהעולם עגול?

  דוד המלך כתב בתהילים בפרק ע״ז פסוק י״ט. שהעולם עגול. וכך כתב ״ קול רעמך בגלגל האירו ברקים ותרעש הארץ״ מכאן שהעולם גלגל/ עגול. 500 שנה לפני שקופי המדע דוגמת אריסטו. ( או ארטיסטו = שחקן ) שבחוסר יושר לא סיפר למאמיניו כמה דברים הוא למד מהיהודים בזמן ששהה בארץ ישראל. דוד המלך למד זאת מהתורה שקיבל משה מבורא העולם ומסרה ליהושע שמסרה לזקנים עד ימינו ולנצח נצחים.

 • אנונימי

  כמה דתיים אידיוטים קיימים

  כמה דתיים אידיוטים קיימים היום זה כואב.

 • ציוניסט

  מקור החכמה בעולם - בעם ישראל

  הרב פירון- רב ראשי בצה"ל לשעבר - כותבמבספר "יחודו של עם ישראל" כותב שמקור החכמה בעולם בעם ישראל.
  שלמה המלך החכם מכל אדם. היוונים למדו חכמה
  - מדעיםמ- מעם ישראל והרב פירון מביא סימוכין לכך.
  השיגו את הספר או חפשו באינטרנט.

 • אנונימי

  כלומר אנס כנראה, ואדם עם אפס

  כלומר אנס כנראה, ואדם עם אפס לגיטימציה למילותיו.

 • ראובן

  זה לא פירוש הפסוק. גם חז"ל

  זה לא פירוש הפסוק. גם חז"ל וכן הפרשנים הקלאסיים לא פירשו כן. (עיין לדוגמא ברכות נט ע"א). ממקומות רבים במקרא ובחזל משתקפת תמונת עולם שטוחה. אגב, לפי חזל, בלילה השמש יוצאת ל"צד השני" של הרקיע (האטום!), וחוזרת למקומה במזרח מעל הרקיע (ויש אומרים: מסביב לרקיע). אבל לא מתחת לכדור הארץ ממש. וגם מי שקיבל את דעת "חכמי אומות העולם" שהשמש חוזרת מתחת לארץ, חשב שהכוונה - מתחת לאדמה ממש. ראה פסחים צד ע"א, וראה לדוגמא "מדרש הילל": רבי יודא אומר: תיק עשה הקב"ה לחמה, שנאמר: "לשמש שם אהל בהם", ושוקעת במערב וחוזרת לתיק ועולה מן החלונות למזרח.
  וחכמים אומרים: מחילה עשה לה הקב"ה בארץ, ושוקעת במערב וחוזרת למעלה ועולה מן המחילה למזרח. הבנת את זה? זו לא תפיסת העולם ככדור.

 • יעקב

  ברגע שתבין מה זה

  החלונות למזרח תבין גם את כל מאמר חז"ל [כוונתי שאתה לא מבין כלום ממה שחכמינו אמרו והם בכלל מכוונים לפנימיות הדברים אז אל לך לדבר סרה בדברים שמעבר להשגתך] רק אוסיף לך שבתור אחד שלמד [ולומד] הגמרא מתיחסת דינית לכדור הארץ כעגול כמו למשל בהלכות טומאה ומה שכתוב שם הכל משל לפנימיות הדבר [וגם מה שאתה רואה שנכון אצלך אל תחשוב שחכמינו התכונו לזה בדווקא אלא גם זה משל על זה הדרך]

 • קרינה

  מי גילה שכדור הארץ עגול?

  היה לי שיעורי בית בבית הספר אז ב23:00 החלטתי לעשות ולחפש בסוף מצאתי וממש ממש ממש ממש נהנתי לקרוא את הכול :)

 • רועי

  הזוהר הקדים את המדע

  הרבה אנשים חושבים שמי גלה שעולם עגול? חחח קלומבוס.. הוא עלה בספינה ונסע ונסע וככה גלה את אמריקה וכ'ו... חח באו תיראו מה אומר הזוהר הקדוש!!! מה רבי שמעון בר יוחאי כתב לפני 2000 שנה בזוהר הקדוש!!! אני יעתיק לכם את זה מהזוהר "כל העולם מתגלגל בעיגול ככדור אלו למעלה, ואלו למטה,וכל אלו הבריות משונות במראיהן משינוי האויר, כפי כל מקום ומקום, וקימים במקומם כשאר בני האדם, ועל זה יש מקום בעולם כאשר מואר לאלו, חשוך לאלו, לאלו יום, ולאלו לילה, ויש מקום שכולו יום ולא נמצא בו לילה, חוץ משעה אחת קטנה"תיראו מה זה!!! רבי שמעון בר יוחאי אומר בזוהר הקדוש שכל עולם עגול כמו כדור!!! ויש אנשים למטה ויש אנשים למעלה.. יעני הם לא נופלים בגלל כוח המשיכה..וכל הבריאות בעולם משונות במריאיהן.. כו הכושים.. או היפנים וכ'ו.. כל זה בגלל מזג האוויר שהם נמצאים שמה.. והזוהר אומר מתי שפה חושך. שמה אור!! ומתי שפה אור!! שמה חושך!! ויש מקום עולם שכל היום יש שמה אור ורק שעה 1 של לילה... וזה הכונה לאנטרטיקה... נוווו שמעתם מה זה?? עכשיו שאלה לי אליכם מאיפה רבי שמעון בר יוחאי ידע את זה??? כל היום ישב במערה למד תורה.. מאיפה הוא ידע את זה??? רק מי שברא את עולם!!! יכול להגיד לו דבר כזה!!! ושוב פעם ה' יתברך אמר למשה רבינו.. ומשה רבינו ככה עביר את זה מדור לדור מדור לדור.. עד רבי שמעון בר יוחאי ורבי שמעון בר יוחאי כתב את זה בזוהר.. ומה מלמדים אותנו בבית הספר??? "קולמבוס גלה שעולם העגול" חח בדיחת השנה.. תראו להם את הזוהר הזה!! המקור של הזוהר הזה נמצא בזוהר ויקרא דף י עמוד א תפתחו תיראו!!!

 • ראובן

  הזוהר נכתב לפני 700 שנה בלבד

  ואריסטו חי לפני 2300. גם רשב"י, אגב, חי לפני כ1,850 שנה. אבל אין שום קשר בין התנא רשב"י לבין הזוהר, שנכתב בספרד על ידי חוג של מקובלים. (בין השאר, הזוהר "מפוצץ" בביטויים שהומצאו ונכנסו לעברית רק בימי הביניים על ידי המתרגמים מבית תיבון, כמו גם ביטויים מספרדית).

 • אחת

  הזוהר נכתב לפני 500 שנה

  ופה מדובר במידע יווני בן 2400 שנה. אז על מה אתה מדבר?

  אגב, אין מקום שבו יש אור שעה אחת .

  אתה כ"כ משעשע, אין לך מושג...ועוד מציג זאת כ"מופת".

 • דוד

  יש לי תיקון קטן

  הזוהר נכתב בזמן התנאים

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תיקון קטן

  אף אחד לא טוען שקולומבוס גילה שהעולם עגול. כבר בתקופה ההלניסטית במאה החמישית לפני הספירה נשמעה ההשערה הזאת והיא בוססה ע"י האסטונומים היוונים בסביבות המאה השלישית לפנה"ס:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%9C_%D7%94%D7%90%D7%A8...

 • אסף

  כדוריות כדור הארץ- היתכן שבני אדן ידעו וכתבו זאצ עוד לפני אריסטו

  בספר ישעיהו פרק מ' ,כ"ב נכתב : "היושב על חוג הארץ ויושביה כחגבים .." לפי מה שאני יודע מיחסים את הכתובים הנ"ל לזמן של למעלה מ 2500 שנים כשלוש מאות שנה לפני אריסטו ? האם נכון הדבר ? היתכן שבכתובים היהודים ידעו מה שאריסטו הסביר כשלש מאות שנים מאוחר יותר ?
  לפי פרוש רש"י "חוג"=לשון מחוגה-עיגול ........ העולם עגול
  מדוע רווחת בציבור הידיעה שדווקא גלילאו גליליי הביא את הבשורה לעולם שכד"הא כדורי ?

 • טל

  כדוריות כדור"א

  בספר הזוהר היהודי,כתוב בפירוש שכדור"א עגול,וכשיום בחלקו האחד אז בחלקו השני חושך,וכתוב גם שיש מקומות מסוימים ששם השמש זורחת כמעט תמיד.
  נראה לי שראוי לציין זאת.או לפחות לבדוק...
  (זוהר ויקרא י' יא')
  תןדה רבה

 • ערן

  פירוש בדיעבד זה לא בעיה...

  אם היה רשום "כדור הארץ עגול" היה אפשר לחשוב על להתייחס על זה, אפשר לפרש כל מה שאתה רוצה, איך שאתה רוצה...

 • שלומי דגן

  למה זה חשוב?

  הקונספט של הארץ ככדור כבר מתוארך אחורה למאה ה-6 לפני הספירה. בתקופת פירסום ספר הזוהר (המאה ה-13, בספרד), כבר היה ברור לנוגעים בדבר שהעולם עגול.

  לדוגמא, כריסטופר קולומבוס חשב שאם הוא ישוט מערבה הוא יגיע חזרה להודו (אשר במזרח) ואכן קרא לילידים אשר פגש "אינדיאנים" בחושבם שהם הודים (אינדיה = הודו בלועזית)

 • טל

  זוהר

  אמנם ספר הזוהר התפרסם במאה ה-13. אבל אין ספק שנכתב אף לפני תקופת המשנה (600 לספירה לערך).
  דרך אגב,אף אחד לא חולק על כך שאריסטו ודומיו היו חכמים.
  הרמב"ם,למשל, כתב שחוכמתו של אריסטו היא חוכמה כשל נביא.
  תודה

 • הוא

  אריסטו לא היה חכם

  די עם החשיבה הדיכוטומית הזו. יכול להיות שאריסטו היה גאון בתחום מסויים, אך טיפש גמור בתחומים אחרים. אין אדם שהוא לגמרי חכם בכל התחומים.

  ולגבי חז"ל - הם היו טיפשים בכל התחומים.

  ממה שחז"ל או אריסטו אמרו על נשים, ניתן להבין שהאגו והפיגור האוטיסטי יצא מהם ולא שום חוכמה שמיימית.

  הבעיה היא שמבחינתכם - ברגע שאדם נחשב לחכם, אז כל מה שהוא אומר ישר נתפס כחוכמה צרופה, גם אם הוא מדשבר שטויות בכמויות אסטרונומיות.

 • שלומי דגן

  איך שלא מסתכלים על זה, זוהי טעות חמורה

  הגישה האקדמית טוענת שספר הזוהר נכתב במאה ה-13 בספרד. הנימוקים הם רבים אבל המרכזי בהם הוא סוג הארמית של ספר הזוהר - ארמתי מלאכותית עם השפעה ספרדית חזקה (בערך מה שהיית מצפה מספר הנכתב באותה תקופה). להרחבה על הגישה הזו ראה כאן:

  http://goo.gl/5oD4G

  הגישה המסורתית טוענה שהזוהר נכתב ע"י רבי שמעון בר יוחאי (מכיוון שחלקים רבים בספר מתייחסים לשיחות של הרשב"י עם תלמידיו/חבריו, אפילו המסורת לא יכולה לטעון לתאריך .מוקדם יותר). הרשב"י חי במאה ה-2 לספירה, 800 שנה לאחר שהיוונים כבר עלו על ההיפותזה של כדור הארץ הכדורי. למעשה 400 שנה לפני הרשב"י, היוונים (ארטוסתנס) כבר הצליחו לחשב את היקף כדור הארץ בקירוב לא רע (15% טעות).

 • טל

  זוהר

  אם הזוהר היה נכתב במאה ה13 וכותביו היו רוצים להסתיר את העובדה הזאת,אז הם היו מצליחים.. זאת אומרת ממש בנקל הם היו משתמשים בארמית "הרגילה" המוכרת מהגמרא.
  אמנם, באמת אתה צודק שהארמית בזוהר שונה מהארמית "הרגילה".(לא הבנתי מה כוונתך באמרך שהיא "מלאכותית") אבל זה בגלל שזוהי הארמית המקורית.
  ואם יש קשר בין הארמית המקורית לשפה הספרדית באותו זמן,אז זה בגלל שהספרדית הושפעה מארמית ולא להיפך..
  בזמן כתיבת התלמוד (בערך בשנת 350-500 אחרי הספירה) הארמית באמת כבר הושפעה מיוונית וגם מעברית,ווזה בא לידי ביטוי בגמרא ואף במשנה ממש.

  ולגבי כדוריות כדור"א,בתקופות שציינת היו תיאוריות רבות מאוד לגבי הנושא הזה, והתאורייה שכדור הארץ עגול פשוט לא התקבלה על דעת החכמים אז,ולכן היא לא הייתה תאורייה נפוצה ובטח שלא מוכחת.
  לפי שיטתך תאר לך שכותבי הזוהר היו בוחרים "לצטט" תאוריה אחרת לגבי כדוריות כדור"א,למשל היו מי שטענו שהארץ שטוחה ונישאת על גבי חיות ענק.. אז באמת לא היה מה לומר כדי להגן על הזוהר..
  ודבר אחרון, הזוהר אומר שאת העניין הזה של כדוריות כדור"א הוא מצטט מספר קדום עוד יותר(ספרו של רב המננוא סבא)
  תודה רבה יום טוב אחי

 • אלון

  שכדור הארץ כדורי ולא שטוח (יש טעות נוראית בשאלה)

  מי גילה שכדור הארץ עגול ומתי? - זה שאלה נכונה.

  הבעיה היא הטענה שהקדמונים חשבו שכדור הארץ שטוח. וזה טעות.

  אם תדמין עולם קדום לא היה בו טלויזיה וספרים
  עולם מלא כוכבים ומסעות והרבה זמן חוכמה.
  שכול ליליה ישבו וצפו בכוכבים שוב ושוב.
  המחשבה שהאנשים האלה חשבו שעולם שטוח לא הגיונית ולא ניתפסת ומזלזלת באנשים שהיו חכמים מאיתנו.

  כנראה היו מספר תשובות לשאלה לצורתו של העולם.
  1. שהעולם 1/2 עיגול (קעור (קערה))
  2. שהעולם עגול.
  וזה שבסופו אנחנו נופלים זה לא קשור לצורתו.

  התשובה שעולם שטוח היא כנראה המצאה של
  של הדתות (תקופה מודרנית יותר) ולא של האדם הקדמון.
  שאחרי שנישאלו שאלות שהם לא ידועו
  העדיפו להגיד שהעולם שטוח.

  והשווה של האדם הקדום לילד בן 12-9 היא מפגרת.
  השווה הנכונה יותר היא לאדם בן 70 שכל חיו צפה בכוכבים וחי בעולם ריק ממבנים ונסע למסעות רבים.