דווקא במצב רגיל, אנו צפים מעט במים. כיוון שצפיפות המים (משקל סגולי) הינה 1 גרם לסמ"ק, הרי שאנו קרובים מאוד לערך זה, ובקירוב טוב זהו משקלנו הסגולי.
חלק ניכר מגופנו הוא מים, כמו כן בגופנו שרירים ועצמות הכבדים יותר ממים, ושומן הקל יותר מהם. הערך על-כן ישתנה על-פי היחס ביניהם, שהוא כמובן שונה בין אנשים שונים. באמצעות שליטה בכמות האוויר בגוף, קרי על-ידי שאיפה ונשיפה של אוויר אפשר לשלוט בציפה במים, כיוון שאנו משנים כך את משקלנו הסגולי הממוצע. הדבר נובע מכך שהמשקל הסגולי הממוצע של גוף הינו היחס בין מסת גוף לנפחו, הרי ששליטה בנפח מקנה שליטה במשקל הסגולי.


התמונה נלקחה מויקיפדיה

מאת: ד"ר לירן שמשי
המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

6 תגובות

 • רפאל בן שושן

  רפא

  בגלל מושג משקל סגולי ממוצע בן אדם עם הרבה שומן וגרם עצמות דקיק יהיה בעל משקל סגולי ממוצע זהה לאדם בעל גרם עצמות דקיק אך חסר שומנים. נראה לי פרדוקס. מושג משקל סגולי ממוצע יכול להיות מודד להשוואת?

 • חנה

  מסה/משקל סגולי

  ראיתי סרטון שמראה כדור פלסטלינה שמכניסים אותו למים הוא שוקע, אך אם נשנה את צורתו ונשטיח אותו הוא יצוף. ההסבר של מפעיל הסרטון הייתה -"כשינינו את צורת הפלסטלינה הגדלנו את שטח הפנים שבא במגע אם המים וכך אפילו שמשקל החומר לא השתנה המשקל הסגולי שלו הפך קל יותר".
  לעומת זאת ראיתי מצגת ובה ההגדרה של תכונות אינטנסיביות של חומרים-"תכונות אינטנסיביות-תכונות שאינן משתנות. לדוגמה-מסה סגולית (צפיפות9 מגנטיות,קשיות,הולכת חום וחשמל".
  איך זה הגיוני? האם מסה סגולית יכולה להשתנות באותה כמות של חומר מסוים?

 • מאיר ברק

  בקישור הבא

  קישורים:
  טבלת המרה
  http://www.fermsoft.com/gravbrix.php

 • הראל

  המרת Brix למשקל סגולי

  איפה אני יכול למצוא טבלה להמרת בריקס (BX) למשקל סגולי של חומר נוזלי ?

 • נועם

  תודה על התשובה

  תודה על התשובה, תהיתי בעניין ים המלח וציפה, וקיבלתי את תחילתה של התשובה כאן.

 • צבי פלטיאל

  ציפה, גוף האדם, משקל סגולי

  כדי להיווכח שתשובתו של ד"ר לירן שימשי היא לא רק מלומדת אלא גם נכונה מוצע לבצע את הניסוי הבא בפעם הבאה שתיכנסו לבריכה. אם תשכבו על המים במנוחה, תתנו לרגליים לשקוע ותטו את הראש כך שהפה והאף יבלטו מעל המים, תוכלו לצוף ללא כל תנועה.

  מוזמנים לנסות!