למים מזוקקים יש הגדרה מדויקת- אלו מים שעברו סינון וזיקוק ואין בהם מלחים.
גם מי גשמים טהורים ומי המסת קרחונים נחשבים מים מזוקקים (טבעיים) אך כיום בגלל זיהום המים נוטים לספוח גורמים שונים ורמת הניקיון שלהם מוטלת בספק.

כדי לייצר מים מזוקקים מאדים את המים ומעבים את האדים במיכל אחר. מכיוון שבמים מזוקקים אין מלחים הם מבודדים מבחינה חשמלית ולכן דרך לבדוק את איכות הזיקוק היא לבחון את מוליכות המים המזוקקים. קיימות דרגות שונות של טוהר למים מזוקקים כמו ,מים שטוּהרו פעמים (DDW) ומים שטוּהרו שלוש פעמים (TDW).

 אחת הבעיות במים מזוקקים המופקים בצורה מלאכותית (תעשייתית) היא שהם נוטים לספוח פחמן דו-חמצני מהאוויר הסובב אותם ולכן רמת החומציות שלהם עולה (pH יורד); מים חומציים יכולים לפגוע במכשירים שונים.

מים מזוקקים מיועדים לתעשיות שונות ולתפקודים שונים (למשל המים במערכת הקירור של הרכב) אך אינם מיועדים לשתייה או להשקיה. הם אמנם נקיים, אך בהיותם חסרי מלחים הינם מוגדרים כבעלי לחץ אוסמוטי נמוך אשר מזיק לתאים חיים הבאים במגע עימם.

 לעומתם, מים מטוהרים הם מים שעברו תהליכים שונים (בתלות במסנן או במערכת) ותוך כדי כך נוקו מגורמים מזהמים שונים כמתכות כבדות, חיידקים ולכלוך. בניגוד למים מזוקקים במים מטוהרים יש מלחים.


התמונה לקוחה מויקיפדיה.

מאת: ד"ר מאיר ברק
מחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע.

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

28 תגובות

 • חי

  קצר ולא מדוייק

  כל מאמר עלוב מאוד

 • א

  תודה

  על הידיעה.

 • חיה סער

  מים מזוככים

  מה לגבי מים מזוככים? האם מומלץ לשתות אותם? יתרונות/ חסרונות

 • עולם הישועות

  אנחנו חיים בהעלם

  שתיית מים מזוקקים – העצות, המחקרים ועדות אישית https://www.emetaheret.org.il/2012/10/08/שתיית-מים-מזוקקים-העצות-המחקרים/4/

 • אלי

  מים מזוקקים לשתייה. דילמות

  שלום.
  בזמן האחרון אני שם לב שיש המון אנשים שממליצים לשתות מים מזוקקים. הן בצורה הטהורה והן עם הוספת מינראלים.
  ברצוני להבין את הבריאות של הנ"ל באמצעות השאלות הבאות: 1. ציינת כי חסרים מינרלים ומלחים במים מזוקקים. אך הטענות הרבות טוענות כי המינרלים שנשתפים מהגוף הלו הן מינרלים שגם ככה הגוף לא ספג ומשיגים את כל המינרלים והמלחים שצריך מהאוכל. מצד שני נטען כאן כי מים מינרלים מזיקים לרקמות חיות. מדוע? מה הדבר הנכון?
  2. מה אם נוסיף מלחים למים למשל כמו בסרטון הזה
  https://www.youtube.com/watch?v=-tSa6PV7lg8
  האם הנל מספיק בכדי לשתות מים מזוקקים וזה בריא? כל שאר המינרלים יגיעו מהאוכל?
  כמו כן, לגבי סידן גם רוב הסידן מגיע מהאוכל ואין משמעות לכמות במי השתיה?
  3. איזה מים עדיפים? תמי4? מזוקקים? מינרליים? טוענים שלא כדאי לשתות מים שמגיעים במגע עם פלסטיק. מה לגבי טענה זו?
  תודה.

 • עמיחי בן עזרא

  אני מצטרף לשאלה הזו. נשמח

  אני מצטרף לשאלה הזו. נשמח לקבל תשובות :) בעיקר לסעיף השני (אם למישהו יש באמת מושג לגביי זה)

 • אליהו

  אוסמוזה הפוכה ביתית

  אני ומשפחתי שותים כבר מעל 15 שנה מים מטוהרים ממערכת טיהור מים הפועלת בשיטת אוסמוזה הפוכה המונעת מעבר של מתכות כבדות. חלודה מצנרת. אבנית ברמות מטורפות. כלור. אמוני'ה ועוד חומצות חיטויי המוכנסות למי השתי'ה באופן קבוע ע''י משרד הבריאות.וגם מונעת מעבר בחלקה של מינרלים.. שממילא לא אורגנים ולא נספגים בגוף! ואנחנו ב"ה מרוצים מעל הגג! ולא חסר לנו כלום מבחינה רפואית! כולם בריאים. כי אנחנו צורכים תזונה בריאה המכילה כמעט את כל הויטמינים והמינרלים להם אנו זקוקים. ומה שלא. אנו משלימים עם תוספי מזון.. כגון מגנזיום. אצת ספירולינה.. והמים פשוט זכים שקופים בריאים וטעימים..

 • נעה

  "מינרליזטור"

  שלום ותודה על כתבה מעניינת וחשובה.
  כדי להמנע משאריות מתכות התקנו אוסמוזה הפוכה. במידה ואנו ניזונים מתזונה בריאה ועשירה בסידן ובמגנזיום, האם מי אוסמוזה עשויים להזיק לתאי הגוף ברמה המיידית? אחדד: אם שתיתי מי אוסמוזה באמצע הלילה, על קיבה ריקה -האם יש סכנה לנזק מיידי סביב חומציות/ספיחת אלקטרוליטים או משהו נוסף? גם אם התזונה באותו יום הייתה עשירה? האם הנזק הוא מיידי או שהנזק הנו מצטבר סביב מחסור מתמשך של סידן ומגנזיום?
  האם הנזק בשתית מי אוסמוזה זהה לנזק של מחסור במינרלים או שיש בעיות נוספות? שאלה נוספת - החברה של הסינון מציעה "מינרליזטור". איך אנטר את טיבו? הבנתי שיש צורות מסונתזות של מגנזיום וסידן שיכולות להזיק לבריאות וכאן אין לי דרך לנטר את זה. אשמח לשמוע את עמדך

 • אור

  עוד מידע

  שלום,
  תוכלו בבקשה לכתוב מאמר על איזה מינרלים/מלחים צריכים ולא צריכים להיות במים? למה? ובאיזה כמויות נמצא האידיאל?

 • שוקי

  מים טהורים/מזוקקים/נקיים

  הרבה שמות שמבלבלים... קצת סדר: מים טהורים, הם מים שעברו תהליך של אוסמוזה הפוכה וכשמם כן הם, טהורים עד שכמעט אלו הם מים בלבד ללא שום חומר נוסף. מים מזוקקים, הם כמו מים נקיים, שכן הם זוקקו מחלק מהחומרים שבהם אבל לא מכולם. מי שרוצה אפשר לקנות מים טהורים כאן http://apfens.mozello.co.il/

 • מנשה

  אשמח לדעת מדוע צריך מים

  אשמח לדעת מדוע צריך מים מזוקקים למצבר?
  הרי מים מזוקקים לא מוליכים חשמל.
  ידוע לי שבמצבר יש חומצה שהיא אלקטרוליט אך מה מפריע לתפקוד ומה קורה מבחינה כימית אם מוסיפים מי ברז למצבר?

 • מיטל

  שלום,

  שלום,
  איפה ניתן למצוא מים טהורים לשתייה?

 • אנונימי

  בברז שלך

 • משה

  אידוי מי מזגן

  האם אפשרי לאדות מי עיבוי של מזגן על ידי מכשיר אדים, כלומר האם זה בריא לנשום את אותם המים?

 • איתן אוקסנברג

  תשובה

  שלום משה,
  מי מזגן הם עקרונית מים מזוקקים ולא אמורה להיות בעיה לאדות אותם. מצד שני אם יש איזו בעיה במזגן או חלודה בחלקים עליהם המים מתעבים הם עלולים להכיל חומרים נוספים.
  לגבי רמת הבריאות של הנושא, אין בסמכותנו לתת המלצה בעניין.

 • ניהאי

  שתיית מים מזוקקים? כמה אפשר?

  שלום,
  כמובן, אני מודעת לבעיה של שתיית מים מזוקקים והשפעתה על הגוף החי אך בכל זאת שתית מים מזוקקים פעם אחת או פעמיים לא הורגת בן אדם? האם תוכל בבקשה לחדד את הנקודה הזו.
  יש סוג של misconception בעניין זה כך שהדעה הרווחת זה שהגוף של אדם ששתה מים מזקקים יקרוס מיד.
  אשמח אם תוכל לכתוב על הנושא בפורום זה.
  עוד שאלה?
  כיצד אוכל להירשם לפורום כך שאראה את התכנים?
  תודה מראש,
  ניהאי פראג'

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןנתנאל גטן

  שתיית מים מזוקקים - תשובה

  <p>
  היי ניהאי, תודה רבה על השאלה המעניינת!</p>
  <p>
  התשובה הקצרה לשאלתך היא שיהיה צורך בכמויות גדולות כדי לגרום למוות (אולי אפילו מדובר במצב שבו לא שותים דבר מלבד מים מזוקקים). הסיבה לכך שמים מזוקקים עשויים להזיק לבריאות נובעת מכך שמדובר בנוזל היפוטוני, כלומר שריכוז המומסים בו נמוך מזה שבגופינו. מצב חמור של מינרלים נמוכים בדם, כמו לדוגמא מצב של היפונתרמיה (Hyponatremia) עשוי בהחלט להזיק לבריאות. בין השאר, מצב זה עשוי להוביל לכך שתאי דם יתפוצצו (בגלל לחץ דיפוזי), לגרום להפרעות בקצב הלב ולהפריע לתפקוד התקין של מערכת העצבים.</p>
  <p>
  דוגמא בולטת לכך ניתן לראות כאשר מסתכלים על רצי מרתון. הם אוכלים מעט בבוקר ויוצאים לפעילות מאומצת למשך זמן ארוך מאוד, לפעמים במזג אוויר חם (כמו שקרה בארץ). אם הרץ השאפתן ישתה מים (ולא משקה היפרטוני כלשהו), השילוב עם עם המאמץ, החום וההזעה מובילים בהחלט פעמים רבות לנזק. במקרים קיצוניים אף מגיעים למצב של אובדן הכרה ופירכוסים.</p>
  <p>
  עם זאת, ביום-יום אנחנו אוכלים ארוחות שמעלות את ריכוז המלחים בדם. אדרבא, במדינות מערביות יש אנשים רבים זוללים לא מעט חטיפים, ממתקים וממליחים את האוכל שלהם (הרבה) מעבר לתצרוכת היומית המומלצת, כך שהסכנה להגיע למצב מסכן חיים &quot;בנסיבות רגילות&quot; היא נמוכה למדי.</p>
  <p>
  למרות כל זאת, אנחנו בהחלט ממליצים להמנע מלהתגרות בגופנו. מומלץ לאכול באופן מאוזן, לשמור על אורח חיים בריא ולהוועץ ברופא במידה וישנן שאלות כמו זו שנועדו לקבלת החלטות על ההתנהגות שלנו (ולא רק מתוך סקרנות מבורכת כמו שלך!). מקווה שזה עונה על שאלתך.</p>

 • ניהאי

  תודה רבה על תשובתך :)

 • אריה

  תערובת מים מזוקקים על נוזל קרור

  האם מים מזוקקים מתאים לעירבוב 50% \ % 50 עם נוזל קירור מקורי לרכב או שהם מזיקים ?
  בתודה מראש .
  אריה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לא מזיק

  <p>
  היי אריה</p>
  <p>
  ממילא -<a href="http://davidson.weizmann.ac.il/online/maagarmada/chemistry/%D7%9B%D7%99%... נוזל הקירור</a> הוא תערובת של מים מזוקקים ואתילן גליקול, כך שמים מזוקקים לא יזיקו...</p>
  <p>
  אבל מצד שני - נוזל הקירור כבר נמצא בערבוב האופטימלי עם מים, ואין צורך למהול אותו (אחרי הוא פשוט יעבוד פחות טוב, כלומר יקפא בטמפ&#39; גבוהה יותר, וירתח בנמוכה יותר).</p>
  <p>
  בברכה<br />
  ד&quot;ר אבי סאייג<br />
  מכון דוידסון לחינוך מדעי<br />
  מכון ויצמן למדע</p>

 • ציון גואטה

  שתית מים מזוקקים

  שלום,
  ציינת במאמרך שאין לשתות מים מזוקקים (בגלל הלחץ האוסמוטי הנמוך שלהם) וכן שהם נוטים לספוח פחמן דו חמצני מהאוויר הסובב אותם.
  א. האם יש קשר בין השניים? כלומר, האם ספיחת CO2 הנה ג"כ סיבה לא לצרוך מים אלה?
  ב. אם אין לצרוך מים מזוקקים בגלל שאין בהם מינרלים הדרושים לצורך הלחץ האוסמוטי בגוף - האם ניתן להסיק מכך, שהגוף משתמש במינרלים שיש במים לצרכיו? אם התשובה היא חיובית, מדוע שלא נשתה מי ים [ואם ריכוז המלחים גבוה מידי - נדלל אותם לפי הצורך] ומדוע האדם שותה רק מים מתוקים?
  ג. יש גם טענה שאינני יודע האם היא נכונה, שהמינרלים שבמים הם אן אורגניים וכמו שאיננו יכולים לאכול אדמה ולקבל מינרליים - אלא בתיווך הצומח בלבד, כך הוא גם לגבי המינרלים שבמים. מה היחס לטענה זו (מצטרף לשאלות הנ"ל)?

  תודה מראש, ציון

 • חיים חביב

  מים מזוקקים

  שלום ציון,
  א. הספיחה של CO2 אינה סיבה לא לצרוך שום דבר. אנחנו צורכים CO2 באופן די מאסיבי בשתיה (קולה ומשקאות תוססים אחרים) כך שזו לא הבעיה במים מזוקקים. הבעיה כתובה בכתבה: "בהיותם חסרי מלחים הינם מוגדרים כבעלי לחץ אוסמוטי נמוך אשר מזיק לתאים חיים הבאים במגע עימם."
  ב. ישנם דיווחים על אנשים ששרדו בלב ים ימים ארוכים ע"י שתית מי ים מדוללים. אפשרי, אבל לא טעים. בכל מקרה צריך מקור מים מתוקים, אז למה לשתות מים מלוחים בכלל? בנוסף, במי הים יש לעיתים ריכוזים רעילים של מתכות כבדות וחמרי פסולת אחרים. בקיצור, לא מומלץ.
  ג. מינרלים הם מינרלים, בין אם הם מגיעים מצמח, מהאדמה או מהמים. אנחנו לא אוכלים אדמה בגלל שיש בה מלבד מינרלים גם חיידקים, פטריות ושאר מריעין בישין, תרכובות סיליקון שלא מתעכלות כמו חול, ריכוזים רעילים של מתכות וכו'. המינרלים שבמים נספגים לגוף כמו שמינרלים מצמח נספגים בגוף. לעיתים יש בצמח חומרים שמעכבים ספיגה של מינרלים מסוימים (למשל חומצה אוקסאלית מעכבת ספיגת ברזל בתרד), או משפרים ספיגה שלהם. זה מאוד פרטני לכל צמח ולכל מינרל ואינני יכול להרחיב על כך בפורום הזה.

 • ליאור דרור

 • בן כהן

  מים לרדיאטור

  ציינת כי מים מזוקקים טובים לשימוש ב מערכת הקירור של המים, לי ידוע כי מים מזוקקים תוקפים אלומיניום ע״י ספיגת המינרלים ממנו. האם לא כך הדבר?

 • שירן

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  צריך להיות 7 בדיוק מוחלט!

  אם כי, לפעמים בגלל שקשה לזקק ולטהר מים בצורה מושלמת - בפועל זה רק בסביבות 7.

 • דולב

 • מאיר ברק

  תשובה

  השאלה למה אתה מתכוון בטיהור.
  אם הכוונה בהריגת כל החיידקים וכדומיהם אז התשובה היא בוודאי.
  למעשה מוצרים שונים כמו כלי ניתוח מוקרנים בקרינת רנטגן חזקה לשם כך.
  כמובן שכל הלכלוך והזיהומים הלא ביולוגיים (מתכות כבדות וכו') לא ינוקו ע"י קרינת רנטגן.

  מעבר לכך חשוב להבין שהמים אוספים חיידקים במהלך כל דרכם ולכן כדי להשיג את האפקט היינו צריכים לשים את מקור הקרינה צמוד לברז, וזאת עבר בעייה...