מה הסיכון לנשים הרות ולעובריהן ממחלת COVID-19? האם הנגיף עובר דרך השליה או בהנקה? המחקרים הראשונים בנושא קטנים למדי, אך מעודדים ברובם

בתשעת החודשים מההפריה ועד ללידה נוצרים  כל האיברים ומערכות הגוף של העובר . לפיכך נגיפים ומזהמים  אחרים שפוגעים באם במהלך ההיריון עלולים לא פעם לפגוע בהתפתחות העובר ולגרום לו מומים. בנוסף יש נגיפים שעלולים לגרום  ללידה מוקדמת, שכרוכה בסיכונים רבים ליילוד.

עם זאת, לא כל נגיף או מחלה זיהומית מסכנים את העובר או את מהלך ההיריון. יש מזהמים מסוימים שאנו יודעים כי הם עלולים לסכן את אם או את העובר, לכן נהוג לבדוק אם נשים הרות נדבקו בהם. דוגמאות מוכרות  למזהמים כאלה הן נגיף ה-CMV וטפיל הטוקסופלזמה, שעובר בין השאר בצואת חתולים. כשמופיע נגיף לא מוכר, כמו נגיף הקורונה החדש SARS-CoV-2, הגורם למחלת COVID-19, מידת הסיכון לנשים הרות היא אחד הדברים הראשונים לבדוק לגביו.

סכנת לאם?

העובר הוא מעין גוף זר ברחמה של האישה ההרה. כדי שמערכת החיסון של האם לא תתקוף אותו, היא עוברת שינויים שמחלישים את תגובותיה ל"פולשים". בשל כך, נשים הרות חשופות יותר מאחרים לפגיעת של זיהומים שבדרך כלל לא היו מסכנים אותן. עם הגעת מגפת הקורונה לחיינו עלו לפיכך שאלות הנוגעות להידבקות בנגיף במהלך ההיריון – למשל האם יש צורך בהתמגנות מיוחדת, והאם עדיין צריך להמשיך במעקבי ההיריון השגרתיים, למרות סכנת ההדבקה.

היות שמדובר בנגיף חדש, ידוע רק מעט על השפעתו על נשים בהיריון. אין סימנים לכך שנשים הרות נוטות להידבק בנגיף הקורונה יותר מאחרים, אולם אישה בהיריון שנדבקה ב-SARS-CoV-2 נמצאת בסיכון מוגבר להתאשפז בבית החולים ולהזדקק לסיוע נשימתי. סיכויי ההחלמה של נשים בהיריון זהים לאלה של שאר הנשים.

בנוסף, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC) קבע שאין ראיות לסיכון מוגבר למומים עובריים או להפלה אצל נשים הרות שנדבקו בנגיף הקורונה. לעומת זאת, האיגוד האמריקאי לגינקולוגיה ומיילדות מצביע, על סמך מידע בדבר נגיפים אחרים ממשפחת הקורונה כמו סארס ו-MERS, כי ייתכן שישנו סיכון מוגבר לסיבוכים מסוימים, כמו לידה מוקדמת, אצל נשים הרות שנדבקו. אולם המידע הזה מוגבל מאוד, וייתכן שבמקרים המעטים שתועדו ההדבקה בנגיף לא היתה הגורם ללידה המוקדמת.

אשה הרה עם מסכת פנים | צילום: MIA Studio, Shutterstock
ההמלצה: לצמצם מגע עם אנשים ככל האפשר, ולמעט ביציאה מהבית. אשה הרה עם מסכת פנים | צילום: MIA Studio, Shutterstock

הנגיף והעובר

כמה מחקרים ניסו לבדוק מה הסיכון שאישה הרה שנדבקה תעביר את הנגיף לעובר או לתינוק הנולד. אולם מדובר במחקרים קטנים שבדקו מעט מאוד חולות ועל כן הם אינם מאפשרים לענות על השאלה באופן חד משמעי. 

מחקר שנערך במוקד ההתפרצות המקורי של המגפה בעיר הסינית ווהאן, והתפרסם בכתב העת The Lancet, עקב אחרי תשע נשים הרות שנדבקו בנגיף וחלו במחלת COVID-19. נמצא כי אף אחד מהתינוקות שנולדו להן לא נדבק בנגיף. כמו כן לא נמצאו סימנים לנוכחות הנגיף במי השפיר או בחלב האם שלהן.

מחקר אחר באוניבסיטת אוגוסטה בג'ורג'יה שבארצות הברית, סקר פרסומים בספרות הרפואית על 38 נשים הרות שנדבקו בנגיף הקורונה ומצא גם הוא שאף אחד מהילודים לא נדבק. מחקר נוסף מווהאן העלה תמונה פחות אופטימית: שלושה מהתינוקות  של 33 נשים הרות שנדבקו בנגיף נדבקו בו גם הם ואף הראו תסמיני מחלה. לא ברור אם הילודים נדבקו ברחם או אחרי הלידה, שכן הבדיקות נעשו כמה ימים לאחר הלידה. עם זאת, האפשרות של העברת הנגיף מהאם לעובר במהלך ההיריון לא נשללה.

מחקר חדש שפרסם לאחרונה צוות חוקרים מצרפת הציג לראשונה מקרה שבו העובר נדבק בנגיף SARS-CoV-2 מאמו דרך השליה במהלך ההיריון. האם נדבקה בנגיף במהלך בשליש האחרון של היריונה ופיתחה מחלה קשה, שכללה פגיעה עצבית ומצב נדיר יחסית של וירמיה ‒ הימצאות של נגיפים בזרם הדם. גם הרך הנולד סבל מווירמיה ומתסמינים עצביים הדומים לאלה שמופיעים לעיתים אצל חולי קורונה מבוגרים. בשליה של האישה נמצאו נגיפי קורונה רבים מאוד.

במדינות מסוימות ממליצים לבצע מרחוק חלק מהמעקב. אישה הרה מתייעצת עם רופא בשיחת וידאו | צילום: Blue Planet Studio, Shutterstock
במדינות מסוימות ממליצים לבצע מרחוק חלק מהמעקב. אישה הרה מתייעצת עם רופא בשיחת וידאו | צילום: Blue Planet Studio, Shutterstock

בדיקות ומעקבים

שאלה נוספת נוגעת לצורך במעקב ובדיקות במהלך ההיריון, שכן הם מחייבים להגיע למרפאה וכך להסתכן בהידבקות מאנשים אחרים. מעקב ההיריון חשובים להבטחת הבריאות של האם והעובר, ובארץ עד כה לא ויתרו על בדיקות ומעקבים. במדינות אחרות הוחלט לרווח את פגישות המעקב או להחליפן בשיחות וידאו או טלפון.

נשים רבות חוששות לשהות בבית החולים אחרי הלידה, מחשש להידבק בנגיף הקורונה. ראשית חשוב לזכור שבתי החולים בארץ פועלים לבודד את חולי הקורונה במחלקות נפרדות, הרחק משאר המאושפזים. בחלק ממחלקות היולדות בישראל מאפשרים ליולדות לקצר את משך שהותן, בתנאי שהמצב הרפואי של היולדת והתינוק טוב והלידה עברה ללא סיבוכים. כמו כן הוטלו הגבלות על מספר המלווים המותרים בלידה ובבדיקות במהלך ההיריון, ועל מספר המבקרים המותר אחרי הלידה, כדי למזער את החשיפה האפשרית של היולדות והיילודים לנגיף הקורונה.

נשים הרות שסובלות ממחלות רקע קודמות נמצאות כמובן בכל זאת בסיכון מוגבר למחלה קשה. בין השאר מדובר בנשים שסובלות ממחלות בדרכי הנשימה כמו אסתמה, שעוברות טיפולים רפואיים הגורמים לדיכוי מערכת החיסון, שיש להן לחץ דם גבוה, סוכרת ועוד. חשוב במקרים כאלה לנקוט באמצעי הזהירות המומלצים לאוכלוסייה בסיכון, ולהשתדל לצמצם את גורמי הסיכון שאפשר לשלוט בהם, כמו איזון הסוכרת, הפסקת עישון וכן הלאה. לא ברור עדיין מהי רמת הסיכון להדבקה, תחלואה קשה ולמוות ממחלת COVID-19 אצל נשים שנמצאות בהיריון בסיכון עקב סוכרת היריון, רעלת היריון ומסיבות אחרות.

נושא חשוב נוסף הוא ההנקה. ממצאים שנאספו מראים נכון לעכשיו שגם אם האם חולה ב-COVID-19,  הנגיף לא עובר לתינוק בחלב האם. עם זאת, תינוקות יונקים עלולים להידבק גם בגלל עצם הקירבה הפיזית לאמם. כדי להגן עד כמה שאפשר על התינוק או התינוקת מומלץ לאם לחבוש מסכה בזמן ההנקה ולרחוץ היטב את הידיים לפני כן. אפשרות אחרת היא לשאוב חלב אם עבור התינוק ולהניח לאדם אחר להאכיל אותו מבקבוק. חשוב להקפיד לשטוף ידיים לפני השאיבה ולפני כל נגיעה בבקבוק ובמשאבה.

 
כך תגני על תינוקך במהלך ההיריון
המלצות ה-CDC  להפחתת הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה בלי לפגוע בשגרת ההיריון:
* אל תוותרי על הבדיקות השגרתיות
​* צמצמי ככל האפשר את המגע עם אנשים אחרים
* אם אין מנוס ממגע, נקטי אמצעי זהירות: חבשי מסכה, שמרי מרחק מאנשים ושטפי היטב את ידייך
* בצעי את כל החיסונים הניתנים באופן שגרתי בזמן ההיריון, כגון חיסון נגד שפעת ונגד שעלת

תגובה אחת

  • 99

    קורונה בהריון

    אין מחקרים יותר רלוונטים? בעידן הקורונה יולי דאשתקד נשמע כמו לפני 50 שנה..